Rozpoczyna się 22. Przegląd Filmów o Sztuce

0

Legendarny festiwal filmowy, obecny już od lat, otwiera sale kinowe wraz ze swoją tegoroczną  22. edycją. Tematyka wydarzenia, unikalna na skalę krajową, przybliża nam szeroko rozumiane kino związane ze sztuką. Z Przeglądem powracają także pokazy konkursowe, gdzie na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 30 000 złotych. W programie znajdziemy również pokazy specjalne, spotkania, wystawy, koncert oraz warsztaty filmowe.

Przegląd Filmów o Sztuce rozpoczyna się środę 10 kwietnia i trwać będzie aż do niedzieli, 14 kwietnia. W tegoroczne wydarzenie wprowadzi nas Ryszard Jaźwiński, popularny redaktor radiowej Trójki. Jako gospodarz Gali otwierającej, zaprosi nas w imieniu organizatorów wydarzenia – Miasta Zakopane oraz Zakopiańskiego Centrum Kultury na seans filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje” oraz poprowadzi spotkanie z reżyserem Tomaszem Drozdowiczem i scenarzystką Marią Nockowską. Wszystko to odbędzie się w lokalizacji idealnie dopasowanej dla kameralnego kina – w studyjnym Kinie Miejsce.

W kolejnych dniach festiwal skoncentruje się przede wszystkim na projekcji filmów nominowanych do Nagrody Grand Prix Burmistrza Miasta Zakopanego. Każdy wieczór konkursowy zamknie pokaz specjalny: „Pożegnanie Jesieni” (reż. Mariusz Treliński), „Jeszcze Dzień Życia (reż. Damian Nenow), „Książe i Dybuk” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski). A po każdym z nich spotkanie z twórcami filmów, gdzie prowadzącymi będą Jerzy Armata – krytyk filmowy i Agnieszka Szydłowska – dziennikarka radiowa i telewizyjna.

Gala zamknięcia 22. Przeglądu o Sztuce, połączona z uroczystym ogłoszeniem wyników, odbędzie się w Miejskiej Galerii Sztuki. Towarzyszyć jej będzie niesamowity koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego z projektem „Celuloid”.

W międzyczasie zakopiańska młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach filmowych prowadzonych przez operatorów PWSFTviT prof. Zbigniewa Wichłacza i dr Sławomira Kalwinka. W ostatni dzień festiwalu zobaczymy owoce tych prac – filmową etiudę, pokazaną obok nagrodzonych prac konkursowych.

Pula tegorocznych nagród sprawia, że stawka o którą zmierzą się konkursowicze będzie wyjątkowo wysoka. Oprócz Nagrody Grand Prix Burmistrza Miasta Zakopanego, Nagrody II Zakopiańskiego Centrum Kultury, Nagrody III Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, wręczone zostaną  Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich debiutującą w tym roku Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Nagrodę Specjalną Medal im Grzegorza Dubowskiego – jednego z pomysłodawców festiwalu, ufundowana przez CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki w Krakowie.

Szczegółowy program dostępny na: http://festiwale.zakopane.pl/2019/przeglad-filmow-o-sztuce/program

Wejściówki w symbolicznej cenie 1 zł dostępne na: www.bilety24.pl

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do pobrania wejściówek w symbolicznej cenie 1 zł na stronie www.kinomiejsce.zakopane.pl lub bezpośrednio w samym kinie
|– Kino Miejsce, ul Orkana 2

Serdecznie zapraszamy wszystkich kinomanów i osoby zainteresowane sztuką.

PLACES WORTH YOUR TIME