Królowe skrzypiec i fortepianu

0

W piątek 9 marca 2018 roku o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wystąpi mistrzowski duet kobiecy. Podczas jedynego koncertu w Krakowie usłyszeć będzie można wybitną skrzypaczkę niemiecką Julię Fischer, przy fortepianie zasiądzie natomiast sensacyjna zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku – Yulianna Avdeeva.

Julia Fischer, której talent podziwiany jest na całym świecie, zaś „czyste i wysublimowane brzmienie o nieskończonej zdawałoby się liczbie odcieni” (The Chicago Tribun) w połączeniu z rzadko spotykaną „doskonałością techniczną” (The Guardian) czyni z niej jedną z najbardziej cenionych współczesnych solistek, w obecnym sezonie artystycznym pełni funkcję artystki-rezydentki Wiener Symphoniker. Napięty plan koncertowy artystki obejmuje zarówno koncerty kameralne z czołowymi muzykami wiedeńskiej orkiestry, jak i w charakterze solistki w salach Wiener Konzerthaus czy Musikverein. W kalendarzu na ten sezon znajdują się również koncerty z towarzyszeniem m.in. Filharmonii Petersburskiej, London Philharmonic Orchestra, Orchestra National de France, tournée z zespołem Bayerische Staatsorchester, czy występ w nowojorskiej Carnegie Hall. W duecie z Yulianną Avdeevą artystka gra od kilku lat – w 2014 roku odbyły wspólne tournée po Europie, prezentowany w Krakowie program będzie można zaś usłyszeć także w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii i Czechach.

Trudno o bardziej twórcze spotkanie. Obie artystki znakomicie radzą sobie podczas występów z towarzyszeniem orkiestry, jak i w recitalach solowych. Yulianna Avdeeva, której zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina otworzyło drzwi do najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Rosji, krajach Europy Zachodniej, obu Amerykach, Izraelu i Afryce Południowej, skupiło jednocześnie uwagę recenzentów i słuchaczy na jej artystycznym rozwoju, który wkrótce okazał się potwierdzeniem słuszności pierwotnie kontrowersyjnego werdyktu warszawskiego jury. „Dziś słuchacz musi się o niej wypowiedzieć z zachwytem, a co najmniej z szacunkiem. Yulianna Avdeeva rozwija się niesamowicie z roku na rok. Jej gra jest coraz bardziej dojrzała i pewna, a zarazem wrażliwa. To artystka, która ma swój styl i zdecydowaną osobowość.” (Dorota Szwarcman)

Yulianna Avdeeva ma w repertuarze utwory od J.S. Bacha aż po wiek XX, w tym oczywiście dzieła Chopina, często także koncertuje na instrumentach historycznych. Wraz z Julią Fischer wykona repertuar, na który składają się arcydzieła muzyki kameralnej. Program otworzy Sonata na skrzypce i fortepian A dur, nr 2 op. 100 Johannesa Brahmsa, dalej zabrzmią  Mity Karola Szymanowskiego, koncert w Filharmonii Krakowskiej zakończy zaś Sonata na skrzypce i fortepian op. 134 Dmitrija Szostakowicza.

Bilety : 80 i 60
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME