MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE NA TARGACH KSIĄŻKI

0

Gierymski, ikony z XIV–XVI wieku czy ikonografia krakowskich ulic – to tematy najnowszych wydawnictw Muzeum Narodowego w Krakowie. W bogatej ofercie dostępne są także katalogi wystaw, wydawnictwa ciągłe. Wszystkie pozycje będzie można zakupić na krakowskich Targach Książki, które startują już w czwartek 24 października.

 

Wydawnictwa MNK, fot. Tomasz Markowski, Pracownia Fotograficzna MNK

Krakowskie ulice sto lat temu

Jak wyglądały ulice Krakowa przed 1918 rokiem? Jak prezentowały się wtedy fasady kamienic przy ulicy św. Jana czy św. Tomasza? Jak wyglądało Muzeum Książąt Czartoryskich ponad 100 lat temu? Odpowiedzi na te pytania czekają w publikacji Muzeum Narodowego w Krakowie Ikonografia ulic
Św. Jana, Floriańskiej i Pijarskiej oraz środkowych odcinków ulic Św. Tomasza i Św. Marka w Krakowie
. To niezwykła okazja, żeby zajrzeć do wnętrz m.in. Cukierni Lwowskiej Jana Michalika, Hotelu Francuskiego czy krypty kościoła Pijarów czy spojrzeć na ulicę Floriańską z wieży Mariackiej, tak jak widziano ją w 1889 roku. To również szansa, aby zanim zostanie ponownie otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich, zobaczyć je sfotografowane na początku XX wieku. Bogate ikonografie zawarte w wydawnictwie nie tylko prezentują fasady i wnętrza budynków, ale także dają unikatową możliwość poczucia gwarnej atmosfery krakowskich ulic sprzed ponad wieku.

Gierymski znów w MNK

Pięć lat po wyjątkowej wystawie „Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja” Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje katalog dzieł zebranych tego artysty autorstwa Aleksandry Krypczyk-De Barry, Elżbiety Zygier, Anny Klisińskiej-Kopacz oraz Piotra Frączka. To pierwszy tak imponujący i wyczerpujący katalog prac Gierymskiego.

Publikacja składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znalazły się obrazy olejne, rysunki, akwarele, gwasze, ilustracje odwroci. Katalog zawiera też wykaz najważniejszych kolekcjonerów i ekspertów twórczości Gierymskiego oraz wystaw, na których były prezentowane dzieła artysty. W książce znalazła się ponadto tabela pigmentów zidentyfikowanych w zaprawie i warstwie malarskiej obrazów olejnych artysty, a także paleta najczęściej przez niego wykorzystywanych barw.

Ikony XIV – XVI wieku

Kolejnym tegorocznym wydawnictwem jest imponująca trzytomowa publikacja poświęcona jednym z najstarszych dzieł w zbiorach MNK – „Ikony XIV–XVI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie”, pod redakcją kustosza Mirosława Piotra Kruka z tomem katalogowym jego autorstwa. Zaprezentowane zostały najpiękniejsze i najcenniejsze dzieła malarstwa ikonowego XIV–XVI w., pochodzące przede

 

 

wszystkim z terenów dzisiejszego pogranicza polsko-ukraińskiego, jak również z Bałkan oraz Rusi Moskiewskiej i Nowogrodzkiej.

Tom pierwszy wypełnia obszerna analiza zawartych w ikonach inskrypcji i treści znaczeniowych, tom drugi zawiera kilkadziesiąt raportów technologicznych przygotowanych przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Krakowie i uczelni krakowskich, na trzeci zaś składają się fotografie wykonane w różnych światłach analitycznych, zbliżenia oraz unikatowe zdjęcia z użyciem najnowocześniejszych aparatów pomiarowych.

Nowa odsłona „Rozpraw”

W tym roku ukazało się także kolejne wydanie „Rozpraw Muzeum Narodowego w Krakowie”, tym razem w zupełnie nowej, odmienionej formule. Zmiana layoutu i formatu to nie tylko odpowiedź na obecne trendy wydawnicze, ale także chęć przedstawienia rozpraw naukowych w bardziej przyjaznej dla czytelnika formie.

Wewnątrz numeru znalazły się artykuły dotyczące m.in. takich dzieł, jak Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, Zwiastowanie Mistrza Jerzego z kolegiaty św. Michała na Wawelu czy Przysięga Tadeusza Kościuszki Michała Stachowicza z dekoracji katafalku przywódcy insurekcji, a także tekst poświęcony konserwacji i ochronie Dzienników Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wyspiański – kolejna odsłona

Wydawnictwa MNK towarzyszą też muzealnym wystawom. Wśród nich najnowszą pozycją jest katalog Wyspiański. Posłowie, autorstwa Magdaleny Laskowskiej i Łucji Skoczeń-Rąpały, w którym znalazły się obrazy z zamkniętej z początkiem października wystawy „Wyspiański. Posłowie”, a także pastelowe portrety oraz luźne szkice i studia rysunkowe z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, po raz pierwszy prezentowane w Polsce na właśnie otwartej wystawie „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie będzie obecne na Targach Książki od 24 do 27 października 2019 roku.









PLACES WORTH YOUR TIME