Muzealne aktualności 1 kwietnia – 7 kwietnia

0

Muzealne aktualności 1 kwietnia – 7 kwietnia

Rękawka, czy Rękawki? Spacer

Fot. Henryk Hermanowicz

2 kwietnia (wtorak), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Miejsce zbiórki: Stoisko Muzeum Podgórza w ramach Święta Rękawki pod kopcem Krakusa

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer oraz swoje stoisko w ramach Tradycyjnego Święta Rękawki organizowanego przez Centrum Kultury Podgórze.
Już od wieków w każdy wtorek po Wielkanocy pod kopcem Krakusa w Podgórzu odbywa się Święto Rękawki, w czasie którego na krakowian czeka wiele atrakcji. Z naszej strony zapraszamy na spacer, w czasie którego postaramy się odkryć przed Państwem wszystkie sekrety tej niezwykłej tradycji. Skąd wzięła się nazwa i z czym jest związana, jak niegdyś wyglądała Rękawka i czy zawsze odbywała się pod Kopcem Krakusa?
W czasie całego święta pod kopcem Krakusa będzie też dostępne stoisko Muzeum Krakowa, gdzie będzie można nabyć muzealne wydawnictwa ze specjalną 20% zniżką oraz gadżety i pamiątki.

Osoby prowadzące: Melania Tutak, Aneta Biela
Udział w spacerze jest bezpłatny.

Rękawka, czy Rękawki? Spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM
2 kwietnia (wtorak), godz. 14:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Miejsce zbiórki: Stoisko Muzeum Podgórza w ramach Święta Rękawki pod kopcem Krakusa
Udział w spacerze jest bezpłatny. Konieczna rezerwacja; Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

Oprowadzanie kuratorskie „Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych”

3 kwietnia (środa), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na pokonkursową wystawę emausowych drzewek! Wraz z przewodnikiem zanurzymy się w historii krakowskiego Zwierzyńca oraz spróbujemy odkryć sekrety dawnych Emausów. Przyjrzymy się także niezwykłym dziełom współczesnych autorów drzewek emausowych i podziwiając ich zdolności i kreatywność, odkryjemy jak żyje tradycja, jak historia kształtuje współczesność. Najmłodszych zaś zapraszamy, aby podążając za wskazówkami czarnego kota Włodka, odkryli, z czego powinno się składać prawdziwe drzewko emausowe.

Osoba prowadząca: Maria Lempart

Udział w cenie biletu wstępu na wystawę.

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Kraków

Sponsorzy wydarzenia

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

 

 

„Nowohucianie o Polsce Ludowej” – spotkanie wokół książki prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej

4 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na spotkanie wokół wyjątkowej książki „Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników Podwieczorków w Muzeum PRL”. Z autorką świeżo wydanej publikacji, prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską, porozmawia Karolina Żłobecka, kierowniczka Muzeum Nowej Huty.
Książka powstała w oparciu o materiały zgromadzone podczas spotkań „Podwieczorek w Muzeum”, prowadzonych przez Panią Profesor w latach 2016-2019 w naszym Muzeum. Były to spotkania przy kawie i herbacie, w czasie, których goście rozmawiali o swoich wspomnieniach z okresu PRL-u. Nie istniał tam tradycyjny podział na prelegentów i odbiorców – głos zabierał każdy, kto zechciał podzielić się wspomnieniami, historią, opinią. Atmosfera spotkań przywodziła na myśl nieformalne rozmowy w gronie przyjaciół, mimo, iż były one rejestrowane przez muzeum.
Książka łączy doświadczenia Autorki, jako prowadzącej spotkania z Jej warsztatem i dorobkiem badawczym, dzięki czemu stanowi nie tylko podsumowanie Podwieczorków w Muzeum, ale też ich dopełnienie.
Na spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie Uczestniczki i Uczestników „Podwieczorków w Muzeum”, bez których ta książka nigdy by nie powstała!
Wydawcami książki są Muzeum Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Osoba prowadząca: Karolina Żłobecka
Udział bezpłatny.

 

Kultura flisacka – warsztaty z rzemiosła

4 kwietnia (czwartek), godz. 19:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na cykl warsztatów „Kultura flisacka” – wydarzenie w ramach Przystań Muzeum.
Wydarzanie ma na celu stworzenie przyjaznej przestrzeni do rozmów, spotkań i twórczości i jest okazją do wymiany umiejętności, wzajemnego inspirowania się, poznania nowych ludzi i ich pasji. Zapewniamy różnego typu materiały i narzędzia (tzw. „kuferek”) oraz wprowadzenie do stosowanych technik. Skład „kuferka” może się zmieniać w zależności od spotkania. Na warsztaty można też przynieść własne materiały oraz pokazać i podzielić się własnymi umiejętnościami.
W poprzednich edycjach uczestniczy stworzyli m.in. materiałowe torby na ramię, kaletki, skórzane etui na drobne przedmioty, wypalane drewniane zakładki, filcowe zwierzęta i wiele innych. Stałym elementem warsztatów jest też m.in. malowanie figurek i terenów, czyli kącik modelarsko-bitewniaczkowy.

Skład kuferka na najbliższym spotkaniu:
• narzędzia kaletnicze, dratwy, nożyki itp.,
• narzędzia do grawerowania i wypalania, drewienka itp.
• narzędzia do szycia, igły, tkaniny, nożyczki itp.,
• farby, pędzle i wiele innych

Organizatorzy: wydarzenie zostało stworzone przez społeczność flisaków krakowskich pod patronatem MK i umożliwia spotkanie z nietuzinkowymi ludźmi, których ogromną pasją jest kultura i tradycja flisacka, drewniane statki oraz rekonstrukcje historyczne.
Wydarzenie cykliczne odbywające się w czwartki organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca

* Zajęcia mają charakter towarzyskiego spotkania w kręgu znajomych, ale są otwarte dla wszystkich. Jeśli jesteś nowym uczestnikiem to skontaktuj się bezpośrednio z organizatorem kontakt: galar.boudicca@gmail.com , tel. 536 478 800
Osoby prowadzące: Bartłomiej Bryl/Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca

Udział: 1 zł

 

 

W tajemniczym labiryncie, czyli budujemy własny skarbiec – OPROWADZANKI WIOSNA 2024

6 kwietnia (sobota), godz. 10:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Czy znacie historie o piratach? Celem ich wypraw są bardzo często nieodkryte lądy, do których prowadzi mapa skarbów. Piraci poszukują złota i drogocennych klejnotów, a być może prawdziwym bogactwem jest coś zupełnie innego? Zapraszamy na zajęcia, w czasie, których poznamy tajemnice historycznych sezamów i wspólnie przemierzymy kręte labirynty najprawdziwszego skarbca. Zajrzymy do wnętrza Thesaurusa Cracoviensis, który mieści się w malowniczym otoczeniu Srebrnej Góry i lasku na Bielanach. Thesaurus to współczesny, lecz niecodzienny Skarbiec, który jest zarazem centralnym magazynem Muzeum Krakowa. To tutaj składowane są m.in. obrazy, rzeźby, szopki, medale i dawną broń, czyli najróżniejsze eksponaty muzealne. Podczas naszych warsztatów wspólnie wybudujemy własny skarbiec, a następnie wypełnimy go własnoręcznie wykonanymi zbiorami, bazując na tym, co zobaczymy podczas wędrówki po zakamarkach Thesaurusa.

Prowadzenie: dr Mikołaj Niedojadło

oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00. W niektórych przypadkach, co zostało podane przy poszczególnych zajęciach, godziny zajęć mogą być inne
czas trwania poszczególnych zajęć wynosi 60–90 min, a w przypadku gry terenowej uzależniony jest od indywidualnego przejścia trasy
koszt udziału wynosi 20 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
rezerwacje przyjmuje Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakow.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00
OPROWADZANKI WIOSNA 2024

Po zimowej przerwie świat zaczyna budzić się do życia i czuje nadchodzącą wiosnę. Dni są coraz dłuższe, promienie słońca mocniej nas ogrzewają, a wesołe śpiewy ptaków zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Dlatego też Muzeum Krakowa pragnie po raz kolejny zaprosić rodziny wraz z dziećmi w wieku 6–10 lat na spotkania w ramach edukacyjnego cyklu Oprowadzanki, czyli interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin!
Oprowadzanki to tematyczne oprowadzania rodzinne po wystawach stałych i czasowych, spacery i gry terenowe. Głównym ich celem jest interaktywność, czyli działania angażujące wszystkich uczestników spotkania, zarówno rodziców, jak i dzieci. Rodziny poznają ekspozycje i nasze zabytki, a także przestrzeń miejską według obranego klucza tematycznego. Podczas Oprowadzenek nie zabraknie łamigłówek, zadań i wcielania się w role odkrywców i poszukiwaczy przygód.
Tegoroczna wiosenna odsłona Oprowadzanek obfituje w liczne zajęcia przygotowane w naszych oddziałach, a także zabawy na świeżym powietrzu. Na początku zaprosimy Państwa na Bielany, do niezwykłego Thesaurusa, gdzie pośród krętych uliczek pełnych eksponatów spróbujemy dowiedzieć się, co dla nas jest najcenniejszym skarbem. Następnie nasz psotnik, kot Włodek, oprowadzi Państwa po niezwykłej wystawie emausowych drzewek. Potem ruszymy w miasto, aby poznać Kraków z niecodziennych perspektyw. W pierwszej kolejności oddamy głos krakowskim duchom, by w Oprowadzankach po godzinach pokazały nam czarodziejskie zakamarki miasta. Innym razem naszymi przewodnikami będą zwierzęta zaklęte w kamieniu, które opowiedzą nam o dawnych wiekach. Na koniec, na pożegnanie wiosny i przywitanie lata, wejdziemy na harcerskie ścieżki, aby w trakcie gry terenowej wytropić innego muzealnego kota – Jacka!
Zachęceni? To nie przegapcie tego, co dla Was przygotowaliśmy! Koniecznie zabierzcie całą Rodzinę i przyjdźcie do Muzeum Krakowa. Wspólnie spędźmy wiosenne weekendy!

 

Legendy zaklęte w świetle i cieniu

6 kwietnia (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”. W kwietniu obchodzimy święta Wielkanocy. Jedną z krakowskich tradycji, celebrowaną w tym okresie, jest zwyczaj zwany Rękawką. Święto związane jest z księciem Krakiem i usypanym w Podgórzu na jego cześć kopcem. Skąd się wzięła nazwa Rękawki i dlaczego uczestnicy tego święta zrzucali z kopca rozmaite wiktuały? Tego wszystkiego dowiemy się podczas kwietniowego spotkania.
Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty.
Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Rodziny z dziećmi w wieku 7-9 lat. Limit: 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 20 zł od dziecka
Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Godziny otwarcia i ceny biletów w oddziałach Muzeum Krakowa
od 1 kwietnia 2024

Informujemy, że 1 kwietnia 2024 zmienią się ceny biletów na wystawy stałe, ceny usług przewodnickich oraz harmonogram pracy poszczególnych oddziałów Muzeum Krakowa.
Ceny biletów rosną o 2 zł – 6 zł. Podwyżka wymuszona została inflacją.
Rezerwacji na nasze wystawy można dokonać: Rezerwacja biletów
Aktualne ceny są dostępne w Aktualności na stronie oraz na stronach naszych oddziałów.

Godziny otwarcia Muzeum Krakowa
w okresie Świąt Wielkanocnych

Szanowni Państwo, w okresie Świąt Wielkanocnych oddziały Muzeum Krakowa funkcjonują według zmienionego harmonogramu.

1.04 – Poniedziałek Wielkanocny
Oddziały czynne:

Pałac Krzysztofory w godzinach 10:00 – 18:00 (Wystawa pokonkursowa drzewek emausowych oraz Wystawa stała „Kraków od początku, bez końca”)

Fabryka Emalia Oskara Schindlera w godzinach 10:00 – 14:00

Wieża Ratuszowa w godzinach 10:00-15:00

Stara Synagoga w godzinach 10:00 – 14:00

Rynek Podziemny w godzinach 10:00 – 18:00

Muzeum Nowej Huty w godzinach 10:00 – 17:00 (Wystawy „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89” oraz „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”)

Pozostałe oddziały są w tym dniu zamknięte.

2.04 – wtorek
Fabryka Emalia Oskara Schindlera jest nieczynna jak w każdy pierwszy wtorek miesiąca

 

Otwarcie Murów Obronnych oraz Barbakanu
4 kwietnia (czwartek), godz. 10:00









PLACES WORTH YOUR TIME