Finał projektu Hoover Table 2.0 – 49 dzieci na oboz jezykowy!

0

Na obóz językowy wyjedzie 49 dzieci!

Taki jest efekt drugiej edycji projektu Hoovertable zainaugurowanego na stulecie  polskiej niepodległości i polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.

Prawie pół setki dzieci, to laureaci  konkursu „ Mój Hoover” pochodzący z ośrodków opiekuńczo-społecznych, a także z rodzin  o niższym statusie materialnym. Dzięki polskim  i amerykańskim sponsorom będą mogli spędzić dziesięć dni na przygodowym obozie nad morzem w Jastrzębiej Górze ucząc się języka angielskiego.

Podsumowanie konkursu odbyło się w ubiegły piątek w sali obrad UMK. Dyplomy i plecaki wręczyli jego uczestnikom wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasinska oraz konsul generalny USA  Patrick Slowinski.

Prace zgłoszone na konkurs „Mój Hoover” – organizowany przez miasto Kraków, Konsulat Generalny USA i MOPS – w różnych formach artystycznych i w dwóch kategoriach wiekowych inspirowała akcja pomocy Amerykańskiego Przyjaciela Polski w jej najtrudniejszym czasie po I i II wojnie światowej. Zaskakują one wyobraźnią i kreatywnością. Dzieci za dzisiejszych Hooverów uznały takie osoby jak : Anna Dymna, Jerzy  Owsiak, Janina Ochojska, Rafał Sonik, Kuba Błaszczykowski i Andrzej Czernecki, a także tych z niedawnej przeszłości jak : Jan Paweł II,  Matka Teresa, Janusz Korczak i Irena Sendlerowa.

Niektóre prace  wierszem lub rysunkiem wskazywały w tej roli swoje mamy, inne ilustrowały w oryginalny sposób słynną charytatywną  kolację nowojorską dla potentatów ówczesnego biznesu zorganizowaną przez Hoovera w 1920 roku  na rzecz polskich dzieci.

Podczas uroczystości w magistracie konsul generalny USA Patrick Slowinski podkreślał talent i wyobraźnię dzieci przyznając , że „ prace dzieci były po prostu poruszające”, a w swym niezwykle ciepłym wystąpieniu Anna Dymna gratulowała dzieciom zachęcając je do wzajemnej pomocy choćby poprzez sprawianie radości innym i uśmiech. Na koniec słynna aktorka powiedziała: „obudźmy w sobie radość zmieniania świata na lepszy” i przesłała blisko setce uczestników uroczystości pocałunek do mikrofonu wywołując burze oklasków.

Uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i nauczyciele oraz grono darczyńców z biznesu mieli też okazję obejrzeć krótkie filmy nadesłane przez Jerzego Owsiaka i rajdowca Rafała Sonika z podziękowaniem i odwołującym się do dzieła Herberta Hoovera postulatem niesienia pomocy.

Radosne spotkanie w magistracie w mikołajkowy wieczór zakończyło się koncertem kolęd amerykańskiego gitarzysty i autora tekstów  Jonathana Birchfielda z Północnej Karoliny,  po którym dzieci i opiekunowie zostali zaproszeni na smakowity poczęstunek przygotowany przez sponsorów akcji.

PLACES WORTH YOUR TIME