„Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory” – czwarta odsłona
Józef Krzesz-Męcina (1860-1934) Zdobycie chorągwi, 1883 technika rysunkowo-malarska
Od 7 grudnia w MNK Matejko można zobaczyć czwartą odsłonę wystawy „Genius loci…”. To kontynuacja prezentacji darów dla artysty oraz muzeum.
1 maja 1883 roku artyści postanowili uczcić jubileusz dwudziestopięciolecia pracy artystycznej Jana Matejki. Stworzyli oni albumy z wykonanymi przez siebie pracami. Ekspozycja prezentuje jeden z nich, który zawiera rysunki, akwarele i prace olejne między innymi Jana Styki, Władysława Rossowskiego, Juliusza Kossaka, Edwarda Lepszego i Kazimierza Pochwalskiego. Dzieła te są prezentowane po raz pierwszy, a aby dowiedzieć się o nich więcej zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się 7 grudnia o godzinie 18.00 w MNK Matejko.
Muzyczne MNK
Józef Mehoffer, Śpiewaczka, 1896, olej, płótno, własność Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B. G. Woźnickiego
fot. Illa Lewin/ Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. B. G. Woźnickiego
W weekend 8-10 grudnia przygotowaliśmy trzy propozycje koncertowe! W repertuarze znalazły się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, a także wprowadzające w świąteczny nastrój kolędy i pastorałki z różnych stron świata.
8 grudnia, godzina 16.00-17.00, MNK Ciołek, wstęp wolny
Ivan Palovič (altówka) oraz Jordana Palovičová (fortepian) zaprezentują utwory Ľuboša Bernátha, Zoltána Kodály, Paula Hindemitha, Alexandra Winklera.
10 grudnia, godzina 16.00-17.00, MNK Mehoffer, wstęp wolny
Koncert fortepianowy muzyki Chopina i Szymanowskiego w wykonaniu Michała Basisty.
10 grudnia, godzina 19.00, MNK Muzeum Czartoryskich, wstęp 40 zł
„Zimowy dziedziniec. Koncert kolędowy”
Podczas koncertu zostaną zaprezentowane dawne motety bożonarodzeniowe oraz kolędy i pastorałki z różnych stron świata. Utwory wykona zespół Cracow Singers pod kierownictwem artystycznym Karola Kusza.
Bilety można zakupić na stronie: https://bilety.mnk.pl/
Planety tańcem poruszone
W sobotę, 16 grudnia o godzinie 20.00 zapraszamy na spektakl baletowy w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Nawiązuje on do tematyki teorii astronomicznych, kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika!
Spektakl składa się z trzech części, które za pomocą tańca przedstawiają różne zjawiska astronomiczne oraz ruchy planet w naszej galaktyce. Będziemy mogli zobaczyć choreografie z XVI i XVII wieku odnoszące się do tematyki planet jak np. „Ardente Sole”, „Chiara Stella” oraz taniec słońca z „Baletu Nocy”. To niezwykłe widowisko w którym nie zabraknie też postaci alegorycznych jak: Astronomia, Słońce, Księżyc, Ziemia, planety układu słonecznego oraz bohatera spektaklu Mikołaja Kopernika.
Wstęp 50 zł, bilety można zakupić na stronie https://bilety.mnk.pl/