Imieniny św. Krzysztofa 2018

0

22 lipca Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszam na Imieniny św. Krzysztofa – święto oddziału Pałac Krzysztofory. Przez cały dzień czekamy w Pałacu Krzysztofory (wejście od ul. Szczepańskiej 2).

Tegoroczne święto oddziału nawiązuje do historii pałacu Krzysztofory w XIX wieku. W pierwszej połowie tego stulecia rodziny arystokratyczne, zjeżdżały do miasta zazwyczaj w okresie zimowym. Wynajmowali wówczas dla siebie domy i mieszkania. Pałac Krzysztofory, należący w tym okresie do Jacka Kluszewskiego, był wynajmowany m. in. przez rodzinę ks. Lubomirskich, która organizowała bale dla przybywającego w Krakowie ziemiaństwa. Dlatego głównym tematem tegorocznego wydarzenia będzie życie salonowe w XIX-wiecznym Krakowie.

Podczas święta oddziału przeniesiemy się na moment również poza mury pałacu i poznamy opowieść dotyczącą figury św. Krzysztofa znajdującej się kiedyś na fasadzie Krzysztoforów. Będzie to punkt wyjścia do spaceru, w trakcie którego poznamy historię tych kamienic, których nazwy wywodzą się od rzeźb umieszczonych w narożnikach lub fasadach.

Najmłodsi uczestnicy oprócz udziałów w warsztatach będą mogli wykazać swoje umiejętności w przygotowaniu oraz realizacji teatralnego przedstawienia wykonanego przy pomocy gry światła i cienia, a także własnoręcznie wyciętych figurek ukazujących postaci bohaterów krakowskich legend.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM:

DLA DZIECI

Sala edukacyjna
10.00, 11.30 – Plecaczek pełen skarbów
Uczestnicy zajęć własnoręcznie ozdobią lniane plecaczki na wakacyjne skarby. Rysunki, wykonane specjalnymi, niespieralnymi pastelami lub pisakami, tematyką mają nawiązywać do Imienin św. Krzysztofa.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat (maksymalnie 20 osób)

Prowadzenie: pracownia artystyczna Mali Twórcy

Rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@mhk.pl)

Sala audytoryjna Kupferhaus 

13.00–14.30 – Laboratorium Teatru Cieni Krzysztofora, czyli tworzymy legendy w cieniach.

Krzysztofor jako gospodarz dnia zaprasza dzieci i ich rodziców do laboratorium cieni, by wspólnie odtworzyć krakowskie legendy: o Panu Twardowskim, Krzysztoforze, gołębiach

i wieżach kościoła Mariackiego.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat

Realizacja: Teatr Otwarty

DLA DOROSŁYCH

16.00 – oprowadzenie z przewodnikiem po wystawie stałej Cyberteka – Kraków czas

i przestrzeń.

17.00 – Szlakiem godeł krakowskich kamienic
Spacer, w trakcie którego poznamy historię najciekawszych kamienic znajdujących się przy Rynku krakowskim. Uczestnicy dowiedzą się, skąd się wziął zwyczaj ustawiania rzeźb w dawnych kamienicach.

Prowadzenie: dr Walery Bubień (MHK)

Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory

Sala audytoryjna Kupferhaus 

18.00 – spotkanie z publicystą Krzysztofem Jakubowskim. Tematem rozmowy będzie życie towarzyskie w XIX-wiecznym Krakowie.

Prowadzenie: Marcin Baran (MHK)

19.00 – Czas na bal! Kilka barwnych opowieści o strojach balowych w XIX-wiecznym Krakowie
Pokaz XIX-wiecznych tańców balowych (kontredanse, kadryle, jak również rodzime polonezy i mazury) tańczonych na salonach w całej Europie.

Prowadzenie: dr Maria Molenda oraz Zespół Tańca „Kontredans” działający w ramach Szkoły Tańca Jane Austen

Imieninowe bonusy:

– pierwsze trzy osoby o imieniu Krzysztof, które wezmą udział w Imieninach św. Krzysztofa, otrzymają wydawnictwa oraz kartę wolnego wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

– słodki poczęstunek na zakończenie dnia

 









PLACES WORTH YOUR TIME