Co nowego w MNK od 1 do 7 czerwca

0

Wieczór Filmowy z KFF: Wilno, Vilnius, Vilne

 

Kadr filmu „Pewnego razu w Wilnie”, Eitvydas Doškus, 2021

 

W sobotni wieczór, 3 czerwca o godzinie 21.15 w ogrodzie Pawilonu Czapskiego będzie można zobaczyć dwa filmowe obrazy Wilna. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści”. 

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane dwa filmy. Pierwszy, „Czas płynie przez miasto” (1966)  Almantasa Grikevičiusa, to poetycki film z czasów sowieckich, w którym Wilno jest głównym bohaterem. Natomiast drugi film, „Pewnego razu w Wilnie” (2021) Eitvydasa Doškusa jest współczesnym dokumentem, w którym miasto odsłania przed nami swoje tajemnice. Wstęp bezpłatny. W przypadku deszczu seans zostanie odwołany.

Partnerem wydarzenia jest 63. Krakowski Festiwal Filmowy. Podczas trwania festiwalu wstęp na wystawę „Wilno, Vilnius, Vine 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” oraz „XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej” za okazaniem karnetu bądź akredytacji festiwalowej będzie wynosił 5 zł na każdą z wystaw. 

 

Nowa wystawa w MNK Muzeum Czartoryskich – „Początki druku na ziemiach polskich. Pierwsi drukarze i ich książki”

Karta tytułowa z poradnika Macieja z Miechowa zawierającego zalecenia dotyczące zabezpieczenia się przed dżumą. Drzeworyt przedstawia Chrystusa na krzyżu i stojących obok świętych Rocha i Sebastiana, patronów od zarazy.  Druk pochodzi z 1508 roku, powstał w drukarni Jana Hallera.

Wystawa zorganizowana w 550. rocznicę pojawienia się druku na ziemiach polskich prezentuje książki pochodzące z krakowskich warsztatów drukarskich XV i XVI wieku. 

Na ekspozycji zgromadzono 24 druki z lat 1475-1600 oraz dwie mapy z widokiem Krakowa z 1618 roku. Początki druku są związane z przybyciem nad Wisłę wędrownych drukarzy niemieckich. Ich głównym ośrodkiem działalności stał się Kraków, a pierwszym znanym działającym drukarzem był Kasper Straube. To z jego warsztatu pochodzą najstarsze druki krakowskie w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich. Wśród eksponatów znajdują się dzieła filozoficzne, religijne, prawnicze, medyczne i muzyczne. Dobór obiektów miał na celu ukazanie różnorodności stosowanych krojów pisma oraz jego rozwoju na przestrzeni ponad stu lat. 

Wystawę można oglądać od 30 maja do 16 lipca 2023 roku. 

Kurator: Paweł Wierzbicki 









PLACES WORTH YOUR TIME