Z okazji Piano Day, Galeria Autorska Rzeźby Bronisława Chromego zaprasza na koncert Oskara Cenkiera.

0

Piano Day, coroczne ogólnoświatowe święto fortepianu, odbywa się 88 dnia roku – w 2020 roku przypada ono na 28 marca – ze względu na liczbę klawiszy instrumentu.

Piano Day zapoczątkowane przez pianistę Nilsa Frahma angażuje zarówno amatorów, jak i profesjonalnych muzyków. Cel to stworzenie przestrzeni do realizacji projektów skupionych wokół fortepianu. Wszystko by pielęgnować wielowiekową tradycję wykonywania muzyki na tym instrumencie.

Oskar Cenkier to polski kompozytor i pianista młodego pokolenia. W swej twórczości łączy wpływy muzyki filmowej, minimalizmu, klasyki, post-klasyki i jazzu. Kładąc spory nacisk na improwizację, odrzucił ideę statycznych, opartych na konkretnych setlistach, powtarzalnych koncertów, w zamian skupiając się na indywidualnej kompozycji każdego z nich z osobna.

To podejście ma swą genezę w dualizmie, z jakim Cenkier postrzega muzykę; stawiając po jednej stronie miłość do długich, rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji, a po drugiej brak fizycznej możliwości samotnego odtworzenia ich na scenie, musiał znaleźć inną drogę do właściwego przekazania ulotnych emocji im towarzyszącym. W ten sposób, jego nierzadko 20-minutowe utwory studyjne, rozpisywane czasem nawet na jedenaście grających równocześnie fortepianów, poprzez ciągłą dekompozycję i dekonstrukcję zyskały nowe życie podczas koncertów.

Członek krakowskich zespołów Fren i Fraktale, współtwórca sesji Zasypianie.

28.03.2020

20:00

Autorska Galeria Bronisława Chromego

  1. Krańcowa 9 (Park Decjusza)

Bilety: 20 zł dostępne w Galerii w dniu koncertu.

https://www.facebook.com/events/204565427615512/

 

www.pianoday.org

PLACES WORTH YOUR TIME