Ciupagi rozdane 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

0

20 sierpnia koncertem „Górale Świata” zakończył się 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Przez dziewięć dni miasto pod Giewontem rozbrzmiewało góralską muzyką. Był to czas na poznawanie tradycji, także tych kulinarnych, spotkania z zespołami, twórcami ludowymi, budowniczymi instrumentów ludowych, a także na dobrą zabawę. 

Najważniejszą częścią Festiwalu jest konkurs, wokół którego zbudowany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących. W tym roku o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi rywalizowały zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w Festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Zbyrcok” z Juszczyna, „Istebna” z Istebnej, „Lachy” z Nowego Sącza oraz „Regle” z Poronina. Zwycięzców poznaliśmy podczas finałowego koncertu, który odbył się na scenie plenerowej na Dolnej Równi Krupowej. 

Werdykt międzynarodowego Jury odczytała przewodnicząca dr Bożena Lewandowska. Prestiżowe Złote Ciupagi otrzymały zespoły: „Istebna” z Istebnej (Polska) – kategoria I tradycyjna, „Cununa Apusenilor” (Rumunia) – kategoria II artystycznie opracowana,  „Prnjavor” (Serbia) – kategoria III stylizowana. Srebrne Ciupagi trafiły do zespołów: „Dyado Dragoi” (Bułgaria) – kategoria I, „Lachy” z Nowego Sącza (Polska) – kategoria II, Anatolian Folklor Foundation (Turcja) – kategoria III. Brązowe Ciupagi zostały przyznane zespołom: „Regle” z Poronina (Polska) i „Zbyrcok” z Juszczyna (Polska) – kategoria I, „Koco Racin” (Republika Macedonii Północnej) – kategoria II. 

Jury przyznało także wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej zespołom: „Piva” z Czarnogóry, „Tysmenychanka” z Ukrainy, „Triscele” z Włoch. Nagroda im. Jeana Roche’a trafiła do zespołu „Piva z Czarnogóry” za wierne odtworzenie obrzędów, ich mistycznego znaczenia oraz archaiczny śpiew. Nagrodą im. prof. Romana Reinfussa w postaci statuetki Żelaznego Kohuta, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, uhonorowano zespół „Regle” za autentyzm i wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. 

W tym roku po raz pierwszy przyznana została również nagroda ufundowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, która adresowana jest do polskiego zespołu i przyznawana za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. Trafiła ona do zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna, który w przygotowanym programie prezentował się w wielopokoleniowym, rodzinnym składzie.

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymał zespół „Regle” z Poronina, a Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego „Ciupaga ze zbyrkadłami” przypadła grupie folklorystycznej „Triscele” z Włoch.

Nagrody zwycięskim zespołom wręczał m.in. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zastępcy Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, a także goszczący na koncercie przedstawiciele instytucji wspierających organizację wydarzenia: Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Katarzyna Saks, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Monika Gubała, Radny Sejmiku Województwa Jan Piczura.

Rozstrzygnięty został także plebiscyt Gazety Krakowskiej – Najpiękniejszą Góralką została Paulina Czernik z zespołu „Regle” z Poronina, Najświarniejszym Góralem Krzysztof Chowaniec, także z zespołu „Regle” z Poronina, a Najpopularniejszym Zespołem wybranym przez publiczność – Zespół „Lachy” z Nowego Sącza. Nagrody wręczył Grzegorz Nowosielski – prezes Polskapress w Krakowie, wydawcy Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego.

– Chciałem podziękować przede wszystkim Bogu za to, że dał nam taki czas, w którym mogliśmy się spotkać. Dziękuję tym, bez których tego Festiwalu by nie było – zespołom, które przyjechały do nas z zagranicy. Nie było to łatwe. Dziękuję polskim zespołom, a zwłaszcza zespołom gospodarzom, za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Bóg zapłać wszystkim góralom za to, że tworzą wspaniałą atmosferę i dają przykład, jak można kultywować tradycję i tym się cieszyć. Dziękuję jury i wszystkim, którzy zaangażowali się w ten festiwal, wszystkim wspierającym nas instytucjom. Spotkałem się z przedstawicielami wszystkich zespołów. Zakopane otrzymało od nich wiele ciepłych słów. Czuli się tu wspaniale. Chwalili nasz przepiękny kraj, miasto i góry. Czuliśmy wzajemną życzliwość. Żyjemy w przepięknym regionie, tworzymy wspólnotę, dążymy do wspólnego celu, jakim jest kultywowanie tradycji, naszej wiary. Cieszmy się tym wszystkim, co w życiu mamy – powiedział Burmistrz Leszek Dorula zamykając Festiwal i zapraszając jednocześnie na jego kolejną edycję.     

Podczas koncertu na festiwalowej scenie po raz ostatni zaprezentowali się wszyscy laureaci, a także gospodarze Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy i Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z zakopiańskiej Olczy, wszyscy oklaskiwani przez zachwyconą publiczność. Nie zabrakło także choreograficznych układów z wspólnym udziałem górali z rożnych stron świata.

Nad przygotowaniem wydarzenia pracowała powołana przez Burmistrza Rada Artystyczna, w skład której weszli instruktorzy zakopiańskich zespołów regionalnych (Maria Kukuc-Frączysta, Katarzyna Stachoń Groblowy, Tomasz Galica – Parafialny Regionalny Zespół Giewont, Zofia Kubiniec-Stanuch – Zespół im. Klimka Bachledy) wraz z Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak.

 

Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Wydarzenie dofinansowano ze środków MINISTERSTWA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

Partnerem głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE.

Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI.

Partnerami Festiwalu zostali:
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE, UNIWERSYTET PAPIESKI JANA PAWŁA II W KRAKOWIE, ZWIĄZEK PODHALAN ODZIAŁ ZAKOPANE, ZWIĄZEK PODHALAN ZARZĄD GŁÓWNY, SOKÓŁ MAŁOPOLSKIE CENTRUM KULTURY. INSTYTUCJA KULTURY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, TOWARZYSTWO GIMNASTYCZNE SOKÓŁ GNIAZDO W ZAKOPANEM, TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ, MUZEUM LUDOWYCH INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH W SZYDŁOWCU. JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO, TATRZAŃSKI PARK NARODOWY, SPÓŁKA SPOŁEM ZAKOPANE, SIEĆ SKLEPÓW GAMA ZAKOPANE, GARDENWIZJA, NOSALOWY  PARK HOTEL & SPA. NOSALOWY HOTELE,
FABRYKA SŁODKOŚCI, GÓRALSKA CHATA, CZARCI JAR, SPÓŁKA SEWIK.

Patronami medialnymi wydarzenia zostali
POLSKIE RADIO, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP 2, TVP INFO,
TVP 3 KRAKÓW, RADIO KRAKÓW, POLSKA PRESS GRUPA, DZIENNIK POLSKI, GAZETA KRAKOWSKA, PISMO FOLKOWE, ETNOSYSTEM, FOLK 24, KULTURA LUDOWA, KUKBUK, KWARTALNIK TATRY, GOŚĆ NIEDZIELNY, NIEDZIELA, TYGODNIK PODHALAŃSKI, GÓRAL INFO, MAŁOPOLSKAONLINE, PODHALE24, PODHALE REGION, SERWIS WATRA, ZAKOPIEC INFO.

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz Facebook, Instagram, YouTube: MFFZG.Zakopane

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME