Święto perkusji w krakowskiej Filharmonii

0

Jak co roku, w najbliższą niedzielę 26 maja o godz. 18.00, Filharmonia Krakowska zamienia się w świątynię muzyki perkusyjnej. Dzieje się tak za sprawą Ryszarda Haby – znakomitego perkusisty, a jednocześnie pomysłodawcy i głównego realizatora Spotkań z Muzyka Perkusyjną. Tegoroczna, jedenasta już edycja, otrzymała  podtytuł „Abstrakcyjne brzmienia” przede wszystkim ze względu wykorzystanie grupy instrumentów o abstrakcyjnych wysokościach, specjalnie skonstruowanych na potrzeby tego wydarzenia, jak strojone butle gazowe, drewniane bębny i wiele innych.

Ideą Spotkań jest popularyzacja muzyki perkusyjnej, próba zaprezentowania nowych pomysłów oraz zaangażowanie młodego pokolenia perkusistów do tworzenia wspólnych projektów. W poprzednich edycjach Spotkań z Muzyką Perkusyjną tematem przewodnim były kotły, werble, marimba i wibrafon, minimalizm w muzyce, Chór & perkusja czy  kompozycje Mozarta w kontekście użycia perkusji. Siódma edycja cyklu stała się prawdziwym perkusyjnym show z zaproszonymi do wspólnego grania gwiazdami jazzu, zaś ósma –  powróciła do tematu kotłów w nowej odsłonie programowej. Dziewiąte wydanie Spotkań koncentrowało się na prezentacji muzyki komponowanej na kwartety perkusyjne, natomiast jubileuszowa edycja była próbą połączenia dotychczasowych wysiłków artystycznych podjętych przez twórców cyklu na przestrzeni ostatniej dekady.

Głównym bohaterem koncertu będzie zespół Haba Percussion Group, który poprowadzi dyrygentka młodego pokolenia Joanna Natalia Ślusarczyk. Gośćmi zaproszonymi do projektu są: koncertmistrz skrzypiec Orkiestry Filharmonii Krakowskiej – Paweł Wajrak, oboista Mariusz Pędziałek, organista Michał Białko oraz Adam Wygoda grający na marimbie. Nie może oczywiście zabraknąć spiritus movens całego cyklu, czyli Ryszarda Haby, który zagra na marimbie, wibrafonie  i perkusji.

Do  repertuarowych atrakcji  najbliższego koncertu zaliczyć można prawykonanie utworu pt. Cadenza i Toccata na marimbę, dzwony, kotły i organy, napisanego specjalnie na tę okazję przez Lecha Skoczylasa, czy kompozycję Vache Sharafyana pt. Hayren, opartą o  armeńską, średniowieczną formę wiersza ze specyficznym rytmem 7,8,7,8. Zabrzmi ponadto Dmaathen na obój i perkusję  Iannisa Xenakisa, wpisujący się w kanon literatury perkusyjnej, ale od ponad 40 lat uważany za jeden z najtrudniejszych w tym gatunku ze względu na partię perkusji, która wykracza poza jej ograniczenia techniczne. Kulminacyjnym punktem programu XI Spotkań z Muzyką Perkusyjną jest kompozycja amerykańskiego kompozytora Lou Harrisona, w której połączono brzmienia organów z dźwiękami bez określonej wysokości. Jak mówi Ryszard Haba, w tegorocznych Spotkaniach „każdy znajdzie coś inspirującego, a abstrakcyjne brzmienia nie wykluczają dobrego smaku w muzyce.”

Bilety:  40-30 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tekst i foto: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME