Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich w Muzeum Krakowa

0

DZIEŃ OTWARTY MUZEÓW KRAKOWSKICH W MUZEUM KRAKOWA

14 listopada (niedziela)
Oddziały Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów na wydarzenia w ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich.

Program Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich w Muzeum Krakowa:

Rynek Podziemny
14 listopada 2021, godz. 9.00, 9.05, 11.00, 11.30, 16.00, 16.30
Rynek Podziemny w dwóch odsłonach
Oprowadzania po wystawie stałej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

Z okazji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich Rynek Podziemny na chwilę uchyli rąbka swych tajemnic i rozświetli mroki średniowiecza. Na godzinę przed otwarciem wystawy zapraszamy do wyjątkowego zwiedzania w pełnym oświetleniu, które pozwoli przyjrzeć się zakamarkom i wszystkim detalom naszej wystawy. Będzie to okazja, aby zobaczyć wystawę w zupełnie innym i niecodziennym wydaniu, a także poznać epokę uważaną za „mroczne wieki” z nowej perspektywy. W godzinach późniejszych zapraszamy też rodziny z dziećmi oraz młodzież i dorosłych na oprowadzanie w tradycyjnych warunkach.

Godz. 9.00 i 9.05 – oprowadzanie dla dorosłych w pełnym oświetleniu

Godz. 11.00 i 11.30 – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi

Godz. 16.00 i 16.30 – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych

Prowadzący: Anna Warzecha, Szymon Jarosiński
Limit miejsc: 20 osób

***

Kamienica Hipolitów
CODZIENNE – NIECODZIENNE. Torebka

Zapraszamy 14 listopada 2021 do Kamienicy Hipolitów, gdzie będzie można zobaczyć różnorodne torebki damskie ze zbiorów Muzeum Krakowa, a także poznać historię i znaczenie torebki na przestrzeni wieków. Zapraszamy także na rodzinne warsztaty, w trakcie których można będzie wykonać własną sakiewkę na drobne lub minitorbę na narzędzia.

14 listopada 2021, godz. 10.00
Praktyczna torba lub sakiewka
Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi poprzedzone prezentacją wybranych muzealiów na wystawie stałej.

Torba, torebka to praktyczne elementy ubioru. Może służyć do przenoszenia pieniędzy, dokumentów, rozmaitych drobiazgów jak i narzędzi. Przydaje się każdemu! W trakcie spotkania wykonamy sakiewki na drobiazgi. Będzie można wykonać także torbę na klucze lub narzędzia. Sakiewki, torby i torebki ozdobimy guzikami, koralikami lub wyszyjemy własne inicjały.

Prowadzący: Michał Hankus, Iwona Kawalla, Małgorzata Kuciel
Miejsce zbiórki: sień Kamienicy Hipolitów
Limit miejsc: 15 osób

14 listopada 2021, godz. 15.00
Torebka – symbol kobiecości, emancypacji i odwagi
Wykład popularnonaukowy dla dorosłych

Damska torebka to tajemniczy świat, w którym praktyczność i wygoda łączą się z pragnieniem bycia elegancką. Na przestrzeni wieków damska torebka zmieniała swoją formę i wygląd. Rewolucja Francuska, a następnie wiek XIX i początek wieku XX kreują obraz nowej kobiety – niezależnej, aktywnej, ale niezapominającej o elegancji. Torebka z czasem staje się ikonicznym wręcz atrybutem władzy, o czym świadczą sylwetki takich postaci jak Elżbieta II czy Margaret Thatcher – polityczek, które stały się ikonami popkultury.

Torebka to w końcu skuteczna broń i symbol odwagi, o czym świadczy historia emancypantek czy skromnej Danuty Danielson, Szwedki polskiego pochodzenia, która z pomocą niewielkiej torebki przegoniła marsz neonazistów.

Torebka to już nie jest rzecz, to symbol kobiecości i emancypacji!

Prowadzący: Michał Hankus
Miejsce: Pokój Kolekcjonera (ekspozycja stała, I piętro)
Limit miejsc: 18 osób

***

Ulica Pomorska
14 listopada 2021, godz. 12.00
Śladami pamięci XX wieku wzdłuż ulicy Karmelickiej
Spacer edukacyjny dla młodzieży i dorosłych

Ulica Karmelicka jest jedną z reprezentacyjnych ulic Krakowa. Na przestrzeni XX wieku była świadkiem wielu ciekawych, ale także dramatycznych wydarzeń w historii naszego miasta i kraju. Jej zabudowa niewiele się zmieniła, przez co, spacerując wzdłuż jej traktu, jest nam łatwiej odnieść wrażenie, że przenosimy się w czasie.

Prowadzący: Tomasz Stachów
Miejsce zbiórki: ul. Pomorska 2 (przed wejściem do oddziału)
Limit miejsc: 35 osób

14 listopada 2021, godz. 15.00
Oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 dla młodzieży i dorosłych

W Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2 podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba tajnej policji Gestapo. Świadectwem przeszłości tego miejsca są zachowane do dziś cele dawnego aresztu – miejsce pamięci narodowej i najważniejszy punkt ekspozycji. Zgromadzone na wystawie dokumenty, pamiątki rodzinne i fotografie tworzą narrację o losach krakowian w latach 1939–1945 i 1945–1956. Przekaz dokumentalny uzupełniają elementy scenograficzne wystawy, m.in. zaaranżowany pokój przesłuchań, a także prezentacje audiowizualne oraz nagrania.

Limit miejsc: do 15 osób

***

Apteka pod Orłem
14 listopada 2021, godz. 11.00
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie po wystawie stałej dla młodzieży i dorosłych

Apteka Tadeusza Pankiewicza była jedyną apteką funkcjonującą w obrębie getta krakowskiego, a jej właściciel – jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. W czasie krwawych akcji wysiedleńczych na placu Zgody w 1942 roku personel apteki bezpłatnie wydawał rannym opatrunki i lekarstwa. Apteczne zakamarki wykorzystywane były jako schowki ratujące przed deportacją do obozów zagłady. Pankiewicz i jego asystentki: Irena Droździkowska, Aurelia Danek i Helena Krywaniuk byli łącznikami pomiędzy Żydami w getcie i poza nim, przekazując informacje i szmuglowaną żywność.

Prowadzący: Wojciech Baliński
Limit miejsc: 20

14 listopada 2021, godz. 13.00
Zamknięci w getcie
Oprowadzanie po wystawie stałej w Aptece pod Orłem połączone ze spacerem edukacyjnym dla młodzieży  i dorosłych

W marcu 1941 roku okupanci niemieccy założyli w Krakowie getto dla ludności żydowskiej. Do nowo powstałej „dzielnicy” przesiedlono kilkanaście tysięcy Żydów. W kwietniu wokół getta zaczęto wznosić mur. Okupacyjny terror, przeludnienie, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień w getcie był walką o przetrwanie. W jaki sposób Żydzi radzili sobie z brutalną codziennością? Czy prześladowani mogli liczyć na wsparcie? Jakie prawa im przysługiwały?

Prowadzący: Katarzyna Kocik
Limit miejsc: 20

***

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
14 listopada 2021, godz. 10.45, 15.45
Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 dla młodzieży i dorosłych

Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat. Zapraszamy na wspólną podróż śladami mieszkańców okupowanego Krakowa.

Limit miejsc: 20

14 listopada 2021, godz. 11.30
Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 dla rodzin z dziećmi powyżej 7 roku życia

W trakcie oprowadzania tematycznego będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały codzienne trudy życia rodzin pod okupacją niemiecką w Krakowie. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie potrawy spożywano w trakcie wojny, czym zajmowali się rodzice, czy dzieci mogły chodzić wtedy do szkoły? Dowiemy się, czy dzieci musiały pracować? Czy zdarzało się, że ryzykowały życie? Czy znajdowały czas i ochotę na zabawę?

Prowadzący: Wojciech Górny
Limit miejsc: 20

14 listopada 2021, godz. 15.00
Jak powstaje wystawa? Spotkanie z kuratorem
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają zasady przygotowania wystaw muzealnych, dowiedzą się, jak wygląda scenariusz wystaw, a następnie wykonają „scenariusz” własnej wystawy na wybrany przez siebie temat. Prosimy o zabranie ze sobą obiektów, które znajdą się na takiej wystawie (np. zdjęć, dokumentów, książek, zabawek, pamiątek).

Prowadzący: Bartosz Heksel
Miejsce zbiórki: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, hol
Limit miejsc: 10

***

Stara Synagoga
14 listopada 2021, godz. 13.00
„Nie pytaj lekarza, pytaj chorego”. Kilka słów o medycynie ludowej aszkenazyjskich Żydów
Wykład dla osób bez ograniczeń wiekowych

Wykład na temat wybranych aspektów medycyny ludowej Żydów aszkenazyjskich na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszą reakcją na chorobę w rodzinie żydowskiej było szukanie pomocy w obrębie najbliższego otoczenia, a strażniczką zdrowia rodziny pozostawała matka, stosująca wszystko to, co było dostępne w jej gospodarstwie i ogrodzie. Domowe herbatki, napary czy konfitury wzbogacały także inne medykamenty. Z kolei obrzędy świąteczne obfitowały w rytuały nobilitujące do specjalnych zadań i funkcji leczniczych – różne rzeczy i przedmioty. I tak: woda pozostała z ciasta przygotowanego na świąteczną chałę miała wpływać na poprawę pamięci; krew świeżo na szabat sprawionej ryby uśmierzała ból związany z ząbkowaniem; kluska, która zsunęła się z łyżki podczas świątecznej kolacji w wigilię szabatu mogła posłużyć jako lek przeciw brodawkom…

Prowadzący: dr Marek Tuszewicki (Instytut Judaistyki UJ)
Miejsce: Stara Synagoga, sala edukacyjna (I piętro)
Limit miejsc: 25

14 listopada 2021, godz. 14.30
Echa
Spektakl uliczny Teatru Migro

Impresja na temat Kresów Wschodnich zainspirowana książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny. Przedstawienie przenosi nas w świat fotografii, które utrwaliły ludzi różnych narodowości i wyznań, fotografii, które będą ożywać na oczach widzów.

Autorką choreografii do spektaklu jest Natalia Iwaniec, która posługuje się techniką gaga – językiem ruchowym opracowanym przez Ohada Naharina (izraelskiego tancerza, choreografa i muzyka). Bardzo ważnym elementem spektaklu będzie muzyka złożona m.in. z pieśni z Kresów. Artyści zaproszą widzów do przyjrzenia się ich korzeniom i temu, jaki wpływ mają one na ich życie i na dzisiejszy świat.

Miejsce: dziedziniec przed Starą Synagogą









PLACES WORTH YOUR TIME