Matejkowie. Następne pokolenie – nowa wystawa w MNK

0

Od 6 marca Dom Jana Matejki zaprasza na nową wystawę pt. Matejkowie. Następne pokolenie. Dzięki wizycie w oddziale MNK zwiedzający mogą poznać bliżej nie tylko życie Jana Matejki, ale także jego dzieci i wnuków.

Wystawa jest zbiorem pamiątek związanych z dziećmi Jana Matejki, tj.: Tadeuszem  (1865–1911), Heleną po mężu Unierzyską (1867–1932), Beatą po mężu Kirchmayer (1869–1926), Jerzym (1873–1927) i Reginą (1878–1878) oraz wnukami. Scenariusz całej ekspozycji jest repliką pierwszego scenariusza z 1898 roku.

Wystawa Matejkowie. Następne pokolenie wkomponowana w stałą ekspozycję ma podkreślić wieloletnie zaangażowanie dzieci i wnuków artysty w powstanie pierwszego muzeum biograficznego na ziemiach polskich oraz zwrócić szczególną uwagę na rolę darczyńców.

Poznajemy rodzinę Matejków za pośrednictwem karykatur i szkiców kompozycyjnych  do portretów autorstwa samego Mistrza. Bogaty zbiór pamiątek rodzinnych uzupełniają prace stworzone przez jego dzieci. Zaangażowanie w rozwój artystyczny latorośli ujawniają liczne próby malarskie, rzeźbiarskie, rękopisy utworów literackich i poetyckich opatrzone uwagami ojca.  Na starych, pozowanych fotografiach odnajdziemy kompozycje dobrze znane z dzieł samego Mistrza Matejki. Wśród portretów mamy prace Józefa Unierzyskiego (zięcia Jana Matejki)  czy prace malarskie i rzeźbiarskie córki artysty – Heleny Unierzyskiej. Ponadto, na ekspozycji znajduje się bogaty zbiór fotografii rodzinnych, listy, oficjalne dokumenty, pamiątki jubileuszowe, wyrazy uznania, a także przedmioty z prywatnej kolekcji rodzinnej.

Wystawa ujawnia, że Matejko był także aktywnym działaczem społecznym. Swoje społeczne
i patriotyczne zaangażowanie przeniósł na kolejne pokolenia. Istotny element wystawy stanowią prace i materiały archiwalne pochodzące z przełomu końca XIX oraz początku XX wieku, które są świadectwem działalności patriotycznej i społecznej rodziny Matejków. Córka artysty – Helena pomagała przy formowaniu Legionów Polskich, a później prowadziła prace charytatywne dla ofiar I wojny światowej. Jej wysiłek został doceniony i w 1932 roku została odznaczona Medalem Niepodległości od Prezydenta RP. Z kolei, jeden z bratanków – Jan został odznaczony Krzyżem Obrony Lwowa za udział w wojnie w 1918 roku.

Wszystkie te pamiątki dowodzą, że w domu Matejków życie rodzinne łączyło się z życiem twórczym, a społeczne i patriotyczne zaangażowanie pozwoliło zachować dziedzictwo, które możemy podziwiać po dzień dzisiejszy.

Informacje dla zwiedzających:

Muzeum Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, Kraków

PON: NIECZYNNE
WT-PT: 09-16
SOB: 10-18
NIEDZ: 10 – 16

CENY BILETÓW:

  • Normalny – 15 zł
  • Ulgowy – 10 zł
  • Bilet rodzinny (maksymalnie 5 osób, w tym minimum 1 dziecko do 18 roku życia)

– 25 zł

  • Bilet dla młodzieży (od ukończenia 7 do 26 roku życia) – 1 zł
  • Niedziela – dzień wolnego wstępu na ekspozycje stałe

Bilety do Muzeum Dom Jana Matejki można zakupić na stronie https://bilety.mnk.pl/.

PLACES WORTH YOUR TIME