Chanuka w Chederze: Jerozolima do zjedzenia.

0

Przed Bramą Damasceńską w Jerozolimie można spędzić cały dzień. Tu zawsze się coś dzieje. W wielkim garze gotuje się bób z pietruszką i cytryną, ktoś sprzedaje słodkie figi i nabrzmiałe od soku winogrona.
Oczy i nos drażni dym, bo wszędzie dookoła grilluje się mięso z cebulą i papryką.

Plac przed bramą szybko stał się jednym z moich ulubionych miejsc. Przesiadywałem tu o różnych porach dnia i przypatrywałem się temu wszystkiemu, co dzieje się dookoła. Wiodąca do bramy ulica Proroków to ciąg straganów i sklepów, barów i restauracji. Stoły uginają się tu od owoców i warzyw. Piekarnie kuszą wyciąganymi właśnie z pieca rumianymi pitami, ciastkami nadziewanymi kremem z daktyli i miodu oraz złotymi preclami obsypanymi sezamem. Ten charakterystyczny dla Jerozolimy chleb nie ma nic wspólnego z klasycznymi bajglami mającymi wschodnioeuropejskie korzenie. Najstarszą zanotowaną recepturę na nie zawiera Kitab al Tabikh, arabska książka kucharska pochodząca z X wieku.

Pobierz obrazki

Prawdopodobnie pojawiły się w Jerozolimie już po podboju miasta przez kalifa Omara z dynastii Ummajadów w VII wieku. Mówiono na nie ka’ak al Quds, czyli bajgle z Jerozolimy. Dziś można je znaleźć praktycznie w każdej arabskiej piekarni i na wielu straganach w całym mieście. Młodzi chłopcy donoszą je na tacach ustawionych na głowach albo przywożą je na kolorowych dwukołowych wózkach. Można ich skosztować także w Tel-Awiwie. Tam piekarze posypują je przed pieczeniem zatharem, mieszanką ziół, sumaku i sezamu, przyprawą wszechobecną w kuchniach Jerozolimy.

Chcecie wiedzieć więcej? Wpadajcie na spotkanie do Chederu 6 grudnia! Opowiem, obiecuję!
Bartek Kieżun aka Krakowski Makaroniarz

Spotkanie poprowadzi Janusz Makuch. Wstęp wolny, 6 grudnia 2023, godz. 18.00, Cheder, ul. Józefa 36

Od 6 do 16 grudnia codziennie zapraszamy Was na wspólne świętowanie Chanuki. W Chederze będziecie mogli wysłuchać koncertów: Oli Bilińskiej, Chvosta i ambientowej DJ-skiej „Ciszy”, zjeść chanukową kolację Szabatową, wziąć udział w warsztatach parzenia kawy z Januszem Makuchem (które są pretekstem do jego osobistej opowieści o Jerozolimie), a także spotkać się z Konstantym Gebertem, Ireneuszem Sochą i wysłuchać chanukowej opowieści Janusza Makucha. Natomiast synagoga Wysoka będzie miejscem, w którym Natalia Iwaniec przeprowadzi chanukowe warsztaty taneczno-ruchowe metodą gaga. Szczegóły wydarzeń oraz bilety są dostępne na naszej stronie.









PLACES WORTH YOUR TIME