Jom Riszon – niedziela w Starej Synagodze

0

10 października (niedziela)
Staram Synagoga, ul. Szeroka 24

Zapraszamy do udziału w corocznym święcie oddziału Stara Synagoga. W tym roku tematem przewodnim będzie muzyka.

Naszymi gośćmi będą muzykolog dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka oraz muzyk i dziennikarz Jan Emil Młynarski, który przypomni postać kompozytora Jerzego Gerta.

W programie:
10:00–17:00 – Zwiedzanie wystaw udostępnianych w Starej Synagodze: wystawa stała Dzieje i kultura Żydów krakowskich  oraz wystawa czasowa Galeria malarstwa.
Wstęp na wystawy w cenie biletu ulgowego (10 zł).
Ostatnie wejście o godz. 16:30.

11:00 – Muzyka a demokracja – o przedwojennych gustach muzycznych Żydów krakowskich
Wykład dr Sylwii Jakubczyk-Ślęczki
Czy można w drodze głosowania wybrać repertuar liturgiczny synagogi? W imię czego wydawana jest zgoda na wprowadzenie zmian w wielowiekowej tradycji? Kto sankcjonuje rewolucje kulturowe? Te pytania postawimy życiu muzycznemu społeczności żydowskiej przedwojennego Krakowa. W jego bogactwie odkrywać będziemy różnorodność zainteresowań i poglądów żydowskich mieszkańców miasta, a także to, co z perspektywy zewnętrznej dla nich wspólne i co wyróżniało Żydów krakowskich na tle otoczenia. Wykład ilustrowany nagraniami.

Sylwia Jakubczyk-Ślęczka jest doktorem muzykologii, absolwentką Instytutu Muzykologii UJ. W 2018 r. obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską Życie muzyczne społeczności żydowskiej na terenach dawnej Galicji w okresie międzywojennym.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematu żydowskiej kultury muzycznej i życia muzycznego Żydów w przedwojennej Polsce. Pracę naukowo-dydaktyczną łączy z działalnością popularyzatorską i organizacyjną, współpracując jako prelegent lub konsultant z organizatorami festiwali muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych. W Instytucie Muzykologii UJ zatrudniona od 2018 r. na stanowisku asystenta z doktoratem.

Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

13:00 – W 50 minut dookoła bimy – oprowadzanie po wystawie stałej
Prowadzenie: starszy kustosz Anna Jodłowiec-Dziedzic
Oprowadzanie w cenie biletu ulgowego (10 zł).
Co to jest synagoga? Do czego służy bima? Czy możesz mieć Torę w domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz podczas Jom Riszon w Starej Synagodze.

Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

15:15  Wizyta na grobie Jerzego Gerta na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej
Prowadzenie: Jan Emil Młynarski
Zbiórka pod bramą cmentarza, ul. Miodowa 55
Panów prosimy o zabranie ze sobą nakrycia głowy.

Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

18:00 – Audycja radiowa na żywo: Jerzy Gert – muzyczny Gigant w życiowej podróży między Warszawą i Krakowem, klasyką i rozrywką
Prowadzenie: Jan Emil Młynarski.
Wstęp wolny.

Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Jan Emil Młynarski zaprasza na audycję „na żywo”, w której opowie o Jerzym Gercie, jednej z najwybitniejszych postaci życia muzycznego w XX-wiecznej Polsce. Przed wojną maestro Gert zasłynął jako szef muzyczny jednej z najważniejszych wytwórni płytowych Odeon, spod jego ręki wyszły setki nagrań największych przebojów rozrywkowych, a prowadzona przez niego orkiestra nie ustępowała poziomem najlepszym orkiestrom zagranicznym.
Po wojnie powrócił do ukochanego Krakowa, gdzie związał się z Polskim Radiem, dla którego stworzył tysiące godzin nagrań muzyki poważnej; był także kierownikiem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.
Nadchodząca audycja będzie hołdem dla wielkiej spuścizny, jaką pozostawił Jerzy Gert, a także próbą przywrócenia pamięci o wielkim artyście i Polaku żydowskiego pochodzenia.
Podczas audycji usłyszą Państwo archiwalne nagrania, będzie też muzyka wykonywana na żywo przez Jana Emila Młynarskiego.

Jerzy Gert – właśc. Ignacy Izaak Gärtner, pianista, skrzypek, aranżer, band lider, dyrygent. W latach 1933-39 był kierownikiem muzycznym wytwórni płyt gramofonowych Odeon w Warszawie i dyrygentem orkiestry tej wytwórni, w latach 1939-41 był dyrygentem Filharmonii we Lwowie. Aresztowany przez niemieckie władze okupacyjne, był więźniem obozów koncentracyjnych. W 1946 dyrygował orkiestrą objazdową. Od 1947 zorganizował Orkiestrę i Chór Polskiego Radia w Krakowie i odtąd kierował nią aż do śmierci. W 1954-57 był także kierownikiem artystycznym Teatru Muzycznego w Krakowie. Był też kompozytorem muzyki rozrywkowej, autorem znanych piosenek, takich jak Krakowska kwiaciarka czy Piosenka o Nowej Hucie.

Jan Emil Młynarski (ur. 1979) – pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Perkusista, producent, wokalista, radiowiec obecny na scenie od 1997. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Grał z Wojtkiem Pilichowskim, Kayah. Był członkiem orkiestry wykonującej Concerto for band and orchestra Jona Lorda z kompozytorem osobiście grajacym na organach Hammonda. Współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo – I Love You, You’re Perfect, Now Change, 2010, reż. David Foulkes) jako kierownik muzyczny, Teatr Powszechny – Kamień i popioły, reż. Artur Urbański, jako kompozytor muzyki oraz kierownik muzyczny ( 2011 ), Teatr Dramatyczny – Widok z mostu, aut. Arthur Miller, reż. Agnieszka Glińska (kompozytor muzyki oraz instrumentalista, 2019), Teatr Polonia – Cwaniary reż. Agnieszka Glińska (kierownik muzyczny). Od 2009 roku lider własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu.
Założył grupę Warszawskie Combo Taneczne, w której gra na bandżoli i śpiewa tradycyjne warszawskie piosenki. Laureat Fryderyków 2018 (Polish Grammy). Razem z wirtuozem fortepianu Marcinem Maseckim prowadzi Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny autorstwa mistrzów polskiej piosenki (m.in. Henryka Warsa, Szmula Ferszki, Artura Golda). Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem (m.in.Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatro Massimo w Palermo czy Carnegie Hall w Nowym Jorku). Od 2018 roku prowadzi autorski program muzyczny w radio, poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej do roku 1949. W 2010 roku nagrał płytę Młynarski Plays Młynarski poświęconą twórczości swego ojca Wojciecha Młynarskiego (1941-2017), który był jednym z najważniejszych autorów tekstów piosenek w Polsce w XX wieku. Fascynuje się muzyką Afryki oraz polskiej wsi regionu Mazowsza Południowego, co słychać w twórczości trio Polonka, które tworzy z Piotrem Zabrodzkim (pozytyw organowy) i Michałem Górczyńskim (klarnet kontrabasowy). Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami swojego pokolenia. Nagrywa płyty, podróżuje. Ojciec dwóch córek.

Wstęp na wystawę oraz oprowadzanie W 50 minut dookoła bimy w cenie biletu ulgowego (10 zł), ostatnie wejście o godzinie 16:30.
Wstęp na wykład i audycję na żywo Jana Emila Młynarskiego – darmowe.
Na wszystkich wydarzeniach obowiązują limity osób.

 

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME