Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Twarze Jazzu” w ramach którego wystąpi JOACHIM MENCEL QUINTET !

0

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Twarze Jazzu” w ramach którego wystąpi JOACHIM MENCEL QUINTET !

wystąpią: Joachim Mencel – fortepian i lira korbowa
Weronika Plutecka – skrzypce
Szymon Mika – gitara
Paweł Wszołek – kontrabas
Szymon Madej – perkusja

Wstep wolny
———————————————————————————-
Projekt „Artisena” fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel mówi: „Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji”.

W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet „Artisena” w wydawnictwie For Tune. Albumu można posłuchać on-line w całości na stronie
www.joachimmencel.com

Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów znajdziemy m.in. poloneza, oberka, kujawiaka, czardasza, mazurka i krakowiaka. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.

Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej.

Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel Artisena dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztuką muzealną. Jest to żywa muzyka, która wciąż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejną, nową część historii tej muzyki.
—————————————————————————————–
„Kwintet Joachima Mencla w subtelnościach jazzu rozgrywa melodyjne, słowiańskie „piosenki” i „tańce” czyniąc z nich romantyczne i melancholijne standardy, jakby wzorce klasycznego, ilustracyjnego jazzu. To nie są wyłącznie ludowe polonezy, kujawiaki, oberki, mazurki, kołomyjki i czardasze ale przede wszystkim skrupulatnie rozpracowane kompozycje z niezwykle spójnymi aranżacjami oraz pulsem jazzowej struktury”
DIONIZY PIĄTKOWSKI, Era Jazzu

„Album etno-jazzowy, do którego dochodzimy, przekraczając kolejne poziomy wtajemniczenia. Siła ducha tradycji i etnicznego piękna. Artisena!”
EGON KLANK, Laboratorium Muzycznych Fuzji

„Pomysł Mencla na „Artisenę”, choć na pewno ryzykowny, zwieńczony został pełnym artystycznym sukcesem – powstała płyta klasyczna z urodzenia, jazzowa z ducha i ludowa (etniczna) z racji zainteresowań lidera.”
SEBASTIAN CHOSIŃSKI Esensja.pl

PLACES WORTH YOUR TIME