Młodzi Artyści w Krakowie

0

Program na koncert 5.09.2018 Fest. Młodzi Artyści w Krakowie

 

Antonio Vivaldi 1678-1741
– Koncert A-dur RV 82 na gitarę i klawesyn
Allegro non molto,
Larghetto,
Allegro

Isaac Albeniz 1860-1909

– Suita hiszpańska op. 47 (Granada)

Antonio Vivaldi                                         
– Koncert D-dur RV 93 na gitarę i klawesyn

Allegro,
Largo,
Allegro

Isaac Albeniz

– Suita hiszpańska op. 47 (Asturias)

Luigi Boccherini 1743-1805    

– Introduction et Fandango na gitarę i klawesyn

 wykonawcy: Julia Żarnowska – gitara klasyczna

Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesyn

Julia Żarnowska – studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Brała udział w wielu konkursach i festiwalach dla młodych gitarzystów, zdobywając na nich liczne nagrody.

Do najważniejszych osiągnięć na polu artystycznym należą:

-II nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Gitaromania w Karpaczu (2008)
– II nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w roku szkolnym 2008/2009

-I nagroda na Konkursie XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (2012)

– I nagroda na VI Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie (2014)

-II nagroda na Festiwalu Ivana Ballu w Dolným Kubínie/Słowacja (2015)

-I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Wadowicach (2016)

– II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Trzęsaczu (2016)

Jest czterokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Tarnowa, a w roku szkolnym 2015/16 otrzymała również Stypendium Sapere Auso Małopolskiej Fundacji Stypendialnej. W roku szkolnym 2016/17 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w warsztatach i kursach mistrzowskich, pod kierunkiem znakomitych gitarzystów m.in.: A. Desiderio, Ł. Kuropaczewskiego, M. Dylli, C. Marchione, M. Zielińskiego, G. Abiton, K. Meisingera, M. Nagya, P. Saidla, M. Nosala, M. Pasiecznego, M. Stanikowskiego i P. Villa.


6 września 2018 Program:

J.S. Bach BWV – Sonata No.1. h-moll na klawesyn i skrzypce  BWV 1014       

Adagio
Allegro
Andante
Allegro

M. Ravel – Le Tombeau de Couperin 
G.Caccini – Amarilli Mia Bella
G.F.Haendel – Lascia Ch’io Pianga – aria z opery „Rinaldo”
J.S.Bach – Koncert c-moll BWV 1060
Allegro
Adagio
Allegro                     

W.A.Mozart – L’amero saro costante aria z opery „Il Re Pastore”

Gabriela Opacka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 5 lat w Zespole Panstwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu pod kierunkiem mgr Krzysztofa Nowińskiego. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec dr hab. P. Tarcholika, u którego obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich. W ramach stypendium

Erasmus podjęła naukę pod kierunkiem prof. K. Śmietany w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. W 2012 r. otrzymała III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Young Paganini w Legnicy.

W 2014 r. jako laureatka akademickiego konkursu Debiut z orkiestrą,wykonała Koncert skrzypcowy A. Głazunowa pod dyrekcją Maestro J. Maksymiuka z Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2016 r. wystąpiła z Cadogan Hall w Londynie wykonując koncert skrzypcowy F. Mendelssohna z towarzyszeniem orkiestry Southbank Sinfonia. Jako solistka wystąpiła także z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Gabriela Opacka poszerza również warsztat muzyczny i zdobywa doświadczenie wykonując muzykę kameralną i orkiestrową. W roku 2016 wzięła udział w dziewięciomiesięcznym programie Southbank Sinfonia koncertując w Londynie i za granicą. Jest absolwentką orkiestrowego programu AkademiaSinfoniaVarsovia. Jako muzyk orkiestrowy współpracowała z Royal Opera House, St Martin in the Fields, Sinfonia Varsovia oraz jako lider z International Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku, Newham Philharmonic w Londynie oraz King’s College Chamber Orchestra. Występowała m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Tokio International Forum, Musikverein w Wiedniu, Bejing Concert Hall, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Shanghai Oriental Art Centre oraz Barbican Center w Londynie.

Stanislaw Plewniak– saksofonista i wokalista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, równolegle studiował filozofię na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Stypendysta programu Erasmus (2011/2012) w Wuerzburgu w Bawarii. Kształcił warsztat zarówno klasyczny jak i jazzowy pod okiem takich mistrzów jak: Andrzej Rzymkowski, Lutz Koppetsch, Reinette Zijtveld–Lustig, Leszek Żądło i inni. Uczestnik kursów i lekcji mistrzowskich (min. Arno Bornkamp, Hubert Winter, Ties Mellema, Jan Schulte–Bunert). Współzałożyciel, frontman zespołu FOURS collective.

Bogumiła Gizbert-Studnicka – Profesor sztuk muzycznych, klawesynistka, dyrektor artystyczny,
Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety
Stefańskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy
z wyróżnieniem), w 1974 roku wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii,
koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w
Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii,
Australii, Japonii i Tajwanie, brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m. in.
w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena,
Kennetha Gilberta i wielu innych, Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego
oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii;

w 2003 roku nagrała „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej;

jest założycielem zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku ”
Trio Gandava” (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej
Europie;

wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso
continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja);

od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od
2001 roku jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowega Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”;

od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów w tym również spektakle operowe (Juliusz
Cezar w Egipcie Haendla, La Serva Padrona Pergolesiego) i muzyczno-taneczne
( „Yerba-mate”) oraz muzyczno-poetycko-taneczne („Odwieczny Taniec Natury, „Namuzowywanie”, „Król Duch” J. Słowackiego -duodram),  jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.

 


Antoni Andrzejewski 07.09.2018

program:

L. Beethoven – Sonata f moll cz.1, Kurfursten
F. Chopin – Preludium h moll Op. 28 nr 6
F. Chopin – Walc As dur Op. posth.
F. Chopin – Polonez As dur Op. posth.
J. Ekier –  Humoreska op. 3 nr 2.

Antoni Andrzejewski urodził się 20.09.2007 roku w Poznaniu. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 7 lat, w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej Ist. Nr 1 im. H. Wieniawskiego, w klasie fortepianu Pani mgr Anny Karowskiej.

Od drugiego roku nauki bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.  W 2016 roku wziął udział m.in. w Forum Młodych Pianistów im. Gertrudy Konatkowskiej w Poznaniu (I miejsce),  w XI Włocławskich Spotkaniach Klas Fortepianu im. T. Chmielewskiego (III miejsce), w VI Ogólnopolskim Konkursie – Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka w Szczecinie (III miejsce), w VIII Konkursie Pianistycznym Muzyki Polskiej – Dziecięce imaginacje w Gdańsku (III miejsce).

W 2017 roku zdobył I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Trzcianie, II miejsce na I Europejskim Konkursie Młodych Pianistów w Zielonej  Górze, III miejsce na IV Festiwalu  Pianistycznym im. Apolinarego Szeluty w Słupcy, a także II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie – Młodzi Wirtuozi Fortepianu w Poznaniu.

W tym roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie – Moje inspiracje muzyczne  w Nałęczowie, II miejsce na Forum Młodych Pianistów im. G. Konatkowskiej w Poznaniu oraz I miejsce i nagrodę specjalną za wykonanie Poloneza As – dur op. posth. na XXI Małopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Tuchowie.

Poza muzyką klasyczną Antek uwielbia podróże, szczególnie górskie wycieczki, w których ceni kontakt z przyrodą. W wolnych chwilach rysuje i czyta książki przygodowe


Mia Pecnik   9.09.2018:

L. v. Beethoven: Sonate op. 31 nr. 2, – Largo-Allegro, Adagio, Allegretto
F. Liszt: Ballade nr. 2 b-moll, S.171
F. Chopin: Berceuse Dis-dur, op. 57
F. Chopin: Etude a-moll, op. 25, nr. 11 

Mia Pečnik urodziła się w 2000 roku w Zagrzebiu. W wieku ośmiu lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Ivanki Kordić.  Studiuje w  Akademii Muzycznej w Zagrzebiu (Vatroslav Lisinki High School of Music).  Jako solistka, w duecie lub z orkiestrą odbyła liczne koncerty w Europie (Chorwacja, Belgia, Serbia, Niemcy, Słowenia, Włochy, Austria, Hiszpania, Węgry, Wielka Brytania) oraz USA.

W wieku piętnastu lat zadebiutowała koncertem z udziałem orkiestry Zagreb Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Pavle Despalja, grając C. Saint-Saëns.  Koncert odbył się w Lisinski Concert Hall. W wieku szesnastu lat ponownie wystąpiła z orkiestrą  Zagreb Philharmonic Orchestra (E. Grieg –  koncert a-minor, op. 16) pod dyrekcją Vetona Marevci. Koncert transmitowała na żywo telewizja Croatian Radio Television.

W ubiegłym roku wystąpiła z Croatian National Theatre  Symphonic  Orchestra w Osijeku pod dyrekcją Filipa Paviśicia. W tym roku wystąpiła w Croatian Music Institute w Zagrzebiu (W. A. Mozart – koncert fortepianowy A major,  No. 12, KV 414).

Mia odbyła kursy mistrzowskie prowadzone przez renomowanych pianistów (Dang Thai Son – Wietnam, Jacques Rouvier, Eugen Indjic – Francja, Yurij Kot, Milana Chernyavska – Ukraina, Konstantin Bogino, Igor lasko, Vladimir Viardo, Yuri Bogdanov – Rosja, Dorde Stanetti, Ida Gamulin, Kemal Gekić, Danijel Detoni Srdan Ćaldarević, Ruben Dalibaltayan – Chorwacja, Andreas Weber – Austria, Heribert Koch, Andreas Frolich, Lev Natochenny, Grigory Gruzman – Niemcy, Michael Davidov i Leonel Morales – Hiszpania).

Mia wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsca (25) oraz otrzymywała nagrody specjalne (13) w krajowych i międzynarodowych konkursach, zarówno solistycznych jak i orkiestrowych.

Jako zwyciężczyni  konkursu  American Arts Festival – International Concerto Competition 2017 oraz zwyciężczyni  konkursu Debut International Piano Competition 2017 wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

W tym roku zdobyła nagrodę Ministerstwa Nauki i Edukacji Chorwacji „Oscar of knowledge” dla najlepszego studenta. Jest także laureatką nagrody miasta Sveta za wybitne osiągnięcia muzyczne.


 









PLACES WORTH YOUR TIME