Paderewski między słowami i Paderewski – Fantazja i Legenda

0

Promocja wydania korespondencji mistrza

Spotkanie z cyklu CZAS NA TANIEC!

18 marca 2019, godz. 19, Klub Aktora SPATiF, Kraków Rynek Główny 41

„Pal te listy Helenko” – pisał Ignacy Jan Paderewski do swojej przyszłej żony Heleny Górskiej. Nie zrobiła tego jednak i korespondencja przetrwała do naszych czasów. Po ponad stu latach blisko 300 listów mistrza fortepianu, staraniem krakowskiej muzykolog Małgorzaty Perkowskiej-Waszek przyjechało z USA do Polski. Listy  zostały podarowane przez córkę Sylwina Strakacza, sekretarza kompozytora, Instytutowi Muzykologii UJ i zdeponowane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej. Naukowo opracowane przez Małgorzatę Perkowską-Waszek, a po jej śmierci przez Justynę Szombarę i Małgorzatę Sułek, po 18 latach od przekazania zostały właśnie wydane nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w publikacji zatytułowanej Ignacy Jan Paderewski. Listy do Ojca i Heleny Górskiej (1872–1924).

Balet Cracovia Danza zaprasza na promocję tej książki w ramach spotkania CZAS NA TANIEC!, które odbędzie się 18 marca 2019 roku o godz. 19 w SPATiF-ie, Rynek Główny 41. Spotkanie zatytułowane Paderewski między słowami będzie jednocześnie zapowiedzią spektaklu Baletu Cracovia Danza Paderewski. Fantazja i legenda, który pokazany zostanie dzień później, 19 marca o godz. 19 w Teatrze Variete. Przypomnijmy, że inspiracją do stworzenia tego przedstawienia stała się dla Romany Agnel wspomniana korespondencja.

Promocja książki zaplanowana została jako dyskusja o Paderewskim, w której udział wezmą: Romana Agnel, choreograf, dyrektor Baletu Cracovia Danza prof. Tomasz Gąsowski, historyk; dr hab. Aleksandra Patalas, dyrektor Instytutu Muzykologii UJ; Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz redaktorki książki: dr Małgorzata Sułek i Justyna Szombara. Będzie m.in. o historii listów, o portrecie Paderewskiego, który się rysuje w tej korespondencji, i o pracy nad jej wydaniem. Będzie też o tym jak można Paderewskiego opowiedzieć tańcem. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Dzień później,  czyli we wtorek 19 marca o godz. 12 w Instytucie Muzykologii UJ (ul. Westerplatte 10) odbędzie się wykład  Paderewski – portret wielokrotny także połączony z promocją tej książki. Po wykładzie będzie można zwiedzić Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Organizator: Balet Cracovia Danza

Partnerzy: Klub Aktora SPATiF, Instytut Muzykologii UJ, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina


PADEREWSKI. FANTAZJA I LEGENDA
19.03.2019, godz. 19.00, Krakowski Teatr Variete

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)

Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki

Premiera: 12.11.2018, Centrum Kongresowe ICE

Balet Cracovia Danza przygotował spektakl Paderewski. Fantazja i legenda, będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości, specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyjęta z dużym entuzjazmem premiera odbyła się 12 listopada ubiegłego roku w Centrum Kongresowym ICE. Spektakl będzie można zobaczyć po raz pierwszy od premiery 19 marca w Krakowskim Teatrze Variete o godz. 19.00.

Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. „Pal te listy Helenko” – pisał Paderewski. Na szczęście Helenka nie spaliła. Listy, które były
w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

Historia opowiedziana tańcem pokazuje najważniejsze momenty z życia artysty. Jest tu i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to
w towarzystwie kobiet, pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Podczas marcowego przedstawienia przy fortepianie zasiądzie aż troje młodych zdolnych pianistów: Karolina Krupa, Aniela Madera i Bartosz Parszewski – studentów Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem prof. Andrzej Pikula.

Bilety: kasa Krakowskiego Teatru Variete lub https://teatrvariete.pl/repertuar_miesiac/marzec-2019/

 









PLACES WORTH YOUR TIME