Muzealne aktualności 14-20 lutego

0

WYKŁAD Z OKIENKA:
PLUTON ALICJA
WYDARZENIE ONLINE

Fot. Władysław Sułek

16 lutego (środa), godz. 17:30
Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku, na profilu Ulica Pomorska na Facebooku oraz na profilu Fabryka Emalia Oskara Schindlera na Facebooku
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/516808176531833/

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online.

Pewnego wojennego niedzielnego popołudnia przed kościół św. Józefa podjeżdża czarny samochód gestapo. Czeka na koniec nabożeństwa. Spośród wysypujących się tłumnie wiernych szybko, wyłapuje grupę młodych ludzi. Czy wrócą, kim są? Tym razem przez nasze „okienko” przyjrzymy się pewnej nieznanej, a niezwykle dramatycznej podgórskiej historii wojennej.
Tomasz Stachów, nasz kolega z oddziału muzealnego Ulica Pomorska, dawnej siedziby Gestapo opowie Państwu o tragicznej historii chłopców i dziewcząt z konspiracyjnego podgórskiego plutonu harcerskiego „Alicja”. To historia niemal zupełnie zapomniana, z dramatycznymi zwrotami akcji, pełna równie dramatycznych wyborów, materiał na znakomity film. Opowieść o przerwanej wojną młodości.
Wykorzystamy relacje świadków historii, zobaczymy niepublikowane dotąd fotografie. Wykorzystamy fragmenty wystawy stałej, znajdującej się w oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska.

Współpraca: oddziały Muzeum Krakowa: Ulica Pomorska oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Prowadzenie: Tomasz Stachów, Jakub Jastrzębski
Udział bezpłatny

Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku, na profilu Ulica Pomorska na Facebooku oraz na profilu Fabryka Emalia Oskara Schindlera na Facebooku.

 

DOSTĘPNE MUZEALNE OPOWIEŚCI – KRAKOWSKA SZOPKA
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI

 

 

17 lutego (czwartek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, II piętro: wystawa Szopki w Pałacu Krzysztofory

Jak wygląda i z czego składa się tradycyjna krakowska szopka? Jakie skrywa historie i niezwykłe postacie? Gdzie szopkarze poszukują inspiracji?
Na te i na wiele innych pytań będziemy szukać wspólnie odpowiedzi podczas spaceru, który przeniesie nas w fantazyjny i barwny świat krakowskich szopek w Pałacu Krzysztofory.

Na spacer z elementami audiodeskrypcji, organizowany w ramach muzealnego cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”, zapraszamy szczególnie osoby z problemami wzroku.

Naszymi przewodnikami będą Justyna Kasińska z Muzeum Krakowa oraz Regina Mynarska z Fundacji Pełni Kultury.

Z powodów sanitarnych liczba miejsc ograniczona.

Zapisy na spotkanie oraz informacje dotyczące asysty: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl

Serdecznie zapraszamy!

 

 

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
SPOTKANIE PROMOCYJNE KATALOGU TOWARZYSZĄCEGO WYSTAWIE
OSIEDLENI. MISTRZEJOWICE
W KLUBIE KUŹNIA

18 lutego (piątek), godz. 18:00
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie promocyjne katalogu towarzyszącego wystawie, w których wezmą udział autorzy tekstów.

Marcin Baran będzie rozmawiał z autorami tekstów w katalogu wystawy Osiedleni. Mistrzejowice.
W spotkaniu wezmą udział (w nawiasach tytuły artykułów):
kurator Maciej Miezian („O wystawie Osiedleni. Mistrzejowice”),
Maria Wąchała-Skindzier („Bloki, kapliczka, pętla tramwajowa, pomnik, klub. O kulturowym krajobrazie Mistrzejowice”),
Mateusz Niemiec („Wieś Mistrzejowice do końca XVIII wieku”),
Magdalena Smaga („Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe. Architektura i urbanistyka zespołu osiedlowego Mistrzejowice”)
oraz Wojciech Paduchowski („Res Publica Mistrzejowice, czyli Westerplatte Południowej Polski”).
Osoba prowadząca: Marcin Baran

Wydarzenie bezpłatne
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

KRAKOWSKIE SZOPKI PEŁNE LEGEND

ddział Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie z dziećmi, połączone ze spacerem po wystawie szopek krakowskich! Będzie to kolejne spotkanie z cyklu Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie.

Kraków to miasto o bogatej i wielowiekowej historii, której początków już nikt z żyjących nie pamięta. Ale od czego są opowieści i legendy, które rzucają światło na to, co wymyka się ludzkiej pamięci.

Gościem lutowego wydarzenia będzie Marek Markowski, krakowski szopkarz, historyk sztuki. Od dziecka interesował się krakowskimi zwyczajami i tradycjami, zwłaszcza szopkami, które zaczął tworzyć jako 12 latek. W swojej twórczości nawiązuje do stylu gotyckiego i podkreśla znaczenie sztuki i architektury Krakowa. Nasz gość wprowadzi nas w baśniowy świat szopek, w których kolorowym bogactwie skrywa się wiele pięknych krakowskich legend. Spacerując po wystawie spróbujemy odnaleźć ich niezwykłych bohaterów.

Osoba prowadząca: Marek Markowski (szopkarz)
Miejsce spotkania: I piętro: Sala Miedziana / II piętro: wystawa Szopki w Pałacu Krzysztofory.
Spotkanie dla dzieci w wieku 4-9 lat
Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10:00) w Pałacu Krzysztofory.

 

 

PLEBISCYT NA TEGOROCZNEGO PATRONA DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO

 

Fotografia: Wanda Kurkiewicz z wnukiem Krzysztofem, Legionowo 1950, wł. rodzinna.

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do plebiscytu na Patrona Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2022.

Od 9 do 12 września 2022 r. oddział Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska” organizuje 16. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja poświęcona będzie działalności konspiracyjnej mieszkańców dzisiejszej dzielnicy Krowodrza (Czarna Wieś, Łobzów, Krowodrza, Nowa Wieś Narodowa) w Krakowie.

Patronką tegorocznych obchodów będzie Wanda Kurkiewicz (http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,kurkiewicz,1908.chtm).

Drugiego patrona wybiorą Państwo. Prosimy, aby spośród osób, których biogramy znajdują się w Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego (http://krakowianie1939-56.mhk.pl), wskazać osobę, która Państwa zdaniem powinna zostać patronem tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Drugim ważnym warunkiem jest, by kandydat był osobą aresztowaną przez Niemców w okresie II wojny  światowej.

Propozycje prosimy przesyłać do 30 kwietnia 2022 r. na adres: dnipamieci@mhk.pl.
Spośród zgłoszonych kandydatów, patron zostanie wyłoniony w drodze otwartego plebiscytu. Wyniki poznamy 24 czerwca 2022 r.

Zapraszamy do udziału. Dla uczestników przewidujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe.









PLACES WORTH YOUR TIME