Muzealne aktualności 6-12 grudnia

0

…ABYM MÓGŁ ŻYĆ I UMIERAĆ JAK PRAWY ŻOŁNIERZ POLSKI
SYLWETKA GEN. AUGUSTA EMILA FIELDORFA PS. „NIL” I PAMIĄTKI PO NIM NA WYSTAWIE KRAKOWIANIE WOBEC TERRORU 1939-1945-1956

7 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Prowadzenie: Tomasz Stachów
Wstęp wolny.
Zapraszamy stacjonarnie do 15 osób.
Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających
info@muzeumkrakowa.pl  lub tel.: 12 426 50 60.

 

 

KAMERA NA NOWOHUCIAN: OPISYWANIE DZIELNICY
KATARZYNA KOBYLARCZYK, RENATA RADŁOWSKA
I DR JAN L. FRANCZYK

7 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum krakowa, zaprasza na spotkanie z cyklu Kamera na nowohucian.

Jak wygląda Nowa Huta oglądana oczami redaktorów, dziennikarzy – osób opisujących najważniejsze wydarzenia z dzielnicy? Kluczowe sprawy, ważne postacie, piękne chwile i trudne momenty? Jakie wyzwania, trudności i przyjemności towarzyszą przygotowywaniu materiałów o Nowej Hucie i życiu jej mieszkańców?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania z redaktorami: Katarzyną Kobylarczyk – publikującą m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Lodołamaczu”, Renatą Radłowską – dziennikarką krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, publikującą także w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”, oraz dr. Janem L. Franczykiem – redaktorem naczelnym „Głosu – Tygodnika Nowohuckiego”. Rozmowę poprowadzi dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP.

Limit miejsc: 22.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.

Udział bezpłatny.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.

 

 

DRAMATURGIA SZOPKI I JEJ OBECNOŚĆ W HISTORII TEATRU POLSKIEGO
KONFERENCJA NAUKOWA

Grafika: Witold Chomicz, Z szopką, ze zbiorów Muzeum Krakowa

9-10 grudnia (czwartek – piątek)
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na konferencję naukową: Dramaturgia szopki i jej obecność w historii teatru polskiego.

Projekt i opieka merytoryczna: prof. Dariusz Kosiński
Koordynacja: dr Karina Janik

Zapraszamy do zapisów poprzez wiadomość na adres mailowy: folklor@muzeumkrakowa.pl.

Program:

9 grudnia
9.00 – otwarcie konferencji przez Dyrektora Muzeum dr. Michała Niezabitowskiego

9.15–10.30 – sesja 1: Szopka ludowa – tradycja i współczesność
Prowadzenie: dr Andrzej Szoka

● Małgorzata Oleszkiewicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie): Jasełka i kolędniczy teatrzyk bożonarodzeniowy a szopka krakowska. Korzenie teatru szopkowego w Polsce
Wystąpienie ukazujące specyfikę szopki krakowskiej na tle wielowiekowej tradycji jasełek (żłóbków, szopek). Wspólna pasja, która od XIX wieku połączyła murarzy z podkrakowskich wsi, naukowców i artystów, zaowocowała baśniową architekturą zapełnianą przez statyczne figurki, ukazujące krakowską opowieść o Bożym Narodzeniu, na tle typowych dla tego miasta historii, legend i postaci.

● dr Janusz Radwański (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej): Kolędowanie z szopką na Rzeszowszczyźnie
Referat skupia się na kolędowaniu z szopką, odnotowywanym na terenie Rzeszowszczyzny jeszcze przez XIX-wiecznych etnografów, a opisywanym też przez respondentów, do których dotarli badacze realizujący w latach 2018–19 projekt prowadzony przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

10.30–11.00 – przerwa

11.00–13.00 – sesja 2: Szopka jako model teatru animacji
Prowadzenie: prof. Dorota Fox

● prof. Marek Waszkiel (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku): Szopka jako teatr i jej przemiany w teatrze lalek
Wystąpienie koncentruje się na szopce jako przenośnej scenie teatralnej i jej przemianach, od wieku XVIII poczynając. W kontekście współczesnego niemal całkowitego zaniku szopki jako samodzielnej formy teatralnej, ukazane zostaną elementy szopkowej tradycji obecne w teatrze lalek, zwłaszcza po II wojnie światowej.

● prof. Jarosław Kilian (Akademia Teatralna w Warszawie, dyrektor Teatru Lalka w Warszawie): Przekształcenia szopki we współczesnym teatrze polskim
Szopka krakowska – przedziwna budowla teatralna, która zawiera cały kosmos – niebo, ziemię i piekło. Jej mała scenka jest instrumentem do opowiedzenia wszechświata.
Panuje tu porządek horyzontalny i misteryjny: podział na dobro i zło, ale jest też porządek wertykalny: podział na pietra „metafizyczne”, na to, co profańskie – ziemskie, ale i to, co święte – niebiańskie.
Wystąpienie dotyczyć będzie inspiracji szopką jako wehikułem inscenizacyjnym w teatrach dramatycznych w XX w.

13.00–13.40 zwiedzanie wystawy pokonkursowej 79. Konkursu Szopek Krakowskich, oprowadzanie starsza kustosz Małgorzata Niechaj

13.40–15.00 przerwa obiadowa

15.00–17.00 – sesja 3: Szopka jako model dramatu
Prowadzenie: prof. Dorota Jarząbek-Wasyl

● prof. Halina Waszkiel (Akademia Teatralna w Warszawie): Szopka jako model dramatu dla teatru animacji
Tematem referatu będzie tropienie wpływu dawniejszych tekstów nawiązujących do tradycji szopki (Maria Kownacka oraz inni autorzy międzywojennego Teatru „Baj” w Warszawie; Ludowa szopka polska w zapisie Henryka Jurkowskiego) na dramaturgię teatru animacji.

● dr hab. Dorota Fox (Uniwersytet Śląski): Szopki satyryczne i echa dramaturgii szopkowe w dramacie współczesnym
Choć powinowactwo szopek satyrycznych z tradycyjną szopką kolędową jest już czysto funkcjonalne, to specyficzna epizodyczna dramaturgia galerii marionetkowych postaci, reprezentujących określone środowiska zainteresowała także polskich dramatopisarzy współczesnych. Wystąpienie poświęcone będzie śladom dramaturgii szopkowej, w twórczości m.in. Pawła Demirskiego, Jana Czaplińskiego i Przemysława Pilarskiego

17.30 – przedstawienie: Szopka rodziny Malików

10 grudnia
10.00–12.00 – sesja 4: Szopka u źródeł rodzimych koncepcji teatru
Prowadzenie: prof. Dariusz Kosiński (UJ)

● prof. Dorota Jarząbek-Wasyl (Uniwersytet Jagielloński): Szopka w dramaturgii Wyspiańskiego
Wyspiański był zafascynowany szopką krakowską. Stylistyką i układem widowiska ludowego na wskroś przeniknięte jest Wesele. Poprzez szopkę można również spojrzeć na inne utwory artysty. Szopka jest w nich początkiem, wzorcem, ale prowadzi też do czegoś nowego. Ważne staje się pytanie, jak artysta wykorzystuje konstrukcyjne i dramaturgiczne właściwości szopki, by modelować świat sztuki po swojemu.

● dr hab. Wanda Świątkowska (Uniwersytet Jagielloński): Szopka w praktyce Reduty i myśli Juliusza Osterwy i Leona Schillera
Tematem wystąpienia będą inspiracje tradycją szopki w myśli teatralnej i twórczości dwóch największych reformatorów teatru dwudziestolecia międzywojennego: Leona Schillera i Juliusza Osterwy. Obaj urodzeni i wychowani w Krakowie, poszukiwali w tradycji szopkowej sposobu odnowienia teatru polskiego i upatrywali w niej źródeł polskiego stylu teatru narodowego.

12.00–12.30 – przerwa

12.30–14.30 – sesja 5: Szopka awangardy
Prowadzenie: prof. Wanda Swiątkowska (UJ)

● prof. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński): Dramaturgia szopki i jej awangardowe przekształcenia – wprowadzenie
Wprowadzające do sesji wystąpienie będzie próbą zarysowania mapy przejawów obecności modelu szopkowej dramaturgii w projektach i realizacjach polskiej awangardy, od programowego tekstu Tadeusza Peipera Szopka, po jej nieoczywiste echa w projekcie Teatru Symultanicznego.

● dr Karolina Czerska (Uniwersytet Jagielloński): Szopka w twórczości Józefa Jaremy
W ramach wystąpienia zaprezentowane zostaną inspiracje szopkowe, które wpłynęły na twórczość teatralną i okołoteatralną Józefa Jaremy oraz nawiązujące do szopki realizacje, począwszy od autorskiej szopki przedstawionej jesienią 1939 r w Bukareszcie i szopek w teatrze żołnierskim Armii Andersa po jego filmy eksperymentalne.

● Małgorzata Dziewulska w rozmowie z Dariuszem Kosińskim – Szopka i wertep w poszukiwaniach awangardy polskiej i ukraińskiej

Podsumowująca panel rozmowa dotyczyć będzie najnowszych ustaleń i propozycji będących owocem badań nad awangardą galicyjską prowadzonych w ramach projektu „Odzyskana awangarda. Polska awangarda teatralna w kontekście awangard Europy Środkowo-Wschodniej”.

14.40–15.45 przerwa obiadowa

 

 

SPOTKANIA EDUKACYJNE WOKÓŁ WYSTAW MUZEALNYCH:
SZOPKI W PAŁACU KRZYSZTOFORY

9 grudnia (czwartek), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na spotkania edukacyjne wokół wystaw muzealnych.

Spotkania będą okazją do zwiedzania wystaw Muzeum Krakowa i poznania możliwości ich wykorzystania w edukacji szkolnej. Podczas wizyty w danym oddziale muzeum przewidziane jest oprowadzanie po wystawie stałej oraz spotkanie z muzealnikami realizującymi zajęcia edukacyjne. Będziemy zwiedzać wystawy, szukać wspólnych mianowników dla edukacji szkolnej i muzealnej, inspirować się nawzajem.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy Nauczycielki i Nauczycieli wszystkich etapów nauczania, zainteresowanych poznaniem oddziałów Muzeum Krakowa i prowadzonej w nich działalności edukacyjnej.

9 grudnia 2021 r., godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Pokonkursowa Wystawa Szopek Krakowskich

Informacje o oddziale i wystawie:
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztoforyhttps://muzeumkrakowa.pl/wystawy/szopki-w-palacu-krzysztofory
Formularz zgłoszeniowy:
http://webapp-int.mhk.pl/limesurvey/index.php/193582?lang=pl

Link do całego programu:
https://muzeumkrakowa.pl/spotkania-wokol-wystaw-muzealnych









PLACES WORTH YOUR TIME