Muzealne aktualności 11-17 września

0

Muzealne aktualności 11 – 17 września

Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2023

7-12 września (czwartek – wtorek)
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

W dniach od 7 do 12 września 2023 r. Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na 17. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo.

Tegoroczna edycja odbywa się w 80. rocznicę krwawej niemieckiej pacyfikacji Woli Justowskiej. Przeprowadzona została przez policje niemiecką w celu wykrycia tajnych drukarni na tym terenie. W jej efekcie rozstrzelano 21 osób, a 80 wywieziono do KL Auschwitz.

Program obchodów jest poświęcony konspiracyjnym drukom, drukarniom oraz osobom zaangażowanym w wytwarzanie i dystrybuowanie prasy konspiracyjnej w Krakowie.

Wydawane w podziemiu gazety i druki ulotne w okresie okupacji niemieckiej stały się ważnym orężem walki o podtrzymanie wiary w odzyskanie niepodległości, a przede wszystkim jednym z istotniejszych źródeł informacji, kształtowania postaw obywatelskich i edukacji.  Okupant w naszym mieście bardzo się tego obawiał. Za konspiracyjną pracę wydawniczą groziła kara śmierci. Wielu krakowian z tego powodu zostało rozstrzelanych lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Patroni tegorocznych obchodów

  • Tadeusz Jałocha, ps. „Kasper” (1920-1944)

Był żołnierzem Armii Krajowej, pracownikiem Tajnych Wojskowych Zakładów Wydawniczych w Kosocicach oraz ich łącznikiem i gońcem. Brał udział w przygotowaniu „lewego” numeru gazety „Goniec Krakowski” w 1943 roku. Został aresztowany 3 sierpnia 1944 roku, gdy wiózł do drukarni w Kosocicach furmankę wypełniona papierem. Wkrótce został za to przez Niemców zamordowany.

  • Bronisław Hiksz (1907-1977)

Mieszkał przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie, gdzie spędził większą część swojego życia. W latach trzydziestych ubiegłego wieku jako murarz brał udział m.in. w budowie Domu Śląskiego. Walczył jako żołnierz w wojnie obronnej z Niemcami we wrześniu 1939. Dostał się do niewoli, ale udało mu się z niej uciec. Podczas okupacji był aresztowany przez Niemców i więziony min. w więzieniu Montelupich i  w KL Plaszow oraz w obozie pracy w miejscowości Kobyle. Po wojnie był zaangażowanym działaczem harcerskim.

Program

  • 11 września (poniedziałek)

09:00 – 15:00 – Gra miejska – quiz historyczny dla młodzieży szkolnej w wieku 13 – 19 lat. Zgłoszenia: gry@muzeumkrakowa.pl

Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną wraz z nauczycielami i opiekunami do udziału w grze miejskiej pt. „Akcja Goniec”, która tematycznie nawiązuje do dziejów Krakowa w latach 1939-1945. Zadaniem drużyn będzie zaangażowanie się w życie konspiracyjne okupowanego przez Niemców miasta, za sprawą wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek.

Idea gry zawiera się w tradycyjnej formie rozgrywki w przestrzeni miasta (dzielnicy). Jest dedykowana dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa małopolskiego. Nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowywania się do udziału w niej, gdyż podczas jej trwania będziemy chcieli przekazać najważniejsze informacje dotyczące czasów II wojny światowej.

Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

Na Państwa zgłoszenia wysłane na adres gry@muzeumkrakowa.pl czekamy do 8 września 2023 r. do godziny 16.00. Więcej informacji znajdą Państwo w Regulaminie Gry.

Regulamin Gry oraz formularze złoszeniowe do pobrania znajdują się na stronie akcji.

  • 12 września (wtorek)

18.00 – Spotkanie z rodzinami żołnierzy AK zaangażowanymi w podziemną działalność wydawniczą oraz wykład „Historia konspiracyjnej drukarni w Kosocicach w okresie okupacji niemieckiej i ludzi ją tworzących”, sala Domu Weselnego Arom ul. Kuryłowicza 98, rezerwacja pod adresem: jalochajozef@gmail.com

 

Krakowskim śladem kobiet pracujących

12 września (wtorek), godz. 15:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Nie wszystkie kobiety miały tyle szczęścia, by urodzić się arystokratkami, dziedziczkami czy chociaż bogatymi mieszczkami. Niektóre z nich musiały codziennie ciężko pracować, by utrzymać siebie i swoją rodzinę. O takich właśnie szarych kobietach, których było tak wiele, chcemy opowiedzieć w trakcie naszego spaceru w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Razem z muzealniczką Małgorzatą Kuciel przyjrzymy się różnym grupom zawodowym, między innymi służącym, robotnicom, guwernantkom i nauczycielkom. Podążymy śladem kobiet, które same musiały zarobić na chleb.

Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel (asysta: Elżbieta Lang)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych i z niepełnosprawnością słuchu.
Limit: 15 osób
Bezpłatny- konieczna rezerwacja
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

 

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych szopkarek i szopkarzy

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21
Pierwszy termin: 12 września (wtorek), godz. 18:00
Drugi termin: 13 września (środa), godz. 18:00

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.

Cykl warsztatów dla dorosłych szopkarek i szopkarzy,  którzy pod kierunkiem mistrza Wiesława Barczewskiego będą wymieniać doświadczenia, a także pogłębiać swoją wiedzą z zakresu tworzenia szopek.

Osoba prowadząca: Wiesław Barczewski

Udział bezpłatny
Limit osób: 12
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl, tel.: +12-61-92-415

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” z pomocami dotykowymi
i elementami audiodeskrypcji AD

13 września (środa), godz. 15:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” dla osób z dysfunkcją wzroku.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium  z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.
Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit miejsc: 10 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

Artyleria pod pancerzem

3 września (środa), godz. 16:30
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na prelekcję z oprowadzaniem w ramach Dni Twierdzy Kraków.

Na pierwszym piętrze zabytkowego fortu 52 a „Jugowice” znajduje się wystawa przygotowana przez Muzeum Krakowa, poświęcona dziejom tego obiektu w bardzo szerokim kontekście historycznym, zarówno cywilnym jak i militarnym.

Wystawa podzielona jest na kilka zagadnień tematycznych. Zwiedzający przy pomocy tekstów i ilustracji znajdujących się na planszach i na stanowiskach multimedialnych a także dzięki eksponatom historycznym, makietom i elementom aranżacyjnym poznaje historię rozwoju Twierdzy Kraków, dzieje i architekturę samego fortu 52a „Jugowice” a także specyfikę austriackiego garnizonu Krakowa. Osobno omówiony jest szlak turystyczny „południowego pierścienia Twierdzy Kraków”, łączący forty i inne obiekty związane z dziedzictwem fortecznym.

Założeniem wystawy było jak najdokładniejsze wyeksponowanie najważniejszego „eksponatu” jakim jest sam fort, stąd starano w jak najmniejszym stopniu zasłaniać oryginalne ściany i pozostałe do dziś elementy wyposażenia fortu. W poszczególnych pomieszczeniach równolegle do toku narracji o forcie, twierdzy i jej cywilnym otoczeniu, umieściliśmy specjalne plansze, na których prezentujemy informacje o pierwotnych funkcjach sal i korytarzy okraszone wizualizacją ich wyglądu na początku XX w.

Osoba prowadząca: Piotr Opaliński

*Prelekcja z oprowadzaniem
(Prelekcja „Artyleria pod pancerzem”  – 45 min.
Oprowadzanie po wystawie i forcie około 1,5 h)

Miejsce zbiórki: Hol Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Limit osób: 25 miejsc
Cena: 15 zł
Konieczność rezerwacji przez Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość kupna biletu w kasie oddziału (w miarę dostępności).

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej
Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie

14 września (czwartek), godz. 16:30
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”.

Wystawa opowiada o powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik

Limit osób: 15 osób
Cena biletu: 16 zł normalny, 12 zł ulgowy
Zakup biletu: kasa w oddziale Fabryki Schindlera oraz online.

 

Wykład czwartkowy „Znane i nieznane oblicza Włodzimierza Tetmajera”

14 września (czwartek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu

Dawniej król Zygmunt August zapraszał na obiady czwartkowe, my zaś chcemy zaprosić Państwa do Muzeum Krakowa na czwartkowe wykłady! W cykl przygotowanych prelekcji Kuratorka wystawy – Marta Marek przybliży szerokiej publiczności postać i twórczość młodopolskiego artysty Włodzimierza Tetmajera. Podczas wykładów zaprezentowane zostaną jego idee i pomysły, a także wykorzystywane przez niego motywy. Na każdym wykładzie kompleksowo zostaną omówione poszczególne tematy prezentowane na wystawie.

Prowadzenie: Marta Marek

Najważniejsze informacje
Miejsce: Pałac Krzysztofory, I piętro, Sala Miedziana
Udział bezpłatny

Tworzymy flisackie opowieści

14 września (czwartek), godz. 18:00
bulwar Rodła przy ujściu Rudawy – galar Szwajcarka

Przystań Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty.

Warsztaty oparte o metodologię gier fabularnych (RPG) pozwalają przenieść się w drugą połowę XIX w., gdy Wisła była wykorzystywana do transportu towarów i ludzi. W trakcie spotkania uczestnicy, ze wsparciem prowadzącego, tworzą wspólną opowieść o grupce osób wędrujących Wisła.

Najważniejsze informacje

Zajęcia bezpłatne dla maksymalnie 5 osób – obowiązują zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl 
Miejsce Przystań Muzeum: bulwar Rodła przy ujściu Rudawy – galar Szwajcarka

Zajrzyj do Huty 2023

15-17 września (piątek-niedziela)

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, we współpracy z Partnerami zaprasza na wydarzenia w ramach Zajrzyj do Huty 2023.

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń w ramach Zajrzyj do Huty 2023 jest dostępny na stronie.

Najważniejsze informacje

Pytania dotyczące wydarzeń: tel. 12 446 78 21 wew. 202 lub 203
e-mail: nowahuta@muzeumkrakowa.pl

Zapisy na wydarzenia o ograniczonej liczbie miejsc w Muzeum Nowej Huty przyjmowane są od 1 września 2023 r.

Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Szczegółowe informacje o datach zapisów na wydarzenia znajdują się w programie poniżej.

W Muzeum Nowej Huty – oddziale Muzeum Krakowa, os. Centrum E 1, odbędzie się w dniach 16–17 września kiermasz nowohuckich wydawnictw: zniżka 15 %!

 

Zajrzyj do Huty jest organizowane przy wsparciu finansowym
Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Artyleria pod pancerzem

15 września (piątek), godz. 16:30
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na prelekcję z oprowadzaniem w ramach Dni Twierdzy Kraków.

Na pierwszym piętrze zabytkowego fortu 52 a „Jugowice” znajduje się wystawa przygotowana przez Muzeum Krakowa, poświęcona dziejom tego obiektu w bardzo szerokim kontekście historycznym, zarówno cywilnym jak i militarnym.

Wystawa podzielona jest na kilka zagadnień tematycznych. Zwiedzający przy pomocy tekstów i ilustracji znajdujących się na planszach i na stanowiskach multimedialnych a także dzięki eksponatom historycznym, makietom i elementom aranżacyjnym poznaje historię rozwoju Twierdzy Kraków, dzieje i architekturę samego fortu 52a „Jugowice” a także specyfikę austriackiego garnizonu Krakowa. Osobno omówiony jest szlak turystyczny „południowego pierścienia Twierdzy Kraków”, łączący forty i inne obiekty związane z dziedzictwem fortecznym.

Założeniem wystawy było jak najdokładniejsze wyeksponowanie najważniejszego „eksponatu” jakim jest sam fort, stąd starano w jak najmniejszym stopniu zasłaniać oryginalne ściany i pozostałe do dziś elementy wyposażenia fortu. W poszczególnych pomieszczeniach równolegle do toku narracji o forcie, twierdzy i jej cywilnym otoczeniu, umieściliśmy specjalne plansze, na których prezentujemy informacje o pierwotnych funkcjach sal i korytarzy okraszone wizualizacją ich wyglądu na początku XX w.

Osoba prowadząca: Piotr Opaliński

*Prelekcja z oprowadzaniem
(Prelekcja „Artyleria pod pancerzem”  – 45 min.
Oprowadzanie po wystawie i forcie około 1,5 h)

Najważniejsze informacje

Miejsce zbiórki: Hol Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Limit osób: 25 miejsc
Cena: 15 zł
Konieczność rezerwacji przez Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość kupna biletu w kasie oddziału (w miarę dostępności).

Warsztaty koronki klockowej

Fot. Jerzy Łobaza

Pierwszy termin: 16.09.2023  godz. 10:30
Drugi termin: 16.09.2023  godz. 13:30
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty koronki klockowej

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2023 roku odbywają się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej” zrzeszające depozytariuszki elementu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest krakowska koronka klockowa, przygotowuje wystawę prac koronczarskich oraz warsztaty. Warsztaty odbędą się w drugą i trzecią sobotę września w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Domu pod Krzyżem przy ul. Szpitalnej 21. Na wystawie pokażemy wykonane specjalnie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa prace. W czasie warsztatów będzie można nauczyć się technik koronczarskich.

Osoba prowadząca: członkinie Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Autor fotografii: Jurek Łobaza

Najważniejsze informacje

Miejsce wydarzenia: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Limit: 14 osób
Udział bezpłatny. Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

„Na tropie Tetmajerów” – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi

16 września (sobota),  godz. 11:00
Pałac Krzysztofory

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu

Tetmajer to niezwykły artysta, który ukochał Bronowice. Był także, a może przede wszystkim, mężem Anny Mikołajczykówny i ojcem ich kilkorga dzieci. Jednym z nich był Jan Kazimierz urodzony w 1901 r., którego sylwetka towarzyszy nam na wystawie od samego początku. Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na wspólne rodzinne oprowadzanie po wystawie dotyczącej życia i twórczości niezwykłego, a nie wszystkim znanego malarza – Włodzimierza Tetmajera. Popatrzymy na artystę oczami najmłodszych odbiorców. Podczas zwiedzania nie zabraknie zabaw i łamigłówek, dzięki czemu mali uczestnicy będą mogli wcielić się w muzealnych poszukiwaczy przygód. Pomogą nam w tym karty pracy, które następnie dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu. Radość ze wspólnej zabawy dla całej rodziny gwarantowana!

Prowadzenie: Anna Magiera

Najważniejsze informacje

Oprowadzania dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory, II piętro, sala wystaw czasowych
Cena biletu 15 zł od osoby (wstęp bezpłatny dla 1 opiekuna)

Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

Promocja „Krzysztoforka” w Rydlówce

16 września (sobota), godz. 12:00
Rydlówka

Serdecznie zapraszamy czytelników czasopisma muzealnego „Krzysztoforek” na promocję nr 39 poświęconego twórczości Włodzmierza Tetmajera.

W programie:

  • interaktywny spektakl teatralny „Spotkanie z Panem Włodzmierzem”,
  • piknik z Dorotką i Krzysztoforkiem,
  • konkursy z nagrodami,
  • przysmaki kuchni chłopskiej

Najważniejsze informacje

Wstęp wolny! Limit miejsc 40
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających,
tel. 012/426 – 50 – 60, e – mail: info@muzeumkrakowa.pl

Makrama – warsztaty dla osób z niepełnosprawnością wzroku

16 września (sobota),  godz. 15:00
Rydlówka

Serdecznie zapraszamy na warsztaty.

Podczas warsztatów uruchomimy nasze ręce a także wyobraźnię. Stworzymy niezwykłe, makramowe aniołki. Makrama to przeżywająca ostatnio renesans technika dekoracyjnego zaplatania sznurków. Używa się w niej samych rąk, bez korzystania z takich narzędzi, jak szydełko, igły albo druty.
Warsztaty poprowadzi Anna Koblak.

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera oraz cykl muzealny Kraków naprawdę dla wszystkich.

Najważniejsze informacje

Spotkanie skierowane do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e.lang@muzeumkrakowa.pl ,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Wstęp bezpłatny. Konieczna rezerwacja.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

17 września (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Baltazara Fontany

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

17 września zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Naprzeciwko Pałacu Krzysztofory, spoglądając przez okna Sali Baltazara Fontany możemy zobaczyć cały rynek, w tym również kościół Mariacki, a w nim znajduje się ołtarz Wita Stwosza. To o nim, a raczej jednym z uczniów wielkiego mistrza będzie kolejna legenda przedstawiona na naszym spotkaniu, legenda „o żółtej ciżemce”, co to za bucik i jaką historię kryje przybliży nam gość specjalny, Pani Alicja Popiel.

Prowadzenie: Alicja Popiel, Tomasz Karżewicz

Alicja Popiel – redaktor prowadząca, wydawca i prezenterka TVP Kraków znana między innymi z audycji „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Wielokrotnie nagradzana zarówno za pracę zawodową, naukową jak i na rzecz kultury.

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Najważniejsze informacje

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Miejsce wydarzenia: Sala Baltazara Fontany
Limit: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Pozostają w naszej pamięci

Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

  • Konkurs „Barwny Tetmajer”

Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

  • Rodzinna ścieżka edukacyjna

Punkty Rodzinnej ścieżki edukacyjnej

Na wystawie znajduje się także specjalna ścieżka edukacyjna dla rodzin z dziećmi. Podążajcie wspólnie śladami Jana Kazimierza – syna artysty Włodzimierza Tetmajera. Zwiedzając kolejne sale wypatrujcie informacji na panelach. Pomogą Wam one zgłębić wiedzę na temat kultury chłopskiej, a także zachęcą do pogłębionych rozmów na temat twórczości malarskiej Tetmajera. Dodatkowo w ramach ścieżki przygotowano dwa interaktywne stanowiska. Na jednym możecie spróbować ułożyć własną kompozycję malarską, żonglując przy tym planami. Zaś na drugim zgadnąć, czym pachniała dawna podkrakowska wieś.

W razie potrzeby osoby z Obsługi wystawy na pewno pomogą znaleźć kolejne stanowiska. Dobrej zabawy!

Rynek Podziemny nieczynny 11 września

Szanowni Państwo, jak w każdy drugi poniedziałek miesiąca wtorek miesiąca,11 września Rynek Podziemny jest nieczynny.









PLACES WORTH YOUR TIME