FW: 30. FKŻ ? rekomendacje festiwalowe ?

0

Ponad 120 wydarzeń odbędzie się na krakowskim Kazimierzu podczas 30. jubileuszowego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zdecydowana większość z nich – w Namiocie FKŻ, a prawie wszystkie będą dostępne na żywo na specjalnej stronie streamingowej 30. FKŻ. 

Cieszymy się bardzo na nasze wspólne spotkanie na Kazimierzu już za kilka dni. Mamy nadzieję, że te 10 festiwalowych dni spędzicie w naszym Namiocie, który będzie sercem 30. FKŻ – zaprasza do niego twórca festiwalu, Janusz Makuch:

Podobnie, jak dwa lata temu, na przeciwko Chederu oraz Biura FKŻ postawimy nasz otwarty Namiot Spotkań. Nawiązujemy w ten sposób do biblijnej tradycji gościnności zapoczątkowanej przez Abrahama i Mojżesza. W pewnym sensie takim namiotem jest cały Kazimierz, choć nie da się ukryć, że to przepiękne, żydowskie miasto zbudowane przez krakowskich Żydów dziś, poddane dzikiej i nieokiełznanej sile gentryfikacji, zatraca już swoją tożsamość.

Festiwal nie mógł powstać nigdzie indziej. Kazimierz – jego żydowska historia i kultura – jest dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji. Chronimy i pielęgnujemy jego tożsamość razem z Wami; dlatego proszę, przyjdźcie do naszego Namiotu Spotkań, wnieście tu swoje światło.

Zapraszam Was na cykl wykładów o niegasnącym ogniu przygotowanych przez prof. Ernesta Niemczyka, Andę Rottenberg, Rabina Boaza Pasha, prof. Jacka Leociaka, Janusza Makucha, jak również na szereg – jak zawsze – niezwykłych koncertów, tym bardziej niezwykłych, że takiej muzyki do tej pory jeszcze na Festiwalu nie słyszeliście.

Zadbamy o przyjazną przestrzeń – strefę wolną od polityki, uprzedzeń i wszelakich niechęci!

W Namiocie FKŻ odbędzie się też cykl spotkań, jakie przygotowała specjalnie dla nas Marta Majchrzak, założycielka bloga herstories.plKasia Wydra, która organizuje dla Was FKŻ najdłużej z nas wszystkich mówi, że festiwal nigdy jeszcze nie był tak kobiecy: Chociaż w tradycji żydowskiej rola kobiet jest ściśle określona, my jak zawsze przekraczamy granice i oddajemy kobietom głos! Polskie Żydówki  – w serii dyskusji pt. Siostrzeństwo – pokażą Wam ich punkt widzenia na współczesny świat, w tym na naszą polską rzeczywistość. Julia Lorenc dodaje jeszcze do tego Koncert KantorekTo pierwszy taki projekt w naszej historii, przygotowywany specjalnie na 30. FKŻ! Do współpracy zaprosiliśmy kantorki z różnych stron świata, które przy akompaniamencie znakomitych muzyków wprowadzą nas nie tylko w tajemniczy świat tradycyjnych pieśni hebrajskich, ale też współczesnej muzyki synagogalnej. Taka okazja długo może się nie powtórzyć! Julia zwraca również uwagę na kompletnie nowe wydarzenie festiwalowe – Poranne Prasówki Niespieszne rozmowy przy porannej kawie z findżana, do tego małe co nieco w postaci baklawy? Czy to nie idealny plan na rozpoczęcie dnia? Przez cały tydzień, o 10:00 czekamy na Was w festiwalowym Namiocie razem z Agą Kozak. Codziennie nowi goście, nowe tematy – od nowojorskiego designu lat po 50-tych po życie w camperach i modę na bohemian. A pomiędzy nimi – wiele, wiele innych… 

Oprócz wykładów o ogniu, który jest tematem tegorocznego FKŻ i kobiecych rozmów, w Namiocie odbędą się również wydarzenia Pracowni SenioraKilka lat temu, nasi wolontariusze – Macherzy – chcieli dowiedzieć się więcej o tym, jak kiedyś wyglądało życie na Kazimierzu. Chcieli lepiej zrozumieć złożoność tej polsko-żydowskiej przestrzeni, a jednocześnie podzielić się z mieszkańcami swoim doświadczeniem. Tak zrodziła się Pracownia Seniora, która zagości również na tegorocznej, jubileuszowej edycji FKŻ – mówi Edyta Gawlak, która opiekuje się naszym programem wolontariackim.

Ale 30. FKŻ odbędzie się również poza Namiotem! Muzeum Inżynierii Miejskiej, Collegium Maius i synagoga Tempel będą gościły trzy ważne koncerty festiwalowe. Łona i Webber & The Pimps – czy spodziewalibyście się ich na FKŻ? Ich „Śpiewnik domowy” jest doskonałym paszportem na festiwalową scenę. Jakie miejsce w Krakowie kojarzy Wam się z Kopernikiem?  Tak – Collegium Maius! I tam właśnie izraelski duet Dark Matter i polska wokalistka Erith zaprezentują projekt stworzony specjalnie dla 30. FKŻ, dedykowany temu, który wstrzymał słońce i ruszył ziemię. I w końcu synagoga Tempel – to tam poruszymy ziemię koncertem kantorek! – do naszych partnerskich instytucji zaprasza Was Robert Gądek, a Paweł Kowalewski zwraca uwagę na Kumzits – Wyjątkowy projekt, który powstał pomiędzy trzema miastami – Berlinem, Jerozolimą i Krakowem – w czasie ogromnej niepewności, lęku, wielu ograniczeń, chaosu i społecznego dystansu. Dziesięcioro artystów z Izraela i Niemiec, we współpracy z lokalnymi krakowskimi twórcami, stworzyło osiem artystycznych interwencji, które znajdziecie rozproszone po całym Kazimierzu. Wszystkie zapraszają do bycia razem, do dzielenia się doświadczeniami, historiami, do wspólnego działania. Kumzits to hebrajskie określenie na spotkanie wokół ogniska. Serdecznie zapraszam do spaceru po Kazimierzu w poszukiwaniu naszych projektów i spotkania przy symbolicznym festiwalowym ognisku.

Jesteśmy przekonani, że każda i każdy z Was znajdzie swoją drogą przez 30. FKŻ. Jeżeli nie będziecie mogli być z nami w Namiocie to pamiętajcie, że wszystkie wydarzenia będą dostępne na żywo na naszej stronie 30.jewishfestival.pl

Acha – a koncertu Marimbazzi Duo w ramach lubianej przez Was serii Klasyka w południe będziecie mogli posłuchać również na żywo na Plantach i na Kazimierzu.

Zajrzyjcie po szczegóły na naszą stronę i do zobaczenia na Kazimierzu!

pozdrawiamy – Wasz FKŻ









PLACES WORTH YOUR TIME