Debata „KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci”, MCK, 20 kwietnia 2022 r.

0

Debata „KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci”, 20 kwietnia 2022 r.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na debatę „KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci” z udziałem Moniki Bednarek, dr Edyty Gawron i dr. Michała Niezabitowskiego, którą poprowadzi Magdalena Rigamonti.

 

Debata „KL Plaszow. Odzyskiwanie pamięci” jest częścią szerszego programu towarzyszącego wystawie „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945”, prezentowanej aktualnie w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury. Ekspozycja poświęcona jest losom miasta oraz jego przemianom architektonicznym, których celem było przekształcenie matecznika Polski we wzorcowe niemieckie miasto. Na wystawie, jak i w programie spotkań jej towarzyszących, temat Holocaustu nie mógł zostać pominięty.

Celem debaty w MCK jest przypomnienie historii KL Plaszow w okresie powojennym, aż do początku lat 2000, kiedy to w Krakowie podjęto temat upamiętnienia cierpienia wielu tysięcy osób uwięzionych w obozie i w nim zamordowanych. W przypadku pamięci o KL Plaszow uwaga rozmówców będzie skupiona przede wszystkim na przeobrażaniu pamięci o obozie, stanowiącym obiekt wyjątkowy, bo spośród niemieckich obozów koncentracyjnych, jako jeden z niewielu powstał na terenie miasta. Ta realna przestrzeń o specjalnym statusie (aktualnie jako cmentarz wojenny) żyła przez 50 lat po wojnie życiem ukrytym, niejawnym, a stawiane na niej pomniki – w sumie trzy – stanowiły też dowód braku uzgodnienia wspólnej refleksji. Organizatorzy debaty wychodzą jednak z przekonania, że dzisiejsza gorąca dyskusja społeczna świadczy o tym, że udało się odrobić pierwszą, najważniejszą lekcję, czyli przywrócić współczesnym pamięć o KL Plaszow. Wydaje się jednak, że równie ważne jest prześledzenie procesu zapominania i odpominania, stąd zaproszenie do dyskusji skierowano do historyków zajmujących się tym tematem. 

Międzynarodowe Centrum Kultury od początku swojej działalności zajmuje się dziedzictwem kulturowym i procesami pamięci z nim związanymi. W kontekście Krakowa można przypomnieć wystawę „Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym”, a w ramie Europy Środkowej publikację „Przywracanie pamięci. Rewitalizacja zabytkowych dzielnic żydowskich w miastach Europy Środkowej” pod redakcją Moniki A. Murzyn-Kupisz i Jacka Purchli. W 2020 ukazała się książka „Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce” (red. Żanna Komar i Jacek Purchla) zbierająca i podsumowująca obecny stan wiedzy na temat dziedzictwa nazistowskich Niemiec na obszarze współczesnej Polski. 

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza do uczestnictwa w spotkaniu wierząc, że nie tylko warto rozmawiać, ale też stale analizować procesy zachodzące w przeszłości.

Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2022 r., o godz. 18.00 w sali Pod Kruki MCK, Rynek Główny 25, wstęp wolny. Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie również transmitowane na profilu MCK na Facebooku.

Monika Bednarek — historyczka, kustoszka, muzealniczka, wieloletnia kierownik Trasy Pamięci Muzeum Krakowa z oddziałem Fabryka Emalia Oskara Schindlera, specjalizuje się w historii Krakowa w czasie okupacji niemieckiej. Pełnomocniczka dyrektora Muzeum Historycznego ds. zarządzania Muzeum KL Plaszow.

Dr Edyta Gawron — badaczka, historyczka specjalizująca się w historii współczesnej Żydów. Stypendystka Yad Vashem (International Institute for Holocaust Research w Jerozolimie), Departamentu Stanu USA (US Department of State International Visitor Leadership Program, autorka m.in. „Kraków — czas okupacji 1939-45”.

Dr Michał Niezabitowski — polski historyk, muzealnik, działacz środowiska muzealniczego. Od 2004 dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Magdalena Rigamonti — polska dziennikarka prasowa i radiowa związana m.in. z tygodnikiem „Wprost”, stacją Program IV Polskie Radio 24 i „Dziennikiem Gazeta Prawna”. Laureatka Nagrody Grand Press. Autorka książek, m. in. „Kulisy warszawskiego ratusza”, „Dorosnąć do śmierci”, „Zatrzymać czas. Sekrety medycyny estetycznej”.









PLACES WORTH YOUR TIME