Co nowego w MNK? 19-26 października

0

Awangarda lat 20. i 30. XX wieku

 

MNK w swoich zbiorach zgromadziło wiele dzieł uznanych awangardowych twórców. Wystawa „Kolor i forma. Sztuka 20-lecia międzywojennego” w Muzeum w Gliwicach prezentuje wycinek twórczości powstałej między wojnami światowymi oraz dzieła późniejsze, inspirowane ówczesną sztuką.

83 prace (obrazy, rzeźby, rysunki, akwarele i grafiki) przedstawiają przekrój najważniejszych tendencji artystycznych dwudziestolecia międzywojennego, skoncentrowanych wokół zagadnień formy i koloru. W Krakowie określiła je działalność ugrupowań awangardowych, takich jak pierwsza Grupa Krakowska oraz kolorystów z Komitetu Paryskiego i Cechu Artystów Polskich „Jednoróg”. 

„Celem tych artystów stało się tworzenie „dobrego”, a przede wszystkim „czystego” malarstwa – czyli pozbawionego balastu literackiego i historyczno-patriotycznych powinności – którego istotą miał być kolor, wyrażanie nim światła, przestrzeni, bryłowatości, form i zjawisk.” – piszą kuratorzy wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha i Światosław Lenartowicz.

Na wystawie w Willi Caro znajdują się dzieła kapistów, takich jak Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski czy Hanna Rudzka-Cybisowa i artystów pierwszej Grupy Krakowskiej – Saszy Blondera, Leopolda Lewickiego czy Jonasza Sterna. Nie zabrakło również twórczości formistów – Leona Chwistka, Zbigniewa Pronaszki i Tytusa Czyżewskiego. Ekspozycję dopełniają prace takich twórców jak Józef Pankiewicz, Wojciech Weiss czy Olga Boznańska, którzy w swojej późniejszej działalności wykazywali inspirację awangardą.

Wystawę będzie można oglądać do marca 2023 roku.

 

Koncert w „Atmie”

 

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem to nie tylko źródło wiedzy o życiu kompozytora, ale również miejsce spotkań muzyków. W czwartek 20 października o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny koncert noszący tytuł Na nutę pieśni. W kręgu liryki – serio i buffo.

Podczas koncertu zaśpiewa sopranistka Joanna Freszel, a na fortepianie zagra Bartłomiej Kominek. W programie znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Ludomira Różyckiego, Zygmunta Mycielskiego i Fernando J. Obradorsa. Słowo o muzyce wygłosi dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

 

Jak w alternatywny sposób zwiedzać wystawę?

 

W Muzeum Narodowym w Krakowie grupowy spacer po wystawie może mieć również osobliwy charakter – połączony z ruchem między obiektami lub zorientowany na kontemplację sztuki. W sobotę 22 października zapraszamy na oprowadzanie z ruchem improwizowanym, a w czwartek 27 października na oprowadzanie „slowartowe”.

Podczas zwiedzania galerii „XX+XXI. Rzeźba” w sobotę 22 października o godz. 16.00 będziemy przeżywać formy rzeźb z pomocą ruchu. Godzinne zajęcia poprowadzi kuratorka wystawy Agata Małodobry. Nieistotny jest poziom sprawności fizycznej. Zalecamy zabranie stroju sportowego. Do udziału w warsztatach uprawnia bilet na wystawę.

Jak w inny sposób kontemplować dzieła z tej galerii? W czwartek 27 października o godz. 18.00 historyczka sztuki Marta Grabowska oprowadzi w duchu Slow Art, czyli powolnego oglądania sztuki. Przyjrzymy się kilku wybranym pracom z kolekcji i wykonamy ćwiczenia na uważne patrzenie. Cena biletu wynosi 15 złotych. Zapraszamy dorosłych i młodzież.

 









PLACES WORTH YOUR TIME