Globalna historia Ukrainy – spotkanie z prof. Jarosławem Hrycakiem, MCK w Krakowie, 23.11.2023 r.

0

 „Globalna historia Ukrainy” – spotkanie z profesorem Jarosławem Hrycakiem 

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Jarosławem Hrycakiem, autorem książki „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”. Z profesorem rozmawiać będzie dyrektor programowy MCK, Łukasz Galusek.

Jak opowiadać o Ukrainie, by umieścić ją w środku wielkich procesów dziejowych? Na ile wpływ na historię Ukrainy miał Kolumb? Jakie było przełożenie buntów ukraińskich wobec sowieckiej władzy na ogniska głodu, który zaprowadzono w latach 30.? Jaką rolę w polityce i ekonomii światowej spełniało ukraińskie ziarno?

Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2023 roku, o godz. 19.00 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. Będzie także transmitowane na profilu MCK na Facebooku oraz tłumaczone na Polski Język Migowy.

Jarosław Hrycak – ukraiński historyk, intelektualista publiczny, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, dyrektor Petro Jacyk Program for the Study of Modern Ukrainian History and Society. Wykładał również na Uniwersytetach: Columbia, Harvardzie i Central European University. Założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Ukraina Moderna” i autor licznych publikacji z zakresu historii współczesnej. W latach 2014–2022 jeden z dyrektorów Niemiecko-Ukraińskiej Komisji Historycznej. W latach 2010–2020 Jarosław Hrycak często pojawiał się na liście stu najbardziej wpływowych Ukraińców. Wielokrotnie wyróżniany zarówno w Ukrainie, jak i za granicą za osiągnięcia naukowe oraz działalność publiczną, między innymi: Medalem Bene Merito (Polska, 2009) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP (Polska, 2014), Nagrodą Polskiego Towarzystwa Historycznego za szczególne osiągnięcia naukowe (2010), nagrodą Anton Gindely-Preis für Kultur und Geschichte Mittel-, Ostund Südosteuropas (Austria, 2010), Nagrodą Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza (Polska, 2016).

Łukasz Galusek – architekt i wydawca, od 2018 roku zastępca dyrektora ds. programowych w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zajmuje się kulturą i sztuką Europy Środkowej, zwłaszcza związkami pomiędzy przestrzenią, pamięcią i tożsamością. Członek Kolegium Prezydenta RP do spraw Polityki Międzynarodowej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

 

 

 









PLACES WORTH YOUR TIME