Co nowego w MNK? 29 marca-6 kwietnia

0

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w MNK

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia o godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje alternatywne oprowadzanie „Do wewnątrz. Spektrum światła i ciszy” po wystawie Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza.

Przestrzeń przyjazna osobom w spektrum autyzmu to przestrzeń ciszy, stonowanego światła, ograniczenia bodźców zewnętrznych – zupełnie jak zacienione wnętrza na płótnach artysty. Oprowadzanie mające na celu wywołanie refleksji na temat obecności osób nieneurotypowych w kulturze poprowadzi Maja Luxenberg – aktorka, edukatorka i członkini Fundacji Dziewczyny w Spektrum. Udział w wydarzeniu zawiera się w cenie biletu na wystawę. Zapraszamy szczególnie osoby w spektrum autyzmu.

Na wystawie Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza do 3 kwietnia odbywa się również „Tydzień kontemplacji, refleksji i uważności”. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem warsztatów i oprowadzań na stronie internetowej MNK.

 

„Wspieramy wspierających” – darmowe oprowadzania

W każdy wtorek o godz. 15.00 w wybranych galeriach MNK organizowane są darmowe oprowadzania po wystawach stałych dla osób, które angażują się w pomoc Ukrainie.

Muzeum Narodowe w Krakowie oferuje wszystkim osobom udzielającym wsparcia Ukraińcom poszkodowanym w wyniku wojny chwile wytchnienia w postaci darmowych oprowadzań z kustoszami i kustoszkami MNK. 

Harmonogram oprowadzań w kwietniu:

5 kwietnia, godz. 15.00, Gmach Główny, XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej – prowadzenie: 

prof. dr hab. Andrzej Szczerski,

12 kwietnia, godz. 15.00, Kamienica Szołayskich im. Freliksa Mangghi Jasieńskiego,

Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku – prowadzenie: Joanna Kowalska,

19 kwietnia, godz. 15.00, Dom Józefa Mehoffera – prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska,

26 kwietnia, godz. 15.00, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Lelewel. Rytownik polski – prowadzenie: Janina Wilkosz.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rezerwację. W środy oraz czwartki w oddziałach MNK odbywają się również otwarte warsztaty „Spotkajmy się!”, które dedykowane są wszystkim dzieciom, niezależnie od narodowości. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem spotkań na stronie muzeum.

Koncert Sinfonietta Cracovia

Muzeum to dom nie tylko malarstwa, ale także wszelkiego rodzaju sztuki. W niedzielę 3 marca o godz. 19.30 zapraszamy na koncert Sinfonietty Cracovii, która pod batutą Jurka Dybała zagra pięć utworów będących aluzją do wystaw twórczości Jacka Malczewskiego i Vilhelma Hammershøia.

Program:

Carl Nielsen Mała Suita na smyczki

Krzysztof Penderecki Sinfonietta per Archi

Karol Szymanowski Etiuda b-moll op.3 nr 4 opr. na smyczki

Anton Webern Langsamer Satz

Feliks Nowowiejski Śmierć Ellenai na smyczki i klarnet

Koncert towarzyszący wystawom Jacek Malczewski romantyczny i Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza odbędzie się w Gmachu Głównym MNK. Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja.

 

Slow Art Day z dziełem Płonąca żyrafa

Muzeum Narodowe w Krakowie; www.zbiory.mnk.pl ;MNK II-rz-1784/1-2;;fot. Pawe? Czernicki

Z okazji międzynarodowego festiwalu Slow Art Day – 2 kwietnia – Muzeum HERstorii Sztuki przygotowało przewodnik z ćwiczeniami na uważne patrzenie. Twórczynie przyglądają się w nim pracy Marii Pinińskiej-Bereś Płonąca żyrafa, która znajduje się w zbiorach MNK.

Na podziwianiu dzieła sztuki spędzamy średnio zaledwie 30 sekund. Ruch ”Slow Art” narodził się w imię sprzeciwu wobec bezmyślnego podejścia do twórczości artystycznej, stanowi próbę nawiązania dialogu z dziełem sztuki. W Krakowie misję realizuje inicjatywa obywatelska Muzeum HERstorii Sztuki, której działalność skupia się na popularyzowaniu dorobku artystycznego kobiet.

Wykonując ćwiczenia stworzone w ramach akcji, możemy oddać się głębokiej, wieloaspektowej analizie dzieła Marii Pinińskiej-Bereś i odnaleźć osobiste interpretacje. Praca usytuowana jest w XX + XXI. Galerii Sztuki Polskiej w Gmachu Głównym MNK. W sobotę 2 kwietnia w hallu budynku będzie można znaleźć przewodniki z ćwiczeniami.









PLACES WORTH YOUR TIME