31. FKŻ | WODA – czego się spodziewać?

0

24 czerwca rozpocznie się 31. edycja jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w Polsce – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie woda. Od dzisiaj do końca festiwalu będziemy Wam codziennie przesyłali ważne i ciekawe informacje o FKŻ, a także unikatowe treści, stworzone specjalnie dla Was, odbiorców naszych listów.

86 wydarzeń w programie głównym pokaże rytualne i religijne funkcje i znaczenia wody, jej symbolikę, ale też – jej bardzo praktyczne zastosowania oraz kwestie klimatyczne. 31 wydarzeń będzie transmitowanych na żywo na stronie 31.jewishfestival.pl Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJ-skich, czy też koncertów. Namiot będzie również gościł Pracownię Seniora, czyli serię wydarzeń przygotowywanych przez naszych wolontariuszy oraz realizowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym Program Literacki.

W Namiocie spotkacie się m.in. z Małgorzatą Lebdąrabinem Boazem Pashem, Anną Bikont, Konstantym Gebertem, czy Yosim Kleinem Halevim, jak też z legendarnym Stanisławem Janickim, który opowie o polskich filmach w jidysz. Po sukcesie ubiegłorocznego projektu Kumzits, w tym roku zapraszamy na jego kontynuację: siedem interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza pod tytułem Maiseh, oprócz zagranicznych – przygotują również polscy artyści :Cecylia Malik i Wojtek Blecharz. Tytuł tegorocznego projektu w jidysz oznacza opowieść i właśnie opowieści i legendy o Kazimierzu (choć nie tylko) stały się inspiracją dla zaproszonych do projektu artystów pracujących bardzo różnymi mediami.

Muzyka to uznawany na świecie znak jakości naszego festiwalu – w tym roku na FKŻ zaprosiliśmy Franka Londona z jego projektem Ghetto Songs, w którym wystąpi m.in. Sveta Kundish, którą pewnie pamiętacie z ubiegłorocznego Koncertu Kantorek; a także znanego już ze scen FKŻ Jeremiah Lockwooda, który przygotował tegoroczny Koncert Kantorów, z udziałem: Yaakova Lemmera, Shimiego Millera, Yoela Kohna oraz polskiego Kwartetu Smyczkowego Airis. W synagodze Tempel wystąpi również Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem – w projekcie Get To Tango z muzyką Bajgelmana. Ostatni z serii koncertów w synagodze to niezwykły pod wieloma względami koncert zatytułowany Roya, który wykona ceniona izraelska artystka o perskich korzeniach – Liraz. Izraelski Malox, czyli zespół Assafa i Eyala Talmudich wraz z Maniuchą Bikont zagrają serię koncertów w Alchemii, podczas których nagrana zostanie ich pierwsza wspólna płyta. Ich wspólny koncert w Namiocie będzie też ostatnim wydarzeniem 31. FKŻ.

Wracają też słynne night sessions w Alchemii, których uczestnikami będą festiwalowi muzycy i ich goście, a na Szalom na Szerokiej już dzisiaj zapraszamy, ale … na przyszły rok!

Tegoroczny koncert z serii Klasyka w Południe zagra kwartet smyczkowy Volare stworzony na nasze zaproszenie przez muzyków z Ukrainy. Nie będzie to jedyne ukraińskie wydarzenie na 31. FKŻ – przygotowaliśmy również zwiedzanie Kazimierza w języku ukraińskim, warsztaty żydowskich pieśni z Ukrainy oraz warsztaty malowania popularną w Ukrainie techniką mezen. Wszystkie ukraińskie wydarzenia 31. FKŻ znajdziecie tutaj.

Szczegółowe informacje o programie głównym i towarzyszącym, przygotowanym przez JCC Krakow, Żydowskie Muzeum Galicja, Or Chadasz, Hevre i innych partnerów, jak też bieżące informacje – znajdziecie na stronie 31.jewishfestival.pl – tam też możecie zobaczyć transmisje wydarzeń, kupić bilety i pobrać bezpłatne wejściówki.

Bieżące i aktualne informacje o programie znajdziecie też na profilu FKŻ na Facebooku oraz Instagramie. Wciąż też możecie dołączyć do grona darczyńców lub patronów FKŻ – zapraszamy!









PLACES WORTH YOUR TIME