Muzealne aktualności 12 lutego – 18 lutego

0

Muzealne aktualności 12 lutego – 18 lutego

Ferie 2024
Zimowe opowieści w muzeum Krakowa

W dniach 12 lutego – 25 lutego 2024 r. zapraszamy do Muzeum Krakowa na Ferie w Muzeum. Tegoroczny program zatytułowany Zimowe opowieści w Muzeum Krakowa na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom i młodzieży szkolnej, jak i nieco starszym.

Nasze zimowe opowieści będą Was angażować w warsztaty muzealne, oprowadzanie, rozmowy, zabawę. Weźmiecie udział w grach historycznych, zajęciach plastycznych, warsztatach rękodzieła, grach terenowych i zabawach interaktywnych i wielu innych. Wśród ciekawych tematów przygotowanych przez muzealnych specjalistów pojawią się również wątki ekologiczne, które subtelnie przeplatają się w muzealnych zimowych opowieściach.

Zapraszamy i życzymy wspaniałej zabawy!

Szczegółowy program znajduje się na www.muzeumkrakowa.pl

 

 

Smaki krakowskiej kuchni

15 lutego (czwartek), godz. 10:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum do kołyski to nowy cykl zajęć, który adresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci (do 2 roku życia) oraz rodziców spodziewających się potomstwa.

Chcemy, aby czas oczekiwania na narodziny dziecka oraz urlopów wychowawczych rodzice mogli spędzić w sposób aktywny i ciekawy. Dlatego też zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów maluszków do wspólnego odkrywania naszego miasta oraz oddziałów Muzeum Krakowa.
Kapłony, kwiczoły i sago; przyprawy korzenne, angielka i mątewka. Czy dziś jeszcze pamiętamy, jakie dania i narzędzia kryją się pod tymi nazwami? Czy wiemy, jakie potrawy przyrządzano na świąteczne dni i czym była kolacja cukrowa? Zapraszamy Państwa na zajęcia poświęcone dawnej kuchni, wykwintnym daniom i intrygującym przyrządom, których używali kuchmistrz i chłopcy kredensowi. Spróbujemy rozwikłać kilka dawnych przepisów, pozgadywać nazwy przypraw, a także wcielimy się w mieszczańską panią domu.
Prowadzenie: Małgorzata Kuciel, Anna Magiera (Muzeum Krakowa)

Informacje organizacyjne
– miejsce zbiórki: parter Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35
– zajęcia odbywać będą się w przestrzeni SPOTKA, w Pałacu Krzysztofory, gdzie znajdują się toalety oraz kuchnia
– do wejścia prowadzi kilka schodków, po których trzeba będzie wynieść wózek (możliwa ewentualna pomoc ochrony)
– w przestrzeni SPOTKI możliwość korzystania z wózków spacerowych, a także wyjęcia dziecka z wózka i położenia na macie
Bilet w wysokości 20 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Legendy zaklęte w świetle i cieniu – Legenda o zaczarowanych gołębiach

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

17 lutego (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.

Jakie zwierzę jest wizytówka Krakowa? Niektórzy odpowiedzą, że Smok Wawelski, inni wskażą na … gołębie! Czy wiecie, że z krakowskimi gołębiami związana jest pewna legenda, w której pojawiają się rycerze oraz książę Henryk Prawy? Jaki jest ich związek z gołębiami, dowiemy się podczas styczniowego spotkania. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki, aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zachęcamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty
Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Limit osób: 30 osób (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Cena biletu: 20 zł od dziecka
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Piękne pisanie – warsztaty kaligrafii

17 lutego (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Zapraszamy na warsztaty.

Kaligrafia to nie tylko piękne litery, ale także ekspresja myśli i emocji. Własnoręcznie napisany list lub bilecik to wyjątkowy sposób na wyrażenie swoich uczuć. To także znakomita okazja do wyciszenia się i zwolnienia tempa, bowiem sztuka pisania wymaga uważności i spokoju.
Zapraszamy serdecznie dzieci i dorosłych na warsztaty kaligrafii do Rydlówki. Będziecie mogli pod okiem profesjonalisty stworzyć własne, niepowtarzalne dedykacje dla najbliższych.
Młodsi uczestnicy pracować będą z użyciem specjalnych pisaków pędzelkowych (tzw. brush pen), a dorośli będą mogli stworzyć swoje prace posługując się tradycyjnymi narzędziami, obsadką i stalówką maczaną w atramencie. Zapisane bileciki z dedykacjami będzie oczywiście można zabrać ze sobą, by obdarować nimi najbliższych.

Warsztaty poprowadzi Dominika Furgał, która już od siedmiu lat zajmuje się kaligrafią i uczy innych jak tworzyć swoje własne dzieła.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI.

Limit: 15 osób
Rodziny z dziećmi od lat 8
Cena udziału: 20,00 zł/os
Rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

Między wschodem a Krakowem – nowy termin

17 stycznia (sobota), godz. 12:00 oraz 14:30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na warsztaty.

Kraków od wieków był miejscem spotkań wielu kultur. Świadczą o tym osobliwe znaleziska odkryte w trakcie badań archeologicznych na Rynku Głównym. Podczas zajęć sprawdzimy jakie towary docierały ze wschodu do średniowiecznego Krakowa. Zobaczymy między innymi wyjątkową zawieszkę z monety bizantyńskiej, jedwabną sakiewkę czy wity pierścień typowy dla kultury wschodnich Słowian. Poszukamy również ziarnka prawdy w legendach upamiętniających najazdy tatarskie. W części warsztatowej ozdobimy płócienną torbę malarskim wizerunkiem Lajkonika.
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska

Grupa odbiorców: rodziny z dziećmi w wieku 7-12 lat
Koszt: 15 zł/os. (jeden opiekun zwolniony z opłaty za wstęp)
Konieczna rezerwacja. Informacje, rezerwacje i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

Wchodzimy ze świętem oddziału w nowy cykl tematyczny, tym razem będą to kierunki świata, w 2024 roku zaczynamy od tematu „Wschód”. Poruszane zagadnienia, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat żywiołów są nadal aktualne, ale teraz przefiltrujemy je przez kierunek, z którego do Krakowa docierały. Były to: religia/obrzędowość, nauka, sztuka, handel, rzemiosło, życie codzienne/rodzina.

 

Księgi Krzysztoforskie: Co mogą smoki, a czego nie, zaraz dowiesz się

18 lutego (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem zobaczymy przygody, jakie spotkały krewnego Smoka Wawelskiego, Smoczka Obiboczka.

Mieszkańcy leśnej polany, Smoczek Obiboczek i Skrzacik Pomponik, przeżywają wspólnie zabawne sytuacje. Bywają nieposłuszni i niegrzeczni, co powoduje pewne kłopoty, ale wszystko kończy się dobrze. Dowiadują się, jak ważna jest kultura osobista, dobre wychowanie i co wspólnego ma z nimi czytanie książek. W drodze towarzyszą im Pan Anatol Bibliotekarz Znakomity, Waldemar Ojciec Smok (rodzony brat Smoka Wawelskiego), Nauczyciel Papug Dziób i inne, wielobarwne postaci tego spektaklu w dwóch odsłonach.
Przedstawienie składa się z elementów teatru żywego aktora oraz teatru kukiełkowo-lalkowego. W czasie spektaklu Dzieci zostają zaproszone na scenę, współtworząc opowiadaną bajkę. Gwarantujemy wspaniałą zabawę i niezwykłe przeżycia!
Krzysztoforskie Księgi to cykl spektakli dla dzieci w wieku 3-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Cena biletu: 20 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail:info@muzeumkrakowa.pl

Zagłosuj na najpiękniejszą szopkę krakowską i weź udział w konkursie

Stwórz hasło zachęcające do odwiedzenia wystawy szopek i wygraj voucher na grę miejską „Legendy Krakowskie” dla 4 osób.

Głosowanie w ramach Plebiscytu trwa od 2 stycznia 2024 r. do 25 lutego 2024 r. do godz. 18.00.
Ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi w dniu 28 lutego 2024 r. o godz. 18.00 na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook.

Szczegóły konkursu, regulamin oraz karta do głosowania znajdują sie pod linkiem.

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do sprawUNESCO

  1. Konkurs Drzewka Emausowego

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

2024 roku mija dziesięć lat od momentu, kiedy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa po raz pierwszy zaprosiło Państwa do udziału w konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. Z pewną obawą oczekiwaliśmy wówczas na pierwsze prace, nie wiedząc, czy nasz pomysł spotka się z Państwa zainteresowaniem. Jednak szeroki odzew, a przede wszystkim kreatywność twórców przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawieranych w zgłaszanych do konkursu pracach z roku na rok zaskakiwała nas coraz bardziej. Wzrastała nie tylko ilość przynoszonych na konkurs drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie nie tylko twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Konkurs przekroczył także granice Krakowa, angażując również twórców z bliższych i dalszych okolic miasta, a dzięki swojej internetowej odsłonie, wprowadzonej w czasie pandemii równolegle do konkursu głównego, mogliśmy podziwiać prace powstające w odległych miejscach Polski, a nawet za granicą. Zapraszamy, zatem Państwa do wzięcia udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego konkursu!

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.

 

Zapraszamy do udziału w sześciu konkursowych kategoriach:

  • drzewka dziecięce – wiek uczestnika do ukończenia 12 roku życia (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć poniżej 12 lat),
  • drzewka młodzieżowe – wiek uczestnika od 12 lat do ukończenia 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć od 12 do 18 lat),
  • drzewka dorosłych – wiek Uczestnika powyżej 18 lat (od 1 do 3 współautorów, np. rodzeństwo, znajomi, z zastrzeżeniem, że wszyscy twórcy muszą mieć powyżej 18 lat),
  • drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce (rodzinne tzn. przynajmniej jedna osoba poniżej 12 lat i przynajmniej jedna osoba powyżej 12 lat; zespołowe dziecięce tzn., co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat; grupowe instytucjonalne dziecięce tzn. co najmniej 4 autorów poniżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, przedszkole, dom kultury itp.)
  • drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne (zespołowe tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat; grupowe instytucjonalne tzn., co najmniej 4 autorów powyżej 12 lat reprezentujących instytucję: szkołę, dom kultury, stowarzyszenie, dom pomocy itp.)
  • można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, bez kategorii wiekowej i ilości autorów – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Ważne! Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksimum trzy Prace konkursowe, ale z zastrzeżeniem, że w jednej kategorii można zgłosić tylko jedną pracę!

Terminy

Prace konkursowe będziemy przyjmować na Placu Szczepańskim w sobotę 16 marca 2024 r., od godziny 10.00 do 12.00.  Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu. O godzinie 12.00 autorzy wraz Pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na II piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar Pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (16 marca 2024 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Pałacu Krzysztofory, jednak bardzo prosimy, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ważne! Z przyczyn organizacyjnych prace konkursowe mogą zostać zarejestrowane tylko tego jednego dnia!

Ogłoszenie wyników nastąpi w Niedzielę Palmową, 24 marca 2024 roku, o godz. 15.00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Będzie to jednocześnie wernisaż pokonkursowej wystawy, którą będzie można oglądać w salach wystaw czasowych na II piętrze Pałacu Krzysztofory od 24 marca (od ogłoszenia wyników o godz. 15.00) do 19 maja 2024 roku. Na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności będzie można głosować w trakcie trwania wystawy, a wyniki podamy na naszym oddziałowym profilu FB po zamknięciu wystawy – 20 maja 2024 r. (jak tylko uda nam się je podliczyć).

Konkurs Drzewka Emausowego online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy tradycyjnie już zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego ( zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl  ) w terminie od 18 do 21 marca 2024 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 22 marca godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 28 marca 2024 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do konkursu głównego 16 marca. Chcemy, bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe

Zachęcamy do kontaktu z pracownikami oddziału Dom Zwierzyniecki, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl  lub telefonicznie: 12 427 00 26, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania czy wątpliwości.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Sponsorzy wydarzenia 

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o.

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

Regulaminy konkursu znajdują sie na stronie Muzeum

 

 

Poszukujemy prac Wincentego Wodzinowskiego

W związku z trwającymi przygotowaniami do pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości artystycznej Wincentego Wodzinowskiego, poszukujemy prac i pamiątek związanych z artystą.

Wincenty Wodzinowski (1866-1940) – malarz kompozycji ludowych i rodzajowych, legionista dokumentujący życie polskich Legionów oraz zasłużony społecznik i wieloletni prezes Związku Powszechnego Artystów Polskich. Jeden z uczniów Jana Matejki i wychowanek Akademii monachijskiej, tworzący dzieła do kolekcji hr. Ignacego Korwina Milewskiego. Niegdyś ceniony przez krytykę, dziś nieco zapomniany artysta, związany życiem i twórczością z Krakowem, Podgórzem oraz Swoszowicmi.

Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt z kuratorką wystawy Elżbietą Lang e.lang@muzeumkrakowa.pl

Wystawa zostanie otwarta 27 czerwca 2024 r. w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.

Mury Obronne, Wieża Ratuszowa oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.









PLACES WORTH YOUR TIME