Muzealne aktualności 11 marca – 17 marca

0

Muzealne aktualności 11 marca – 17 marca

Wydarzenia realizowane w ramach „Miesiąca Krakowianek”

Irena Odrzywołek – symbol odwagi i walki – wykład
13 marca (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Urodzona w Byczynie w 1925 roku Irena wychowywała się w duchu socjalistycznym, co nie przeszkodziłoby stała się bohaterką podziemia niepodległościowego. Czyn ten był otwartym sprzeciwem wobec władzy, w której ramach funkcjonowała, jako strażniczka więzienna. Gdyby nie jej poświęcenie i odwaga, nie doszłoby do skutku spektakularne rozbicie więzienia św. Michała, skąd uwolniono 62 więźniów reżimu komunistycznego. Za swoją odwagę została aresztowana, osądzona i stracona w 1946 roku, zaś jej ciało zostało odnalezione dopiero w 2019 roku.

Prowadzenie: Tomasz Karżewicz (MK)
Sala Baltazara Fontany
Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
17 marca (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Sala Baltazara Fontany, Rynek Główny 35
Marzec jest miesiącem nieodłącznie kojarzonym z Dniem Kobiet, dlatego spotkanie poświęcimy niezwykłym kobietom. Opowieści o pięknej i dzielnej królewnie Wandzie oraz o Kindze i jej wspaniałym darze przedstawi nam równie niesamowita postać, nasz gość, Pani Barbara Sęk. Wielu z nas zna postaci Wandy i Kingi, ale czy wiemy jak duże znaczenie miały nasze bohaterki dla Krakowa, a nawet całej Polski? O tym przekonamy się już niebawem.
Barbara Sęk – pisarka, trenerka kreatywnego pisania, aktorka. Prowadzi szkołę kreatywnego pisania – Blok Pisarski, gdzie wspiera w działaniach twórczych adeptów pióra. Wierzy, że literatura oraz teatr się przenikają, wzajemnie współistnieją, dlatego rolę pisarki, trenerki kreatywnego pisania przeplata z rolą aktorki. Od lat występuje w teatrze lalki i aktora – Teatrze Otwartym T.O. z Krakowa.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Cena: 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35m tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Świadomość nadchodzącej Zagłady w pamięci mieszkańców krakowskiego getta

13 marca (środa), godz. 17:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 1

Zapraszamy na seminarium.
Seminarium poświęcone zostanie wiedzy mieszkańców getta o nadchodzącej Zagładzie. Będziemy rozmawiać o tym, jakie informacje docierały do getta i jak na nie reagowali jego mieszkańcy oraz jakie w związku z tym podejmowali decyzje. Do omówienia zagadnienia wykorzystane zostaną narzędzia historyczne i przestrzenne. Ten interdyscyplinarny projekt kierowany przez dr Alicję Jarkowską jest realizowany we współpracy z AGH, reprezentowanym przez dr Stanisława Szombarę, przy udziale studentów/absolwentów historii i judaistyki UJ oraz praktykantów z Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich.

Osoba prowadząca: dr Alicja Jarkowska
Udział bezpłatny.
Limit: 30 osób
Rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

Ulica jako literacko – odczytywanie znaczeń – Akademia Dydaktyczna

13 marca (środa), godz. 17:00
online

Muzealna Akademia Dydaktyczna to miejsce spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń! Najbliższy cykl stałych środowych spotkań adresowanych dla kadry pedagogicznej, poświęcony zostanie przenikającym się od wieków w naszym mieście marszrutom literatury

Co dostrzegamy, wędrując po znanych sobie miejscach? Co możemy odkryć, uważniej się im przyglądając, łącząc informacje i zadając pytania? Autorka proponuje spojrzeć na miasto jak na palimpsest i poszukiwanie w nim inspiracji do narracjach o ludziach, kulturze, historii i cywilizacyjnych przemianach.
W trakcie spotkania zapraszamy na wirtualny spacer po jednej z ulic Krakowa, której kolejne nazwy oddają skomplikowane dzieje XX wieku, budynki natomiast tworzą barwną mozaikę stylów. Spotkali się na niej Henryk Sienkiewicz i Olga Boznańska, a mieszkające przy niej kamienne zwierzęta są strażnikami pamięci. W tej opowieści nie braknie także malarskich i literackich wątków, w tym wzmianki o wydanym niedawno kryminale retro.

dr Marta Rusek (Katedra Nauczycielskiej Edukacji Polonistycznej, Uniwersytet Jagielloński)

Wszystkie spotkania odbywać się będą na platformie Zoom zawsze w środy, o godz. 17.00. Zainteresowane osoby otrzymują szczegółowe informacje wraz z kodem dostępu.

Udział w webinariach jest bezpłatny
Muzeum wydaje zainteresowanym osobom certyfikatu uczestnictwa
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy przez formularz online: https://muzeumkrakowa.pl/akademia-dydaktyczna
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

 

 

Podgórskie zegary z krośnieńskiej fabryki – Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie

13 marca (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład.

Michał Mięsowicz był najsłynniejszym krośnieńskim zegarmistrzem i założycielem Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych. Zegary produkcji Mięsowicza montowane były najczęściej na wieżach ratuszowych, kościelnych, a także na peronach dworcowych, budynkach koszar wojskowych, urzędach pocztowych i dworach bogatego ziemiaństwa. Co łączy krośnieńskiego wytwórcę znakomitych zegarów z Podgórzem? Otóż z tej Fabryki przywędrowały do Podgórza trzy działające w przestrzeni publicznej do dziś zegary. Jeden z nich ozdabia wieżę kościoła św. Józefa, drugi znajdziemy na willi Julii, a trzeci zdobi wieżę kościoła redemptorystów. Zegary Mięsowicza posiada również Kraków. A gdzie? Odpowiedź na to pytanie otrzymają Państwo na wykładzie, na który serdecznie zapraszamy.

Osoba prowadząca: Gerard Zając (Muzeum Rzemiosła w Krośnie)

Udział bezpłatny.

 

Getto przestało istnieć. Jak przebiegała likwidacja żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej?

14 marca (czwartek), godz. 12:00
Apteka Pod Orłem, plac Bohaterów Getta 1

Zapraszamy na spacer edukacyjny.

Likwidacja szpitali i sierocińca, masowe egzekucje na ulicach i w bramach, ucieczki kanałami i wyciąganie Żydów z prowizorycznych bunkrów… Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice. Dowodzeni przez Amona Goetha zamordowali od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6-8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow.
Uczestnicy spaceru poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną krakowskiego getta.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski
Limit: 20 osób
Bilet: 20 zł
Bilety do kupienia online.

 

Warsztaty koronki klockowej

14 marca (czwartek), godz. 16:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa.
Warsztaty zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.
*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski (wałek i stojak) mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

Limit: 10 osób dla osób bez wałka i stojaka
Cena udziału: 20 zł
Konieczna rezerwacje przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

„Darcie pierza” – babskie haftowanie – warsztat

14 marca (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się, więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania. W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą jak i doświadczanym hafciarkom. A jak to podczas spotkań bywa, będzie i drobny poczęstunek i czas na rozmowy oraz żarty tak by każdy mógł poczuć się jak w domu i miło spędzić wieczór. To spotkanie jest szczególnie dedykowane kobietom.
Prowadzenie: Kamila Zielińska

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI

Cena udziału: 20 zł/osoby
Rezerwacje i zakup biletów: zakup biletów online za pośrednictwem strony internetowej: bilety

 

Wiosenna lekkość koronki – koronka klockowa

16 marca – 17 marca (sobota – niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Zapraszamy na warsztaty.
Czy klocki służą wyłącznie do zabawy? Jaki jest związek między klockami a nićmi? I gdzie w tym wszystkim rękodzieło? Zapraszamy na warsztaty poświęcone koronce klockowej! Na naszych zajęciach będą mogli Państwo nauczyć się podstaw związanych z tą techniką.
Dwudniowe warsztaty (sobota – niedziela) potrwają od 10.00 do 14.00 w Spotce w Pałacu Krzysztofory. Organizatorzy zapewniają materiały do pracy.

Osoba prowadząca: Monika Dąbrowa

Limit: 6 osób, cena: 20 zł
Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Wiosenna lekkość koronki – koronka frywolitkowa

16 marca – 17 marca (sobota – niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Zapraszamy na warsztaty.

Frywolitka, pikotka, czółenko – słowa te mogą brzmieć nieco zagadkowo, ale specjaliści i specjalistki związane z rzemiosłem artystycznym z pewnością je znają. Frywolitka jest starą techniką ozdobnego wiązania nitek. Znana już była w starożytnym Egipcie i Chinach, a w średniowieczu trafiła do Europy. Choć etymologia tej techniki wywodzi się z łacińskiego słowa frivolus i oznacza coś bezwartościowego i błahego, to wbrew nazwie koronka frywolitkowa skradła już niejedno serce i zyskała na popularności. Wykonywane w tej technice wzory mogą ozdobić bieżnik czy serwetę, ale równocześnie świetnie nadają się, jako ozdoba ubrania czy biżuteria.
Na naszych warsztatach będą mogli Państwo nauczyć się podstaw związanych z tą techniką. Warsztaty potrwają od 10.00 do 14.00 w Spotce w Pałacu Krzysztofory. Uczestnik musi przynieść dwa czółenka, szydełko o grubości 0,7 – 0,8, nożyczki, długopis oraz okulary, jeśli potrzebuje ich do pracy.
Warsztaty potrwają dwa dni.

Osoby prowadzące: Magdalena Bodnarowska-Albrych, Agnieszka Orlicka

Limit: 6 osób, cena: 20 zł
Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

10. Konkurs Drzewka Emausowego

16 marca (sobota), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Plac Szczepański

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Z pewną obawą oczekiwaliśmy wówczas na pierwsze prace, nie wiedząc, czy nasz pomysł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednak szeroki odzew, a przede wszystkim kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawieranych w zgłaszanych do konkursu pracach z roku na rok zaskakiwała nas coraz bardziej. Wzrastała nie tylko ilość przynoszonych na konkurs drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie nie tylko twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Konkurs przekroczył także granice Krakowa, angażując również twórców z bliższych i dalszych okolic miasta, a dzięki swojej internetowej odsłonie, wprowadzonej w czasie pandemii równolegle do konkursu głównego, mogliśmy podziwiać prace powstające w odległych miejscach Polski, a nawet za granicą. Zapraszamy, zatem Państwa do wzięcia udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego konkursu!

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.

Zapraszamy do udziału w sześciu konkursowych kategoriach:

drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn., co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.
Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy

Prace konkursowe będziemy przyjmować na Placu Szczepańskim w sobotę 16 marca 2024 r., od godziny 10.00 do 12.00. Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu. O godzinie 12.00 autorzy wraz Pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar Pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (16 marca 2024 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Pałacu Krzysztofory, jednak bardzo prosimy, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 roku, o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Będzie to jednocześnie wernisaż pokonkursowej wystawy, którą będzie można oglądać w salach wystaw czasowych na II piętrze Pałacu Krzysztofory od 24 marca (od ogłoszenia wyników o godz. 15.00) do 19 maja 2024 roku. Na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności będzie można głosować w trakcie trwania wystawy, a wyniki podamy na naszym oddziałowym profilu FB po zamknięciu wystawy – 20 maja 2024 r. (jak tylko uda nam się je podliczyć).

Konkurs Drzewka Emausowego online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy tradycyjnie już zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego ( zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl ) w terminie od 18 do 21 marca 2024 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 22 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 28 marca 2024 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do konkursu głównego 16 marca. Chcemy, bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Kraków

Sponsorzy wydarzenia

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

Regulaminy konkursu znajdują sie na stronie Muzeum

 

 

Warsztaty tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych

16 marca (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty do Rydlówki w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.

Podczas warsztatów dowiemy się na czym polegały obchody niedzieli palmowej, zwanej kwietną, z czego robiono tradycyjne palmy wielkanocne, do czego służyły. Podczas warsztatów własnoręcznie stworzymy takie palmy, jakie kiedyś robiono na wsi podkrakowskiej. Spleciemy gałązki rożnych krzewów, wierzby, leszczyny i trzciny, ozdobimy kolorowymi bibułkami, a powstałe palmy, bagnięcia, czy też miotełki uczestnicy zabiorą do domów żeby niosły szczęście i ochronę na cały rok.

Osoby prowadzące: Joanna Zdebska-Schmidt / Kamil Kopek
Limit osób: 15 – uczestnicy
Cena: 20 zł / os.
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających
adres: Rynek Główny 35, telefon: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Warsztaty z drewnem. Tropem skrzydlatych mieszkańców Jugowic

16 marca (sobota), godz. 11:00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy do Fortu Jugowice na kolejne warsztaty z drewnem! Tym razem, zajęcia dla Was poprowadzą Kasia i Mirek – czyli Bure Wióry. Jest to rodzinna firma tworząca drewniane rękodzieło.
Czy wiecie, że Fort Jugowice to oddział Muzeum Krakowa, który ma jeden z największych terenów zielonych?
Zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy tropić zwierzęcych mieszkańców okolicy, a następnie pomalujemy ich drewniane podobizny. Będziemy pracować ręcznymi narzędziami i spróbujemy swoich sił w cięciu kształtów. Zachęcamy do przyniesienia własnych lornetek.

Osoba prowadząca: Bure Wióry
Cena udziału: 20 zł
Limit miejsc: 10 osób (+ 1 opiekun na dziecko może wejść bezpłatnie)
Konieczna rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

Wyspiański na krakowskiej scenie – spotkanie z Agatą Dudą-Gracz

16 marca (sobota), godz. 15:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

 

 

Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie do Rydlówki.

Jak Kraków zna i rozumie Wyspiańskiego? Czy jego życie, myśli słowa inspirują, czy wciąż pozostają aktualne?
Zapraszamy do Rydlówki na wyjątkową rozmowę prof. UJ dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl z Agatą Dudą-Gracz reżyserką spektaklu ,,Proszę Państwa Wyspiański Umiera” granego na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. W tym spektaklu podobnie jak w naszym muzeum teraźniejszość miesza się z historią, a to co wyobrażone staje się realnym. Czy uda się oddzielić prawdę od fikcji? W rocznicę prapremiery „Wesela” będziemy rozmawiać też szerzej o teatrze, marzeniach, sztuce, miłości, życiu i pamięci. Będzie to także okazja, by usłyszeć relację o tym, jak wygadała praca nad spektaklem poświęconym Wyspiańskiemu dosłownie z zza kulis teatru, bo bezpośrednio od autorki, reżyserki i scenografki w jednej osobie.

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI.

Limit osób: 40
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających
adres: Rynek Główny 35, telefon: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Mury Obronne oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

Wystawy czasowe

Fb

Yt

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Bunt w systemie. Muzyczne
przestrzenie wolności 1945–89
23.02.2024 – 23.01.2025









PLACES WORTH YOUR TIME