Muzealne aktualności 12 – 18 grudnia

0

DNI DLA ZIEMI W MUZEUM KRAKOWA

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów – zobowiązanie takie nakłada na nas „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.

Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemi – w każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny – otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym. 24, 25 i 31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

W dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w dniach 19-25 grudnia –  Rynek Podziemny. Zmienia się też harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Również oddział Thesaurus Cracoviensis będzie udostępniony zwiedzającym wyłącznie w dniach 16-17 grudnia. 

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.  Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.

Aktualne godziny otwarcia oddziałów Muzeum krakowa są dostępne na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/godziny-otwarcia-i-ceny-biletow

 

 

KRAKOWIANIE NA AFISZACH ŚMIERCI  SPIRALA ZBRODNI
– WYKŁAD

13 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach programu edukacyjnego „Obok nas” – Trasa Pamięci.

Od samego początku okupacji niemieckiej terror był stałym elementem życia codziennego krakowian. Informacje o rozstrzelanych mieszkańcach naszego miasta zaczęto umieszczać na tzw. „afiszach śmierci” od listopada 1943 r. Znajdowały się na nich listy nazwisk zakładników i więźniów, którzy zostali skazani na karę śmierci za czyny popełnione przeciwko władzy okupacyjnej. Obwieszczenia zawierały również nazwiska osób, na których wyrok został wykonany. Ich publikacja miała związek z rozporządzeniem Hansa Franka z 2 października 1943 r. „O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Od jesieni 1943 r. do stycznia 1945 r. przeprowadzono w Krakowie ponad 100 masowych egzekucji. Psychologiczny efekt zastraszania osiągany publicznymi masakrami potęgowały wywieszane publicznie dużego formatu kolorowe afisze śmierci.

Osoba prowadząca: Wojciech Górny

Limit: 40 osób
Udział bezpłatny
Brak rezerwacji

 

 

KAMERA NA NOWOHUCIAN – FOTOGRAFOWIE LAT 80. XX WIEKU


fot. Mariusz Bembenek, Plac Dominikański, maj 1989 r.

13 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Kamera na Nowohucian”. Grudniowym tematem będą fotografowie lat 80. XX wieku.

Lata 80. XX wieku przeszły do historii Polski jako czas formalnego obowiązywania stanu wojennego, niespokojnych lat po jego zniesieniu i początku zmian ustrojowych pod koniec tej dekady. W tamtym czasie Nowa Huta była jednym z najważniejszych miejsc oporu w kraju przeciwko ówczesnym rządom, a dzielnica stała się areną ponad 30 manifestacji ulicznych i strajków w Hucie im. Lenina w 1981 czy 1988 roku.

Niewielu decydowało się dokumentować takie wydarzenia za pomocą fotografii. Wymagało to sporej odwagi i wiązało się z dużym ryzykiem. Tematem grudniowej „Kamery na Nowohucian” będą opowieści takich właśnie osób działających w Nowej Hucie.

O realiach działania fotografów uwieczniających ostatnie lata PRL-u z Jackiem Stokłosą i Mariuszem Bembenkiem rozmawiać będzie prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zapraszamy na spotkanie ze świadkami historii.

Wykorzystane zdjęcie pochodzi z maja 1989 i zostało wykonane na placu Dominikańskim przez Mariusza Bembenka, dzięki uprzejmości którego je prezentujemy.

Wstęp bezpłatny

 

 

DZIEŃ JAK CO DZIEŃ, CZYLI ŻYCIE CODZIENNE
W ŚREDNIOWIECZNYM KRAKOWIE

– OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

14 grudnia (środa), godz. 16:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie po średniowiecznym Rynku krakowskim. Dowiemy się o modowych trendach, za którymi podążali ówcześni mieszczanie, poznamy sekrety dawnych krakowskich jadłospisów i odkryjemy meandry historii systemu miar i wag, który obowiązywał średniowiecznych kupców. Wśród pochodzących sprzed wieków artefaktów odnajdziemy też przedmioty codziennego użytku, doskonale nam znane w XXI wieku.

Osoby prowadzące: Szymon Jarosiński, Katarzyna Kucharska / asysta: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych.
Udział bezpłatny
Limit osób: 15
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437;
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60.

 

OBIEKTY Z KOLEKCJI NOWEJ HUTY I ICH HISTORIE
– SPOTKANIE ONLINE

14 grudnia (środa), godz. 17:00
Spotkanie online. Osoby zainteresowane otrzymują po zgłoszeniu kod dostępu do spotkania.

Muzeum Krakowa zaprasza Nauczycielki i Nauczycieli na wydarzenie online w ramach Akademii Dydaktycznej.

Muzeum Nowej Huty opiekuje się zbiorami związanymi z historią dzielnicy, jak i okresu PRL. W sporej części są to fotografie obrazujące życie codzienne minionych dekad oraz istotne wydarzenia. W kolekcji oddziału znajdują się ponadto artefakty związane z działalnością opozycji antykomunistycznej. Jednak kanwą do często nieoczywistych narracji z „miasta idealnego” będą przedmioty codziennego użytku czy artefakty z zakresu wzornictwa przemysłowego, które stały się ikonami stylu, a czasem i popkultury minionej epoki.

Osoba prowadząca: Karolina Żłobecka

Wydarzenie w ramach Bloku zajęć online – przedmioty, kolekcje, opowieści

Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl

 

KRZYSZTOFORY. PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ.
– WYKŁAD

 

14 grudnia (środa), godz. 17:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach cyklu „Krzysztoforskie reminiscencje”.

Pałac Pod Krzysztofory to jedno z najważniejszych w Krakowie miejsc pamięci. W XIX w. pałac był świadkiem ważnych wydarzeń o charakterze patriotycznym. W 1914 r. w gmachu znajdowało się najważniejsze w mieście biuro werbunkowe Legionów Polskich, a także koszary legionistów. W listopadzie 1918 r. w pałacu mieściły się biura Wydziału Administracji Polskiej Komisji Likwidacyjnej, tymczasowego organu władzy polskiej dla zaboru austriackiego oraz Śląska Cieszyńskiego.

Osoba prowadząca: Janusz Tadeusz Nowak

Limit osób: 100
Wstęp bezpłatny
Bez rezerwacji

 

PODGÓRZE POD LUPĄ: MYDLARNIA
– OPOWIEŚĆ PRZY MAKIECIE

14 grudnia (środa), godz. 17:00
Hol Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na nowy cykl spotkań, wykładów, warsztatów – „Podgórze pod lupą”.

Będziemy w nim prezentować i opowiadać historię podgórskich budynków i miejsc, które już dziś nie istnieją. Dr Robert Gaweł i Jakub Jastrzębski będą dla Państwa przygotowywać makiety tych budynków i przy makietach o historii tych miejsc opowiadać. Będziemy spacerować, będziemy też zapraszać na inne aktywności.

Podczas pierwszego spotkania poznamy dawną podgórską mydlarnię. Dr Robert Gaweł, mistrz makiet, przygotowywał makietę od długiego czasu, a badania budynku prowadził jeszcze dłużej. Opowie o historii mydlarni, o jej architekturze, o tym, gdzie się znajdowała.

Wstęp bezpłatny

 

WARSZTATY KORONKI KLOCKOWEJ

15 grudnia (czwartek), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21.

Zapraszamy na warsztaty koronki klockowej w Domu pod Krzyżem (Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa) przy ul. Szpitalnej 21. Warsztaty zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych przeprowadzą mistrzynie sztuki koronkarskiej ze Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Uczestnikom udostępniamy warsztat koronkarski oraz materiały.

Osoby prowadzące: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej

Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl

Czas trwania warsztatów: 2 godziny (16:00-18:00)
Limit: 12 osób*
Cena: 10 zł / osoba
Wydarzenie stacjonarne

*Osoby posiadające własny warsztat koronczarski mogą uczestniczyć w zajęciach po wyczerpaniu się limitu wolnych miejsc. W tym celu prosimy o kontakt mailowy pod adresem: folklor@muzeumkrakowa.pl

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
„STAŁ DWÓR SZLACHECKI”

15 grudnia (czwartek), godz. 16:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej.

Poprowadzi je kuratorka wystawy – Melania Tutak, która opowie Państwu nie tylko o niezwykłej historii czterech prawobrzeżnych dworów, ale przede wszystkim o ludziach z nimi związanych – zarówno postaciach historycznych jak i tych, którzy współcześnie pielęgnują pamięć o dworach i ich mieszkańcach.

Wstęp w cenie biletu na wystawę
Brak rezerwacji

 

ŚWIATY I PAJĄKI. DAWNE OZDOBY I ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE
 ZAJĘCIA ŚWIĄTECZNE ORAZ OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ Z ELEMENTAMI WARSZTATOWYMI, AUDIODESKRYPCJĄ I POMOCAMI DOTYKOWYMI

15 grudnia (czwartek), godz. 16:30
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na zajęcia świąteczne oraz oprowadzanie po wystawie stałej z elementami warsztatowymi, audiodeskrypcją i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W świątecznym zabieganiu warto choć na chwilę zatrzymać się i poczuć ducha świątecznego przez pryzmat historii. Podczas muzealnych zajęć dowiemy się, jakimi przyprawami pachną święta oraz jak delikatne i ażurowe potrafią być ozdoby choinkowe. A wszystko to w otoczeniu dawnej mieszczańskiej kamienicy, gdzie skrzypiące podłogi i drewniane stropy przechowują opowieść o świątecznych zwyczajach naszych przodków.

Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel, Michał Hankus / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit miejsc: 10
Wstęp bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437.
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60.

 

PLAC SZCZEPAŃSKI – SALON KULTURALNY KRAKOWA?

15 grudnia (czwartek), godz. 17:30
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na najnowsze spotkanie z cyklu „DNA Krakowa”.

Plac Szczepański przeszedł drogę od miejsca usytuowania świątyni, przez plac targowy i parking, do jednego z reprezentacyjnych wnętrz urbanistycznych Krakowa. W czasie najbliższego spotkania zastanowimy się nad tym, w jaki sposób liczne, skupione wokół Placu Szczepańskiego instytucje, zwłaszcza o charakterze kulturalnym, mogą wspólnie przyczynić się do rozwoju jego społecznych funkcji, co mogłoby przyczynić się do jego dalszego ożywienia.

Spotkanie poprowadzi dr Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa

Wśród gości m.in.:

  • Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury
  • Waldemar Raźniak, Dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
  • Tomasz Popiołek, Dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UMK
  • Zbigniew Witek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
  • Łukasz Pawlik, Zastępca Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie
  • Paulina Zarzycka, Bunkier Sztuki

Spotkanie przygotowali Kamil Stasiak i Katarzyna Winiarczyk

„DNA Krakowa”

Jak kod genetyczny decyduje o cechach człowieka, tak mieszkańcy, występujące między nimi powiązania oraz wynikająca z nich aktywność, są podstawą dla kształtowania charakteru Krakowa. Miejski ekosystem tworzą organizacje i ludzie działający w różnych obszarach, o rozmaitych motywacjach, postawach, celach i sposobach działania. Te odmienności mogą stać się przestrzenią konfliktu, ale wymiana doświadczeń i dialog dają szansę, by różnice te przekuć w siłę. Zapraszamy więc na kolejne spotkanie „DNA Krakowa”.

Brak rezerwacji
Wstęp wolny

 

MŁODOPOLSKIE MAŁŻEŃSTWA
– WYKŁAD

15 grudnia (czwartek),  godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 26
Transmisja online: 
profil Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach cyklu „Herbatka u Rydlów”.

W listopadzie 1900 roku odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna nie byli jedynymi, którzy swoją miłością przełamali ówczesne konwenanse. Wcześniej dokonali tego Włodzimierz Tetmajer i Anna Mikołajczykówna oraz Stanisław Wyspiański i Teodora Pytko. Mniej znanym ale także łączącym różne środowiska było małżeństwo malarza Józefa Krasnowolskiego i Salomei Wiktori Turbas zawarte w 1902 roku. O tych związkach i twórczej fascynacji naturą i wiejskim życiem opowie dr hab. Bogusław Krasnowolski, prof. UPJPII.

Limit osób: 40
Udział bezpłatny

Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

OKUPACJA KRAKOWA W PROTOKOŁACH SEKCYJNYCH ZAKŁADU MEDYCYNY SĄDOWEJ
– WYKŁAD

15 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Sala wystawy stałej, Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

II wojna światowa w Krakowie od początku niosła ze sobą krwawe żniwo. Już wydarzenia z września 1939 r. obfitowały w wiele ofiar śmiertelnych. W następnych latach w naszym mieście coraz częściej pojawiały się ofiary zamordowane przez Gestapo i inne okupacyjne formacje policyjne. Potem, gdy krzepły struktury Polskiego Państwa Podziemnego, zaczęto notować ofiary zamachów, które były związane z administracją okupacyjną. Sądy podziemne w Krakowie w ramach Kierownictwa Walki Cywilnej orzekły 67 wyroków śmierci na winnych kolaboracji z Niemcami, z czego wykonano około 30. Egzekucjami zajmowały się specjalne oddziały Armii Krajowej. Jednym z nich dowodził Jan Kowalkowski pseud. „Halszka”. Rok 1945 przyniósł kolejne ofiary, tym razem związane z wejściem Armii Czerwonej. Na podstawie zachowanych oryginalnych materiałów z Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie można często poznać okoliczności tych wszystkich wydarzeń, o których rzadko wspomina się w dostępnych pracach historycznych.

Osoby prowadzące:

  • Tomasz Stachów
  • dr hab. Tomasz Konopka- Kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bez limitu liczby osób
Wykład bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

 

BUDUJEMY NOWE MIASTO – DUNAÚJVÁROS
– WYKŁAD

15 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Dunaújváros to jeden z największych zespołów urbanistycznych zrealizowanych po 1945 roku na Węgrzech. W omawianym okresie, podobnie jak inne kraje bloku wschodniego, Węgry rozpoczęły program przyspieszonej industrializacji. Na strategiczne miejsce dla rozwoju przemysłu stalowego oraz rozwoju przemysłu militarnego wybrano niewielką wieś Dunapentele, położoną ok. 30 km na południe od Budapesztu. Od 1952 roku nowe miasto nosiło nazwę Sztálinváros (Miasto Stalina). Podobniej, jak Nowa Huta, było modelowym przedsięwzięciem socjalistycznego państwa. Na poziomie urbanistyki i architektury reprezentowało zasady realizmu socjalistycznego i do pewnego stopnia uzupełniało koncepcje nowej estetyki wobec projektów, które powstawały w stolicy w związku z powojenną odbudową. Jeszcze jedno podobieństwo polegało na zmianie, która zaszła w przestrzeni miasta po 1956 roku, kiedy zmieniono jego nazwę na Dunaújváros, a w nowych dzielnicach sięgnięto po modernizm. Wykład poświęcony Dunaújváros przybliży specyfikę rozwoju kultury węgierskiej w okresie powojennym i pokaże analogie pomiędzy Węgrami a innymi państwami bloku wschodniego w tym czasie.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

 

THESAURUS Z MIKOŁAJEM 2022

16-17 grudnia (piątek – sobota)
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

5-lecie oddziału Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów

6 grudnia 2017 roku został uruchomiony Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów, nowy oddział Muzeum Krakowa. Jest to pierwszy w Polsce Magazyn Zbiorów w formule otwartej dla publiczności, w którym można oglądać kolekcje muzealiów gromadzone przez 123 lata istnienia Muzeum.

Na czterech piętrach budynku, zajmujących 2209 m2, zostało zgromadzonych już ponad 200 000 artefaktów. Zbiory są dostępne dzięki dużym przeszkleniom w szafach oraz pomieszczeniach magazynowych, w których są przechowywane. Zwiedzający mają dzięki temu ułatwiony dostęp do oglądania eksponatów na wyznaczonej trasie zwiedzania, a również do swobodnej i niczym nieograniczonej interpretacji. Poprzez przeszklone powierzchnie można również przyjrzeć się pracy konserwatorów różnych specjalizacji, którzy przywracają artefaktom piękno i blask, a zarazem niejednokrotnie odkrywają wiele ciekawych informacji.

Patronem naszego oddziału. jest św. Mikołaj znany współcześnie jako postać
związana ze świętami Bożego Narodzenia, obdarowujący nas prezentami. Owa
koncepcja daru ma również dla nas ogromne znaczenie, ponieważ pierwsze
kolekcje naszego Muzeum powstały właśnie w oparciu o dary, co jest w dalszym
ciągu jednym z podstawowych źródeł nabywania zabytków.

Warsztaty: tradycyjne ozdoby choinkowe z ekologicznych materiałów

Z okazji święta oddziału proponujemy Państwu warsztaty, w czasie których uczestnicy wykonają tradycyjne ozdoby choinkowe z ekologicznych materiałów.
Pod okiem instruktorów – w zależności od stopnia trudności – będzie można wykonać własnoręcznie zabawki choinkowe wzorowane na tych, które Muzeum przechowuje w swoich zbiorach. Przygotowane dekoracje uczestnicy zabiorą ze sobą.
Warsztaty zostaną poprzedzone krótką opowieścią na temat postaci św. Mikołaja oraz pokazem zabytków związanych z jego postacią.
Oprowadzenie uczestników warsztatów po trasie zwiedzania w Thesaurusie w towarzystwie św. Mikołaja (krótka opowieść o Mikołaju) do sali spotkań, gdzie będą przeprowadzone warsztaty ozdób choinkowych odbędzie się – dla uczniów w piątek, a w sobotę dla rodzin z dziećmi.

Zapraszamy uczestników do wspólnego świętowania Mikołaja w Thesaurusie!
Z okazji piątych urodzin oddziału przygotujemy wyjątkowe ozdoby choinkowe:

  • 16 grudnia (piątek)

Zapraszamy dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych z klas 1–8 na wspólne świętowanie!
Warsztaty odbędą się w godzinach: 10.00–11.30 oraz 12.30–14.00
Koszt: 100 zł od grupy + 5 zł od osoby
Limit: 20 osób (jeden opiekun na 10 dzieci)

  • 17 grudnia (sobota)

Zapraszamy uczestników indywidualnych, rodziny z dziećmi
Warsztaty odbędą się w godzinach: 10.00–11.30
Opłata: 15 zł od osoby
Limit: 20 osób (opiekun i dziecko)

Rezerwacje na warsztaty: Centrum Obsługi Zwiedzających,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

Zarówno w piątek, jak i w sobotę przyjmujemy dary związane z obrzędowością
bożonarodzeniową. Mogą to być kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, stroje
świąteczne, listy do św. Mikołaja, fotografie, grafiki, zabawki.

 

XIX-WIECZNY MAKE UP
– WARSZTATY POŚWIĘCONE CHARAKTERYZACJI

17 grudnia (sobota), godz. 11:00
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Maszyneria teatru”.

Podczas warsztatów skupimy się na pracy teatralnego charakteryzatora sięgając do początków tworzenia się tego zawodu. Zdradzimy garderobiane sekrety gwiazd i opowiemy o sposobach kształtowania scenicznego wizerunku. Podczas warsztatów zgłębimy zarówno historyczne, jak i współczesne techniki charakteryzacji teatralnej.

Osoba prowadząca: Joanna Cieślik

Limit osób: 15
Wstęp w ramach biletu wstępu na wystawę; 14 zł bilet normalny; 10 zł bilet ulgowy

Możliwość zakupu biletów: kasa w Domu pod Krzyżem
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

KOLOROWE PAJĄKI
– WARSZTATY

17 grudnia (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty w ramach cyklu wydarzeń „Herbatka u Rydlów”.

Na obrazach Włodzimierza Tetmajera możemy podejrzeć dawne bronowickie zwyczaje świąteczne: jak ubierano się, jak przystrajano dom na święta i co jedzono. Wspólnie pod okiem doświadczonej etnografki i pasjonatki ludowych tradycji poznamy dawne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i stworzymy oryginalne ozdoby świąteczne do swoich domów.

Osoba prowadząca: Anna Koblak

Limit: 15 osób
Cena: 15 zł
Zakup biletów: w kasie w Rydlówce
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

MOJE BRONOWICE – FINAŁ KONKURSU

17 grudnia (sobota), godz. 14:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Transmisja online na 
profilu Rydlówki na Facebooku

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na finał konkursu wspomnieniowego.

Rydlówka i Centrum Aktywności Seniora z osiedla Widok wraz z Radą Dzielnicy VI – Bronowice zapraszają na finał Konkursu „Moje Bronowice” poświęconego wspomnieniom związanym z obszarem dzisiejszej Dzielnicy VI. Podczas finałowego spotkania ogłosimy finalistów konkursu i uroczyście wręczymy nagrody za najciekawsze wspomnienia. Wydarzenie będzie również okazją do poznania się nawzajem, wysłuchania opowiadań o dawnych Bronowicach i podzielenia się w szerszym gronie swoimi wspomnieniami.

Osoba prowadząca: Joanna Zdebska-Schmidt

Limit: 40 osób
Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji, pierwszeństwo dla uczestników konkursu

„PRZED OBLICZEM GWIAZD TWYCH BIAŁYCH”. VARDA GETZOW
 OPROWADZANIE Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

17 grudnia (sobota), godz. 15:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Muzeum KL Plaszow oraz Fabryka Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają na oprowadzanie po wystawie czasowej z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Izraelska artystka Varda Getzow w swojej najnowszej wystawie „Przed obliczem gwiazd Twych białych” odnosi się najmłodszych ofiar Holokaustu, kładąc nacisk na wymiar przeżyć i traum, którym zakończenie działań wojennych nie położyło kresu. Artystka traktuje dziecięce cierpienie jako stały element historii świata kreowanego przez dorosłych. Prezentowane dzieła nierozerwalnie złączone są z tematyką II wojny światowej, ale ich wymowa jest uniwersalna: stawiają stale aktualne pytania o wymiar pamięci, postpamięci i zagrożeń, jakie niesie obojętność.
Artystka umiejętnie łącząc w swoim warsztacie techniki rysunku i akwareli, obiekty ready-made, instalacje site-specific, wydruki cyfrowe na tkaninach i zdjęcia archiwalne, tworzy intymne medium do kontaktu z odbiorcą jej sztuki, zachęcające do osobistej refleksji nad historią i teraźniejszością.

Prowadzenie: Kamil Karski (Muzeum KL Plaszow) / Katarzyna Bury (Muzeum Krakowa)

Wydarzenie bezpłatne
Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji dokonanej przez stronę Muzeum KL Plaszow lub Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35), tel.: 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Udział zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia.
Czas trwania: 1 godz.

Przy współpracy z Muzeum KL Plaszow

CO MOGĄ SMOKI, A CZEGO NIE, ZARAZ DOWIESZ SIĘ
– SPEKTAKL DLA DZIECI

18 grudnia (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum krakowa, zaprasza na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu „Księgi Krzysztoforskie”.









PLACES WORTH YOUR TIME