Co nowego w MNK od 3 do 9 kwietnia

0

Biblioteka Czartoryskich w czasie remontu

 

W Bibliotece Książąt Czartoryskich dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu FEnIKS zostanie przeprowadzony remont. Z tego względu dostęp do zbiorów będzie częściowo ograniczony od 1 czerwca 2024 roku do końca trwania prac, początku 2028 roku. 

Wiemy, że wielu z Państwa korzysta z bogatej kolekcji Biblioteki w swoich pracach naukowych i badawczych. Prosimy, aby projekty badawcze przygotowywane w oparciu o zbiory biblioteczne zgłaszać do kierownika Biblioteki Czartoryskich na adres bczart@mnk.pl w terminie do 17 maja 2024 r. Zbiory będą udostępniane w wybranych terminach, wedle następującego harmonogramu: 

  • od 1 czerwca do 31 grudnia 2024 – brak dostępu do zbiorów
  • od 1 stycznia do 31 marca 2025 – dostęp w ograniczonym zakresie, po    wcześniejszej konsultacji z kierownikiem Biblioteki – bczart@mnk.pl
  • od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2025 – brak dostępu do zbiorów
  • od 1 września 2025 do 31 maja 2027 – dostęp w ograniczonym zakresie, po    wcześniejszej konsultacji z kierownikiem Biblioteki – bczart@mnk.pl
  • od 1 czerwca 2027 do 30 września 2027 – brak dostępu do zbiorów

Podane terminy mogą ulec zmianie, a harmonogram będzie na bieżąco aktualizowany na stronie: https://mnk.pl/oddzial/mnk-biblioteka-czartoryskich. Nie możemy się doczekać, aż zaprosimy państwa na wydarzenia w nowej przestrzeni Biblioteki Książąt Czartoryskich. Mamy nadzieję, że wynagrodzą one Państwu czas remontu. 

Drobiazgi na kominku tylko do 8 kwietnia w MNK Mehoffer!

Józef Mehoffer (1869–1946), Drobiazgi na kominku, 1895, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Poznaniu

To już ostatnia chwila, aby zobaczyć obraz Józefa Mehoffera Drobiazgi na kominku, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Martwa natura, mimo że nie stanowiąca głównego wątku w twórczości artysty, jest ważnym wyrazem jego artystycznej osobowości. Malarz pochylał się z uwagą nad drobnymi motywami codzienności, dostrzegał ich urodę oraz walory dekoracyjne. 

Prezentowany obraz powstał w 1895 roku, w Paryżu. Podobnie jak w przypadku Śpiewaczki, prezentowanej ostatnio w MNK Mehoffer, inspiracją była znajomość artysty z siostrami Janakowskimi. Śpiewaczka związana jest z Wandą, a Drobiazgi przedstawiają pokój starszej siostry, Jadwigi, jego późniejszej żony. To samo niewielkie paryskie wnętrze nieco wcześniej uwiecznił Karol Maszkowski. Artysta ukazał jednak inną część pomieszczenia, przez co obrazy niejako dopełniają się. W Drobiazgach ujawniają się zamiłowania Mehoffera do kameralności oraz wrażliwość intymisty. Ozdobnie ułożone na kominku bibeloty, przenikając się z własnym lustrzanym odbiciem podkreślają symbolistyczny charakter dzieła. Zachętą do odwiedzenia MNK Mehoffer podczas pokazu może być recenzja samej Jadwigi Mehofferowej: „Obraz nazwany Drobiazgi na kominku był ładnie rysowany”. 

Miejsce: MNK Mehoffer

Kurator i koordynator: Beata Studziżba-Kubalska 

Aranżacja: Paulina Zwolak-Nowak

 

Kwiecień miesiącem MNK Ciołek

W tym miesiącu urodziny świętuje MNK Ciołek! W oddziale znajduje się stała galeria Sztuki Dawnej Polski. XII-XVIII wieku oraz Sztuki Cerkiewnej Dawnej Rzeczypospolitej. 

Z okazji urodzin w weekend 19-21 kwietnia przygotowaliśmy koncerty i oprowadzania, a bilety będą w promocyjnej cenie 5 zł! Szczegóły znajdziecie na stronie: https://mnk.pl/aktualnosci/weekend-z-mnk-ciolek-145-lat-dwanascie-oddzialow-tuzin-wrazen. Dodatkowo podczas zwiedzania możecie skorzystać z materiałów do samodzielnego wykorzystania, które nie tylko zagwarantują dużą dawkę wiedzy, ale też dobrej zabawy. W MNK Ciołek znajdziecie kartę zadań dla dzieci i rodzin: „Siejmy raj” oraz karty do gry muzealnej „Tajemnice biskupiego Pałacu”. 

Zapraszamy! 









PLACES WORTH YOUR TIME