„W chocholim tańcu” – Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową

0

Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę czasową W Chocholim tańcu, którą można zwiedzać w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (ul. Szpitalna 21) do dnia 21.12.2021.

Niespełna trzy miesiące po bronowickim weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, w listopadzie 1900 roku Stanisław Wyspiański stworzył jego literacką wizję, która 16 marca roku 1901 zyskała swoją teatralną postać sceniczną. „Wesele” już po prapremierze odczytane zostało jako metafora dziejów polskiego narodu – i tak interpretowane jest po dziś dzień.

Wystawa „W chocholim tańcu” mierzy się z wizją Wyspiańskiego i realizujących jego dramat artystów teatralnych. Przedstawia w syntezie historię kolejnych reżyserskich interpretacji dramatu i społecznych reakcji na przedstawienia, proponując jednocześnie refleksję nad tym, jak Polacy widzieli i ukazywali samych siebie w „lustrze Wesela”.

Zapraszamy w krąg weselnych wyobrażeń. Jak widzowie zareagowali na premierowe przedstawienie w 1901 roku? Co wzruszało ich 116 lat później, gdy spektakl reżyserował Jan Klata? Jak artyści portretowali wspólnoty weselne? Co łączy Stańczyków z przedstawień Andrzeja Wajdy? Jak tańczono chocholi taniec?

Na przestrzeni ostatnich 120 lat „Wesele” stało się także przestrzenią eksperymentu,
w którym mierzyliśmy się z polską tożsamością, relacjami społecznymi, patriotyzmem, zaniedbaniami, lękami i pragnieniami. Wystawa daje wgląd w to, jak pracowali z tymi tematami reżyserzy różnych pokoleń, w odmiennych kontekstach politycznych, m.in. Lidia Zamkow w 1969, Jerzy Grzegorzewski w 1977 czy Michał Zadara w 2006 roku.

Czy potrafimy zobaczyć siebie uśpionych w chocholim tańcu?

Wystawa czynna w dniach:
wtorek: 10:00 – 17:00
piątek-niedziela: 10:00-17:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (ul. Szpitalna 21)

Partnerami wydarzenia są:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Stowarzyszenie All in UJ
Fundacja Siemacha

Wystawie towarzyszy katalog prezentujący 120-letnie sceniczne dzieje „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Polsce.

Zgromadzone w publikacji eseje napisane zostały nie tylko z perspektywy historyczno-teatralnej – podejmują również najistotniejsze kwestie polskiej kultury i życia społecznego. Wśród autorów: Piotr Augustyniak, Ewa Benesz, Dorota Buchwald, Piotr Dobrowolski, Jan Klata oraz Wiesław Komasa.

Książka, podobnie jak wystawa, wychodzi od prezentacji dziejów scenicznych Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W odróżnieniu od wystawy, w książce interesują nas nie tylko inscenizacje krakowskie, choć to one pozostają w centrum. Autorki i Autorzy zaproszeni przez kuratorki wystawy, Karinę Janik i Julię Lizurek, podejmują refleksję nad całością 120-letnich dziejów scenicznych arcydramatu Wyspiańskiego w Polsce
i nie tylko. Wszystkim tym próbom przyświecają jednak nie pytania historycznoteatralne, ale o wiele ważniejsze – pytania o polską kulturę i polskie życie zbiorowe.

Zapraszamy do nabycia katalogu w formie e-booka w formacie PDF na stronie sklepu internetowego Muzeum Krakowa:

sklep.muzeumkrakowa.pl/produkt/w-chocholim-tancu#e-book.

 

Zapraszamy na mistrzowskie warsztaty z zakresu pisarstwa, fotografii i malarstwa, prowadzone przez uznanych artystów! 

Więcej informacji na stronie BRONOWICKICH MALW!

 

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

 

Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian
do 18.09.2022

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

 









PLACES WORTH YOUR TIME