KALENDARIUM – LUTY 2018

0

Muzeum Historyczne w Krakowie

BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI 2018

14 kwietnia (sobota), START: ul. Pomorska 2

Zapisz się na Bieg Pamiętaj z Nami 2018!
Drodzy biegacze i sympatycy biegów miejskich, z przyjemnością anonsujemy 6. edycję 5 km Biegu podczas wydarzenia Pamiętaj z Nami, która odbędzie się w sobotę 14 kwietnia 2018 r.
Tradycyjnie wystartujemy z ul. Pomorskiej 2, gdzie znajduje się oddział MHK z wystawą Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956, meta zaś na Placu Bohaterów Getta, z kolejnym oddziałem MHK z wystawą Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim.
W tym roku zaplanowaliśmy kilka nowych punktów programu.
Przez całą imprezę kwestujemy na szczytny cel razem z Polska Akcja Humanitarną.
W tym roku w biegu może wziąć udział aż 1200 biegaczy!
Dołącz już dziś:  http://bit.ly/2o3Xz2p
Więcej informacji znajdziesz tu: http://bit.ly/biegpamieci2018

KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA

21 lutego (środa), godz. 17:00
Kamienica Hipolitów

Wernisaż wystawy Koronka- tradycja – reaktywacja, która jest prezentacją koronkarstwa – rzemiosła artystycznego nierozerwalnie związanego z dawnym krakowskim domem mieszczańskim. Odwiedzający wystawę „Koronka- tradycja- reaktywacja”  będą mogli zapoznać się z bogactwem mody z XIX i pocz. XX w., gdzie koronkowe wstawki i aplikacje stanowiły ozdobę codziennego i odświętnego ubioru mieszczan krakowskich. W zbiorach MHK znajdują się liczne koronkowe dodatki do strojów, a Dział Historii Fotografii Krakowskiej MHK dysponuje bogatym zbiorem rozmaitych fotografii portretowanych, dzięki którym można opowiedzieć historię przemian w modzie.
WSTĘP WOLNY

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE

24 lutego (sobota), godz. 11:00
25 lutego (niedziela), od godz. 9:30
Dom Zwierzyniecki

24 lutego, godz. 11:00
Rakowice zapraszają…
W najbliższą sobotę zapraszamy na wspólny spacer współorganizowany przez Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 listopada 102 w Krakowie. Przewodnikiem będzie Paweł Wójcik (RadaDzielnicy III Prądnik Czerwony).
START: skrzyżowanie ulic Młyńskiej i Młyńskiej Bocznej (obok kapliczki).
UDZIAŁ BEZPŁATNY

25 lutego (niedziela) – finisaż wystawy
godz. 10:00, 14:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Przewodnikiem będzie Mateusz Niemiec (MHK)
godz. 12:00 Odzczyt – pogadanka o korzyściach zbierania i uprawiania ziół na przestrzeni wieków, ich znaczeniu pokarmowym, leczniczym i innych pożytkach. Prowadzenie Stefan Gawroński (Instytut Botaniki UJ)
godz. 15:30 – ogłoszenie wyników Wielkiego konkursu wiedzy o Rakowicach
PROMOCJA: w dniu 25 lutego wstęp na wystawę jest bezpłatny, a wydawnictwa własne MHK (za wyjątkiem dofinansowanych projektów) można będzie zakupić w kasie oddziału z 50% rabatem.
WSTĘP WOLNY

KRAKOWSKIE MIARY NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

24 lutego (sobota), godz. 12:00
Rynek Podziemny

Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku do Rynku Podziemnego na warsztaty Krakowskie miary na wyciągnięcie ręki w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Winiarczyk (MHK).
Warsztaty przeniosą uczestników do czasów, kiedy nie znano jeszcze ani metrów, ani kilogramów… Miary były wtedy mniej abstrakcyjne, ale ważne tak samo, jak obecnie. Uczestnicy warsztatów poznają średniowieczny system mierniczy i jego symboliczne znaczenie, zyskają też wiedzę o nieustannych zmaganiach miasta o uczciwość miar i wag. Spotkanie będzie również okazją, by zapoznać się z prezentowanymi w Podziemiach Rynku artefaktami, reliktami oraz rekonstrukcjami obiektów związanych z tematyką mierzenia i ważenia średniowiecznych towarów handlowych.
WSTĘP WOLNY

CZY WYSPIAŃSKI BYŁ ARTYSTĄ AWANGARDOWYM?

25 lutego (niedziela), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Marty Marek (kustosz MHK) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Stanisław Wyspiański był artystą wszechstronnym. Jego dorobek jako dramatopisarza, reformatora teatru, inscenizatora jest wybitny i należy do kanonu polskiego dziedzictwa kulturalnego i literackiego. Temat wykładu obejmuje malarską i plastyczną część jego twórczości. Podejmuje zadanie przedstawienia jej na tle dorobku innych polskich i europejskich współczesnych mu twórców. Jest poszukiwaniem cech zbieżnych z osiągnięciami różnych artystów, a także tych cech, które stanowią o oryginalności jego sztuki i jego własnej indywidualnej drodze artystycznej. Jest także próbą znalezienia odpowiedzi czy Wyspiański jako malarz, projektant, grafik, ilustrator na tle swojej epoki był artystą awangardowym.
WSTĘP WOLNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

19 lutego, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
19 lutego  tematem zajęć będzie Analiza ról dramatycznych z repertuaru Antoniny Hoffmann w ich współczesnych interpretacjach scenicznych. (Katarzyna w Poskromieniu złośnicy Williama Szekspira, Klara w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry, Fedra w Fedrze Jean Racine’a, Idalia w Fantazym Juliusza Słowackiego, Balladyna w Balladynie Juliusza Słowackiego).
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

WIDZ – MIĘDZY NIEZROZUMIENIEM A ZACHWYTEM

24 lutego (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy młodzież na warsztaty teatralne Widz – między niezrozumieniem a zachwytem w ramach Muzeomanii z cyklu Zagraj w teatr!
Prapremiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego była wielkim wydarzeniem w Krakowie. Była skandalem obyczajowym i wstrząsnęła opinią publiczną. Każde kolejne wystawienie sztuki budziło niemałe emocje wśród publiczności teatralnej. Również dziś, współczesne wystawienia Wesela są szeroko komentowane przez krytyków teatralnych i zwykłych widzów. Na co publiczność zwracała uwagę niegdyś, a co dziś jest brane pod lupę? Jak zmieniły się zasady krytyki teatralnej? Podczas warsztatów usłyszymy różne opinie krytyków, spróbujemy zapanować nad nimi wszystkimi i wydobyć z nich obiektywne fakty.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
WSTĘP WOLNY

FERIE W MHK

Ferie w mieście nie musza być nudne! A już na pewno nie w Krakowie.
Spędź ferie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa!
Przygotowaliśmy atrakcyjny program dedykowanej każdej grupie wiekowej.
Zapraszamy dzieci i młodzież do naszych oddziałów. Zajęcia są bezpłatne. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Pełen program znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/ferie-w-mhk-2018
W tym tygodniu zapraszamy na poniższe zajęcia:
19 lutego
·        godz. 11:00 Jak powstaje wystawa?
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty. W trakcie pierwszej części zwiedzimy wystawę czasową Żegota. Ukryta pomoc, w kolejnej zaś prześledzimy poszczególne etapy tworzenia ekspozycji, a następnie każdy z uczestników przygotuje własny scenariusz takiego wydarzenia.
·        godz. 12:00 W drogę!
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty.
Rycerz, kupiec i pielgrzym wybierają się w podróż życia. Przed każdym z nich długa droga przez obce kraje. Czy uda im się osiągnąć cel? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w czasie wędrówki? Zapraszamy do wzięcia udziału w grze!
20 lutego
·        godz. 10:00 W świecie origami
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których zaprezentujemy podstawowe zasadami tworzenia przedmiotów z papieru metodą origami modułowego, a następnie uczestnicy samodzielnie wykonają kilka wybranych prac o zróżnicowanym stopniu trudności.
·        godz. 10:00 Światła chanukowe
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których odpowiemy na pytanie: co Biblia i legenda mówią o święcie Chanuka? Na uczestników czekają gry świąteczne bączkiem chanukowym, a także inscenizacja zapalania świateł w świecznikach chanukowych.
·        godz. 10:00 W poszukiwaniu krakowskiego koguta…
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których przekonamy się, że w krakowskich legendach, tradycjach, a nawet sztuce różnych epok często pojawia się kogut. Wykonamy witraż przedstawiający koguta związanego z legendą o pałacu Pod Krzysztofory.
·        godz. 11:00 7. W obronie Lwowa
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Zapraszamy młodzież wieku 13–16 lat na warsztaty, podczas których zagramy w historyczną planszówkę. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Przed 95 laty garstka pilotów powstrzymała wielotysięczną konnicę. Czy dziś uda Ci się powtórzyć ich sukces?
·        godz. 11:00 Szopka krakowska
Celestat, ul. Lubicz 16
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat, podczas których zwiedzimy wystawę Szopek Krakowskich i zapoznamy się z najpiękniejszymi, najciekawszymi i najbardziej oryginalnymi pracami, a następnie ułożymy wielkoformatowe puzzle przedstawiające szopkę krakowską.
·        godz. 12:00 Niezwykłe, podgórskie opowieści
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy dzieci w wieku 6–10 lat na warsztaty. W Podgórzu jest wiele tajemniczych miejsc, które skrywają niezwykłe historie. Podczas warsztatów przekonamy się, które podgórskie legendy są najbardziej znane i które postaci są najbardziej lubiane.
·        godz. 12:00 Twój ruch
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zapraszamy młodzież w wieku 13–16 lat na warsztaty.
A może by tak zagrać w średniowieczne planszówki?! Młynek, gęsi i lis albo orientalna alquerque. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co kryje się pod tymi zagadkowymi nazwami.
21 lutego
·        godz. 10:00 Bale i rauty… – karnawałowe zabawy krakowian
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty, podczas których opowiemy, gdzie odbywały się największe bale, jak dekorowano sale, w co należało się ubrać, co koniecznie trzeba było zabrać ze sobą. Na zakończenie wykonamy ozdoby, które z pewnością przydadzą się na balu karnawałowym.
·        godz. 10:30  Czy wiesz co jesz?
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty. Będzie to podróż w czasie, podczas której przeniesiemy się do lat młodości Waszych rodziców i dziadków. Pokażemy m.in., jakie dania można było zjeść w Nowej Hucie i jakie zastawy wykorzystywano.
·        godz. 11:00 Z grafiką na „ty”
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty , podczas których omówimy przykłady podstawowych technik graficznych i wykonane różnymi sposobami niezwykłe widoki Krakowa. Ponadto w części praktycznej zajęć samodzielnie zaprojektujemy linoryty.
·        godz. 11:00 Ludzie z aptecznej szuflady
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Zapraszamy młodzież w wieku 13-16 lat na warsztaty. Zwiedzimy wystawę stałą, prześledzimy losy wybranych bohaterów, a następnie każdy z uczestników będzie mógł wcielić się w rolę przewodnika.

22 lutego
·        godz. 10:00 W świecie origami
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których zaprezentujemy podstawowe zasadami tworzenia przedmiotów z papieru metodą origami modułowego, a następnie uczestnicy samodzielnie wykonają kilka wybranych prac o zróżnicowanym stopniu trudności.
·        godz. 10:00 Świątynia Jerozolimska a synagogi
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty. Czym różni się Świątynia Jerozolimska od synagog? Podczas zajęć poznamy odpowiedzi na to i inne ciekawe pytania.
·        godz. 11:00 Lalka na scenie
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do wspólnej zabawy. Poznamy ciekawą historię teatru lalkowego i różne sposoby animowania przedmiotów na scenie. A na koniec przygotujemy spektakl lalkowy.
·        godz. 11:00 Przygoda z Lajkonikiem
Celestat, ul. Lubicz 16
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat do gry edukacyjnej, dzięki której odkryjemy tajemnice związane z legendą o Koniku Zwierzynieckim. W czasie spotkania zainstalujemy ją na urządzenia mobilne, a następnie stawimy czoła wyzwaniu, przechodząc kolejne etapy. Uwaga! Prosimy o przyniesienie własnych smartfonów i tabletów.
·        godz. 12:00 Jak tykały zegary przed wiekami
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zapraszamy dla dzieci w wieku 6–10 lat na warsztaty. Kamienica Hipolitów słynie z ogromnej kolekcji zegarów mechanicznych. Najciekawsze są obudowy figuralne przedstawiające np. żołnierza węgierskiego, słońce, młyn. Podczas warsztatów spróbujemy wspólnie znaleźć najciekawsze z nich, a na zakończenie każdy własnoręcznie wykona zegar.
23 lutego
·        godz. 10:00 Jak tykały zegary przed wiekami
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zapraszamy dla dzieci w wieku 6–10 lat na warsztaty. Kamienica Hipolitów słynie z ogromnej kolekcji zegarów mechanicznych. Najciekawsze są obudowy figuralne przedstawiające np. żołnierza węgierskiego, słońce, młyn. Podczas warsztatów spróbujemy wspólnie znaleźć najciekawsze z nich, a na zakończenie każdy własnoręcznie wykona zegar.
·        godz. 11:00 111. Alarm dla Warszawy
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Zapraszamy młodzież wieku 13–16 lat na warsztaty. „111” jest planszową grą historyczną przeznaczoną dla dwóch osób. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r., a tematem jest walka, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
·        godz. 11:00 Tadeusz Pankiewicz – kronikarz z krakowskiego getta
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Zapraszamy młodzież w wieku 13-16 lat na warsztaty. Tematyczne zwiedzanie wystawy stałej, podczas którego poznamy indywidualne historie mieszkańców getta.

KONKURS
#SZOPKIWCELESTACIE

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie #SzopkiwCelestacie.
Zrób zdjęcie lub wideo sobie, znajomym i przyjaciołom, rodzinie lub artystyczne na tle gigantycznej, rozświetlonej szopki przed Celestatem w Parku Strzeleckim (ul. Lubicz 16) lub na wystawie szopek w Celestacie, zamieść na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie oraz oznacz hashtagiem #SzopkiwCelestacie.
Konkurs trwa do 21.02.2018 r.
Zapraszamy do udziału! Czekają na Was wspaniałe nagrody, m.in. kolacja w Hotelu
Szczegóły konkursu znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/konkurs-fotograficzny-szopki-w-celestacie

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
TYLKO DO  25 lutego 2018!
W dniu 25 lutego wystawa czynna do godz. 16:00!
Celestat, ul. Lubicz 16


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
TYLKO DO  25 lutego 2018!
Dom Zwierzyniecki


KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA
22 lutego – 10 czerwca 2018
Kamienica Hipolitów


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie


Jan Matejko: Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III, 1867, Fot. MNK


Ostatnie dni wystawy „Alchemik Sędziwój” w Domu Jana Matejki

Kto zna przygody Kacpra Ryxa, słyszał też na pewno o królu alchemików. To właśnie on, Michał Sędziwój, znany w całej barokowej Europie autor domniemanej przemiany zwykłego metalu w złoto, jest bohaterem obrazu Jana Matejki „Alchemik Sędziwój”. Malowidło można oglądać w Domu Jana Matejki, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41 do niedzieli 18 lutego. Potem alchemik wraca do właścicieli – Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa w Domu Jana Matejki to nie tylko okazja obejrzenia obrazu spoza krakowskich kolekcji, ale przede wszystkim możliwość podpatrzenia jak pracował mistrz. Tworząc „Alchemika Sędziwoja” Jan Matejko wykorzystał liczne rekwizyty historyczne z własnej bogatej kolekcji: kaftany, biżuterię, tkaniny, buty, nakrycia głowy. Wiele z tych rekwizytów, podobnie jak szkice do obrazu, towarzyszy pokazowi słynnego obrazu w Domu Jana Matejki.

Finisaż wystawy „Najcenniejsze. Kolekcja książąt Czartoryskich”

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta obok krzesła Williama Szekspira, odlewu dłoni Fryderyka Chopina i egipskich portretów mumiowych – jeszcze tylko do niedzieli 25 lutego można oglądać niezwykły zbiór pamiątek historycznych i dzieł sztuki, zgromadzonych na wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Ekspozycja w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy zabytków najstarszego polskiego muzeum, założonego w roku 1801 w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Przez ostatnie trzy dni – piątek, sobotę i niedzielę 23-24-25 lutego – wystawę można zwiedzać za złotówkę. Jednak finisażowych atrakcji nie zabraknie i wcześniej. Już w czwartek 22 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie „Jaką cenę ma sztuka? O dziełach, malarzach i marszandach”. Jego temat został zaczerpnięty z wydanej właśnie przez wydawnictwo Znak książki Philippa Hooka „Galeria szubrawców” na temat rynku sztuki na świecie. W rozmowie, którą poprowadzi rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie Katarzyna Bik, wezmą udział dyrektor MNK Andrzej Betlej, marszand Andrzej Starmach oraz krytyk sztuki i szef Działu Kultury „Dziennika Polskiego” Łukasz Gazur. W kolejnych dniach można m. in. wysłuchać wykładu Katarzyny Novljaković „Z pola bitwy do muzeum. Jak zakonserwować zabytek?” i wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich. Szczegółowy program finisażu wystawy na stronie internetowej MNK:

www.mnk.pl/aktualnosci/finisaz-wystawy-najcenniejsze


Wystawa „Wyspiański” nominowana do MocArtów. Zachęcamy do głosowania!

Miło nam poinformować, że głosami słuchaczy Radia RMF Classic wystawa „Wyspiański”, którą jeszcze przez blisko rok można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, została nominowana do nagrody MocArty RMF Classic w kategorii „Wydarzenie Roku 2017″. Znaleźliśmy się w znakomitym towarzystwie: „konkurencją” dla „Wyspiańskiego” są m. in.: ostatni koncert Ennio Morricone w Polsce, 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy czy film „Twój Vincent”. Wszystkich wielbicieli twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz sympatyków MNK zachęcamy do głosowania na stronie: www.rmfclassic.pl/mocarty-2017

Zimowe oprowadzania – poznaj lepiej oddziały MNK

Aby nasi widzowie mogli jeszcze lepiej poznać liczne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie i znajdujące się w nich skarby, w lutym zapraszamy na otwarte oprowadzania. W wybranych galeriach MNK w poszczególne dni od wtorku do niedzieli będą czekać na Państwa nasi przewodnicy, którzy oprowadzą po ekspozycji i opowiedzą o najciekawszych dziełach sztuki. Do udziału w oprowadzaniu wystarczy biletu wstępu do danego oddziału. Przewodnicy będą czekać w wyznaczonych dniach w następujących godzinach: 10:00, 11:30, 13:30, 15:00 i 16:30. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram oprowadzań:

  • wtorki (6, 13, 20, 27 lutego) – Pałac Biskupa Erazma Ciołka
  • środy (7, 14, 21, 28 lutego) – Dom Józefa Mehoffera
  • czwartki (1, 8, 15, 22 lutego) – Galeria Sztuki XIX w. w Sukiennicach
  • niedziele – Pawilon Józefa Czapskiego (4, 25 lutego) / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (11 18 lutego).


Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

OSTATNIE DNI WYSTAWY

07.04.2017 – 25.02.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
31.12.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

OSTATNIE DNI WYSTAWY

17.11.2017 – 18.02.2018

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Polska w pejzażach

01.02.2018 – 05.02.2019


Wybrane wydarzenia edukacyjne

15.02.2018

Co zbierała Izabela? O kolekcjonowaniu

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Agnieszka Fluder

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, p. Sikorskiego 6

godzina: 10.30

wstęp: 5 zł. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Muzealne ZPT-y: Witraż

warsztaty dla dorosłych

prowadzenie: Joanna Zaguła

Gmach Główny

godzina: 17:00 – 20:00

wstęp: 30 zł, rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

16.02.2018

Legendarny skarbiec

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 10.30

wstęp: 5 zł, rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Ślady na pięciolinii

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Agnieszka Gąsienica-Giewont, Jagoda Gumińska-Oleksy

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 10:00 i 11:30

wstęp: 5 zł. Rezerwacja na zajęcia w willi „Atma” w Zakopanem: agiewont@mnk.pl

Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem

Spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o sztuce

prowadzenie: Barbara Łepkowska

Gmach Główny

godzina: godz. 10.15

wstęp:  1 zł

Muzealne ZPT-y: Witraż

warsztaty dla dorosłych

prowadzenie: Joanna Zaguła

Gmach Główny

godzina: 17:00 – 20:00

wstęp: 30 zł, rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).


17.02.2018

Kobieta w czerni

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Paulina chełmecka

Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 8 / wystawa: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

godzina: 11.00

wstęp: 5 zł. Rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Witraże Wyspiańskiego

oprowadzanie tematyczne po wystawie „Wyspiański”

prowadzenie: Jolanta Bobala

Gmach Główny

godz. 12:00

wstęp w cenie biletu

Historia w twórczości Stanisława Wyspiańskiego

oprowadzanie tematyczne po wystawie „Wyspiański”

prowadzenie: Joanna Świtała

Gmach Główny

godz. 14:00

wstęp w cenie biletu

18.02.2018

Sztuka teraz dla rodziny

warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 5-10 lat

prowadzenie: Aleksandra Gajek (Stowarzyszenie WIOSNA)

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9

godz. 12.00 i 14.00

wstęp wolny po wcześniejszym zgłoszeniu udziału: mail: sztukateraz@wiosna.org.pl, tel: 785 894 424

19.02.2018

Warsztaty teatralne „Wyspiański wychodzi na scenę” dla młodzieży w wieku 15-19 lat

prowadzenie: Juliusz Chrząstowski

Gmach Główny

godz. 10.30-14:30

wstęp: karnet za cały cykl w cenie 100 zł, bilety w sprzedaży on-line: www.bilety.mnk.pl

UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC

20.02.2018

Mały obraz – wielki skarb

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Agnieszka Fluder

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6

godzina: 10.30

wstęp: 5 zł. Rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Dekoracja kościoła oo. Franciszkanów. Warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Katarzyna Maziarz

Gmach Główny, wystawa „Wyspiański”

godz. 11:00

wstęp: 2 zł, konieczna rezerwacja: tel. 12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl

Warsztaty teatralne „Wyspiański wychodzi na scenę” dla młodzieży w wieku 15-19 lat

prowadzenie: Juliusz Chrząstowski

Gmach Główny

godz. 10.30-14:30

wstęp: karnet za cały cykl w cenie 100 zł, bilety w sprzedaży on-line: www.bilety.mnk.pl

UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC

21.02.2018

Co to za stworzenie?

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Blanka Dudek

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

godzina: 10.30

wstęp: 5 zł. Rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Warsztaty teatralne „Wyspiański wychodzi na scenę” dla młodzieży w wieku 15-19 lat

prowadzenie: Juliusz Chrząstowski

Gmach Główny

godz. 10.30-14:30

wstęp: karnet za cały cykl w cenie 100 zł, bilety w sprzedaży on-line: www.bilety.mnk.pl

UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC

Spotkanie ze sztuką dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Anna Grzelak

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

godz. 11:00

wstęp: 1 zł, konieczna rezerwacja: tel. 12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl

Spotkanie z bronią dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Klaudia Mucha

Gmach Główny, galeria Broń i Barwa

godz. 11:00

wstęp: 1 zł, konieczna rezerwacja: tel. 12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl

Elektroniczne oblicza dziennika. Śmierć gatunku?

Wykład z cyklu: Oblicza dziennika

prowadzenie: dr Anna Włodarczyk

Pawilon Józefa Czapskiego

godzina:18:00

wstęp wolny

22.02.2018

Skarby z krainy smoka

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 10.30

wstep: 5 zł. Rezerwacja i sprzedaż biletów od 2 stycznia 2018. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Warsztaty teatralne „Wyspiański wychodzi na scenę” dla młodzieży w wieku 15-19 lat

prowadzenie: Juliusz Chrząstowski

Gmach Główny

godz. 10.30-14:30

wstęp: karnet za cały cykl w cenie 100 zł, bilety w sprzedaży on-line: www.bilety.mnk.pl

UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC

Aleksander Macedoński

Spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o archeologii

prowadzenie: Edyta Kuś

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, wystawa „Moneta i Imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne”, ul. Piłsudskiego 12

godzina:10:15

wstęp: 1zł

W półmroku sceny

Wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: dr Agnieszka Kowalska

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 18.00

wstęp wolny

Jaką cenę ma sztuka? O dziełach, malarzach i marszandach

spotkanie wokół książki Philippa Hooka „Galeria szubrawców”

prowadzenie: Katarzyna Bik

Arsenał Muzeum książąt Czartoryskich

Ul. Pijarska 8

godzina: 18.00

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK znajduje się na stronie internetowej

www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Muzeum Historyczne Krakowa

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ

15 lutego (czwartek), godz. 18:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Salon Książki Krakowskiej przedstawimy Państwu wydawnictwa opowiadające o Kleparzu i Rakowicach.
Pierwsza z nich to przewodnik autorstwa Walerego Bubnia przybliża dzieje tej części Krakowa. Autor zabiera czytelnika na spacer wokół Rynku Kleparskiego, wspominając o najważniejszych zabytkach i zachęcając do refleksji nad ich historią.
Druga z prezentowanych publikacji, to katalog towarzyszący wystawie Zwierzyniec zaprasza – Rakowice, którą można zwiedzić w Domu Zwierzynieckim do 25 lutego 2018 r.
Wydawać by się mogło, że Rakowice są znane każdemu mieszkańcowi Krakowa, ale czy na pewno? Jak wygląda historia tej dawnej wsi?
Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdą Państwo w prezentowanej publikacji.
W spotkaniu wezmą udział: Mateusz Drożdż (Wiceprzewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik. Czerwony), dr Walery Bubień (MHK), Mateusz Niemiec (MHK). Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

Z CYKLU KRAKOWSKIE RODY: POTOCCY

14 lutego (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Z cyklu krakowskie rody: Potoccy w ramach Muzeomanii: Muzealna Akademia 67 +/-. Wykład wygłosi Bogna Wernichowska (pisarka, dziennikarka, publicystka).
Przez 115 lat uchodzili za najbardziej znaczącą rodzinę w Krakowie. Mężczyźni z trzech pokoleń Potockich herbu srebrna Pilawa – Artur, Adam i Andrzej – zajmowali się polityką, ich żony – Zofia z Branickich, Katarzyna z Branickich i Krystyna z Tyszkiewiczów gorliwie oddawały się działaniom filantropijnym, a także pracy na rzecz dostępu do oświaty i kultury dla szerokich kręgów mieszkańców Galicji. Potoccy imponowali, ale i inspirowali, wskazywali jakie przedsięwzięcia warto wspierać – łożyli znaczne kwoty na odbudowę zabytków, szkoły, uniwersytet. Inicjowali społeczne akcje znajdujące oddźwięk wśród mieszkańców Krakowa.
WSTĘP WOLNY

WALENTYNKI Z MUZEUM: WE DWOJE W MHK

14 lutego (środa)
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma specjalny prezent Walentynkowy dla wszystkich zakochanych. W Walentynki, czyli najbliższą środę, 14 lutego 2018 r., zapraszamy wszystkie pary (2 osoby) do wszystkich naszych oddziałów w cenie jednego biletu za 2 osoby.
Aby skorzystać z prezentu należy w kasie podać hasło „We dwoje w MHK”.
Oferta obowiązuje również tych, którzy już zarezerwowali bilety, musicie tylko podać hasło w kasie. Promocja dotyczy wyłącznie biletów normalnych oraz ulgowych.
Z okazji dnia Św. Walentego MHK życzy wszystkiego dobrego, dużo miłości i serdeczności!

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE: BUFET POD KOMBINATEM

18 lutego (niedziela), godz.12.00
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Bufet pod kombinatem – oprowadzanie po wystawie przez kuratorkę Marię Wąchała-Skindzier (kustosz MHK).
UDZIAŁ W CENIE BILETU WSTĘPU

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

12 lutego, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
12 lutego  tematem zajęć będzie Analiza ról dramatycznych z repertuaru Antoniny Hoffmann w ich współczesnych interpretacjach scenicznych. (Katarzyna w Poskromieniu złośnicy Williama Szekspira, Klara w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry, Fedra w Fedrze Jean Racine’a, Idalia w Fantazym Juliusza Słowackiego, Balladyna w Balladynie Juliusza Słowackiego).
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

FERIE W MHK

Ferie w mieście nie musza być nudne! A już na pewno nie w Krakowie.
Spędź ferie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa!
Przygotowaliśmy atrakcyjny program dedykowanej każdej grupie wiekowej.
Zapraszamy dzieci i młodzież do naszych oddziałów. Zajęcia są bezpłatne. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Pełen program znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/ferie-w-mhk-2018
W tym tygodniu zapraszamy na poniższe zajęcia:
13 lutego
·        godz. 10:00 W świecie origami
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których zaprezentujemy podstawowe zasadami tworzenia przedmiotów z papieru metodą origami modułowego, a następnie uczestnicy samodzielnie wykonają kilka wybranych prac o zróżnicowanym stopniu trudności.
·        godz. 10:00 Światła chanukowe
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których odpowiemy na pytanie: co Biblia i legenda mówią o święcie Chanuka? Na uczestników czekają gry świąteczne bączkiem chanukowym, a także inscenizacja zapalania świateł w świecznikach chanukowych.
·        godz. 10:00 W poszukiwaniu krakowskiego koguta…
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których przekonamy się, że w krakowskich legendach, tradycjach, a nawet sztuce różnych epok często pojawia się kogut. Wykonamy witraż przedstawiający koguta związanego z legendą o pałacu Pod Krzysztofory.
·        godz. 11:00 Mundur, uzbrojenie i musztra wojskowa polskiego żołnierza z września 1939 r.
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Zapraszamy dzieci w wieku 10–13 lat na warsztaty, podczas których będzie można wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się osobistym rynsztunkiem żołnierskim.
·        godz. 12:00 Niezwykłe, podgórskie opowieści
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zapraszamy dzieci w wieku 6–10 lat na warsztaty. W Podgórzu jest wiele tajemniczych miejsc, które skrywają niezwykłe historie. Podczas warsztatów przekonamy się, które podgórskie legendy są najbardziej znane i które postaci są najbardziej lubiane.
·        godz. 12:00 Twój ruch
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zapraszamy młodzież w wieku 13–16 lat na warsztaty.
A może by tak zagrać w średniowieczne planszówki?! Młynek, gęsi i lis albo orientalna alquerque. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co kryje się pod tymi zagadkowymi nazwami.
·        godz. 12:00 W malowanej skrzyni
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Zapraszamy dla dzieci w wieku 6–10 lat na folklorystyczne warsztaty plastyczne, połączone z opowieściami o dawnych wsiach na terenie obecnej Nowej Huty. Podczas zajęć poznamy typowe zwyczaje, święta, stroje i życie codzienne mieszkańców Mogiły, Grębałowa, Bieńczyc czy Krzesławic.
14 lutego
·        godz. 10:30  Czy wiesz co jesz?
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty. Będzie to podróż w czasie, podczas której przeniesiemy się do lat młodości Waszych rodziców i dziadków. Pokażemy m.in., jakie dania można było zjeść w Nowej Hucie i jakie zastawy wykorzystywano.
·        godz. 11:00 Z grafika na „ty”
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty , podczas których omówimy przykłady podstawowych technik graficznych i wykonane różnymi sposobami niezwykłe widoki Krakowa. Ponadto w części praktycznej zajęć samodzielnie zaprojektujemy linoryty.
·        godz. 11:00 Choć bez kontusza, ale dzielna dusza – ubiór i uzbrojenie dawnych obrońców Krakowa
Celestat, ul. Lubicz 16
Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat, podczas których wcielimy się w role dawnych obrońców fortyfikacji Krakowa, do czego wykorzystamy kopie ubiorów i uzbrojenia. Nie zabraknie również wspaniałych strojów kontuszowych Bractwa Kurkowego, które każdy będzie miał okazję przymierzyć!
15 lutego
·        godz. 10:00 W świecie origami
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty, podczas których zaprezentujemy podstawowe zasadami tworzenia przedmiotów z papieru metodą origami modułowego, a następnie uczestnicy samodzielnie wykonają kilka wybranych prac o zróżnicowanym stopniu trudności.
·        godz. 10:00 Świątynia Jerozolimska a synagogi
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty. Czym różni się Świątynia Jerozolimska od synagog? Podczas zajęć poznamy odpowiedzi na to i inne ciekawe pytania.
·        godz. 11:00 Żywe rzeźby
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty. Analizując zdjęcia i projekty scenograficzne ze zbiorów MHK, wspólnie zastanowimy się, kim były przedstawione na nich postaci. Podczas warsztatów zaprosimy dzieci, aby wcieliły się w rolę scenografów i zaprojektowały kostiumy i maski teatralne.
·        godz. 11:00 Kraków – czas okupacji. 1939–1945
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4
Zapraszamy młodzież w wieku 13–16 lat na warsztaty, podczas których odbędzie się oprowadzanie po wystawie stałej będącej opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach.
·        godz. 12:00 W malowanej skrzyni
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16
Zapraszamy dla dzieci w wieku 6–10 lat na folklorystyczne warsztaty plastyczne, połączone z opowieściami o dawnych wsiach na terenie obecnej Nowej Huty. Podczas zajęć poznamy typowe zwyczaje, święta, stroje i życie codzienne mieszkańców Mogiły, Grębałowa, Bieńczyc czy Krzesławic.
·        godz. 12:00 Bale i rauty… – karnawałowe zabawy krakowian
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Podczas warsztatów opowiemy, gdzie odbywały się największe bale, jak dekorowano sale, w co należało się ubrać, co koniecznie trzeba było zabrać ze sobą. Na zakończenie wykonamy ozdoby, które z pewnością przydadzą się na balu karnawałowym.
16 lutego
·        godz. 12:00 W drogę!
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1
Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty.
Rycerz, kupiec i pielgrzym wybierają się w podróż życia. Przed każdym z nich długa droga przez obce kraje. Czy uda im się osiągnąć cel? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć w czasie wędrówki? Zapraszamy do wzięcia udziału w grze!

KONKURS
#SZOPKIWCELESTACIE

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie #SzopkiwCelestacie.
Zrób zdjęcie lub wideo sobie, znajomym i przyjaciołom, rodzinie lub artystyczne na tle gigantycznej, rozświetlonej szopki przed Celestatem w Parku Strzeleckim (ul. Lubicz 16) lub na wystawie szopek w Celestacie, zamieść na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie oraz oznacz hashtagiem #SzopkiwCelestacie.
Konkurs trwa do 21.02.2018 r.
Zapraszamy do udziału! Czekają na Was wspaniałe nagrody, m.in. kolacja w Hotelu
Szczegóły konkursu znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/konkurs-fotograficzny-szopki-w-celestacie

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe Kraków


Jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczne ferie są zimowe oprowadzania po oddziałach MNK


Wystawa „Wyspiański” nominowana do MocArtów. Zachęcamy do głosowania!

Miło nam poinformować, że głosami słuchaczy Radia RMF Classic wystawa „Wyspiański”, którą jeszcze przez blisko rok można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, została nominowana do nagrody MocArty RMF Classic w kategorii „Wydarzenie Roku 2017″. Znaleźliśmy się w znakomitym towarzystwie: „konkurencją” dla „Wyspiańskiego” są m. in.: ostatni koncert Ennio Morricone w Polsce, 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy czy film „Twój Vincent”. Wszystkich wielbicieli twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz sympatyków MNK zachęcamy do głosowania na stronie: http://www.rmfclassic.pl/mocarty-2017

Muzyczny tłusty czwartek u Karola z Atmy

Serdecznie zapraszamy do naszego zakopiańskiego oddziału, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, na pierwszy w tym roku koncert muzyki klasycznej „Poeci dźwięków i kolorów: Debussy i Szymanowski”. Wystąpią: Aleksandra Kuls – skrzypce, Bartosz Koziak – wiolonczela oraz Marcin Koziak – fortepian. W programie utwory Karola Szymanowskiego i Clauda Debussy’ego, poprzedzone słowem wstępnym dr hab. Małgorzaty Janicka-Słysz, kuratora Muzeum Karola Szymanowskiego ds. programowych. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny!


Oddaj krew w mobilnym punkcie i zdobądź bilety na wystawę

We wtorek 13 lutego, w godzinach od 9:00 do 13:00, na placu przed Gmachem Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 stanie autobus ekipy wyjazdowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji – aby przysłużyć się potrzebującym najcenniejszego leku, wystarczy spełniać kilka prostych zasad, z którymi można zapoznać się na stronie: http://rckik.krakow.pl/jak-oddac-krew

Wszystkie osoby, które oddadzą krew w mobilnym punkcie pod MNK, otrzymają jedno podwójne zaproszenie na wystawę „Wyspiański”, ważne do końca trwania ekspozycji. Bilety  można odebrać w kasie w Gmachu Głównym na podstawie zaświadczenia, które potwierdzać  będą pracownicy RCKiK.

Zimowe oprowadzania – poznaj lepiej oddziały MNK

Aby nasi widzowie mogli jeszcze lepiej poznać liczne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie i znajdujące się w nich skarby, w lutym zapraszamy na otwarte oprowadzania. W wybranych galeriach MNK w poszczególne dni od wtorku do niedzieli będą czekać na Państwa nasi przewodnicy, którzy oprowadzą po ekspozycji i opowiedzą o najciekawszych dziełach sztuki. Do udziału w oprowadzaniu wystarczy biletu wstępu do danego oddziału. Przewodnicy będą czekać w wyznaczonych dniach w następujących godzinach: 10:00, 11:30, 13:30, 15:00 i 16:30. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram oprowadzań:

  • wtorki (6, 13, 20, 27 lutego) – Pałac Biskupa Erazma Ciołka
  • środy (7, 14, 21, 28 lutego) – Dom Józefa Mehoffera
  • czwartki (1, 8, 15, 22 lutego) – Galeria Sztuki XIX w. w Sukiennicach
  • niedziele – Pawilon Józefa Czapskiego (4, 25 lutego) / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (11 18 lutego).


Kod Białego Gronostaja – czyli ferie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Małopolskie ferie tuż-tuż. Nie tylko uczniów zapraszamy, aby spędzili je w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na pewno nie będziecie się nudzić! Możecie buszować po wielu naszych budynkach – nie tylko Gmachu Głównym, ale także Sukiennicach, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka czy willi „Atma” w Zakopanem – tropem dzieł sztuki, które mają Wam wiele do powiedzenia. Muzealni spece od edukacji przygotowali nie tylko mądre zabawy dla dzieci w wieku szkolnym, ale także pięciodniowe warsztaty teatralne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz zajęcia grupowe, np. dla uczestników kolonii i półkolonii. Szczegóły można sprawdzić na naszej stronie internetowej:

http://mnk.pl/artykul/ferie-w-muzeum-2018-warsztaty-dla-dzieci

Poprzez stronę także można kupić wejściówkę na zajęcia: https://bilety.mnk.pl/

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 25.02.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
31.12.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

17.11.2017 – 18.02.2018

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Polska w pejzażach

01.02.2018 – 05.02.2019


Wybrane wydarzenia edukacyjne

08.02.2018

Warsztat artysty złotego wieku w malarstwie holenderskim i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta

wykład z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Anna Grochowska-Angelus

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich

godzina: godz. 16.30

wstęp: bilet wstępu na wystawę: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

Kraków w czasach Jana Matejki – od środy popielcowej do rękawki

wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: Magdalena Marosz

Dom Jana Matejki

godzina: godz. 18.00

wstęp wolny

Tłusty czwartek u Karola z „Atmy”

koncert kameralny „Poeci dźwięków i kolorów: Debussy i Szymanowski”

Wystąpią: Aleksandra Kuls (skrzypce), Bartosz Koziak (wiolonczela), Marcin Koziak (fortepian)

Prowadzenie: Małgorzata Janicka-Słysz

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, Zakopane, ul. Kasprusie 19

godzina: godz. 18.00

wstęp wolny!

09.02.2018

Stanisław Wyspiański i katedra na Wawelu

wykład towarzyszący wystawie „Wyspiański”

prowadzenie: prof. dr hab. Wojciech Bałus

Gmach Główny, Wystawa „Wyspiański”, Sala u Samurajów

godz. 18:00

wstęp wolny!

10.02.2018

Kod dla dwojga. Poznaj tajny język Leonarda da Vinci i stwórz zakodowaną kartkę dla ukochanej osoby

warsztaty dla młodzieży i dorosłych

prowadzenie: Agnieszka Fluder

godz. 14.00 – 17.00

wstęp: 15 zł

11.02.2018

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”

prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska

Dom Józefa Mehoffera, wystawa

godz. 12:00

wstęp wolny!

13.02.2018

Spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną na wystawie „Wyspiański”

z cyklu: „Muzeum przyjazne”

prowadzenie: Marta Witoń, Barbara Łepkowska

Gmach Główny, Wystawa „Wyspiański”

godz. 11:00 oraz 12:15

wstęp: 1 zł, konieczna rezerwacja: tel. 12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl

Mamy, zwiedzamy! Oprowadzania dla opiekunów dzieci do lat 3

prowadzenie: Zuzanna Buchholz

Gmach Główny

godz. 11:00

wstęp: bilet na wystawę: „Wyspiański”

Na złotym łańcuchu

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Gł. 3

godzina: 12.00

wstęp: 5 zł. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Recital Dmytro Holovenko

z cyklu: Koncerty w MNK

w programie: Roland Dyens, Mauro Giuliani, Luigi Legnani, Augustin Mangore, Thelonious Monk, Joaquin Rodrigo

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6

Godz. 17.00

Wstęp wolny!

Seleucydzi i inni. Mennictwo diadochów i epigody

wykład z cyklu: Numizmatyka, czyli co?

prowadzenie: Jarosław Bodzek

Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego

godz. 18:00

wstęp wolny!

14.02.2018

Dama modna

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 /Dama z gronostajem

godzina: 12.00

wstęp: 5 zł. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

 

A obraz jednego razu… O dziełach sztuki, które odpowiadają krytykom

wykład z cyklu: O krytyce artystycznej

prowadzenie: dr Dorota Jędruch

Pawilon Józefa Czapskiego

godzina: 18.00

wstęp wolny

15.02.2018

Co zbierała Izabela? O kolekcjonowaniu

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat z cyklu: Kod Białego Gronostaja, czyli tropem najcenniejszych skarbów. Ferie w Muzeum

prowadzenie: Agnieszka Fluder

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, p. Sikorskiego 6

godzina: 10.30

wstęp: 5 zł. Bilety: www.bilety.mnk.pl

Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Muzealne ZPT-y: Witraż

warsztaty dla dorosłych

prowadzenie: Joanna Zaguła

Gmach Główny

godzina: 17:00 – 20:00

wstęp: 30 zł, rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie).

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK znajduje się na stronie internetowej

www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Międzynarodowe Centrum Kultury

luty 2018

1 lutego, czwartek

  • 13.00 Kwadrans ze sztuką – studenckie życie Politechniki (czasopismo „Bałagan” Tadeusz Teodorowicz-Todorowski)

W każdy czwartek piątek MCK zaprasza na 15-minutowe spotkania, podczas których można dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wyjątkowe historie pojedynczych obiektów staną się kluczem do odkrycia historii międzywojennego Lwowa. Spotkania w cenie biletu na wystawę.

  • 18.00 Modernistyczne czwartki w MCKMiędzy Lwowem a Krakowem – wpływ środowiska Politechniki Lwowskiej na architekturę Krakowa – wykład dr. Michała Wiśniewskiego.

Modernizm cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Wciąż jednak kojarzony jest prawie wyłącznie z minimalistyczną stylistyką, gładkimi, białymi elewacjami i odejściem od historyzmu.

Podczas Modernistycznych czwartków w MCK eksperci z zakresu historii architektury przestawią mniej znane ośrodki myśli modernistycznej, opowiedzą o roli, jaką odegrali przedwojenni lwowscy architekci w Katowicach czy wreszcie przypomną mniej znanych twórców, takich jak Alfred Düntuch czy Helena Syrkusowa. Cykl Modernistyczne czwartki w MCK towarzyszy wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, którą można oglądać w Galerii MCK do 8 kwietnia.

Środowisko Politechniki Lwowskiej odcisnęło swoje piętno na architekturze międzywojennej II Rzeczypospolitej. Również w Krakowie, który w tym czasie nie posiadał własnej uczelni politechnicznej, działało wielu lwowskich architektów, m.in. Fryderyk Tadanier czy Wacław Nowakowski. Architektoniczna panorama Krakowa okresu dwudziestolecia międzywojennego jest ciekawym studium, w którym możemy prześledzić, jak wpływy Politechniki Lwowskiej splatały się z lokalną tradycją.

Wstęp wolny

Michał Wiśniewski – historyk architektury, autor pracy doktorskiej o związkach architektury modernistycznej i polityki w Polsce międzywojennej. Autor monografii Ludwika Wojtyczki (WAM, 2003) oraz Adolfa Szyszko-Bohusza (Instytut Architektury, 2013), współautor monografii Witolda Cęckiewicza (Instytut Architektury, 2015). Kurator wystawy „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2013) i współautor innych wystaw Instytutu Architektury: „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2012), „Impossible Objects” (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014), „Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, 2014). Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.

2 lutego, piątek

13.00 Kwadrans ze sztuką – zapomniany geniusz (Fotografia „Start” Witold Romer)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

4 lutego, niedziela

W godzinach 10.00-18.00 MODERNIZM W MIEŚCIE – Dzień otwarty wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Czym żył Lwów 24 czerwca 1937 roku? O czym tego dnia pisały gazety na pierwszych stronach? Gdzie w mieście ustawiały się największe kolejki do po ciastka? Ile pięter miał największy lwowski drapacz chmur? W programie zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim, zajęcia dla najmłodszych i warsztaty tworzenia komiksów.

Podczas dnia otwartego zwiedzanie, oprowadzanie po wystawie, a także udział w warsztatach jest bezpłatny.

Program:

12.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim

14.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku polskim

12.30 – „MINIspotkania ze sztuką” – Mapa. Warsztaty dla dzieci (zapisy nie obowiązują)

16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku ukraińskim

15.00 – warsztaty komiksowe z Patrykiem Lutrzykowskim i Janem Wiśniowolskim z grupy „Tu Komiks” Jak sami o sobie mówią: „W naszej pracy staramy się przede wszystkim zarazić innych swoją pasją do komiksów. Wspólnie rysujemy, stawiamy przed sobą nowe zadania, rozwijamy kreatywność i wyobraźnię. Ale przede wszystkim poznajemy nowych ludzi, chcących rysować komiksy. Z radością dzielimy się doświadczeniem, staramy się nawzajem krytykować i uczyć od siebie”. Obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl.

5 lutego, poniedziałek

12.00 sMoCzKi – oprowadzanie po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm dla opiekunów z dziećmi do lat trzech.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

8 lutego, czwartek

13.00 Kwadrans ze sztuką – Historia jednego budynku (makieta ZUS)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

9 lutego, piątek

  • 11.00 Dojrzali do sztuki. Ikony nowoczesności Ikony nowoczesności. Wykład poświęcony przeobrażeniom krajobrazów architektonicznych polskich miast po 1989 roku. Wśród nowych ikon architektury ważna grupę stanowią budynki zaprojektowane dla instytucji kultury, jak Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie czy nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Podczas spotkania zostaną omówione wybrane i niejednokrotnie uznane już za ikoniczne przykłady współczesnych realizacji architektonicznych a także tendencje zauważalne we współczesnej polskiej architekturze. Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny

 

  • 13.00 Kwadrans ze sztuką – Wieżowiec o siedmiu piętrach (makieta gmachu Sprechera)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

11 lutego, niedziela

  • 12.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku polskim. Wstęp w cenie biletu do Galerii
  • 12.30 Lwowskie baśnie i legendy – warsztaty. Spotkanie dla dzieci, podczas którego odbędzie się wspólne czytanie baśni i legend oraz warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.
  • 16.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku angielskim. Wstęp w cenie biletu do Galerii

15 lutego, czwartek

  • 13.00 Kwadrans ze sztuką – Powidoki Wielkiej Wojny (obraz „Komisja poborowa” Jerzy Janisch)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

  • 18.00 Modernistyczne czwartki w MCK – Do Katowic ze Lwowa – wykład Anny Syski.

Katowickie środowisko architektoniczne w okresie międzywojennym było zdominowane przez absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Wśród nich największe znaczenie mieli Tadeusz Michejda, Karol Schayer, Tadeusz Łobos i Zbigniew Rzepecki. Zarówno pracując w strukturach Urzędu Województwa Śląskiego, magistratu, jak i prowadząc prywatną praktykę projektową, wpłynęli na architektoniczny kształt miasta, realizując w nim obiekty o interesujących formach i różnym przeznaczeniu.

Na temat cyklu Modernistycznych czwartków w MCK patrz przy dacie 1.02

Wstęp wolny

Anna Syska – historyczka architektury, pracowała w Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach (2005–2016), obecnie pracuje w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku i zabytkami techniki. Pośród jej zainteresowań naukowych są także architektura koncernu Bata oraz budownictwo sportowe. Jest współautorką książki „Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim” oraz redaktorką publikacji „Podróż ku nowoczesności. Architektura XX wieku w województwie śląskim”. Jest autorką ponad 40 artykułów naukowych z zakresu historii architektury, publikowała na łamach czasopism: „Architektura & Biznes”, „Arch”, „Archivolta”, „Artpunkt”, „Autoportret”, „Estetyka i Krytyka”, „Herito”, „Zabytki. Heritage”. Pracuje nad monografią twórczości architekta Jerzego Gottfrieda w ramach projektu „Twórcy Śląskiej Architektury” prowadzonego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Jest fundatorką Fundacji Napraw Sobie Miasto.

16 lutego, piątek

13.00 Kwadrans ze sztuką – Nowy temat sztuki (rysunek „Rowerzyści” Otto Hahn)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

17 lutego, sobota

12.30 Ferie w mieście – ZIMOWE MIASTO. Slajdowisko prezentujące zimowy pejzaż najpiękniejszych miast środkowej Europy. Punktem programu będzie również samodzielne tworzenie makiety zimowego miasta. Koszt: 10 zł/uczestnik

18 lutego, niedziela

  • 12.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku polskim. Wstęp w cenie biletu do Galerii

 

  • 12.30 Ferie w mieście. Minispotkania ze sztuką WNĘTRZE. Lwowskie układanki. Jak wyglądało typowe mieszkanie w dawnym Krakowie czy Lwowie? Uczestnicy zajęć przygotują katalog mebli zainspirowany eksponatami z lwowskiej wystawy MCK. Wstęp wolny

 

  • 16.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku ukraińskim. Wstęp w cenie biletu do Galerii

 

22 lutego, czwartek

13.00 Kwadrans ze sztuką – Architekt z ul. Pełczyńskiej (projekt Muzeum Archidiecezjalnego, Wawrzyniec Dayczak)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

23 lutego, piątek

13.00 Kwadrans ze sztuką – 3, 2, 1… START! (wyścigi okrężne m. Lwów – plakaty)

Opis cyklu przy dacie 1.02. Spotkanie w cenie biletu na wystawę.

24 lutego, sobota

12.30 Ferie w mieścieTUP, TUP PO ŚNIEGU. W ZIMOWYM RYTMIE. Zajęcia ruchowo-muzyczne, w tracie których dzieci poznają popularne zimowe piosenki. W drugie części zajęć uczestnicy wykonają instrumenty muzyczne z recyklingowych materiałów. Koszt: 10 zł/uczestnik

25 lutego, niedziela

  • 12.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku polskim. Wstęp w cenie biletu do Galerii

 

  • 12.30 Ferie w mieściePOCZTÓWKA ZE LWOWA. Warsztaty skierowane przede wszystkim dla dzieci. Uczestnicy zajęć przygotują pocztówki zainspirowane wystawą o Lwowie, które będą mogli przesłać rodzinie lub przyjaciołom. Koszt: 10 zł/uczestnik

 

  • 16.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w Wstęp w cenie biletu do Galerii

WYSTAWA:

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

1 grudnia 2017 – 8 kwietnia 2018

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Wystawa Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm będzie obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście. Opracowana na podstawie kolekcji publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej.

Tytuł wystawy – zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku – sugeruje, iż chodzi o pokazanie zbiorczego obrazu codzienności, kiedy nie wydarzyło się nic szczególnego, a jednocześnie działo się wszystko, co najbardziej istotne.

Wystawa czynna: wtorek–niedziela 10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.30)

***

Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Serwis internetowy Art and Heritage in Central Europe, www.ahice.net

Kwartalnik HERITO, www.herito.pl

Fundacja im. Anny Lindh, www.alfpolska.org

Księgarnia internetowa www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Biblioteka Naukowa MCK i Czytelnia Rolanda Bergera

poniedziałek 10.00–16.00 wtorek 10.00–19.00 środa 10.00–19.00 czwartek 10.00–19.00 piątek 10.00–16.00 sobota 10.00–14.00 tel.: 1242-42-833, 1242-42-835

Recepcja MCK (II piętro)

poniedziałek–piątek 8.00–18.00 tel.: 1242-42-811

/01.2018/

 

Muzeum Historyczne Krakowa

WIECZYSTA I RAKOWICZANKA – RAKOWICKIE KLUBY SPORTOWE

10 lutego (sobota), godz. 11:00
START: skrzyżowanie ulic Mogilskiej i Czyżyńskiej

Zapraszamy na spacer współorganizowany przez Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 listopada 102 w Krakowie. Podczas spaceru poznamy historie klubów sportowych z Rakowic. Przewodnikiem będzie Artur Cybulski (KS Wieczysta).
UDZIAŁ BEZPŁATNY

KTO, CO I GDZIE JADAŁ W NOWEJ HUCIE

10 lutego (sobota), godz. 14:00
Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy na wykład Marii Wąchały-Skindzier (kustosz MHK) w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bufet pod Kombinatem. Ekspozycja nowohuckiego oddziału MHK to swoista podróż do historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych – począwszy od barów mlecznych, barów szybkiej obsługi i typu szwedzkiego, poprzez stołówki hutnicze, Kasyno Huty im. Lenina czy kawiarnie i restauracje. Wystawę wzbogacają opowieści i pamiątki pracowników tychże lokali. Będziemy też mogli wstąpić do kawiarni Mozaika, której odtworzone wnętrze stanowi element ekspozycji.
WSTĘP WOLNY
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

5 lutego, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
5 lutego  tematem zajęć będzie Analiza ról dramatycznych z repertuaru Antoniny Hoffmann w ich współczesnych interpretacjach scenicznych. (Katarzyna w Poskromieniu złośnicy Williama Szekspira, Klara w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry, Fedra w Fedrze Jean Racine’a, Idalia w Fantazym Juliusza Słowackiego, Balladyna w Balladynie Juliusza Słowackiego).
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

O KRĘCENIU I ZATRZYMYWANIU, CZYLI O POCZĄTKACH KRAKOWSKIEJ KINEMATOGRAFII
11 lutego (niedziela), godz. 11:00 i 15:00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat wraz z rodzicami/opiekunami na warsztaty O kręceniu i zatrzymywaniu, czyli o początkach krakowskiej kinematografii w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia Małego Odkrywcy.
Wszyscy uwielbiamy wycieczki do kina! Ale czy zastanawialiście się, gdzie się odbył pierwszy w Krakowie pokaz „żywych fotografii”? Jak wyglądał kinematograf – pradziadek współczesnej maszyny do projekcji filmowych? Kiedy w kinie pojawił się kolor, a kiedy dźwięk? Kim był taper? I wreszcie: w którym roku otwarto najstarsze krakowskie kino „Cyrk Edison”? Zapraszamy na epicką opowieść, która odkryje przed Wami historię niezwykłego romansu filmu i Krakowa. Zajęcia poprowadzi Michał Grabowski (MHK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mnk.pl
KOSZT 5 zł OD OSOBY

KONKURS
#SZOPKIWCELESTACIE

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie #SzopkiwCelestacie.
Zrób zdjęcie lub wideo sobie, znajomym i przyjaciołom, rodzinie lub artystyczne na tle gigantycznej, rozświetlonej szopki przed Celestatem w Parku Strzeleckim (ul. Lubicz 16) lub na wystawie szopek w Celestacie, zamieść na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie oraz oznacz hashtagiem #SzopkiwCelestacie.
Konkurs trwa do 21.02.2018 r.
Zapraszamy do udziału! Czekają na Was wspaniałe nagrody, m.in. kolacja w Hotelu
Szczegóły konkursu znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/konkurs-fotograficzny-szopki-w-celestacie
TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Centrum Kultury Żydowskiej

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
1918-2018

Filmowy wizerunek
Marszałka Piłsudskiego

Wtorek, 6 lutego, godz. 18.00

Filmowo-telewizyjny wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego
– wykład Prof. Tadeusza Lubelskiego (Uniwersytet Jagielloński).
Środa, 7 lutego, godz. 18.00

Wielka Wojna (1914-1918), a sprawa polska
– wykład Prof. Andrzeja Chwalby (Uniwersytet Jagielloński).
Czwartek, 8 lutego, godz. 18.00

Śmierć Prezydenta
– film fabularny w reż. Jerzego Kawalerowicza, 1977r. 136 min.
Poniedziałek, 12 lutego, godz. 18.00

Marszałek Piłsudski
– serial w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, 2001, (1,2).
Wtorek, 13 lutego, godz. 18.00

Marszałek Piłsudski
– serial w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, 2001, (3,4).
Czwartek, 15 lutego, godz. 18.00

Marszałek Piłsudski
– serial w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, 2001, (5,6).
Sobota, 17 luty, godz. 11.00

Aukcja książek (122)
zorganizowana przez Antykwariat RARA AVIS w Krakowie.
Szczegółowe informacje dostępne na www.raraavis.krakow.pl
Poniedziałek, 19 lutego, godz. 18.00

Marszałek Piłsudski
– serial w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, 2001, (7,8).
Czwartek, 22 lutego, godz. 18.00

1920 Bitwa Warszawska
– film fabularny w reż. Jerzego Hoffmana, 2011r. 110 min.
Poniedziałek, 26 lutego, godz. 18.00

Marszałek Józef Piłsudski
– pokaz dokumentów filmowych.
Środa, 28 lutego, godz. 18.00

Marszałek
– sztuka Wojciecha Tomczyka w Teatrze TVP, reż. Krzysztof Lang, 2017r. 70 min.

XIII Dni Muzyki

Feliksa Mendelssohna
odbędą się w terminie
od 11 do 19 maja 2018r.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie
Jedną z atrakcji Karnawału z Wyspiańskim będzie pokaz świetlny na fasadzie Gmachu Głównego MNK

1 lutego – otwarcie wystawy „Polska w pejzażach” w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

„Polska w pejzażach” to kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, po raz trzeci przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości, w tak szczególnym miejscu, jak siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pojawia się galeria najpiękniejszych w sztuce polskiej pejzaży. Składają się na nią dzieła ze zbiorów państwowych i z kolekcji prywatnych. To nie tylko efektowna dekoracja sal, ale przede wszystkim malarska opowieść o pięknie ojczyzny, budowana przez najbardziej charakterystyczne polskie pejzaże z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, autorstwa najważniejszych polskich malarzy: Józefa Chełmońskiego, Leona Chwistka, Stanisława Czajkowskiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Ferdynanda Ruszczyca, Władysława Strzemińskiego, Leona Wyczółkowskiego i innych.

2-4 lutego – Karnawał z Wyspiańskim w Muzeum Narodowym w Krakowie

Unikalna instalacja świetlna, przedłużone godziny otwarcia, tańsze bilety i zwiedzanie wystawy „Wyspiański” z przewodnikiem – to tylko niektóre atrakcje Karnawału z Wyspiańskim. Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie od 2 do 4 lutego. Karnawał z Wyspiańskim będzie szansą na zwiedzenie wystawy tego artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie dla wszystkich, którzy rozpoczynają życie towarzyskie późnym popołudniem. W pierwszy lutowy weekend ekspozycja będzie otwarta do godz. 21, a bilety na zwiedzanie w godzinach 16.00 -21.00 można będzie kupić w promocyjnej cenie 5 zł (cena regularna to 20 zł za bilet normalny i 10 za ulgowy).

Gmach Główny MNK będzie w tych dniach widoczny z daleka za sprawą unikalnej instalacji świetlnej, prezentowanej po zmroku na jego fasadzie. Mapping (pokaz świetlny) inspirowany motywami z twórczości plastycznej i cytatami z dramatów Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy będzie można oglądać w tej części Krakowa. Wielbiciele sztuki Wyspiańskiego mogą liczyć także na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu) od piątku do niedzieli o godzinach 16:00, 17:30 i 19:00. W sobotę 3 lutego o godz. 17.30 po wystawie oprowadzi wicedyrektor MNK, autor książki „Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie” Łukasz Gaweł.

Amatorzy wcześniejszego zwiedzania także znajdą coś dla siebie: w niedzielę zapraszamy na oprowadzanie po wystawie o godz. 12.00, a w sobotę o 14.00. Nastolatków i ich rodziny zachęcamy natomiast do wzięcia udziału w warsztatach animacji poklatkowej z cyklu „10 + sztuka”, których tematem będzie „Zielnik” Stanisława Wyspiańskiego. Początek w sobotę o godz. 10.30, konieczna rezerwacja.

Animacja została sfinansowana z środków Miasta Krakowa. Wydarzenie towarzyszy kampanii promocyjnej wystawy „Wyspiański” realizowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Zimowe oprowadzania w MNK

Aby nasi widzowie mogli jeszcze lepiej poznać liczne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie i znajdujące się w nich skarby, w lutym zapraszamy na otwarte oprowadzania. W wybranych galeriach MNK w poszczególne dni od wtorku do niedzieli będą czekać na Państwa nasi przewodnicy, którzy oprowadzą po ekspozycji i opowiedzą o najciekawszych dziełach sztuki. Do udziału w oprowadzaniu wystarczy biletu wstępu do danego oddziału. Przewodnicy będą czekać w wyznaczonych dniach w następujących godzinach: 10:00, 11:30, 13:30, 15:00 i 16:30. Serdecznie zapraszamy!

Harmonogram oprowadzań:

  • wtorki (6, 13, 20, 27 lutego) – Pałac Biskupa Erazma Ciołka
  • środy (7, 14, 21, 28 lutego) – Dom Józefa Mehoffera
  • czwartki (1, 8, 15, 22 lutego) – Galeria Sztuki XIX w. w Sukiennicach
  • niedziele – Pawilon Józefa Czapskiego (4, 25 lutego) / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (11 18 lutego).

Kod Białego Gronostaja – czyli ferie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Niektórzy uczniowie (np. z Mazowsza i Śląska) już się nimi cieszą, inni (mieszkańcy Małopolski) nie mogą się ich doczekać. Wszystkich zapraszamy, aby spędzili tegoroczne ferie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na pewno nie będziecie się nudzić! Możecie buszować po wielu naszych budynkach – nie tylko Gmachu Głównym, ale także Sukiennicach, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka czy willi „Atma” w Zakopanem – tropem dzieł sztuki, które mają Wam wiele do powiedzenia. Muzealni spece od edukacji przygotowali nie tylko mądre zabawy dla dzieci w wieku szkolnym, ale także pięciodniowe warsztaty teatralne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz zajęcia grupowe, np. dla uczestników kolonii i półkolonii. Szczegóły można sprawdzić na naszej stronie internetowej:

http://mnk.pl/artykul/ferie-w-muzeum-2018-warsztaty-dla-dzieci

Poprzez stronę także można kupić wejściówkę na zajęcia: https://bilety.mnk.pl/

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

17.11.2017 – 18.02.2018

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Polska w pejzażach

NOWA WYSTAWA

01.02.2018 – 05.02.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

01.02.2018

Fenomen Kościuszki

Wykład z cyklu: Fenomen Tadeusza Kościuszki

prowadzenie: prof. Mieczysław Rokosz

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

godzina: 10.30

CENA I WARUNKI UCZESTNICTWA:

03.02.2018

Zielnik. Warsztaty animacji poklatkowej

warsztaty plastyczne z cyklu: 10+Sztuka / Skupieni na sztuce dla dzieci w wieku 10-13 l.

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / Wyspiański

godzina: 10.30

wstęp: 80 zł za cały cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach (rezerwacja:12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

06.02.2018

Mistrz i uczeń. Eugeniusz Waniek – uczeń Józefa Mehoffera

Wykład z cylku: Z Pegazem w tle

prowadzenie: Anna Budzałek

Dom Józefa Mehoffera

godzina: 18.00

wstęp wolny!

Rozmowy o literaturze. Burza w malarstwie i poezji (Józef Chełmoński, Krzysztof Kamil Baczyński)

Spotkanie dla seniorów

prowadzenie: Katarzyna Szczygieł

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

godzina: 10.15

wstęp:  1 zł

Do dzieła!

Spotkanie dla dzieci w wieku 6-10 lat

Prowadzenie: Marta Graczyńska

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Godzina: 16.45

Wstęp: 5 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie. Konieczna rezerwacja

07.02.2018

Sztuka karolińska

Wykład z cyklu: Sztuka i piękno w średniowieczu

prowadzenie: dr hab. Marek Walczak

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

godzina: 18.00

wstęp wolny!

08.02.2018

Warsztat artysty złotego wieku w malarstwie holenderskim i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta

Wykład z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Anna Grochowska-Angelus

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich

godzina: godz. 16.30

wstęp: bilet wstępu na wystawę: Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

Kraków w czasach Jana Matejki – od Środy Popielcowej do Rękawki

Wykład zcyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: Magdalena Marosz

Dom Jana Matejki

godzina: godz. 18.00

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK znajduje się na stronie internetowej

www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie









PLACES WORTH YOUR TIME