Grudzień z Beksińskim w NCK

0

Grudzień z Beksińskim
Wyjątkowa okazja dla fanów twórczości Beksińskiego. Zapraszamy na czasową wystawę rysunków i fotografii oraz spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską – autorką książki „Beksińscy. Portret podwójny”. To już za miesiąc!

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie
Czasowa wystawa 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
10-22 grudnia, Biała Galeria CENTRUM 
Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże. Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie zobaczymy prace z lat 1956 – 2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.

BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską
11 grudnia (środa), g. 18.00, Scena NCK

Spotkanie z reporterką, autorką bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Komeda” oraz „1945. Wojna i pokój”, laureatką Nike Czytelników 2016.
„Beksińscy. Portret podwójny” to książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić.


ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich

Czasowa wystawa 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich w Białej Galerii CENTRUM.

Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Artysta nigdy nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże.

Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury zwiedzający zobaczą prace z lat 1956 – 2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.

BEKSIŃSKI – RYSOWNIK

„Nawet kiedy został słynnym malarzem, którego obrazy w latach 70. i 80. Niemal wszystkie znikały z wystaw, nabywane za solenne jak na owe czasy kwoty, nie przestawał rysować. Owszem, bywały okresy intensywniejszego i mniej intensywnego tworzenia na papierze. Zmieniał także techniki i style rysowania. Z wszystkich swoich artystycznych aktywności właśnie w rysunku zademonstrował najszerszą skalę możliwości.”

– Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu RYSUNEK (wyd. Nowohuckie Centrum Kultury, 2016)

BEKSIŃSKI – FOTOGRAF

„Są fotografie całkowicie abstrakcyjne, gdzie główną rolę gra światło, przemienność form i faktur. Pojedyncze przedmioty fotografowane z bliska przemieniają się w tajemnicze zjawiska bliskie złudzeniom optycznym. Gałęzie pokrytego śniegiem drzewa wyglądają jak zamieć śnieżna. Ukryte w cieniu biblioteczne książki przypominają drewniane bierwiona ułożone pod murem. (…) Zdjęcia są precyzyjnie ustawiane, specjalnie oświetlane, potem poddawane wielorakim obróbkom technicznym w pracowni. Wszystkie są nieodmiennie czarno-białe, co jeszcze potęguje wrażenie niezwykłości, podbija kontrasty, ujawnia dziwne faktury płaskiej przecież powierzchni.”

– Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu FOTOGRAFIA (wyd. Nowohuckie Centrum Kultury, 2016)

10-22 grudnia 2019, Biała Galeria CENTRUM

wystawa czynna: wtorek – sobota w g. 11.00-19.00, niedziela w g. 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł (w cenie biletu wejście na wystawę malarstwa)


BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY 

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.

Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda oraz 1945. Wojna i pokój. Laureatka Nike Czytelników 2016.

Sopot 22.02.2018 Magdalena Grzebalkowska w swoim mieszkaniu w Sopocie
Fot. Lukasz Glowala

Spotkanie poprowadzi ŁUKASZ WOJTUSIK – dziennikarz kulturalny radia TOK FM, szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor wielu rozmów z przedstawicielami kultury i sztuki. W radiu TOKFM prowadzi autorską audycję „Krakowskie Przedmieście”, współprowadzi program Poczytalni. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego /2013/. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Autor książki – rozmów z ojcem Leonem Knabitem „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”; współautor z Piotrkiem Żyłką i Grzegorzem Kramerem SJ książki „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani”. Ma super żonę, dwóch synów, dużo czyta, zbiera ikony, a gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca. Albo na Camino.

bilety – 2 zł

11 grudnia (środa), g. 18.00, Scena NCK

liteARTura

BEKSIŃSCY. PORTRET PODWÓJNY – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

bilety – 2 zł









PLACES WORTH YOUR TIME