Co nowego w MNK od 24 do 30 stycznia

0

145 lat MNK 

W tym roku obchodzimy 145 urodziny Muzeum Narodowego w Krakowie – najstarszego i największego muzeum z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie w Polsce. A jak to wszystko się zaczęło? Jego początki wiążą się z olbrzymim balem i hojnym gestem Henryka Siemiradzkiego. 

W 1879 roku w salach Sukiennic zorganizowano uroczysty jubileusz 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jak można przeczytać w dokumentach „była to zabawa olbrzymia, którą można było porównać z balami w ratuszu paryskim”. Po wydarzeniu Siemiradzki ogłosił, że podaruje krajowi jeden ze swoich obrazów – Pochodnie Nerona do Sukiennic. Zainspirował tym kolejnych artystów, którzy także postanowili przekazać swoje dzieła „aby się ugrupowały około Pochodni Nerona i dały początek do utworzenia muzeum narodowego w Krakowie”. Alfred Szczepański, literat i dziennikarz podkreślił jak istotne znaczenie miał ten gest i utworzenie pierwszego narodowego muzeum nazywając Kraków polską Florencją. Jednak jak pisał „Tam sztuka, artyści mieli Medyceuszów; u nas inaczej, u nas przeciwnie, u nas dla Ojczyzny są artyści Medyceuszami”. 

Przez te wszystkie lata Muzeum zmieniało się i przybywało mu nowych oddziałów. Obecnie mamy ich aż 12, a każdy z nich jest wyjątkową opowieścią o historii i sztuce. Każdego miesiąca opowiemy o innym z oddziałów w naszych mediach społecznościowych. Co więcej, w każdy trzeci weekend miesiąca (od lutego do grudnia) wstęp do dedykowanego oddziału będzie w cenie 5 zł. 

Zaczynamy od dnia otwartego w MNK Biblioteka Czartoryskich, który odbędzie się 27 stycznia. Zastanawiacie się, jakie skarby kryją się w Bibliotece Książąt Czartoryskich? Chcecie zobaczyć niedostępne na co dzień dla zwiedzających księgi i dokumenty? A może interesują was proces digitalizacji tak cennych obiektów? Przyjdźcie na dzień otwarty, aby poznać historię oddziału, zobaczyć unikatowe zbiory i wziąć udział w oprowadzaniach i prezentacjach. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane m.in.: Biblia nieświeska z 1572 roku, fotografie ślubne Augustyna Józefa Czartoryskiego i księżniczki Obojga Sycylii Marii de los Dolores Burbon z 1937 roku oraz „Dzienniki Mód Paryskich” wydane w latach 1848-1849. 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: https://mnk.pl/aktualnosci/dzien-otwarty-w-mnk-biblioteka-czartoryskich 

Wstęp bezpłatny, rezerwacja nie jest konieczna. 

 

Ferie w MNK

W przerwie zimowej zapraszamy najmłodszych zwiedzających do skorzystania z muzealnej oferty zajęć feryjnych, podczas których będziemy odwiedzać wybrane oddziały MNK. Tegorocznym motywem przewodnim będą podróże w czasie i przestrzeni. 

Przygotowaliśmy propozycje zarówno dla grup zorganizowanych (świetlice, domy kultury i inne instytucje organizujące półkolonie dla dzieci), jak i indywidualnych uczestników. W ofercie znajdują się lekcje muzealne, zajęcia sensoryczne, oprowadzania interaktywne oraz warsztaty plastyczne. 

Szczegółowy program znajduje się na stronie: https://mnk.pl/cykle/male-i-duze-zimowe-podroze-ferie-w-muzeum 









PLACES WORTH YOUR TIME