Kalendarium – Czerwiec 2019

0

Muzeum Historyczne Kraków
SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
25 czerwca (wtorek) godz. 18.00
Rynek Podziemny

Zapraszamy do Rynku Podziemnego na Salon Książki Krakowskiej. W tym miesiącu będziemy rozmawiać o najnowszym wydawnictwie Muzeum Krakowa – albumie fotograficznym wydanym z okazji 120-lecia naszej instytucji.
W spotkaniu udział wezmą: Ewa Gaczoł (MK), Joanna Gellner (MK), Anna Kwiatek (MK)
Udział bezpłatny

OD IZBY MUZEALNEJ DO MUZEUM REJESTROWANEGO, MIĘDZY REGIONEM A EGZOTYKĄ
26 czerwca (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Miasto w muzeum. Muzeum w mieście. Tym razem prelegentem będzie dr Lucjana Buchalika – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, który skupi się na prezentacji ponad 20 – letniego procesu tworzenia Muzeum Miejskiego w Żorach z charakterystyką działań promocyjnych, legislacyjnych, nadaniu statutu i etapie pozyskiwania głównej siedziby. Omówiony zostanie również proces tworzenia kolekcji muzealnych, w tym regionalnej, afrykańskiej i związanej z projektem Wielcy Polskiego Poznawania Świata. Autor zaprezentuje również działania związane z kreacją wystaw, edukacją i projektem „wyjścia” bohaterów ekspozycji w przestrzeń miejską.
Wstęp wolny

POCHÓD LAJKONIKA

27 czerwca (czwartek)  od godz. 12.00
START: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ul. Senatorska 1

Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.30 na scenie pod Wieżą Ratuszową ma miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.
Udział bezpłatny

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: W ŚWIECIE KSIĘŻY, MNICHÓW I ASCETÓW
27 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład dr Patrycji Gąsiorowskiej (Polska Akademia Nauk w Krakowie)
w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-.

W średniowiecznych miastach – w Krakowie i Kazimierzu – powstało wiele kościołów i klasztorów należących do duchowieństwa diecezjalnego i różnych zgromadzeń zakonnych, a duchowni stanowili znaczną liczbę mieszkańców obu miast. Wśród nich były osoby wybitne, mające wpływ zarówno na sprawy Kościoła, jak i politykę, zwykli członkowie wspólnot klasztornych, a także święci i błogosławieni. Duchowieństwo niewątpliwie stanowiło barwną grupę społeczną mającą swój ogromny wkład w dzieje miasta. Wbrew powszechnemu mniemaniu życie codzienne przedstawicieli tego stanu było dość zróżnicowane i urozmaicone, z pewnością nieograniczające się tylko do spraw religijnych.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „MIESZCZANIN”
27 czerwca (czwartek) godz. 16.00
Kamienic Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na kolejne oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Wstęp w cenie biletu na wystawę

Z PANEM TWARODOWSKIM NA KOPIEC KRAKA
28 czerwca (piątek) godz. 22.00
START: Muzeum Podgórza

Plan wydarzenia obejmuje cykl czterech wieczorno-nocnych spacerów na kopiec. Każdy spacer odbędzie się w innej porze roku, dzięki temu uczestnicy będą mogli zapoznać się z widocznymi nad Krakowem gwiazdozbiorami charakterystycznymi dla poszczególnych pór roku. Oprócz tego spacerowicze dowiedzą się, jak rozpoznawać planety, i poznają wiele ciekawostek z zakresu współczesnej astronomii.
Podczas spaceru przez cały czas „będzie obecny” Mistrz Twardowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak można tę postać postrzegać w kontekście jego epoki. Zostaną poruszone takie tematy jak: kim była postać filozofa-maga w Renesansie; jak bardzo w dawnych wiekach astrologia była związana z astronomią; jak postrzegali wszechświat uczeni, zanim teorie Kopernika i następców na trwałe przebiły się do świadomości; i wreszcie, jak wyglądał ptolemejski model wszechświata, który był uważany za prawdziwy w Europie przez ponad 1000 lat.

KLINIKA DLA RZECZY: INTROLIGATORSKI CZERWIEC
29 czerwca (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Aby przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
W tym miesiącu zapraszamy na warsztaty z introligatorstwa! Spotkanie rozpocznie wykład prezentujący historyczne techniki i technologie opraw introligatorskich, a także stosowane w introligatorstwie materiały. Będzie można również obejrzeć stare narzędzia i czcionki introligatorskie znajdujące się w muzealnym magazynie. Następnie, przy oprawach mistrza tego rzemiosła – Roberta Jahody – omówiony zostanie warsztat pracy introligatora. W części praktycznej uczestnicy,  pod czujnym okiem prowadzącego, wykonają papiery introligatorskie, klejenia, uzupełnienia i grawerunki.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny introligatorstwa.
Koszt 12zł/os

STUDIUM MIASTA IDEALNEGO W NATURZE – NOWA HUTA
29 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spacer miejski w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic. Przewodnikiem będzie Maria Wąchała-Skindzier (MK).
Motywem przewodnim spaceru będzie wędrówka po miejscach stanowiących ikonosferę nowohuckiego socrealizmu. Warto zaznaczyć, że przy projektowaniu Nowej Huty pracowała czołówka polskich architektów, w tym tak wybitne osobowości, jak Stanisław Juchnowicz, Janusz i Marta Ingardenowie czy urbanista Tadeusz Ptaszycki. Zobaczymy, na ile wizja projektowa spełniła się w rzeczywistości, a co zostało jedynie na kalkach i deskach kreślarskich. Odnajdziemy zarówno ślady świadczące o śmiałości i rozmachu projektu Nowej Huty, jak i przykłady zaniechań i późniejszych prób wkomponowania w to założenie nowych funkcji i treści.
Udział bezpłatny

SPOTKA
30 czerwca (niedziela) godz. 11.00 – 17.00
Bulwar Inflancki

Fot. M. Sroka

30 czerwca (niedziela) zapraszamy na kolejną Spotkę! Tym razem spotkamy się na Bulwarze Inflanckim!

Koncepcja warsztatów odnosi się do idei lokalnego dziedzictwa architektoniczno-urbanistycznego Krakowa. Tkanka architektoniczna miasta z każdym kolejnym spojrzeniem odkrywa przed nami swoje sekrety. Współczesny Kraków to z jednej strony część historyczna – Stare Miasto, Kazimierz, a z drugiej część bliższa współczesności – Zabłocie i Nowa Huta.
Wiele z elementów układu urbanistycznego Krakowa podlega ścisłej kontroli. Nowo powstające zabudowania muszą spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące danego miejsca.
Tym, co w Krakowie szczególnie zasługuje na uwagę, jest także duża liczba terenów zielonych, które zawsze stanowiły ulubione miejsca spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. W Krakowie właśnie dzięki spotkaniu architektury i terenów zielonych powstał wyjątkowy klimat i czar tego miasta. Mieszkający tu ludzie mają silne poczucie więzi z otaczających ich miastem, co w ostatnich latach doprowadziło do wzmożonej aktywność obywatelskiej.
Pracując w trakcie warsztatów na syntetycznej makiecie, która w uproszczony sposób przedstawiać będzie układ urbanistyczny Krakowa, wspólnie podejmiemy próbę uzupełnienia istniejącej struktury urbanistycznej. W zależności od przyjętej strategii będziemy trzymać się rygorystycznie układu urbanistycznego lub stworzymy rodzaj „hybrydy” będący swobodniejszą refleksją nad charakterem zabudowy.

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „PRZEDMIESZCZANIN”
30 czerwca (niedziela) godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

MUZEALNE OPOWIEŚCI
Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O Janie Jelonku, czyli krakowskim Lajkoniku opowiada dr Andrzej Szoka, pracownik Muzeum Krakowa.

http://bit.ly/MuzealneOpowiesci7

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Historyczne Krakowa
KOMUNIKAT:
Informujemy, że 20 czerwca (czwartek) wszystkie oddziały Muzeum  Krakowa będą nieczynne.

BUDOWALI POWOJENNĄ POLSKĘ: JERZY HRYNIEWIECKI
17 czerwca (poniedziałek) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Jerzy Hryniewiecki był architektem, wykładowcą akademickim i pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy, autorem takich budynków jak warszawski Supersam i katowicki Spodek.
O jego realizacjach opowie dr Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury
Wstęp wolny

OUTSOURCING, SZANSA CZY ZMARNOWANY POTENCJAŁ KRAKOWA?
17 czerwca (poniedziałek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Outsourcing stał się jednym z najważniejszych sektorów gospodarki Krakowa, podmioty zajmujące się nim zatrudniają ponad 70 tys. osób. Często są to absolwenci miejscowych szkół wyższych, którzy w korporacjach odnajdują dobrze płatną pracę. Realizując swoje potrzeby, napędzają budownictwo i handel. Z drugiej strony pojawia się zarzut, że praca w outsourcingu jest odtwórcza, marnując potencjał miejscowych kadr, które z większym pożytkiem realizowałyby się np. w startupach. Podnoszony jest również argument, że wycofanie się inwestorów poszukujących tańszego pracownika może przynieść gwałtowne załamanie gospodarcze. Czy rozwój outsourcingu w Krakowie to pomysł na zbudowanie pozycji miasta, przejściowa strategia, czy może ślepa uliczka?
Uczestnicy:
Łukasz Cioch – LCMedia
Artur Wabik – Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (artysta i miejski aktywista)
dr Krzysztof Głuc – Dyrektor Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej w Krakowie
Kamil Stasiak – Muzeum Krakowa
Prowadzenie: ToMasz w Krakowie (Tomasz Pytko)

UPIECZ Z NAMI… OBWARZANKA!
18 czerwca (wtorek) godz. 15.45 i 16.16
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

18 czerwca (wtorek) o godzinie 15.45 i 16.15 zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na warsztaty z pieczenia obwarzanków!
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Limit osób: 15
Warsztaty organizowane wspólnie z Żywym Muzeum Obwarzanka

WERNISAŻ WYSTAWY „WIEŻA SMAKÓW”
18 czerwca (wtorek) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wernisaż wystawy Wieża smaków, która będzie prezentowana w Wieży Ratuszowej.
Wstęp wolny

OD OLEJU NA PŁÓTNIE PO SELFIE – KRAKOWSKI MIESZCZANIN I JEGO PORTRET NA PRZESTRZENI WIEKÓW
19 czerwca (środa) godz. 16.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na wykład Michała Hankusa – kuratora wystawy Mieszczanin. Będzie to okazja do zapoznania słuchaczy zarówno z historią krakowskiego mieszczaństwa, jak i portretu jako symbolu odniesionego sukcesu społecznego od czasów późnego średniowiecza, poprzez Złoty Wiek prosperity kosmopolitycznego miasta w XVI wieku, okres budowania nowoczesnego Krakowa w XIX stuleciu, po czasy współczesne – epokę selfie i wszechobecnej komputeryzacji.
Udział bezpłatny

MIĘDZY KAMIENICĄ A MIEJSKIM PAŁACEM – RYNEK GŁÓWNY
22 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Mieszczanin. Przewodnikiem będzie kurator wystawy – Michał Hankus.
Spacer wokół krakowskiego Rynku będzie okazją do przybliżenia słuchaczom historii krakowskiego budownictwa mieszczańskiego na przestrzeni epok – od średniowiecznych reliktów poprzez XIX-wieczny kostium wielu kamienic, aż do słynnej realizacji Adolfa Szyszko- Bochusza – gmachu Feniksa na rogu Rynku Głównego i ulicy św. Jana.
Udział bezpłatny

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: KRAKOWSKA POMINKOMANIA – SPACER SZLAKIEM KRAKOWSKICH POMNIKÓW
22 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: przy wejściu do Barbakanu

Zapraszamy na spacer miejski dla osób z dysfunkcją wzroku, w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang.
Na placach, ulicach, w parkach i ogrodach Krakowa od XIX wieku wciąż pojawiają się nowe pomniki. Potężne rzeźby na cokołach, kameralne figury, popiersia na postumentach, obeliski czy abstrakcyjne kompozycje upamiętniają niezwykłe, zasłużone postacie związane z naszym miastem, ale i ważne wydarzenia. Zapraszamy na spacer śladami krakowskich pomników w poszukiwaniu ich najciekawszych form i burzliwych historii.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
23 czerwca (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział w cenie biletu wstępu

LATA 90. SPÓŹNIONA REWOLUCJA TECHNOLOGICZNA?
23 czerwca (niedziela) godz. 14.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Nowohucianin.
Polska w 1989 roku była mocno zacofana technologiczne względem Zachodu. Dopiero w okresie transformacji ustrojowej różnice te próbowano szybko wyrównać. W Polsce dokonał się wówczas wyraźny technologiczny postęp. Na masową skalę kupowano kolorowe telewizory czy komputeryzowano zakłady pracy. Jak bardzo w latach 90. zmieniła się nasza rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście tego, że w latach 90. faktyczna użyteczność komputerów wzrosła najbardziej? Trudno nawet porównywać pod względem możliwości komputery wyprodukowane w roku 1999 i 1990. Czy to samo można powiedzieć o rozwoju smartfonów pomiędzy 2010 a 2019 rokiem? Na te i inne pytania odpowie Marek Więcek z Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Wstęp wolny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW: AUTOSTOPEM PO KRAKOWIE
23 czerwca (niedziela) godz. 11.00
START: Wieża Ratuszowa

Zapraszamy dzieci w wieku 9–12 lat na miejski spacer w ramach Muzeomanii z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Kamil Stasiak.
Miasto to dynamiczny twór pełen ruchu. Tu po torach mknie tramwaj, tu z piskiem opon zatrzymuje się autobus. Zapraszamy na spacer szlakiem dawnych środków komunikacji. Wspólnie poszukamy miejsc, skąd wyruszała słynna zaczarowana dorożka. Wokół Rynku będziemy wypatrywać śladów dawnych torów tramwajowych. Sprawdzimy też, czy zostały jakieś ślady po przystankach omnibusów. Wspólnie przejdziemy trasą karocy króla Jana III Sobieskiego i zastanowimy się dlaczego Antonina Domańska nie lubiła automobili…
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

MUZEALNE OPOWIEŚCI
Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O modzie obowiązującej w XIX wieku opowiada Michał Hankus, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci201
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M


 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa


Muzeum Narodowe  w Krakowie

 

Stanisław Wyspiański: Portret trzech panien Bobrówien (Panny Bobrówny), marzec 1894

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można już oglądać „Portret panien Bobrówien” Stanisława Wyspiańskiego, jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych dzieł wystawy „Wyspiański. Posłowie”. Pastel ten powstał w Krakowie w roku 1894, tuż przed wyjazdem Stanisława Wyspiańskiego do Paryża. Obraz należał do kolekcji prywatnych, od roku 1947 przebywał w Kanadzie, i znany był dotąd tylko z czarno-białych reprodukcji. Ostatnio został zakupiony przez kolejnego kolekcjonera i sprowadzony do Polski. Czasowy pobyt na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie to dla wielbicieli Wyspiańskiego niezwykła okazja do zobaczenia tego niezwykłego potrójnego portretu. Pastel przedstawia Marię, Jadwigę i Annę, córki Wacława Michała Bobra, który był zarządcą majątku hr. Józefa Szembeka w Porębie Żegoty. Według potomków rodziny, do majątku przyjeżdżał Henryk Opieński, przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego i on prawdopodobnie skontaktował artystę z ojcem modelek.

–  Bardzo się cieszę, że ten przepiękny portret, znany do tej pory wyłącznie z reprodukcji, stanie się ozdobą wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie. To wynik odzewu na apel, z jakim Muzeum wystąpiło do właścicieli prac Stanisława Wyspiańskiego, aby udostępnili je szerokiej publiczności za pośrednictwem naszej ekspozycji – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

Ze Stanisławem Wyspiańskim związana będzie także Noc Teatrów w Muzeum Narodowym w Krakowie. A wszystko za sprawą spektaklu Baletu Cracovia Danza „Wyspiański. Taniec dźwiękiem słów”. Balet przywoła na scenę postaci znane z dramatów i poezji Wyspiańskiego, ukaże świat jego sztuk teatralnych, pełen tańca, muzyki i słowa. W spektaklu inscenizowanym przez Romanę Angel gościnnie udział weźmie krakowski aktor Aleksander Fabisiak. Początek w sobotę 15 czerwca o godz. 19.00 w holu Gmachu Głównego MNK, bezpłatne wejściówki można pobierać do wyczerpania miejsc w kasie tego budynku.

Wystawy czasowe

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Wyspiański. Posłowie

17.05.2019 – 29.09.2019

WAJDA

06.04.2019–08.09.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 22.12.2019

Czarno na białym – 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Moc natury. Henry Moore w Polsce

22.02.2019-30.06.2019

Wystawa plenerowa, również w oddziałach: Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Sikorskiego 6), Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9).

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

  1. Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo, kara

05.03.2019  –  28.07.2019

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 08.09.2019

Pawilon Józefa Czapskiego

Porozmawiajmy

17.05.2019 – 23.06.2019

Dom Jana Matejki

  1. Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki 

07.03 – 09.06 2019

Portret syna Jerzego na koniu

30.05.2019 –30.08.2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Kraków 1900

22.06.2018 – 07.07.2019

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Ważniejsze wydarzenia

13.06 czwartek

12:00 Warsztaty dla młodzieży szkolnej: Między kadrami

prowadzenie: Miłosz Stelmach/ Gmach Główny, „Wajda” / informacje pod numerem telefonu +48 12 433 57 44 lub pod adresem rezerwacja@mnk.pl

17:30 Preromantyczna wizja Italii, czyli malarstwo kręgu XVII-wiecznych

„holenderskich italianistów” w zbiorach MNK

wykład i spotkanie: prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, dr Filip Chmielewski / wstęp wolny

18:00 Skarby Skarbczyka Jana Matejki

wykład: Agnieszka Zagrajek / Dom Jana Matejki / wstęp wolny

14.06 piątek

12:00 00 Warsztaty dla młodzieży szkolnej: Między kadrami

prowadzenie: Miłosz Stelmach/ Gmach Główny, „Wajda” / informacje pod numerekonim telefonu +48 12 433 57 44 lub pod adresem rezerwacja@mnk.pl

18:00 „Krakowiak” dla Anny z Sapiechów Czartoryskiej. Różne oblicza emigracji polskiej we Francji po klęsce powstania listopadowego

wykład: Małgorzata Kumala / Biblioteka Książąt Czartoryskich / wstęp wolny

18:00 Seans w Kamienicy Szołayskich

spektakl w przestrzeni galerii / tekst: Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński) / scenariusz i reżyseria: Maja Luxenberg / występują: Natalia Kaja Chmielewska, Stanisław Linowski, Maja Luxenberg, Łukasz Szczepanowski / czas: 60 min. / bilety: 30 zł

15.06 sobota

10:30 Warsztaty dla dzieci: 10+ Sztuka: Poczuć obraz

prowadzenie: Magdalena Szczepaniak-Tabor / Dom Józefa Mehoffera, Spętany Pegaz / wstęp: 80 zł – karnet na cały cykl zajęć; 20 zł – jednorazowy udział w warsztatach

12:00 Latający dywan. Opowieści przedmiotów: Zaklęty książę

spotkanie z aktorem / prowadzenie: Cieszka Żółtko / Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego/ udział: 10 zł

14:00-18:00 Święto Ogrodów w MNK: Muzeum Czapskich / wstęp wolny

14:00 Zwiedzanie z przewodnikiem „W ogrodzie emocji” / prowadzenie: Joanna Świtała

16:00 Koncert „Popołudnie z gitarą” / Dmytro Holovenko,                                                                  student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie mgr. Krzysztofa Sadłowskiego

19:00 Balet Cracovia Danza: Wyspiański. Taniec dźwiękiem słów

spektakl w ramach Nocy Teatrów w Krakowie / Gmach Główny / wstęp wolny, bezpłatne wejściówki od 12 czerwca w kasie biletowej Gmachu Głównego MNK i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11

16.06 niedziela

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: Czarno na białym

prowadzenie: dr Agnieszka Jankowska-Marzec / Gmach Główny, Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych / wstęp w cenie biletu do galerii

18.06 wtorek

17:00 Warsztaty dla dorosłych: Kurs rysunku / Gmach Główny / karnet na cały kurs (obejmujący 11 zajęć): 275 zł

17:00 Lekcja muzealna dla dorosłych / Gmach Główny, „Wajda” / wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – bezpłatne wejściówki do pobrania w dniu zajęć w kasie oddziału, w którym odbywa się lekcja

18:00 Sztuka początku XXI wieku

wykład: Anna Budzałek / Gmach Główny / wstęp wolny

19.06 środa

10:15 Spotkanie: Rozmowy o architekturze. Koniec Krakowa – o architekturze Alej Trzech Wieszczów

prowadzenie: Dorota Jędruch / Gmach Główny / wstęp: 1 zł

16:30 Oprowadzanie: Środy w cieniu sztuki

prowadzenie: Justyna Majewska / Gmach Główny, Galeria Broni i Barwy/ wstęp w cenie biletu do galerii

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

 


Muzeum Historyczne Kraków

CZY HISTORIA MOŻE ŁĄCZYĆ? MUZEUM HISTORII POLSKI OD KONCEPCJI DO REALIZACJI
10 czerwca (poniedziałek) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Muzeum Historii Polski jest jedną z największych inwestycji w dziedzinie kultury realizowanych przez państwo polskie. Na 7 tys. m kwadratowych przedstawione zostaną dzieje Polski od początków państwa po czasy najnowszy. W ciągu dwóch lat Muzeum zostanie otwarte na warszawskiej Cytadeli. W jaki sposób opowiedzieć środkami muzealniczymi tak trudny temat jak historia Polski oraz czy nasza historia – mimo wielu sporów, jakie toczymy wokół niej – może tworzyć przestrzeń wspólnego doświadczenia i wspólnej rozmowy. O tych i innych wyzwaniach związanych z tworzeniem nowej instytucji opowie dyrektor Muzeum Robert Kostro.
Wykład zorganizowany jest przez Muzeum Krakowa wraz z Ośrodkiem Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych.

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: KOBIETA W WIELKIM MIEŚCIE
11 czerwca (wtorek) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład dr hab. Marcina Starzyńskiego (Uniwersytet Jagielloński). Bohaterką, a raczej bohaterkami wykładu, będą krakowianki. Przede wszystkim te znane z XIV i XV stulecia, wywodzące się zarówno z rodzin patrycjuszowskich, jak i tych mniej zamożnych. Poznamy nie tylko przykładne matki, żony, gospodynie domowe, właścicielki warsztatów rzemieślniczych, ale i te, które parały się „najstarszym zawodem świata”. Dzięki zachowanym źródłom spróbujemy przenieść się tak do kuchni prowadzonej przez mieszkanki średniowiecznego Krakowa, jak również do ich garderoby i sypialni…
Wstęp wolny

UKŁAD ROZKWITANIA
11 czerwca (wtorek) godz. 18.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

„Układ rozkwitania” to cykl wykładów i spotkań w Muzeum Podgórza – tę nieco przewrotną nazwę zapożyczyliśmy od podgórzanina Tadeusza Peipera. Podczas wykładów  przybliżamy Państwu architekturę, ludzi i historię Podgórza widzianą z różnych perspektyw.
We wtorek o 18.00 zapraszamy na drugą odsłonę „Układu rozkwitania” – tym razem dr Robert Gaweł zabierze nas w podróż po niezrealizowanych marzeniach urbanistycznych i architektonicznych dawnego miasta Podgórza.

WERNISAŻ WYSTAWY „PODGÓRZANIN”
12 czerwca (środa) godz. 17.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wernisaż kolejnej wystawy z cyklu PrzeMieszczanie organizowanej w ramach obchodów 120-lecia Muzeum.
Wstęp wolny

BUDOWALI POWOJENNĄ POLSKĘ: JERZY HRYNIEWIECKI

12 czerwca (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wykład, który wygłosi dr Michał Wiśniewski z Instytutu Architektury.
Jerzy Hryniewiecki był architektem, wykładowcą akademickim i pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy, autorem takich realizacji jak warszawski Supersam i katowicki Spodek.
Wstęp wolny

MUZEUM BEZ GRANIC: URBANISTYKA III RZESZY W STOLICY GENERALNEGO GUBERNATORSTWA
15 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Wieża Ratuszowa

Zapraszamy na spacer miejski w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic. Przewodnikiem będzie dr Żanna Komar.
Spacer śladami urbanistycznych i architektonicznych ambicji władz okupacyjnych rozpoczniemy od przyjrzenia się dobrze znanym obiektom i przestrzeniom w samym centrum Krakowa, które zaznały większych lub mniejszych zmian w latach okupacji hitlerowskiej. Opowiemy o głównych wytycznych dotyczących wizji urbanistycznego projektowania stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Zapoznamy się również z planami spektakularnych przedsięwzięć budowlanych. Następnie uczestnicy spaceru udadzą się do wzniesionego przez Niemców w latach 1940–1944, a wtopionego w miejski krajobraz, zespołu mieszkaniowego w zachodniej części miasta.
Udział bezpłatny

FORTECZNY PIKNIK RODZINNY W FORCIE ŁAPIANKA
16 czerwca (sobota) godz. 11.00 – 16.00
Fort Łapianka, ul. Forteczna 28

Piknik trwać będzie od 11.00 do 16.00 przy ul. Fortecznej 28, na terenie fortu Łapianka. Wśród zaplanowanych atrakcji będą warsztaty plastyczne, a także wystawa „Duchem silni, czynami wielcy. Skauting polski 1910-1921” przygotowana przez Muzeum Krakowa.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie portalu Magiczny Kraków

ARCHITEKTURA WSPÓŁCZESNA PRZY ŁĄKACH NOWOHUCKICH

15 czerwca (sobota) godz. 14.00
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Nowohucianin.
Łąki Nowohuckie to jedno z najciekawszych miejsc w Krakowie. Ocalały głównie dzięki temu, że przez wiele lat planowano w tym miejscu stworzyć park z 2-kilometrowym jeziorem, którego wody miała zasilać jedna z krakowskich rzek. Pomysły te funkcjonowały jeszcze w latach 90. XX w., więc tereny te nie uległy przekształceniu i zachowały się w niezmienionym stanie. Dziś stanowią użytek ekologiczny. Nic więc dziwnego, że w ich pobliżu, głównie na terenach za zakładami tytoniowymi w Czyżynach, powstają nowe osiedla. Wraz z postmodernistycznym os. Centrum E i późnomodernistycznym gmachem Nowohuckiego Centrum Kultury stanowią one ciekawy zespół współczesnej architektury, o którym opowie dr Michał Wiśniewski.
Udział bezpłatny

ŻYCIE LITERACKIE A KAWIARNIANE
16 czerwca (niedziela) godz. 16.00

START: Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na spacer literacki śladami Awangardy Krakowskiej po najsłynniejszych kawiarniach, które wpisały się w życie literackie krakowskiej bohemy. W tę niezwykła podróż zabierze nas Andrzej Kozioł, krakowski dziennikarz i autor wielu książek o Krakowie.
Spacer jest wydarzeniem zapowiadającym Imieniny świętego Krzysztofa, święto oddziału Pałac Krzysztofory, na które zapraszamy 21 lipca.

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MIESZCZAŃSKI PORTRET
15 czerwca (sobota) godz. 12.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na warsztaty plastyczne dzieci w wieku 10–13 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Mieszczanin. Prowadzenie: Michał Hankus (MK)
Portret – malowany, rzeźbiony lub w formie fotografii – był symbolem bogactwa, wysokiej pozycji w mieszczańskim społeczeństwie. A czym jest dzisiaj? Warsztaty wzbogacone o opowieść o dawnym malarstwie portretowym i osobach, których rysy uwiecznili krakowscy malarze, pozwolą na twórcze wykorzystanie artystycznego potencjału uczestników, którzy w nawiązaniu do eksponatów muzealnych stworzą swój własny portret.
Udział bezpłatny

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O historii turystyki w Krakowie opowiada dr Iwona Kawalla-Lulewicz, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci196
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M


 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Narodowe w Krakowie

140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie: Gmach Główny za 5 zł

Wystawy: „Wajda”, „Czarno na białym”, „Wyspiański. Posłowie”, „Sytuacja się zmieniła”, ekspozycje stałe „Broń i barwa” oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego w najbliższą sobotę i niedzielę będzie można zwiedzić, kupując jednodniowy bilet za 5 zł. W taki sposób Gmach Główny świętuje 140. Urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie. Na zwiedzających czekają także spotkania z kustoszami Alicją Kilijańską (sobota, godz. 12.00, Galeria Rzemiosła Artystycznego) i Piotrem Wilkoszem (sobota, godz. 10.30, „Broń i barwa”), oprowadzanie po wystawie „Wajda” (niedziela godz. 12.00) oraz otwarte warsztaty z cyklu „Złóż życzenia muzeum” (niedziela godz. 11.00 – 15.00).

Specjalną atrakcją będzie premiera filmu „Jak zakłócić dzień kustosza. Poradnik” zrealizowanego przez uczestników projektu Mała Ambasada Muzealna. Mali Ambasadorowie to grupa dzieci w wieku od 6 do 13 lat, które spotykają się na cyklicznych warsztatach i pomagają muzealnikom tworzyć miejsce otwarte, przyjazne i ciekawe dla każdego. Owocem ich tegorocznych spotkań jest m.in. film, którego pierwszy pokaz odbędzie się w sobotę o godz. 11.30 w Sali Audiowizualnej. Wstęp wolny!

Festiwal Święto Ogrodów oraz Święto Ulicy Krupniczej w Domu Józefa Mehoffera

Od piątku do niedzieli podwoje domu i brama do ogrodu Józefa Mehoffera, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Krupniczej 26, otwierają się jeszcze szerzej, niż zwykle. Wszystko za sprawą Święta Ogrodów, Dnia Ulicy Krupniczej i przygotowanych na te festiwale atrakcji.

Świętowanie rozpocznie się w piątek 7 czerwca otwartym wykładem dr. hab. Jacka Rozmusa z Instytutu Filologii Polskiej UP w Krakowie pod tytułem „A pan na Pegazie, na chmurze. Rumak skrzydlaty w kulturze polskiej XIX i XX wieku”. Wykład wpisuje się w cykl wydarzeń edukacyjnych towarzyszących pokazowi „Spętany Pegaz”, prezentowanemu w Domu Józefa Mehoffera do 8 września br.

W sobotę Święto Ogrodów nabierze lżejszego charakteru, zapraszamy wówczas m.in. na plenerowe warsztaty kulinarne dla dzieci z rodzicami prowadzone przez Artura Nowaka – szefa kuchni MehoCafe i Dynia RestoBar (liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744). O godz. 14.00 Dom i ogród Józefa Mehoffera będzie można zwiedzić z przewodnikiem. W niedzielę natomiast warto wybrać się na koncert młodych instrumentalistów z Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego. Początek o godz. 16.00, wstęp wolny. Program Święta Ogrodów w MNK można sprawdzić pod linkiem:

mnk.pl/cykle/swieto-ogrodow-2019

W niedzielę Dom Józefa Mehoffera włącza się także w Święto Ulicy Krupniczej. Przez cały dzień urokliwą siedzibę artysty i jego rodziny można zwiedzać bezpłatnie, a wśród atrakcji m.in. występ zespołu Małe Słowianki (godz. 12.00), plener malarski (godz. 15.00 – 17.00) oraz wspólne czytanie i słuchanie bajek  (godz. 15.00 – 17.00). W dniu Święta ulicy Krupniczej w Domu Józefa Mehoffera będzie można kupić wydawnictwa i gadżety MNK z 25-procentowym rabatem. Szczegółowy program: mnk.pl/aktualnosci/3076

Seans w Kamienicy Szołayskich,
a przed nim spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

Czujemy się, jakbyśmy chodzili po własnej książce – powiedzieli kiedyś o wystawie MNK „Kraków 1900” autorzy trylogii o detektywistycznych przygodach profesorowej Szczupaczyńskiej Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Muzealnym specom od edukacji i promocji nie trzeba było tego powtarzać. W scenerii wystawy wystawiany jest spektakl „Seans w Kamienicy Szołayskich” w reżyserii Mai Luxenberg, podczas którego aktorzy wcielają się w postacie krakowskiej Miss Marple, jej dwuznacznej znajomej Beringerowej i młodego pomocnika w śledztwach i wyprawach w zakazane miejsca – Tadeuszka Żeleńskiego. Najbliższa okazja, by go zobaczyć, nadarzy się w niedzielę 9 czerwca o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 16.00, spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim poprowadzi Agata Jabłońska z MNK. Bilety na spektakl kosztują 30 zł, wstęp na spotkanie – wolny. Więcej o wystawie: mnk.pl/wystawy/krakow-1900

Wystawy czasowe

Gmach Główny

3 Maja 1

Wyspiański. Posłowie

17.05.2019 – 29.09.2019

WAJDA

06.04.2019–08.09.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 22.12.2019

Czarno na białym – 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Muzeum bez barier – szkoła bez barier

09.05 – 09.06.2019

Moc natury. Henry Moore w Polsce

22.02.2019-30.06.2019

Wystawa plenerowa, również w oddziałach: Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Sikorskiego 6), Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9).

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo, kara

05.03.2019  –  28.07.2019

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 08.09.2019

Pawilon Józefa Czapskiego

Porozmawiajmy

17.05.2019 – 23.06.2019

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki 

07.03 – 09.06 2019

Portret syna Jerzego na koniu

30.05.2019 –30.08.2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Kraków 1900

22.06.2018 – 07.07.2019

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Ważniejsze wydarzenia

5.06 środa

16:30 Oprowadzanie: Środy w cieniu sztuki

prowadzenie: Justyna Majewska / Sukiennice, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku / wstęp w cenie biletu do galerii

18:00 Wajda światowy. Międzynarodowe konteksty twórczości Andrzeja Wajdy

wykład: Miłosz Stelmach / Gmach Główny / wstęp wolny

6.06 czwartek

17:00 Lekcja muzealna dla dorosłych: Płacidło, moneta, karta kredytowa, czyli historia pieniądza

prowadzenie: Anna Sokulska / Muzeum Czapskich / wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona – bezpłatne wejściówki do pobrania w dniu zajęć w kasie oddziału, w którym odbywa się lekcja

7.06 piątek

17:00 Warsztaty dla dorosłych: Kurs rysunku / Gmach Główny / karnet na cały kurs (obejmujący 11 zajęć): 275 zł

18:00 „A pan na pegazie, na chmurze”. Rumak skrzydlaty w kulturze polskiej XIX i XX wieku

wykład: dr hab. Jacek Rozmus / Dom Józefa Mehoffera / wstęp wolny

8.06 sobota

140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie: Gmach Główny / wstęp 5 zł

10:30 Spotkanie z kustoszem: Piotr Wilkosz / Galeria „Broń i Barwa w Polsce”

11:30 Pokaz filmu – finał projektu Małej Ambasady Muzealnej / Sala AV

12:00 Spotkanie z kustoszem: Alicja Kilijańska / Galeria Rzemiosła Artystycznego

10:00-15:00 Święto Ogrodów w MNK: Dom Józefa Mehoffera / wstęp wolny

10:00 plenerowe warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat (wraz z opiekunami) / przygotowanie i prowadzenie Artur Nowak – szef kuchni MehoCafe i Dynia RestoBar / liczba miejsc ograniczona (zgłoszenia: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744)

14:00 zwiedzanie z przewodnikiem Domu i Ogrodu Mehoffera / prowadzenie: Magdalena Schuster

10:30 Warsztaty dla dzieci: 10+ Sztuka: (Nie) zwykła forma

prowadzenie: Izabela Lechowicz / Gmach Główny, „Moc natury. Henry Moore w Polsce” / wstęp: 80 zł – karnet na cały cykl zajęć; 20 zł – jednorazowy udział w warsztatach

11:00 Spacer muzealny: Miejsce z widokiem

prowadzenie: Anna Sokulska / początek: Gmach Główny / udział: 10 zł

14:00 Private views on Henry Moore and the city from the political perspective

oprowadzanie specjalne: studenci Instytutu Europeistyki UJ / początek: Gmach Główny / wstęp wolny

9.06 niedziela

140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie: Gmach Główny / wstęp 5 zł

11:00 Otwarte warsztaty na 140-lecie MNK: Kartka dla Muzeum / prowadzenie: Joanna Kołek, Magda Schuster

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: „Wajda” / prowadzenie: Anna Sokulska

14:00 Spotkanie z konserwatorem „Konserwator malarstwa- artysta czy technolog”: Elżbieta Zygier / sala AV

Święto ulicy Krupniczej w Domu Mehoffera / wstęp wolny, muzeum czynne w godzinach 10:00–19:00

14.00 Oprowadzanie kuratorskie po Domu Józefa Mehoffera oraz wystawie „Spętany Pegaz” / prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska

15.00–17.00 Plener malarski z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Ogrodzie Józefa Mehoffera

15.00–17.00 Czytanie i słuchanie książek dla dzieci wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie / spotkanie z autorkami: Jagodą Gumińską-Oleksy („Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum”) oraz Katarzyną Maziarz („Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim”)

16.00 Koncert w salonie Mehofferów – „Młodzi instrumentaliści” / Konserwatorium Krakowskie im. Witolda Lutosławskiego

17.30 Zwiedzanie z przewodnikiem Domu Józefa Mehoffera

16:00 Przed seansem: spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

prowadzenie: Agata Jabłońska / Kamienica Szołayskich / wstęp wolny

18:00 Seans w Kamienicy Szołayskich – spektakl z udziałem autorów książki

spektakl w przestrzeni galerii / tekst: Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński) / scenariusz i reżyseria: Maja Luxenberg / występują: Natalia Kaja Chmielewska, Stanisław Linowski, Maja Luxenberg, Łukasz Szczepanowski / czas: 60 min. / bilety: 30 zł

11.06 wtorek

11:00 Oprowadzanie: Dzieci mamy i zwiedzamy!

spacer dla rodziców z dziećmi, prowadzenie: Martyna Majsterek / „Moc natury. Henry Moore w Polsce”, początek: Gmach Główny/ wstęp wolny

17:00 Spotkanie: Muzeum Przyjazne

oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku / Gmach Główny, „Moc natury. Henry Moore w Polsce” / wstęp: 1 zł

17:00 Warsztaty dla dorosłych: Kurs rysunku / Gmach Główny / karnet na cały kurs (obejmujący 11 zajęć): 275 zł

18:00 Największe złote monety – europejskie emisja studukatówki

wykład: Dariusz Jasek / Muzeum Czapskich / wstęp wolny

12.06 środa

16:30 Oprowadzanie: Środy w cieniu sztuki

prowadzenie: Oliwia Kaczmarzewska / Ośrodek Kultury Europejskiej Europeum / wstęp w cenie biletu do galerii

18:00 Wajda a cenzura

wykład: dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG / Gmach Główny / wstęp wolny

16:00 Zielony ogród w naszym stawie

wykład: Edward Walusiak / Dom Józefa Mehoffera / wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie


Muzeum Historyczne Kraków

KRAKOWIANIE W BARBAKANIE
3 – 4 czerwca (poniedziałek – wtorek)
Barbakan, ul. Basztowa 30

Nawiązując do lustra – motywu przewodniego jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa – chcemy, żeby Barbakan stał się swoistą soczewką Krakowa, dlatego na kilka dni oddajemy go w ręce jego mieszkańców! Na wszystkich, którzy w dniach 31 maja – 4 czerwca zajrzą do Barbakanu, czekają atrakcje: fotobudka (każdy będzie mógł stać się jedną z twarzy Krakowa, współtworząc kolaż wizerunków dawnych i obecnych krakowian), strefa relaksu z wydawnictwami muzealnymi oraz pamiątkowa księga życzeń.

3.06 (poniedziałek), godz. 18.00  

#jestemtańcem – Krakowskie Taneczne Lustro
Zapraszamy na niebanalny pokaz zestawiający jak w lustrzanym odbiciu dwie epoki: przełom XIX/XX wieku czyli czas powstania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ze współczesnością. Umożliwią nam to Szkoła Tańca Jane Austen oraz formacja break dance Misjonarze Rytmu.
UWAGA: Zabierzcie wygodne buty, bo tego dnia każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach, na których pozna podstawowe kroki taneczne.
4.06 (wtorek), godz. 10.30-18.00
#jestemeko – Kraków – Naturalnie
„Zielony adopciak” – przez cały dzień prowadzona będzie wymiana roślin zorganizowana we współpracy ze Schroniskiem dla Niechcianych Roślin. Każdy będzie mógł tego dnia zaopiekować się nowym okazem, zostawić nadprogramową sadzonkę lub po prostu zabrać roślinkę ma swój parapet. Kaktusy, paprocie, fikusy, filodendrony i wszystkie inne okazy mile widziane!
4.06 (wtorek), godz. 18.00
Kraków – Naturalnie; prowadzenie Tomasz Pytko
Spotkanie z nietuzinkowymi osobami, które podejmują inicjatywy na rzecz istot żywych i szeroko pojętej natury. Porozmawiamy m. in. o rzekach – naszych siostrach, o zwierzętach – naszych braciach mniejszych, o roślinach – naszych  sprzymierzeńcach.
Wśród zaproszonych gości m. in. Cecylia Malik, Krakowski Ogród Społeczny, Schronisko dla Niechcianych Roślin, Studencki Dom Tymczasowy, RoślinnieJemy

W tych dniach Barbakan dostępny jest w zwyczajowych godzinach otwarcia 10.30-18.00 (z wyjątkiem wydarzeń zaplanowanych na godziny późniejsze), a wstęp na wszystkie jubileuszowe wydarzenia jest bezpłatny

XX TYDZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „KOCHAM KRAKÓW Z WZAJEMNOŚCIĄ”
3 – 6 czerwca (poniedziałek – czwartek)
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Celestat, Rynek Podziemny, Muzeum Podgórza, Cyberteka

Muzeum  Krakowa po raz kolejny włącza się do akcji „Kocham Kraków z wzajemnością” i zaprasza  do swoich oddziałów na zwiedzanie wystaw oraz warsztaty. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://bit.ly/KochamKrakow
Ilość miejsc ograniczona. Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl

TRAKTAT NA 20 LAT – CZYLI TRAKTAT WERSALSKI W PRAKTYCE
3 czerwca (poniedziałek) godz. 17:00
Ulica Pomorska,  ul. Pomorska 2

Zapraszamy na wykład przed III rundą debat w której wezmą udział uczniowie szkół średnich, w ramach turnieju Debat Pamięci. Turniej jest częścią programu tegorocznych uroczystości Dni Pamięci Ofiar Gestapo realizowanych w oddziale Ulica Pomorska. Jego celem jest chęć zmierzenia się z przyczynami i przebiegiem wydarzeń związanych z agresją na Polskę w 1939 r.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp wolny

SHAKING UP THE MUSEUM CONCEPT – THE RETHINKING OF HELSINKI CITY MUSEUM
5 czerwca (środa)  godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Główny oddział Muzeum Miasta w Helsinkach został otwarty w maju 2016 roku po trzech intensywnych latach pracy. Jest to unikatowy kompleks muzealny znajdujący się w centrum miasta,  liczący ponad 3500 m2, składający się z  pięciu zabytkowych budynków i trzech dziedzińców. Podczas tworzenia profilu muzeum jego koncepcja przeszła głębsza transformację. Muzeum skupia się obecnie w swoich narracjach na dni codziennym mieszkańców miasta.
Zostało stworzone przyjazne i poruszające miejsce, z którym zwiedzający mogą się utożsamiać. Stosując różne metody myślenia projektowego rozwinięto spójną i partycypacyjną koncepcję muzealną opartego na różnych grupach odbiorców i inkluzywnym doświadczeniu przekazywania wiadomości. Wydaje się, że to podejście może zostać aplikowane również do innych muzeów tego typu.
Wykład wygłosi Tiina Merisalo – dyrektor Muzeum Miasta Helsinki.

Wstęp wolny

ŚLADAMI KRAKOWSKICH PRZEDMIEŚĆ PRZEZ STULECIA
6 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Dr Wacław Szczepanik, historyk z Muzeum Krakowa i kurator wystawy Przedmieszczanin, omówi w swoim wykładzie dzieje przedmieść krakowskich od średniowiecza aż po współczesność. Wskaże tereny, które w przeszłości można było uznać za przedmieścia lub które w taki właśnie sposób były  określane, i przedstawi ich historie i specyfikę.
Wstęp wolny

WERNISAŻ WYSTAWY „120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW”
6 czerwca (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na wernisaż wystawy  z cyklu Pokaz nabytków, która będzie eksponowała najciekawsze i najbardziej reprezentatywne muzealia pozyskane w ciągu 120 lat istnienia Muzeum Krakowa. Ekspozycję można będzie zwiedzać w dniach 7 czerwca – 31 sierpnia 2019.
Kuratorzy: Irena Palca i Anna Bednarek.

Wstęp wolny

WERNISAŻ WYSTAWY „NASZ JEST TEN DZIEŃ”
7 czerwca (piątek) godz. 16.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wernisaż wystawy plenerowej Nasz jest ten dzień, którą można będzie oglądać przed budynkiem dawnego kina Światowid do 27 września 2019 r.
Projekt powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności i został wpisany w program organizowanych przez nie obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych. Jest też elementem jubileuszu 70-lecia Nowej Huty.
Wystawa będzie upamiętniała wybory czerwcowe jako bardzo ważne wydarzenie na drodze do transformacji ustrojowej w Polsce, podkreślając równocześnie lokalny kontekst wydarzeń.

Wstęp wolny

POCZUJ KRAKÓW: NATCHNIENIE
8 czerwca (sobota) godz. 12.00
START: Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.

Czy źródłem natchnienia mogą być szyny? Albo rura? Bo zakole Wisły na pewno tak. Podróż śladami natchnienia zaczniemy pod Celestatem, by sprawdzić, czy tor kolejowy mógł stanowić inspirację. Szlakiem natchnienia poprowadzą nas Teodor Talowski (architekt) i Adam Asnyk (poeta). Po drodze zobaczymy miejsca, z których czerpali natchnienie Stanisław Wyspiański (malarz, poeta, dramaturg), jego kolega Józef Mehoffer, a także ich mistrz Jan Matejko. Trasa obejmie: pl. Matejki, Stary Kleparz, ul. Łobzowską, ul. Batorego, ul. Garncarską i ul. Krupniczą, na której pod numerem 22 zobaczymy absolutnie wyjątkowy dom. Spacer zakończymy na ul. Retoryka nad Wisłą. Odwiedzimy mało znane miejsca, wsłuchując się w echo kopyt zaczarowanej dorożki i szum topoli z ul. Krupniczej. Odpowiemy na pytanie, dlaczego spieszyć trzeba się powoli i co ma wspólnego pająk z żabą.
Udział bezpłatny

SPACER EDUKACYJNY: ŚLADAMI KONSPIRACJI

8 czerwca (sobota), godz. 12.00
START: Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4

Spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Pomyśl o pseudonimie dla siebie… Przewodnikiem będzie Wojciech Górny (MHK).
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą miejsca związane z cywilną i wojskową działalnością konspiracyjną na terenie Podgórza – miejsca związane m.in. z Żydowską Organizacją Bojową i z harcerzami podgórskiego plutonu Grup Szturmowych „Alicja”.
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
9 czerwca (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy Państwa na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie 120/120 – prezentacja muzealnych artefaktów.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział w cenie biletu wstępu

OPROWADZANIE KURATORSKIE
9 czerwca (niedziela), godz.15.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pomyśl o pseudonimie dla siebie…”
Udział w cenie biletu

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TAJEMNICZY KUFER: HISTORIA NIEUCZESANA. GRZEBIEŃ.
9 czerwca (niedziela) godz. 10.30 i 12.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Justyna Kutrzeba.
Dziś jest najczęściej plastikowy, dawniej wykonywany był głownie z drewna lub z… kości. Od zawsze służył porządkowaniu włosów na naszej głowie. Bohaterem spotkania będzie grzebień wprost z krakowskiego Rynku, z odległych czasów średniowiecza. Jakie fryzury nosili wówczas mieszkańcy Krakowa? Jakie nakrycia głowy były wtedy w modzie? Poszukamy odpowiedzi na te pytania, a następnie wcielając się w rolę stylistów mody zaproponujemy średniowiecznym krakowianom odpowiednie uczesanie, gustowny kaptur, kapelusz lub czapkę.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY: LAND ART, CZYLI ZIELONA SZTUKA
9 czerwca (niedziela), godz. 11.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 9 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Zajęcia poprowadzi Paweł Scheibel.
Czy wiecie, że był kiedyś artysta, który przeniósł górę? A inny stworzył na jeziorze wielką spiralę, po której można chodzić? Land art to inaczej sztuka ziemi, czyli działanie artystyczne, którego tworzywem jest sama natura! Na naszych zajęciach z patyczków, liści, ale także z ziemi i piasku stworzymy własne niesamowite dzieła sztuki – tak piękne, jak otaczający nas krajobraz!
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 5 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O tym czym było obesłanie opowiada opowiada dr Katarzyna Moskal, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci95
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 9 czerwca 2019
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M


 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Centrum Kultury Żydowskiej

Poniedziałek, 3 czerwca, godz. 18.00

30 lat wolnej Polski (1989-2019)
– pokaz filmów fabularnych.

Czwartek, 6 czerwca, godz. 18.00

30 lat wolnej Polski (1989-2019)
– pokaz filmów dokumentalnych.

Sobota, 8 czerwca, godz. 11.00

Aukcja książek (126)
zorganizowana przez Antykwariat RARA AVIS w Krakowie.
Szczegółowe informacje dostępne na www.raraavis.krakow.pl

Poniedziałek, 10 czerwca, godz. 18.00

Żydzi w armii Andersa
– Wernisaż wystawy dokumentacyjnej, wspólnie zorganizowanej z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, Oddział w Krakowie.

Wtorek, 11 czerwca, godz. 18.00

Prof. Karol Estreicher (1906-1984)
– pokaz filmów dokumentalnych, ze zbiorów Pałacu Sztuki w Krakowie.

Czwartek, 13 czerwca, godz. 18.00

HIRSZFELDOWIE, Zrozumieć krew
– spotkanie autorskie z Prof. Urszulą Glensk oraz prezentacja jej książki pod tym samym tytułem, wydanej przez UNIVERSITAS, 2018.

Piątek, 14 czerwca, godz. 18.00

Chawerim. Poznańscy Żydzi
– spotkanie z Red. Zbigniewem Pakułą oraz promocja jego książki pod tym samym tytułem, wydanej przez Stowarzyszenie Miasteczko Poznań, 2018.

Poniedziałek, 17 czerwca, godz. 17.00

Koncert roczny
w wykonaniu uczniów Szkoły Wandy Wątorskiej.

Wtorek, 18 czerwca, godz. 17.00

Koncert roczny
w wykonaniu uczniów Szkoły Wandy Wątorskiej.

Wtorek, 18 czerwca, godz. 18.00

  1. Rocznica urodzin Rafaela F. Scharfa (1914-2003)
    współzałożyciela Fundacji Judaica i Centrum Kultury Żydowskiej – wieczór wspomnień.
  2. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie,
    21-30 czerwca 2019.
    Szczegóły programu się na stronie internetowej www.jewishfestival.pl

******

XXIV. Program Bajit Chadasz
Spotkania z Kulturą Żydowską
odbędą się w tym roku w terminie:
6 pazdziernika – 30 listopada 2019.

******

Naszym Przyjaciołom, Darczyńcom i Bywalcom życzymy udanych wakacji.
WYSTAWY W CKŻ

Wystawa malarstwa Rivki Chwoles-Lechtenfeld z Wilna. Ze zbiorów Milij Chwolesa z Paryża.
Czynna do 30 czerwca 2019r.

Żydzi w armii Andersa – Wystawa dokumentacyjna, wspólnie zorganizowana z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, Oddział w Krakowie.
Czynna do 30 czerwca 2019r.

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME