Żydowski Wiedeń i jego muzeum – wykład dr Danielle Spery

0

19 listopada 2019 r., godz. 18.00, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

Na mapie Amsterdamu, Barcelony, Berlina czy Paryża nowocześnie rozumiana instytucja muzeum zajmuje jedno z kluczowych miejsc życia społeczno-kulturalnego. Jak na tym tle wypada Wiedeń? Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wykład dr Danielle Spery, dyrektorki Muzeum Żydowskiego w Wiedniu. Jej działalność w ostatnich latach sprawiła,
że instytucja ta stała się jedną ciekawszych atrakcji turystycznych austriackiej stolicy
i gorącym centrum dyskusji o dziedzictwie żydowskim w Europie Środkowej.

Podczas wykładu MCK opowie o muzealnej kolekcji, strategiach wystawienniczych, modelach zarządzania, ale też o budowaniu związków z otoczeniem – publicznością, innymi instytucjami kultury oraz miejską przestrzenią. Wydarzenie wpisuje się w cykl wykładów pn. Miasto
i muzeum
, w ramach których dyrektorzy najważniejszych europejskich galerii i instytucji kultury opowiadają w MCK o różnych interpretacjach misji i roli muzeum w nowoczesnych metropoliach.

Pierwsze muzeum poświęcone dziedzictwu żydowskiemu zostało założone w Wiedniu w 1895 roku. Kolekcja skupiała się na kulturze i historii Żydów z obszaru Austro-Węgier i Galicji. Muzeum zostało zamknięte przez nazistów w 1938 roku bezpośrednio po przyłączeniu Austrii do Trzeciej Rzeszy. W 1988 roku otwarto w austriackiej stolicy Muzeum Żydowskie Miasta Wiednia, a pierwszą wystawę zainaugurowano w nim 7 marca 1990 roku w tymczasowych pomieszczeniach dawnej sali ceremonialnej przy Seitenstettengasse. Decyzją władz miejskich w kolejnych latach wiedeński Palais Eskeles przy Dorotheergasse 11 wyznaczono na przyszłą lokalizację muzeum poświęconego dziedzictwu żydowskiemu. Po adaptacji zabytkowego budynku otwarcie odbyło się w listopadzie 1993 roku. W latach 1995-1996 zmodyfikowano Palais Eskeles, aby sprostać wymaganiom nowoczesnego muzeum i po raz pierwszy zainstalowano stałą ekspozycję.

Danielle Spera (1957) – austriacka dziennikarka, pisarka, kuratorka wystaw, a od lipca 2010 roku dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Wiedniu. Studiowała angielski i francuski na uniwersytecie w Wiedniu oraz dziennikarstwo i nauki polityczne. Jest członkinią Rady Doradczej Fundacji Nitsch, rady uniwersyteckiej Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku oraz komitetu programowego stacji telewizyjnej ARTE. Formalnie przejęła stanowisko dyrektorki Muzeum Żydowskiego w Wiedniu w lipcu 2010 roku. Aby dostosować się do nowego kierunku instytucji, uznała za priorytet natychmiastową renowację pomieszczeń muzealnych przy Dorotheergasse. Remont, trwający od stycznia do października 2011 roku, miał na celu całkowity przegląd techniczny infrastruktury. Od czasu ponownego otwarcia po remoncie muzeum przyciągnęło rekordową liczbę odwiedzających, zarówno na regularnych wystawach, jak na wydarzeniach towarzyszących.

W ramach cyklu Miasto i muzeum gościli w MCK m.in.: dyrektor Muzeum Historii Barcelony – Joana Roca i Albert, dyrektor National Museums Liverpool – David Fleming, dyrektorka Muzeum Kopenhagi – Jette Sandahl, dyrektor Amsterdam Museum, a później Muzeum Berlina – Paul Spies, dyrektorka Muzeów Regionu Trøndelag – Suzette Paasche, dyrektor Wydziału Muzeów i Dziedzictwa Kulturowego w Urzędzie Miasta Porto – Paul Silva oraz dyrektor Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie – dr. Uwe Schröder.









PLACES WORTH YOUR TIME