Co nowego w MNK od 2 do 8 sierpnia?

0

Sześć dni stworzenia

Wyobrażenie Boga stwarzającego Kosmos. Miedzioryt z wielotomowego dzieła o wszelkich aspektach przyrody świata. Georges Louis Leclerc de Buffon, Histoire Naturelle […] T. 1. A Paris, Chez Pankoucke, et á Liege, chez C. Plompteux, 1769.

Od 1 sierpnia można zobaczyć nową wystawę w MNK Czapscy. To pokaz grafik przedstawiających kolejne etapy stworzenia świata, które były zamieszczane w różnych edycjach Biblii.  Na ekspozycji zostały one skonfrontowane z grafikami ukazującymi rzeczywistość.

Biblijny opis stworzenia Nieba i Ziemi zajmuje 31 wersetów pierwszego rozdziału Księgi Rodzaju. Lakoniczność tego opisu pobudzała wyobraźnię ludzi już w starożytności, a od średniowiecza stała się ona kanwą dla obrazowania początków świata. Artystyczne przedstawienia tego wydarzenia osadzane były w krajobrazie znanym twórcom i odbiorcom. Od końca XV wieku – czasu wielkich odkryć geograficznych – świat dostępny Europejczykom rozszerzał się. Poznano wówczas nowe lądy i morza, sporządzano ich opisy i mapy, udokumentowano graficznie ich florę i faunę oraz cuda natury. 

Wystawa czynna od 1 sierpnia 2023 do 21 stycznia 2024 roku

Kurator: Agnieszka Perzanowska 

 

Królowa i błazen. Historia mody oczami Jana Matejki

Przestrzeń wystawy Matejko. Malarz i historia,  fot. Anna Olchawska

W niedzielę, 6 sierpnia odbędzie się oprowadzanie tematyczne po wystawie Matejko. Malarz i historia w Gmachu Głównym. Wydarzenie będzie prowadzone w dwóch turach o godz. 12.00 oraz 14.00. Bilet w ramach wstępu na wystawę. 

Podczas oprowadzania odpowiemy na pytania: Jaki był Matejko jako projektant? Co go interesowało? Skąd czerpał inspiracje i jak pracował? Ten mniej znany aspekt twórczości pozwoli spojrzeć na jego osobę świeżym okiem i poznać go z nieco innej perspektywy!

 

Lato w Japonii. O ciekawych aspektach i symbolach japońskiego lata

Przestrzeń wystawy Japonia u progu nowoczesności,  fot. Anna Olchawska

W piątek, 4 sierpnia o godzinie 17.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie Japonia u progu nowoczesności w Kamienicy Szołayskich.

Dźwięki japońskich cykad, powiewające na wietrze dzwonki fūrin, kolorowe sztuczne ognie hanabi, czy mrożące krew w żyłach opowieści o duchach to zaledwie kilka symboli kojarzonych z latem w Japonii. Co Japończycy ubierają latem? Czym charakteryzują się festiwale natsu matsuri? Jakie symbole i motywy są związane z tą porą roku? Zapraszamy do wspólnego odkrywania uroku japońskiego lata. 

Wstęp w cenie biletu. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu: 12 433 57 44 lub mailowo: rezerwacja@mnk.pl

 









PLACES WORTH YOUR TIME