Muzealne aktualności 11 grudnia – 17 grudnia

0

Muzealne aktualności 11 grudnia – 17 grudnia

Wydarzenia w ramach 81. Konkursu Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa

Wystawa Szopki w Pałacu Krzysztofory
11.12.2023 – 25.02.2024 godz. 9:00 – 18:00
Miejsce: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kraków
Kurator: Małgorzata Niechaj
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO
Spotkania z szopkarzami mistrzami
14 grudnia (czwartek), godz. 9:00, spotkanie z Jakubem Zawadzińskim
15 grudnia (piątek), godz. 9:00 ,spotkanie z Andrzejem Ożógiem
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Spotkania w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.
W trakcie trwania pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w przestrzeni wystawienniczej będą odbywały się spotkania z mistrzami szopkarstwa. Spotkania te będą stanowić unikalną okazję do bliższego poznania mistrzów krakowskiego szopkarstwa, którzy chętnie odpowiedzą na pytania oraz udzielą wszelkich informacji. Będzie to też okazja do zapoznania się rozmaitymi stylami artystycznymi w obrębie sztuki szopkarskiej, reprezentowanymi przez różnych szopkarzy. Każda grupa warsztatowa będzie miała możliwość spotkania z twórcą w celu porównania swoich szopek z innymi z możliwością uzyskania opinii i uwag mistrza w celu zdobycia doświadczeń przy tworzeniu szopek na kolejne edycje konkursów. Szopkarz-mistrz spędzi na wystawie kilka godzin, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni – tak zwanym „pokoju szopkarza”, prezentując w tym czasie pracę nad szopką, a także będąc do dyspozycji zwiedzających.
Udział bezpłatny – w ramach biletu wstępu na wystawę szopek
Brak konieczności rezerwacji

Ogłoszenie laureatów 81. Konkursów szopek krakowskich w kategoriach: dzieci, rodziny, szkoły
17 grudnia (niedziela), godz. 14.00,
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35

Uroczyste wręczenie nagród i rozdanie dyplomów laureatom 81. Konkursu szopek krakowskich z występem artystycznym oraz poczęstunkiem.
Osoba prowadząca: dr Michał Niezabitowski – Dyrektor Muzeum Krakowa
Wstęp wolny

81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO

 

When Memory meets Dialogue – Role of remembrance sites and contemporary challenges – konferencja

11- 12 grudnia (poniedziałek – wtorek)
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Serdeczne zapraszamy do udziału w konferencji, którą Fabryka Emalia Oskara Schindlera ma przyjemność organizować wraz z międzynarodową Fundacją LRE.

Tematyka współczesnych wyzwań, jakie instytucje kultury doświadczają względem dbania i promowania dziedzictwa historycznego, a także roli zbiorowej pamięci o wydarzeniach II wojny światowej, to wątki, które szczególnie w obliczu bieżących konfliktów zbrojnych w Ukrainie i Izrealu, wydają się być kluczowe do zgłębienia. Tym samym zgromadziliśmy prelegentów z kilku krajów, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami, dobrymi praktykami, jak i refleksjami w przedstawionych aspektach. Wierzymy, że różnorodność perspektyw pozwoli Państwu wyciągnąć z zaplanowanych sesji to, co najlepsze i potrzebne w danej chwili.

Konferencja jest częścią projektu „European Days of Jewish Culture 2023: Memory” i nieprzypadkowo miejscem naszego spotkania będzie właśnie nasza siedziba przy ul. Lipowej 4. W programie, oprócz prezentacji i dyskusji podzielonych na trzy tematyczne sesje, zapraszamy do udziału w oprowadzaniu po Fabryce Schindlera, a także do wspólnego spaceru po terenie byłego getta krakowskiego.

Udział w konferencji jest bezpłatny, a miejsce zagwarantowane jest tylko poprzez rezerwację dostępną pod linkiem: https://live.eventtia.com/en/edjc2023, gdzie należy zadeklarować udział w konkretnych częściach wydarzenia.
Jednocześnie informuję, że całość wydarzenia będzie prowadzona w języku angielskim.

 

 

Nowa Huta leci w kosmos: technologia w życiu miast. Kosmiczna podróż.

12 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty , os. Centrum E 1

Zapraszamy na wykład w ramach cyklu „Nowa Huta leci w kosmos: technologia w życiu miast”.

Pierwsze odrzutowce, które zaczęły przewozić ludzi przez Atlantyk niedługo po drugiej wojnie światowej oraz pierwsze loty do gwiazd nadały nowy kształt podróżowaniu. Pierwsze loty samolotami, coraz szybsze i częstsze podróże koleją oraz początki masowej motoryzacji nadały nowy kształt życiu codziennemu zarówno po zachodniej i wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Narodziny Nowej Huty zbiegły się w czasie z wymienionymi zjawiskami. Jak nowe formy przemieszczania się wpływały na codzienność, jakie rozwiązania architektoniczne towarzyszyły tym zjawiskom? Na te i inne pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi już 12 grudnia w Muzeum Nowej Huty, podczas wykładu dra Michała Wiśniewskiego.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Udział bezpłatny

 

 

Dom Czterdziestu Wieszczy i Noblistka w zieleni czyli literackie spacery po Krakowie – Akademia Dydaktyczna

13 grudnia (środa), godz. 17:00
online

Muzealna Akademia Dydaktyczna to miejsce spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń! Najbliższy cykl stałych środowych spotkań adresowanych dla kadry pedagogicznej, poświęcony zostanie przenikającym się od wieków w naszym mieście marszrutom literatury.
Ulica Krupnicza nazywana jest „ulicą muz”. Niemal każda kamienica tutaj skrywa w sobie opowieść o znanych krakowskich malarzach czy literatach. To tutaj przecież swoje pracownie mieli Jan Matejko, Jacek Malczewski czy Józef Mehoffer. To w kamienicy przy Krupniczej 22, w latach 1945-1995 mieścił się Dom Literatów, którego lokatorami byli między innymi: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Halina Poświatowska, Konstanty Ildefons Gałczyński. Spacerując Krupniczą nie sposób pominąć nowej znajdującej się po sąsiedzku atrakcji czyli parku imienia Wisławy Szymborskiej – miejsca niezwykłego, oazy miejskiej nawiązującej do tajemniczego ogrodu – przestrzeni relaksu i kontemplacji. Kompozycja parku została uzupełniona o liczne nawiązania do patronki miejsca.
Wykład przybliży nie tylko genius loci ulicy, ale stanowić będzie inspiracje dydaktyczne do organizacji lekcji i spacerów tematycznych dotyczących dziedzictwa artystycznego i historycznego w przestrzeni miejskiej.

Informacje organizacyjne: Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zainteresowane osoby otrzymują kod dostępu do spotkania. Dział Edukacji wydaje certyfikaty uczestnictwa.
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e – mail: info@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12/426 50 60
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

 

 

Zmierz się z Podgórzem, czyli o geodezji pod Krzemionkami

13 grudnia (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Chcesz coś dobrze poznać? Zmierz to! Z tego założenia wychodzi geodezja – miernicka nauka – opisująca otaczający nas świat poprzez jego pomiary. Także na Podgórzu działali geodeci i zmierzyli miasto pod Krzemionkami w zdłuż i w szerz! Czego się dowiedzieli o Podgórzu i jaki mieli udział w jego powstaniu? Jakie zabytki geodezji można znaleźć wokół kopca Krakusa? Co łączy smoka wawelskiego i londyńskie Greenwich? Z takimi oto nieoczywistościami zmierzy się Mariusz Meus, czyli Pan Południk, opowiadając o pomiarach Podgórza.

Osoba prowadząca: Mariusz Meus

Udział bezpłatny

 

 

Świadkowie, postronni–kim są? O figurze polskiego świadka czasu Zagłady

14 grudnia (czwartek), godz. 19:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18

Zapraszamy na wykład.

Dyskusja nad kategorią świadka w Polsce ma szczególny charakter, obejmuje, bowiem zarówno żydowskie ofiary, jak i społeczność nieżydowską, obecną na scenie przemocy w czasie Zagłady. Pojęciowe utożsamienie dwóch grup pociąga za sobą wiele niejasności, które trzeba koniecznie rozważyć, by móc z precyzją i bez nieporozumień prowadzić w rodzimym kontekście dalsze badania i rozmowy odnoszące się do tej problematyki.
Osoba prowadząca: dr hab. Roma Sendyka (Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci UJ)

Miejsce wydarzenia: Apteka pod Orłem.
Udział bezpłatny.
Limit: 30 osób
Prosimy o potwierdzenie obecności wysyłając wiadomość na adres: apteka@muzeumkrakowa.pl

 

Opowieści o Panu Twardowskim

16 grudnia (sobota), godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35, Kraków

Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem poznamy historię Pana Twardowskiego.

Co łączy Pana Twardowskiego z Pałacem Krzysztofory? Podobno w przepastnych krzysztoforskich piwnicach znajdowała się pracownia alchemiczna Mistrza Twardowskiego. Twardowski był nie tylko wielkim czarnoksiężnikiem, ale także nietuzinkowym człowiekiem, który nie bał się nawet … zawrzeć pakt z diabłem. Co z tego wyniknęło, dowiemy się podczas spektaklu.
Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Cena biletu: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

 

 

„W rytmie Lajkonika, czyli szlakiem niematerialnego dziedzictwa Krakowa” – spacer z pomocami sensorycznymi i elementami audiodeskrypcji

17 grudnia (niedziela), godz. 11:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
Zbiórka: Dziedziniec klasztoru Sióstr Norbertanek ul. T. Kościuszki 88

Spacer skierowany głównie do młodzieży oraz osób dorosłych niewidomych i niedowidzących.

Zapraszamy na dźwiękowy spacer szlakiem miejsc, na co dzień cichych i spokojnych, które tworzą wyjątkowy szlak niematerialnego dziedzictwa Krakowa. Miejsca te, raz do roku ożywają w niezwykły sposób, stając się scenerią barwnych, gwarnych krakowskich zwyczajów i miejskich tradycji. W czasie spaceru, razem z dr Moniką Wodzicką i dr Andrzejem Szoką, będziemy starali się uchwycić ulotne elementy niematerialności tych lokalnych wydarzeń. Nie tylko dowiemy się o dawnym i współczesnym ich przebiegu, lecz również wsłuchamy się w dźwięki, które towarzyszą takim krakowskimi zwyczajom, jak pochód Lajkonika, odpust Emaus czy intronizacja króla kurkowego.

Prowadzenie: dr Andrzej Szoka, dr Monika Widzicka, asysta: Elżbieta Lang

Prosimy o zabranie własnych smartfonów z zestawami słuchawkowymi. Aby mogli Państwo posłuchać nagrań podczas spaceru niezbędne jest pobranie na telefon bezpłatnej aplikacji ECHOES: https://echoes.xyz/ (dostępnej w Sklepie Google Play i AppStore), a następnie wyszukanie i uruchomienie w niej spaceru „W rytmie Lajkonika. Szlakiem niematerialnego dziedzictwa Krakowa”: https://explore.echoes.xyz/collections/Dd8mdtM4qaXzDi7T .

Spacer można wcześniej pobrać na telefon albo streamować w trakcie spaceru.

Limit: 10 osób
Udział bezpłatny. Obowiązkowa rezerwacja: Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109, 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl, tel. 12 426-50-60

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Mury Obronne, Wieża Ratuszowa oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-17.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
– zakończenie tzw. okresu przejściowego

Miasto Kraków od 2010 r. sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych, które tworzone są w celu zachowania krajobrazu kulturowego wybranych terenów.

Powoływanie parków kulturowych to sposób zarządzania zabytkową przestrzenią oraz kluczowe narzędzie poprawy wizerunku danego miejsca, mające służyć m.in. w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Jest to też najnowocześniejsza forma ochrony dziedzictwa, przewidziana w ustawie
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Uchwała Rady Miasta Krakowa nr LXXXIII/2368/22 z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem weszła w życie 1 września 2022 r. Od tego momentu lokalne instytucje, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do przyjętych zasad. Dotyczy to zwłaszcza obiektów i elementów (m.in. szyldów, tablic i urządzeń reklamowych) istniejących na tym terenie przed powołaniem parku. Termin ten mija 31 sierpnia br. Jesteśmy zatem o krok od pełnego funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych na terenie Kazimierza i Stradomia.

Kazimierz ze Stradomiem to wyjątkowy obszar znajdujący się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa, stanowiący ciekawą mozaikę terenów o różnym charakterze, genezie i sposobie zagospodarowania. Walory tego unikatowego terenu doceniono już na początku XX w., wpisując ten konkretny układ urbanistyczny do rejestru zabytków pod nr A-12. Widnieje on również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a także wchodzi w skład historycznego miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii.

Teren parku, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Należy przypomnieć, że wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmuje przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowych i usługowych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości umieszczania szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (także na barkach) oraz urządzeń technicznych. Uchwała porządkuje również kwestię prowadzenia przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (tzw. meleksów).

Miastu zależy aby przestrzeń parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia była estetyczna, uporządkowana ale również efektywnie zarządzana. Patrząc wstecz – na dawny wygląd Starego Miasta, które jako pierwsze zyskało status parku kulturowego, musimy pamiętać o ogromnej zmianie jaka zaistniała w wyglądzie tego miejsca. Mamy nadzieję na uzyskanie podobnego efektu w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Przypominamy, iż wszelkie informacje dotyczące zasad i regulacji obowiązujących na terenie objętym ochroną można znaleźć na stronie internetowej www.parkikulturowe.krakow.pl. Miasto prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie”, w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 18 15.

Wystawy czasowe

 

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie
31.03.2023 – 31.12.2023
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Niezadeptana pamięć. Moje upamiętnienie krakowskiego getta
5.12.2023 – 6.02.2024
HistorycznaFabryka Emalia Oskara Schindlera









PLACES WORTH YOUR TIME