Zapraszamy na spotkanie z twórcami szopek! ON-LINE!

0

SPOTKANIE Z SZOPKARZAMI
ON-LINE
10 GRUDNIA, GODZ. 12.00
https://pl-pl.facebook.com/muzeumkrakowa/

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z szopkarzami na naszym profilu https://pl-pl.facebook.com/muzeumkrakowa/
Twórcy szopek podzielą się z nami swoją historią budowania szopek krakowskich, opowiedzą o pasji oraz skąd czerpią inspiracje do pracy.
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań. Dla tych, którzy nie zdążą jutro spotkać się z szopkarzami przygotowaliśmy drugi termin – 17 grudnia 2020 roku.

W spotkaniu będą uczestniczyć:

Marzena Dłużniewska, kontynuuje rodzinną tradycję budowy szopek. W tajniki sztuki wprowadził ją dziadek – Marian Dłużniewski. Swoją wiedzę przekazuje córce Emilii, a także wielu ludziom, biorącym udział w warsztatach i spotkaniach wokół tej tematyki. Szopki buduje już 20 lat, stworzyła prace od 2 cm do 2 m wysokości. W swoich pracach stara się umieszczać fantazyjną scenerię architektury Krakowa.

Filip Fotomajczyk, rocznik 1991. Z wykształcenia muzyk oraz przewodnik po Krakowie. Student ostatniego roku studiów magisterskich na MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunkach: historia i muzykologia. Tworzy szopki od 2004 roku – od tamtej pory zdobył kilkanaście nagród w różnych kategoriach. Zaangażowany w promocję szopkarstwa organizował gry miejskie, spotkania, oprowadzania i warsztaty o tematyce szopkarstwa.

 Jakub Zawadziński, krakus urodzony w 1996 roku. Absolwent SKFu. Z zamiłowania i wykształcenia fotografik, uprawiający fotografię fotoreportażową, krajobrazową, architektury, w szczególności analogową. Wielokrotnie nagradzany szopkarz. W wolnych chwilach zajmuje się rysunkiem; interesuje się również tworzeniem przestrzennych instalacji artystycznych, m.in. zwycięzca konkursu na grób pański w krakowskim kościele o. pijarów w 2017 roku. Zakochany w Krakowie, który na co dzień inspiruje go do różnorodnych działań artystycznych.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa „SZOPKI W CELESTACIE”
Od 7 grudnia 2020
http://www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek


Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich, przygotowywana w Celestacie, nie będzie dostępna dla publiczności do 27.12.2020. W tym czasie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Krakowa www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/wystawa-szopek, gdzie będzie można obejrzeć wszystkie szopki nagrodzone w tegorocznym konkursie.
Mamy nadzieję, że jeszcze pod koniec tego roku muzea zostaną udostępnione zwiedzającym, a my będziemy mogli spotkać się z Państwem na wystawie szopek w Celestacie.
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia 2020 do 28 lutego 2021 r.
78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KOMUNIKAT:

Szanowni Państwo, w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne do dnia 27 grudnia 2020.
Zapraszamy na nasze wydarzenia on-line.

PLACES WORTH YOUR TIME