Muzealne aktualności 11-16 kwietnia

0

MUZEUM PODGÓRZA NA RĘKAWCE

11 kwietnia (wtorek), godz. 10:00 – 17:00
Kopiec Kraka:
Spacer pod Kopcem Kraka: godz. 14:00,

Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51:
Oprowadzanie po wystawie stałej „
Miasto pod kopcem Kraka”: godz. 12:00,
Pokaz fotografii: godz. 15:00

We wtorek, 11 kwietnia, obchodzimy Święto Rękawki. Na obchodach nie może zabraknąć Muzeum Podgórza. Będziemy obecni zarówno pod Kopcem Kraka jak i w naszej siedzibie, która wyjątkowo jest otwarta we wtorek.

Pod Kopcem Kraka znajdą Państwo nasze stoisko pełne książek i gadżetów. Melania Tutak poprowadzi dla Państwa spacer, podczas którego opowie o dwóch Rękawkach – tej dawnej i tej współczesnej. Start spaceru o godzinie 14:00.

11 kwietnia Muzeum Podgórza jest otwarte w godzinach 10:00-17:00. W tym dniu obowiązuje promocyjna cena wejśca na wystawę: 1zł.

W Muzeum Podgórza czekać będą na Państwa oprowadzanie po wystawie stałej oraz niezwykła opowieść o starych fotografiach ukazujących jak kiedyś Rękawkę świętowano
Na oprowadzanie zapraszamy o godzinie 12:00, zaś pokaz fotografii rozpocznie się o godzinie 15:00.

Do zobaczenia!

 

 

LEGENDY ZAKLĘTE W ŚWIETLE I CIENIU
– WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI, SPEKTAKL

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

15 kwietnia (sobota), godz. 10:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.

W kwietniu obchodzimy Święta Wielkanocy. Jedną z krakowskich tradycji,  celebrowaną w tym okresie, jest zwyczaj zwany Rękawką. Święto związane jest z księciem Krakiem i usypanym w Podgórzu na jego cześć kopcem. Skąd się wzięła nazwa Rękawki i dlaczego uczestnicy tego święta zrzucali z kopca rozmaite wiktuały? Tego wszystkiego dowiemy się podczas kwietniowego spotkania.

Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty
Warsztaty poprowadzi: Teatr Otwarty TO

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat
Limit: 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena: 15 zł od dziecka

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

KWIATOWE OZDOBY PODGÓRSKICH KAMIENIC
– WARSZTATY DLA DZIECI

15 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty weekendowe dla dzieci.

Na warsztatach poznamy pięknie zdobione fasady podgórskich budynków w stylu secesji. Dowiemy się, czym była secesja w sztuce i architekturze oraz w jaki sposób była związana z roślinami. Zobaczymy roślinne balustrady balkonów, kwiaty i roślinne motywy na ścianach budynków, ale także na posadzkach. Po zajęciach spojrzycie na budynki Podgórza innym, bardziej uważnym i zachwyconym okiem!

Osoba prowadząca: Anna Pomykalska

Wydarzenie dla dzieci w wieku 6-12 lat
Limit: 15 osób
Cena: 15 zł
Rezerwacja: Centrum obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.
Możliwość kupna biletów w kasie oddziału (w miarę dostępności).

 

 

KWIATEK ZA KWIATEK
– 
PODGÓRSKA WYMIANA ROŚLIN DOMOWYCH

15 kwietnia (sobota), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wymianę kwiatową!

15 kwietnia w godzinach 12.00 – 16.00 zapraszamy wszystkich podgórskich (i nie tylko podgórskich) miłośników roślin domowych na wymianę kwiatową, która odbędzie się w Muzeum Podgórza. Jeśli macie roślinne nadwyżki, kwiaty, z którymi nie możecie się dogadać, albo z jakichś powodów nie możecie ich trzymać, poza tym doniczki lub osłonki, to przynieście je do nas. W zamian będziecie mogli adoptować inne roślinki, a także wymienić się doświadczeniami na temat hodowli kwiatów. Będzie na Was czekał również roboczy stół na wypadek, gdyby trzeba było coś szybko przesadzić. Zapraszamy!

Udział bezpłatny
Brak rezerwacji

 

MASZYNERIA TEATRU – OPROWADZANIE KURATORSKIE

15 kwietnia (sobota), godz. 15:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Maszyneria teatru”.

Ideą wystawy jest przedstawienie historii teatru – ale nie w sposób utarty w dyskursie teatrologicznym poprzez artystyczne dokonania kolejnych twórców.

Opowiadamy o teatrze jak o złożonej maszynie, w której to, co widz ogląda na scenie jest końcowym efektem skomplikowanego procesu, na który znaczący wpływ ma sama budowa sceny i jej zaplecze oraz techniczni i administracyjni pracownicy teatru. Chcąc zrealizować to zadanie jako oś narracyjną wystawy przyjęty został nie czas i kolejne okresy historyczne, ale przestrzeń. Z podziału wystawy na poszczególne pomieszczenia teatralne: m.in.: kasę, foyer, zascenie, kabiny akustyka i oświetleniowca, budkę suflerską, pulpit inspicjenta, magazyny i pracownie teatralne, garderobę, biura administracji oraz dyrektora – wynika opowieść o konkretnych zawodach teatralnych: kasjerze, bileterze, maszyniście, akustyku, oświetleniowcu, suflerze, inspicjencie, dekoratorze, rekwizytorze, garderobianym, perukarzu, dyrektorze, sekretarzu czy kopiście.

Prowadzenie: Agnieszka Kowalska / Małgorzata Palka / Ewelina Radecka / Joanna Zdebska-Schmidt

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

OPOWIEŚCI O PANU TWARDOWSKIM
– SPEKTAKL DLA DZIECI

16 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na przedstawienie teatralne dla najmłodszych z cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem poznamy historię Pana Twardowskiego.

Co łączy Pana Twardowskiego z Pałacem Krzysztofory? Czy tylko Mistrz był w posiadaniu tajemniczego kura? Czego w krzysztoforskich piwnicach szukała pewna kucharka? Tego wszystkiego dowiemy się podczas spektaklu.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Przygotowanie: Teatr Otwarty TO

Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

 

ELEKTRONICZNA REJESTRACJA
NA IX BIEG „PAMIĘTAJ Z NAMI 2023”
TRWA DO 27 KWIETNIA!

IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023

IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI

Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod OrłemUlica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.

Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.

Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.

TRASA

Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.

Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.

Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).

  • Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
  • Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
  • Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
  • Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
  • Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!

UCZESTNICTWO

Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.

Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).

Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!

Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!

IX Bieg „Pamiętaj z nami 2023” – najważniejsze informacje:

  • termin: 13 maja 2023
  • organizator: Muzeum Krakowa
  • dystans: 5 km (z pomiarem czasu)
  • limit uczestników: 1000 osób
  • limit czasu: 1 godz.
  • limit wieku: od 12 lat
  • start godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
  • start godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

Biuro zawodów
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 / I piętro / Sala Miedziana
12 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
13 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe:
pierwsze 450 numerów startowych – 45 PLN (nie dłużej niż do 7 marca 2023)
kolejne 450 numerów startowych – 55 PLN (nie dłużej niż do 17 kwietnia 2023)
kolejne 100 numerów startowych – 65 PLN (nie dłużej niż do 27 kwietnia 2023)
w biurze zawodów – 80 PLN (12 i 13 maja 2023)
Osoby z niepełnosprawnościami zwolnione są z opłaty startowej
Osoby (K+M]+72 zwolnione są z opłaty startowej

Pakiet startowy:

  • numer startowy, koszulka techniczna, bilety do oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska (wejście bez rezerwacji, na podstawie numeru startowego)
  • Pamiątkowy medal dla Uczestników, którzy pokonają dystans biegu
  • Organizator zapewnia depozyt i szatnie w pobliżu startu i mety
  • Organizator zapewnia wodę na mecie

13.10 – nagrody dla najmłodszych uczestników biegu 12 [K+M], wiek 12–15 lat
13.30 – dekoracja zwycięzców

Klasyfikacja generalna, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowa od 16 do +70 lat, (K+M]; drużynowa: co najmniej 4 osoby, w tym 2 kobiety

Nagroda dla najstarszej uczestniczki i uczestnika biegu

Wydarzenia towarzyszące biegowi odbywające się na mecie, na pl. Bohaterów Getta:

11.00–14.00

  • Kwesta do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (lub już teraz wpłaty internetowe z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023” https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina)
  • Twoja krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Honorowe krwiodawstwo w mobilnej stacji
  • Kto może zostać bohaterem – warsztaty plastyczne dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty ruchowe dla dzieci (od 5 lat). Prowadzenie trenerzy G&GSport Grzegorz Sudoł
  • Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc – warsztaty pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u (dla wszystkich)
  • Miejski tor przeszkód. Savoir-vivre – warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek! (dla wszystkich)

Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2023 oraz na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

 

GALERIA BRONOWICE WŁĄCZYŁA SIĘ W OBCHODY
ROKU WŁODZIMIERZA TETMAJERA

Lokalizacja w historycznej dzielnicy miasta zobowiązuje.

Mural na fasadzie inspirowany Młodą Polską, architektura i wystrój budynku, bogaty w secesyjne formy i kwiaty, sama nazwa wreszcie – Galeria Bronowice włącza się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera i staje się najbardziej naturalnym i oczywistym partnerem wydarzeń zapowiadanych na 2023 rok.

Współpraca Galerii z Muzeum Krakowa, w tym z popularną w Bronowicach Rydlówką, zapowiada się naprawdę ciekawie. Tetmajer – czołowy przedstawiciel Młodej Polski, poeta, polityk i działacz niepodległościowy, był jednocześnie utalentowanym malarzem, specjalizującym się w scenach wiejskich. Podkrakowskie Bronowice stanowiły jeden z ulubionych motywów malarskich przełomu XIX i XX wieku, a największą popularność zyskały za sprawą „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Co ciekawe, akcja najsłynniejszego polskiego dramatu odbywała w dworze wspomnianego Włodzimierza Tetmajera, aktywnego uczestnika krakowskiego życia kulturalnego, przyjaciela Lucjana Rydla i Stanisława Wyspiańskiego.

Na początek konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”

Niezwykłą okazją, by przenieść się w czasie i zachwycić sielskim krajobrazem Bronowic z końca XIX wieku, jest konkurs „Żywe obrazy Tetmajera” inspirowany twórczością malarza. Zadanie konkursowe jest niezwykłe – należy odtworzyć scenę z wybranego przez siebie dzieła malarskiego Włodzimierza Tetmajera i uwiecznić w postaci fotografii bądź krótkiego filmu. Można startować zarówno w kategorii grupowej (do 16 osób), jak i indywidualnej (do 5 osób). Organizatorzy czekają na prace do 30 czerwca 2023. Prace należy przesyłać na adres: rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W mailu trzeba zamieścić treść podaną w 25. punkcie regulaminu.

Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało m.in. noclegi w pokojach gościnnych Muzeum i w Pałacu Krzysztofory,  połączone ze zwiedzaniem wybranych wystaw, a Galeria Bronowice karty podarunkowe o wartości 100 zł, 300 zł i 600 zł do wykorzystania w sklepach i punktach usługowych zlokalizowanych na terenie centrum handlowego.

Galeria Bronowice, „Miejsce na Twój Czas” – to kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy o powierzchni użytkowej wynoszącej 65 tys. m2. Położony w północnej części Krakowa obiekt stanowi ważne dopełnienie przestrzeni handlowej tej części miasta, stwarzając atrakcyjną ofertę dla klientów. Jedną z cech, wyróżniających architekturę Galerii, jest inspiracja krakowską secesją, w subtelny i wyważony sposób wiążąca styl Młodej Polski z nowoczesnością. W Galerii Bronowice znajdziemy sklepy znanych marek z różnych branż i usług, szeroką ofertę restauracyjną oraz szereg udogodnień dla rodziców i atrakcji dla dzieci, a także specjalną propozycję rozrywkowo-kulturalną. Znajduje się tu ponad 150 sklepów, kawiarni i restauracji, marek znanych i lubianych przez klientów m.in.: największy jednopoziomowy hipermarket Auchan, salon Media Markt, jak również dodatkowe usługi i propozycje. Należą do nich m.in.: Punkty Obsługi Mieszkańców, punkty Coworking, Strefa Rozrywki dla dzieci, Poczta Polska. Również przed wejściem do Galerii czeka szereg atrakcji – bezpieczny i kolorowy plac zabaw, stoliki i pola do gry w szachy i bule, boisko do koszykówki, skate park. Do dyspozycji przyjeżdżających jest 2 400 bezpłatnych miejsc parkingowych, usytuowanych na trzech kondygnacjach. Przed Galerią znajduje się także stacja ładowania samochodów elektrycznych, stanowiska naprawy rowerów, a także paczkomat. Inwestorem jest NHOOD Polska.

KONKURS „ŻYWE OBRAZY TETMAJERA”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w konkursie „Żywe obrazy Tetmajera” organizowanym w ramach Roku Włodzimierza Tetmajera.

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Włodzimierza Tetmajera, artysty malarza, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, polityka i działacza niepodległościowego. To w jego dworze, w podkrakowskich wówczas Bronowicach, odbyło się wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Wesele, które Stanisław Wyspiański opisał w najsłynniejszym polskim dramacie „Wesele”.

W związku z obchodami „Roku Włodzimierza Tetmajera” instytucje kultury z całej Polski przygotowały szereg imprez poświęconych temu malarzowi, którego twórczość i działalność polityczna i społeczna zasługuje na upamiętnienie. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Muzeum Krakowa, które opiekuje się słynną „Rydlówką”, gdzie odbyło się wesele Rydla i Mikołajczykówny.

Muzeum Krakowa przygotowało m.in. konkurs „Żywe obrazy Tetmajera”, inspirowany twórczością Włodzimierza Tetmajera. Uczestnicy będą mieli za zadanie przygotować krótki film lub fotografię przedstawiające odtworzone sceny z wybranego dzieła Włodzimierza Tetmajera. Każdy więc będzie mógł się przenieść na przykład w sielski krajobraz Bronowic z początków XX w.

Zaproście do zabawy rodzinę, przyjaciół, klasę, zespół czy grupę w której działacie. Wybierzcie obraz Włodzimierza Tetmajera i uruchomcie swoją wyobraźnię. Możecie startować zarówno w kategorii grupowej (do 16 osób) jak i indywidualnej (do 5 osób). To gdzie się wybierzecie? Który obraz was uwiedzie?

Do udziału w tej swoistej podróży w czasie zapraszamy zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Czekają atrakcyjne nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało noclegi w pokojach gościnnych Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wraz ze zwiedzaniem wystawy oraz noclegi w Pałacu Krzysztofory również połączone ze zwiedzaniem. Ponadto zwycięzcy otrzymają bony podarunkowe do Galerii Bronowice o wartości 100, 300 i 600 zł. Szczegółów szukajcie w regulaminie, który jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

Na prace czekamy do 30 czerwca do godziny 23.59. Prace prosimy przesyłać na adres: rydlowka@muzeumkrakowa.pl. W mailu koniecznie należy zamieścić treść podaną w punkcie 25 regulaminu.

AKCJA „OBOK NAS”
W RAMACH DNI PAMIĘCI OFIAR GESTAPO 2023

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich z Krakowa i okolic do udziału w akcji „Obok nas”. Organizowana ona jest w ramach tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo w oddziale Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”.

Prosimy o przesyłanie do nas zdjęć miejsc pamięci związanych z wydarzeniami lub osobami z czasu II wojny światowej w Krakowie. Akcja jest skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich, dla których pamięć o okupacji niemieckiej 1939 – 1945 jest bliska sercu.

Zależy nam na pokazaniu upamiętnień, bądź miejsc zasługujących na upamiętnienie, znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania, szkoły czy instytucji z którą czujecie się związani. Chcielibyśmy głównie przypomnieć osoby i wydarzenia, które nie są powszechnie znane, a o których przetrwała pamięć jedynie w najbliższym gronie lub według uczestników akcji szczególne zasługują na wspomnienie.

Warunkiem wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu jest przesłanie zdjęcia, na którym będzie się znajdować konkretny obiekt związany z historią okupacji niemieckiej w Krakowie oraz osoba lub grupa osób, która troszczy się o miejsce lub po prostu pamięta o nim. Chcielibyśmy usłyszeć również historię wspominanych ludzi i wydarzeń, a także dowiedzieć się, dlaczego akurat to miejsce przykuło Waszą uwagę?

Nadesłane prace i krótkie opisy miejsc znajdą się na przygotowywanej przez nas wystawie plenerowej, która będzie prezentowana w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo na placu Inwalidów w Krakowie. Fotografie oraz towarzyszące im historie będą za zgodą autorów udostępniane również na profilach oddziałów Muzeum Krakowa na FacebookuWE. Uczestnicy akcji zostaną zaproszeni do udziału w uroczystym Apelu Pamięci w dniu 8 września tego roku, przed tablicą pamiątkową przy ulicy Pomorskiej 2, w ramach wspomnianych uroczystości Dni Pamięci.

Specyfikacja zdjęć

Nadesłane fotografie muszą być wykonane w formacie JPG lub TIFF i być w rozmiarze powyżej 3,5 MB, by można było je reprodukować na wystawie plenerowej.

Muszą zawierać opis w pliku formacie Word, w którym będą zawarte następujące informacje:

  1. Autor zdjęcia
  2. Nazwa miejsca
  3. Osoby występujące na zdjęciu
  4. Data wykonania fotografii
  5. Zdarzenie lub osoba, które chcemy upamiętnić
  6. Krótki opis wydarzenia lub osoby z którymi dane miejsce jest związane
  7. Dlaczego to miejsce zwróciło Waszą uwagę?  (pkt. 6 i 7 – razem maks. 200 wyrazów)

Zgłoszenia

Zgłoszenie oprócz przesłanych fotografii i ich opisu musi ponadto zawierać zeskanowane lub sfotografowane następujące wypełnione dokumenty (znajdujące się w załącznikach regulaminu do pobrania na stronie akcji.

Formularz zgłoszenia

Właściwe oświadczenia RODO (dla uczestników pełnoletnich i niepełnoletnich)

Prace należy przesyłać do 23 czerwca 2023 r. na adres: dnipamieci@muzeumkrakowa.pl

Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz innymi załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie akcji.

MUZEUM PODGÓRZA WYJĄTKOWO OTWARTE 11 KWIETNIA

Szanowni Państwo, w dniu 11 kwietnia (Święto Rękawki) Muzeum Podgórza jest wyjątkowo czynne w godzinach 10:00 – 17:00. W tym dniu obowiązuje promocyjna cena wejśca na wystawę: 1zł.

RYNEK PODZIEMNY NIECZYNNY 17, 18 KWIETNIA

Szanowni Państwo, w związku z zaplanowanymi na 17, 18 kwietnia pracami konserwatorskimi, Rynek Podziemny będzie w tych dniach nieczynny dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy.

w dniach 8-29 kwietnia. Za utrudnienia przepraszamy.

WYDŁUŻONE WEEKENDOWE GODZINY OTWARCIA WYSTAWY
„TRZEPAKI, REKSIO, ATARI”

 

Szanowni Państwo, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem wystawą „Trzepaki, Reksio, Atari”, podjęliśmy działania zmierzające do tego, aby zwiedzało się ją płynniej i wygodniej.

Od środy do piątku wystawa pozostaje otwarta w godz. 10:00-17:00, wydłużamy natomiast czas jej zwiedzania w soboty i niedziele, gdy będzie czynna w godz. 10:00-18:00.

Z uwagi na długość zwiedzania ekspozycji, ostatnie wejścia na nią będą możliwe godzinę przed zamknięciem.

Zachęcamy do zakupu biletów online za pośrednictwem strony ZAKUP BILETÓW

Przypominamy, że zakup biletów przez stronę internetową jest możliwy najpóźniej na 24 godziny przed datą zwiedzania, a rezerwacja oprowadzania – najpóźniej 4 dni przed jego datą.

Oczywiście pozostaje także możliwość zakupu biletów w kasie muzeum.

Zachęcamy do śledzenia profilu Muzeum Nowej Huty, oddziału Muzeum Krakowa, na Facebooku. W przypadku znacznie wydłużonego czasu oczekiwania na wejście na wystawę, będziemy starali się o tym na bieżąco Państwa informować.

Mamy nadzieję, że podjęte działania poprawią komfort zwiedzania wystawy. Niestety, nie zdołamy zmienić jednego – ograniczonej przepustowości sali.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy!

„CICHE GODZINY” W MUZEUM PODGÓRZA

Od nowego roku w każdą niedzielę od godziny 15.00 do godziny 17.00 czyli do zamknięcia muzeum, w Muzeum Podgórza obowiązywać będą „ciche godziny”, w czasie których wyciszymy i „uspokoimy” wystawę główną. Oferta skierowana jest zwłaszcza dla osób wysoko wrażliwych, dla osób ze spektrum autyzmu, ale także dla wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców oraz chcą skupić się wyłącznie na naszych podgórskich obiektach. Pierwsze „ciche godziny” odbyły się 15 stycznia 2023 r.
Zapraszamy!

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby + cena biletu na wystawę.

 









PLACES WORTH YOUR TIME