Muzealne aktualności 11-17 października

0

14-17 października
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9

Muzeum Krakowa zaprasza na 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

Czekamy na Państwa na stoisku B41 w Hali Dunaj:
14 października 2021, czwartek, w godzinach 10:00 – 17:00
15 października 2021, piątek, w godzinach 10:00 – 19:00
16 października 2021, sobota, w godzinach 10:00 –19:00
17 października 2021, niedziela, w godzinach 10:00 – 17:00

Podczas Targów wydawnictwa muzealne sprzedawane będą z 30% rabatem.

Przesłaniem tegorocznych Targów jest hasło: Świat się zmienia a my razem z nim! Dlatego 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® będą wydarzeniem łączącym tradycyjną formułę z działaniami online na Wirtualnej Platformie.

 

RZYSZTOFORY NA PAŹDZIERNIK
OPROWADZANIA PO PAŁACU KRZYSZTOFORY

13 października (środa),  godz. 16:30
15 października (piątek),  godz. 16:30

Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory.
We wrześniu zapraszamy na oprowadzania, podczas których będzie można zwiedzić z przewodnikiem wyremontowane pałacowe wnętrza, skąpane w promieniach jesiennego słońca.

Pałac Krzysztofory to jedna z najważniejszych i najbardziej okazałych rezydencji miejskich Krakowa. W trakcie spaceru poznamy bogatą historię Krzysztoforów. Cofniemy się do średniowiecza, do czasów, kiedy znajdowały się tutaj kamienice mieszczańskie, których przebudowa w XVII w. doprowadziła do powstania rezydencji magnackiej goszczącej przez stulecia władców i najważniejsze osoby w państwie. Spojrzymy także na historię Krzysztoforów z szerszej perspektywy, prezentując rezydencję jako świadka najważniejszych wydarzeń w dziejach Krakowa oraz Polski. Podczas spaceru przybliżymy nie tylko bogate dzieje i dziedzictwo Krzysztoforów, ale także zaprezentujemy jego odnowione i dostosowane do nowej funkcji wnętrza.
Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory
Liczba miejsc ograniczona
Cena: 10 zł od osoby
Uczestnicy spacerów zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.

Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory:
tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Terminy:
13 października (środa),  godz. 16:30
15 października (piątek),  godz. 16:30

16 października (sobota), godz. 11:00, 15:00
20 października (środa),  godz. 16:30
22 października (piątek),  godz. 16:30
27 października (środa),  godz. 16:30
29 października (piątek),  godz. 16:30
30 października (sobota), godz. 11:00, 15:00

„Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

12, 15 października (wtorek, piątek), godzina ustalana z grupą – między 9:00 a 17:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na specjalne oprowadzanie dla tych, którzy potrzebują powtórzyć zagadnienia maturalne dotyczące „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Opowiemy o różnych inscenizacjach dzieła (od prapremiery w 1901 roku do ostatniego krakowskiego przedstawienia w roku 2017), a także pokażemy, jak zmieniało się rozumienie zawartych w dramacie symboli. Wspólnie zastanowimy się nad tym, w jakich kontekstach społecznych i artystycznych umieszczają sztukę dawni i współcześni reżyserzy i badacze. A także w jaki sposób rozczytują i odsłaniają nam kolejne warstwy tekstu.

Czy chcielibyście wejść w dialog z obrazami, które zostawiła w was przeszłość i całkiem na własny rachunek spotkać się ze sztuką?

Szczegóły: folklor@muzeumkrakowa.pl
Prowadzenie: dr Karina Janik, Julia Lizurek
Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Liczba miejsc: 1 grupa – 25 osób
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

ŻOŁNIERZ RZECZYPOSPOLITEJ
PREZENTACJA FILMU O EDWARDZIE BZYMKU-STRZAŁKOWSKIM

Fotografia: Edward Bzymek-Strzałkowski podczas procesu krakowskiego w 1947 r., na którym został skazany na trzykrotną karę śmierci

12 października (wtorek), godz. 18:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na prezentację filmu Żołnierz Rzeczypospolitej. Film opowiada o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim, więźniu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów w Krakowie. Prezentacja połączona będzie z autorskim spotkaniem z twórcami filmu.

Edward Bzymek-Strzałkowski był majorem Armii Krajowej, a po zakończeniu wojny działał w organizacji Wolność i Niezawisłość, gdzie kierował centralną komórką wywiadowczą II Zarządu Głównego. W sierpnia 1946 r. został zatrzymany w Krakowie przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i okrutnie torturowany podczas śledztwa. Prezentacja połączona z autorskim spotkaniem twórcami filmu.

Wstęp wolny.
Zapraszamy stacjonarnie do 15 osób.
Rejestracja przez Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60.

 

OSIEDLENI. MISTRZEJOWICE
WERNISAŻ WYSTAWY

13 października (środa), godz. 18:00
Dziedziniec przed Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy czasowej Osiedleni. Mistrzejowice.

Wystawa Osiedleni. Mistrzejowice jest kontynuacją dotychczasowych wystaw w Muzeum Nowej Huty, zarówno tych pokazujących przeszłość i dziedzictwo kulturowe ziem, na których wyrosła Nowa Huta, jak i jej współczesność.

Ekspozycję zaczynamy od ukazania dziejów Mistrzejowic, Batowic i Dziekanowic, a więc terenów, na których po 1968 r. wyrosła obecna XV Dzielnica Mistrzejowice. Część kolejna ukazuje republikę artystów, a więc sylwetki twórców, którzy w dużej liczbie mieli tu  pracownie, bądź mieszkali na okolicznych osiedlach.
Kolejny fragment będzie poświęcony latom 80. XX w., kiedy to Mistrzejowice, ze względu na swoją antykomunistyczną działalność, zyskały sobie miano Westerplatte Południa. Wiązało się to oczywiście z działalnością kościoła pw. św. M.M. Kolbego, a w szczególności charyzmatycznego kapłana, ks. Kazimierza Jancarza.

Wystawę kończy część urbanistyczno-architektoniczna, gdyż Mistrzejowice są żywym przykładem rozwoju polskiej architektury od końca lat 70. XX w. do dnia dzisiejszego.

 

POROZMAWIAJMY O… NOWEJ HUCIE

 

14października (czwartek), godz. 17:00-19:00
MDK im. J. Korczaka, os. Kalinowe 18

Zapraszamy na spotkania z przedstawicielami miasta!

Jakie tematy są ważne dla mieszkańców dzielnic nowohuckich oraz jakie działania dotyczące poprawy jakości życia powinno podjąć miasto? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w trakcie badania ankietowego pn. Porozmawiajmy o Nowej Hucie na przełomie sierpnia i września 2021 r. Teraz chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkania będące podsumowaniem przeprowadzonego badania z:

I Zastępcą Prezydenta ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzejem Kuligiem
II Zastępcą Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzym Muzykiem

UWAGA! Ze względu na obostrzenia epidemiczne na udział w spotkaniach wymagana jest REJESTRACJA – zgłoszenie zawierające imię i nazwisko należy przesłać do dwóch dni przed planowanym spotkaniem na adres email: konsultacje@um.krakow.pl bądź telefoniczne pod numerem: 12 616-60-20.

Harmonogram spotkań w dzielnicach:
Bieńczyce (XVI) – 14 października 2021 r. w godz. 17:00-19:00, MDK im. J. Korczaka, os. Kalinowe 18
Wzgórza Krzesławickie (XVII) – 21 października 2021 r. w godz. 17:00-19:00, MDK – Fort 49 „Krzesławice”

Ponadto podsumowanie cyklu spotkań dla wszystkich dzielnic nowohuckich odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury – 4 listopada 2021 r. w godz. 17:00-19:00.

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ POD WIERZBĄ

08.09.2019 Celestat. Warsztaty krakowskiej koronki klockowej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

16 października (sobota), godz. 11:30-13:30
16 października (sobota), godz. 14:30-16:30
17 października (niedziela), godz. 11:30-13:30
17 października (niedziela), godz. 14:30-16:30
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na Warsztaty koronki klockowej w cieniu wierzby na zacisznym dziedzińcu Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21. Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej.
Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.

Prowadzące: koronczarki ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej
Limit: 12 osób
Cena: 10 zł od osoby
Wydarzenie stacjonarne

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

ZIELONA INSTALACJA

 

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w akcji zbierania zielonych butelek plastikowych oraz warsztatach!

Dołóż swoją cegiełkę do tworzącej się wystawy stałej Kraków od początku bez końca. Wśród wielu tematów, jakie pojawią się na nowej ekspozycji, znajdą się rozważania na temat relacji między miastem a przyrodą, – na przykładzie naturalnych wyróżników Krakowa takich jak Błonia, Planty, Las Wolski czy wapienne skały. Nie tylko przyjrzymy się, jak zielony jest Kraków, ale też zwrócimy uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą aktywność człowieka. Pomoże nam w tym instalacja, którą stworzymy razem z Wami.
W pierwszym etapie zachęcamy Was do przekazywania zużytych zielonych butelek i opakowań z tworzywa PET i innych rodzajów plastiku. Zostaną one wtórnie wykorzystane jako materiał do wykonania instalacji i jednocześnie przybliżą idee zrównoważonego gospodarowania surowcami i dbałości o środowisko.
Butelki i inne materiały prosimy wrzucać do kontenera znajdującego się dziedzińcu Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Prosimy o wstępne przepłukanie dostarczanych materiałów z powierzchniowych zabrudzeń.

W kolejnym etapie zaprosimy Was do uczestnictwa w warsztatach, w których wraz z twórcami instalacji przerabiać będziemy pozyskany materiał w miniaturowe dzieła sztuki:
16 października (sobota) godz. 11:00
24 października (niedziela) godz. 11:00
25 października (poniedziałek) godz. 17:30
27 października (środa) godz. 17:30

Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60
email: info@muzeumkrakowa.pl

Warsztaty odbędą się w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków.
www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory
www.facebook.com/PalacKrzysztofory

„Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.









PLACES WORTH YOUR TIME