Nowe dzieło do zbiorów sztuki polskiej XX i XXI wieku MNK

0

Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje muzealne” na zakup obrazu Eugeniusza Zaka „Kobieta w zielonej sukni” („Portret matki”). Autor to jeden z najważniejszych malarzy związanych z kręgiem artystów École de Paris, współtwórca Stowarzyszenia Artystycznego „Rytm”.

Dzieło należy do unikatowej grupy najwcześniejszych znanych paryskich obrazów Eugeniusza Zaka takich jak „Portret poety (Bolesław Leśmian)”, „Portret młodego mężczyzny” oraz „Portret Leopolda Gottlieba”. Pokazuje źródła twórczości artysty i jego udane próby poszukiwania własnego stylu.

Portret kobiety w zielonej sukni” uchodzi za portret matki artysty Adeliny z Kroneblechów-Zakowej. Można w nim znaleźć odniesienia zarówno do kolorów Boznańskiej, jak i do form i sposobu operowania płaskimi plamami barwnymi charakterystycznymi dla Ślewińskiego. Wyrafinowana kolorystyka, idąca w parze ze stylizacją formy, uproszczeniem ludzkiej postaci, jest zapowiedzią charakterystycznego stylu Zaka wyraźnie odwołującego się do tradycji renesansu, twórczości Pierr Puvis de Chavannes i malarstwem z kręgu École de Pont-Aven. Obraz odbiega od kojarzonych z Zakiem syntetycznych portretów czy idyllicznych scen inspirowanych twórczością Puvis de Chavannes’a i Paula Cézanne’a.

Na uwagę zasługuje historia obrazu. „Kobieta w zielonej sukni” była wystawiona w roku 1905 w paryskim Salonie Jesiennym (Salon d’Automne) wraz z dziesięcioma pracami młodego twórcy. Na rynku antykwarycznym obraz pojawił się w 1971 roku, kiedy to został sprzedany w Paryżu w Hotel Drouot, a pośredniczącym w sprzedaży był dom aukcyjny Pierre Cornette de Saint Cyr; następnie portret notowany był w prowadzonej przez Zbigniewa Legutkę nowojorskiej Lipert Gallery, gdzie zakupiła go lekarka polskiego pochodzenia dr Stefania Irwin-Zarecka. W 2012 roku pojawił się na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku, a następnie na rynku antykwarycznym w Polsce.

Zakup dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PLACES WORTH YOUR TIME