Muzealne aktualności 13 – 19 listopada

0

Muzealne aktualności 13 -19 listopada

Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie – oprowadzanie po wystawie czasowej z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

14 listopada (wtorek), godz. 15:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Kraków naprawdę dla wszystkich.

Druga wojna światowa odcisnęła swoje tragiczne piętno na dziejach Krakowa i życiu jego mieszkańców. Trudnym tematem wciąż pozostaje pamięć żydowskich ofiarach wojny w mieście. Zapraszamy na spotkanie z muzealniczką Katarzyna Kocik, która przybliży nam trudny temat tuż powojennych zmagań ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie. Punktem wyjścia będzie kameralna wystawa oparta na czterech zagadnieniach: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych głuchych i słabosłyszących.
Limit osób: 15
Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60

 

 

Oprowadzania po wystawie czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie” w języku ukraińskim

14 listopada (wtorek), godz. 17:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Oprowadzanie w języku ukraińskim

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.
Osoba prowadząca: Mateusz Zdeb

Miejsce wydarzenia: Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Limit osób: 15
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletów: kasa w oddziale Fabryki Schindlera i sprzedaż online

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych szopkarek i szopkarzy

14 listopada (wtorek), godz. 18:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ulica. Szpitalna 21

 

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.

W tym roku po raz pierwszy odbędą się warsztaty skierowane do dorosłych twórczyń i twórców szopek krakowskich. Doświadczony, wielokrotnie nagradzany szopkarz Wiesław Barczewski (autor kultowego już podręcznika budowy szopki „Szczypta iluzji, trochę kleju, czyli jak się robi szopkę krakowską”) przeprowadzi wszystkich, którzy chcą udoskonalić swoją technikę oraz wymienić doświadczenia, przez proces budowania szopki krakowskiej.

Tematy, jakie zostaną poruszone na zajęciach to między innymi:
– tradycja szopki krakowskiej
– definicja szopki krakowskiej
– konkurs szopek krakowskich
– zasady kompozycyjne szopki
– warsztat i narzędzia szopkarza
– projektowanie szopki
– konstrukcja brył
– materiały konstrukcyjne
– prace z użyciem różnych klejów
– napędy i oświetlenie – rodzaje, zastosowanie i rozmieszczenie
– prace elektryczne
– budowa witraży
– materiały wykończeniowe
– praca ze staniolem
– kompozycja wykończeń
– artykuły pomocnicze
– lalki w szopce

Tematy poruszone na zajęciach będą kompendium wiedzy, dzięki któremu każdy zainteresowany będzie mógł wykonać własną szopkę i zgłosić ją do konkursu.

Osoba prowadząca: Wiesław Barczewski

Udział bezpłatny
Limit osób: 9
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich, email: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl tel.: +12-61-92-415

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”

15 listopada (środa), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

Haft, malarstwo, wycinanka – warsztaty towarzyszące wystawie „Wyszywanka – kiedyś i dziś ”

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

W ramach wystawy „Wyszywanka – kiedyś i dziś” prezentowanej w podcieniach Pałacu Krzysztofory od 10 października w czwartki, piątki, soboty i niedziele, aż do końca wystawy będą odbywać się warsztaty artystyczne w trzech różnych dziedzinach sztuki.

Wycinanka – metoda wycinania wzorów w kartce papieru przy pomocy skalpela. Wzornictwo dowolne, ale i tak tradycyjne ludowe jest najładniejsze. Na początku każdy będzie mógł tworzyć obrazy według przygotowanego szkicu, aby obył się z narzędziami pracy, a biorąc udział w następnych zajęciach uczestnicy będą mogli wykonać własne szkice i na ich podstawie wykonać wycinankę. Zajęcia będzie prowadzić Kateryna Hoculak, artystka, malarka, mistrzyni wycinanki.

Petrykowskie malarstwo – tradycyjna metoda dekoracji przedmiotów, a nawet budynków w Petrykiwce w Ukrainie. W 2013r. ten rodzaj dekoratywnego malarstwa został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, jako spuścizna kultury niematerialnej. Podobnego rodzaju malarstwem może pochwalić się polskie Zalipie. Jest to piękne malarstwo napawające radością i dobrym nastrojem. Podczas zajęć uczestnicy będą malować nie tylko na papierze, ale również na drewnie i tkaninach. Zajęcia poprowadzi Kateryna Hoculak.

Tradycyjny ukraiński haft – na zajęciach uczestnicy będą mogli poznać dawne techniki haftowania, stosowane wzory i ich symbolikę. Szwów w ukraińskiej tradycji jest, co najmniej 150 i dzięki tym ściegom tworzone są niepowtarzalne wzory i dekoracje, które można pooglądać na wystawie. A może, któryś z prezentowanych wzorów przypadnie do gustu i chciałby go odtworzyć? Mistrzyni haftu Tina Bondarenko na pewno nauczy jak je wykonać.

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów. Można uczestniczyć nawet we wszystkich zajęciach o ile będą jeszcze na nie miejsca. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne i każde dzieło wykonane na zajęciach można wziąć ze sobą do domu. Wiek dzieci od 8 lat, dorośli do 100 lat.

Harmonogram warsztatów

Wyszywanka
Listopad
16.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
23.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
25.11 – sobota, 15:00-17:00, sala edukacyjna
30.11 – czwartek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Wycinanka
Listopad
17.11- piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
26.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
26.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
Grudzień
1.12 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA

Petrykiwskyj Rozpys
Listopad
19.11 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
19.11 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna
24.11 – piątek, 17:00-19:00, sala SPOTKA
Grudzień
3.12 – niedziela, 12:30-14:30, sala edukacyjna
3.12 – niedziela, 15:00-17:00, sala edukacyjna

Aby wziąć udział w zajęciach należy zapisać się w formularzu wybierając dzień i tematykę warsztatów w formularzu

 

Oprowadzanie po wystawie czasowej „Trzepaki, Reksio, Atari” w cyklu w Muzeum od Kołyski

16 listopada (czwartek), godz. 10:30
Muzeum Nowej Huty , os. Centrum E 1

Wystawa „Trzepaki, Reksio Atari” opowiada o różnych obszarach zabawy i rozrywki dziecięcej w okresie PRL-u.

Informacje organizacyjne

– zajęcia odbywają się w Oddziale Muzeum Nowej Huty, parter
– oddział dysponuje podjazdami dla wózków – w drodze do budynku i na wystawę
– po wystawie można swobodnie poruszać się z wózkami
– w toalecie znajduje się przewijak, a także pracownicy udostępnią miejsce do karmienia piersią

Porusza tematy dotyczące zabawek i gier, aktywności na świeżym powietrzu, zabaw ruchowych. Dodatkowo opowiada o tematach dotyczących czytelnictwa, oferty kulturalnej dla dzieci czy rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.). Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki czy misie-trociniaki, a także prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia. Podróż do czasów młodości gwarantowana!

Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie. Mecenas wystawy: Trefl S.A.
Wystawa dofinansowana ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Bilet w wysokości 15 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających oraz kasa Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1, 31-934 Kraków

 

Podgórska archeologia – sesja podgórska

16 listopada (czwartek), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na konferencję.

Prawy brzeg Wisły był przedmiotem zainteresowania archeologów od okresu międzywojennego. Tutaj przeprowadzono najsłynniejsze badania, czyli poszukiwania grobu legendarnego króla Kraka. Zapraszamy państwa na spotkanie, na którym zaprezentujemy przekrój badań archeologicznych, które prowadzone były na terenie szeroko rozumianego Podgórza.

Udział bezpłatny

DNA Krakowa: Jak rodzina, to w Krakowie?

16 listopada (czwartek), godz. 17:30
Pałac Krzysztofory

Rodziny są dla miast ważne z wielu powodów: zapewniają zastępowalność pokoleń, stabilność, tworzą pozytywną atmosferę miejsca, a z perspektywy instytucji kultury ułatwiają przekazywanie dziedzictwa. Miasta z kolei mogą i powinny być dobrym środowiskiem dla rozwoju rodzin, zwiększając dostęp do oferty edukacyjnej, kulturalnej, czy ochrony zdrowia. Czy Kraków na tle innych polskich miast jest takim miejscem. Na najbliższym spotkaniu DNA Krakowa porozmawiamy przede wszystkim o sytuacji rodzin z dziećmi, o możliwościach edukacyjnych, ofercie kulturalnej, ale również sytuacji społeczno-ekonomicznej i o tym czy zachęca ona do założenia rodziny w Krakowie.

Udział bezpłatny.

 

 

„Trzepaki, Reksio, Atari”, czyli śladem postępu technologicznego – oprowadzanie po wystawie czasowej z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

17 listopada (piątek), godz. 16:00
Muzeum Nowej Huty

Kraków naprawdę dla wszystkich.

Kim jest Gąska Balbinka i dlaczego kilkadziesiąt lat temu dzieci z całego kraju pisały do niej listy? Dlaczego Walkman był rewolucyjnym urządzeniem? I w jaki sposób kupowano i uruchamiano gry komputerowe w czasach bez Internetu?
Postęp techniczny i cyfrowy ma bardzo wyraźny i nieodwracalny wpływ formy spędzania wolnego czasu. Dotyczy to nas dzisiaj, ale dotyczyło też dzieci i dorosłych żyjących w okresie PRL-u. W przestrzeni wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” porozmawiamy razem z kuratorką Agatą Klimek- Zdeb o tym, jakie nowinki techniczne były wtedy atrakcją dla najmłodszych. Nie pominiemy też aktywności konkurencyjnych, jak zabawa na trzepaku, czy gra w hokeja stołowego!

Partnerzy wystawy: Fundacja Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek w Krakowie i Muzeum Elektroniki w Krakowie.
Mecenas wystawy: Trefl S.A.
Wystawa dofinansowana ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Osoba prowadząca: Agata Klimek- Zdeb, (asysta: Elżbieta Lang)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych niewidomych i z problemami wzroku.
Limit osób: 10
Udział bezpłatny. Konieczna rezerwacja.
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437. Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60

 

 

Legendy zaklęte w świetle i cieniu – warsztaty dla rodzin z dziećmi

18 listopada (sobota), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory Rynek Główny 35, Sala Miedziana

Zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi „Legendy zaklęte w świetle i cieniu”.
Pantofelek, a może ciżemka. Czy wiecie, że nawet obuwie może stać się bohaterem legend? Najbardziej znaną opowieścią jest historia żółtej ciżemki. Ten niepozorny, żółty trzewik zsunął się ze stopy pewnego chłopca i został odnaleziony za ołtarzem mariackim Wita Stwosza. Jak się tam znalazł? Tego wszystkiego dowiemy się podczas marcowego spotkania.
Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których sami przygotujemy figurki aby następnie wykorzystać je w przedstawieniu teatru cieni. Zapraszamy do wspólnej zabawy! Warsztaty poprowadzi Teatr Otwarty
Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-9 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w Sali Miedzianej pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 7-9 lat.
Cena biletu: 15 zł od dziecka
Limit osób: 30 (łącznie dzieci wraz z rodzicami)
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

 

Osadzanie Chochoła

18 listopada (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Jak co roku zapraszamy do Bronowic, by wspólnie uczcić ważną dla genezy „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego rocznicę ślubu Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla. Wydarzenie rozpocznie się weselnym korowodem z udziałem Teatru Złoty Róg oraz lokalnych muzyków i artystów. Starujemy o godzinie 11:00 spod Stodoły Bronowickiej (ul. Pod Strzechą 16C). Barwny orszak przejdzie ulicami dawnych Bronowic Małych odtwarzając weselne zwyczaje. Na koniec przed Rydlówką ok. godziny 13:00 dzieci z pobliskich szkół zaprezentują sceny z dramatu Wyspiańskiego i nastąpi uroczyste Osadzenie Chochoła.
Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy, by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią.

Program:
11:00 Korowód weselny – start spod Stodoły Bronowickiej (ul. Pod Strzechą 16C)
13:00 Osadzanie Chochoła
wstęp wolny

15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00 Zwiedzanie performatywne
Tego wyjątkowego wieczoru wnętrze Rydlówki wypełnią weselni goście i zjawy z dramatu Stanisława Wyspiańskiego. To jedyna tak okazja w roku, by zwiedzić Rydlówkę w towarzyskie Panny Młodej czy Stańczyka, porozmawiać z Czepcem o polityce czy zatańczyć krakowiaka z Zosią i Haneczką.
Osoba prowadząca: Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka, Kamil Kopek

Limit: 20 osób na daną godzinę
Bilet: 16 zł normalny/ 12zł ulgowy
Informacje, rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl ,tel. 12 426 50 60
Zakup biletu: w kasie oddziału na podstawie listy rezerwacji z COZ. W razie dostępnych miejsc, możliwość zwiedzania bez rezerwacji.

 

Z historii krakowskiej X Muzy / prelekcja – Akademia Kraków 2023

18 listopada (sobota), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory Rynek Główny 35, Sala Miedziana

Cykl spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. „Kraków na srebrnym ekranie – historia krakowskiego kina”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków: „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… filmy i krakowskie kina. W trakcie spacerów poznamy historię krakowskiej kinematografii, czy też popatrzymy na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Będziemy także starali się uchwycić kadry ze znanych filmów, które na swój plener wybrały właśnie Kraków.
Kraków to miasto szczególne w historii polskiego kina. To właśnie tutaj, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz „kinematografu” w 1896 roku w Teatrze Miejskim. Z racji niezwykłej popularności, szybko powstało w naszym mieście pierwsze stałe kino, które zaczerpnęło swoja nazwę od… cyrku. Kinoteatry stanowiły wówczas jednocześnie fascynujące przestrzenie jarmarcznych rozrywek, ale i świątynie sztuki, okna na świat, miejsca kreujące mody i idoli, trybuny polityczne, ale i adresy spotkań towarzyskich.
W trakcie spotkania poznamy początki dziejów krakowskiego kina, odkryjemy niegdyś ważne filmowe miejsca na mapie miasta oraz doświadczymy niemal rytualnych aktywności związanych z pokazami „ruchomych obrazów”. Nie zabraknie również elementów rozrywkowych bo one przecież dla wielu kinomanów stanowią istotę tej dziedziny sztuki.

Prowadzący: dr Michał Grabowski

Obowiązkowa rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji, e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2023

19 listopada (niedziela)
Oddziały Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2023.

Program wydarzenia w Muzeum Krakowa

Obecność Krakowa na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (już od 45 lat!) to zaszczyt i powód do dumy, ale również obowiązek. Obowiązek dbania o upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie miasta i przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Jako specjaliści od Krakowa pragniemy dzielić się swoją wiedzą i pasją. Doskonałą okazją ku temu jest wydarzenie „Dzień otwarty muzeów krakowskich”, które pozwoli na twórcze wykorzystanie dziedzictwa Krakowa. Zapraszamy do udziału w warsztatach, spotkaniach, spacerach, oprowadzania i zwiedzania tajemniczych zakamarków muzealnych oddziałów… Wszystko po to, aby pokazywać, opowiadać oraz intepretować Kraków i jego dziedzictwo.

Informacje organizacyjne:
19 listopada 2023 r. cena wstępu na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe w Muzeum Krakowa wynosi 1 zł (nie dotyczy wcześniej dokonanych rezerwacji i biletów zakupionych w przedsprzedaży). W tym dniu nie obowiązuje rezerwacja wejść na wystawy. Bilety dostępne są w kasach oddziałów i w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Wstęp na trasę turystyczną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa w Rynku Podziemnym oraz na wystawę stałą Kraków – czas okupacji 1939−1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 9 biletów indywidualnych.

Ostatnie wejście do oddziałów możliwe jest 30 minut przed zamknięciem (75 minut w Rynku Podziemnym, 90 minut w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, 60 minut w Pałacu Krzysztofory, 60 minut w Nowej Hucie).

Udział w spacerach, warsztatach, oprowadzaniach oraz przedstawieniu jest odpłatny i wynosi 15 zł od osoby (w przypadku zajęć dedykowanych dzieciom: jeden opiekun – wstęp bezpłatny).

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Osoby bez wcześniejszej rezerwacji – udział w miarę dostępności miejsc.

Informacja i rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl, https://bilety.muzeumkrakowa.pl/ www.muzeumkrakowa.pl

Mury Obronne oraz Barbakan są tymczasowo zamknięte.

 

 

Pozostają w naszej pamięci


Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

 

81. Konkurs Szopek Krakowskich

1 listopada (środa) – 5 grudnia (wtorek)

Ruszyły zapisy ON-LINE na 81. Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.

W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Potrwają do 5 grudnia 2023.

Wszystkie Osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz na stronie https://szopki.muzeumkrakowa.pl
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem folklor@muzeumkrakowa.pl

Informacje: 81. Konkurs Szopek Krakowskich – Muzeum Krakowa

81. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO

Nowe profile pięciu oddziałów Muzeum Krakowa na Facebooku

Szanowni Państwo, 11 maja zniknęło z Facebooka 5 naszych profili: Rydlówki, Rynku Podziemnego, Muzeum Nowej Huty, Kamienicy Hipolitów oraz Apteki Pod Orłem, a my utraciliśmy możliwość administrowania nimi.

Cały czas zabiegamy o ich odzyskanie i mamy nadzieję, że tak się wkrótce stanie.

Brakuje nam jednak bardzo bezpośredniego kontaktu z Wami, dlatego postanowiliśmy założyć nowe profile. Mamy nadzieję, że są one tymczasowe, a po odzyskaniu pierwotnych zostaną z nimi scalone.

Mamy w związku z tym do Was wielką prośbę o pomoc i wsparcie: lajkujcie nas, udostępniajcie, obserwujcie!
Po prostu bądźcie z nami!

Poniżej linki do nowych profili:

Rydlówka / Muzeum Krakowa

Kamienica Hipolitów / Muzeum Krakowa

Muzeum Nowej Huty

Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa

Rynek Podziemny / Muzeum Krakowa

Ciche godziny w Muzeum Nowej Huty
i w Podziemnej Nowej Hucie

Drodzy Goście!
W każdy czwartek w godzinach 15.00-17.00 w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie obowiązują „ciche godziny”, w czasie których „uspokajamy” nasze wystawy. Oferta skierowana jest zwłaszcza do osób wysoko wrażliwych, do osób ze spektrum autyzmu, ale także do wszystkich, którzy szukają u nas odpoczynku od nadmiaru bodźców.
Pamiętajmy, aby w trakcie „cichych godzin” wyciszać telefony komórkowe i unikać głośnych rozmów.
W tym czasie w przestrzeni wystaw nie odbywają się zajęcia z edukatorami i przewodnikami. Przyciszone są niektóre multimedia.

 

Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
– zakończenie tzw. okresu przejściowego

Miasto Kraków od 2010 r. sukcesywnie obejmuje kolejne obszary przepisami o parkach kulturowych, które tworzone są w celu zachowania krajobrazu kulturowego wybranych terenów.

Powoływanie parków kulturowych to sposób zarządzania zabytkową przestrzenią oraz kluczowe narzędzie poprawy wizerunku danego miejsca, mające służyć m.in. w walce z chaosem reklamowym w przestrzeni publicznej. Jest to też najnowocześniejsza forma ochrony dziedzictwa, przewidziana w ustawie
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (obok wpisu do rejestru zabytków, uznania za pomnik historii czy odpowiedniego zapisu w planie zagospodarowania przestrzennego).

Uchwała Rady Miasta Krakowa nr LXXXIII/2368/22 z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem weszła w życie 1 września 2022 r. Od tego momentu lokalne instytucje, przedsiębiorcy oraz właściciele budynków mieli dodatkowy rok na dostosowanie się do przyjętych zasad. Dotyczy to zwłaszcza obiektów i elementów (m.in. szyldów, tablic i urządzeń reklamowych) istniejących na tym terenie przed powołaniem parku. Termin ten mija 31 sierpnia br. Jesteśmy zatem o krok od pełnego funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych na terenie Kazimierza i Stradomia.

Kazimierz ze Stradomiem to wyjątkowy obszar znajdujący się na terenie najcenniejszej historycznie części Krakowa, stanowiący ciekawą mozaikę terenów o różnym charakterze, genezie i sposobie zagospodarowania. Walory tego unikatowego terenu doceniono już na początku XX w., wpisując ten konkretny układ urbanistyczny do rejestru zabytków pod nr A-12. Widnieje on również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO a także wchodzi w skład historycznego miasta, uznanego zarządzeniem Prezydenta Polski za pomnik historii.

Teren parku, oprócz wskazanego w nazwie Kazimierza, będącego niegdyś autonomiczną jednostką osadniczą i Stradomia – dawnego przedmieścia Krakowa, obejmuje także część lewobrzeżnych Bulwarów Wiślanych. Ochroną został objęty obszar o łącznej powierzchni przeszło 140 hektarów.

Należy przypomnieć, że wzorem już funkcjonujących parków kulturowych, uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem, obejmuje przepisy regulujące prowadzenie robót budowlanych, działalności handlowych i usługowych, funkcjonowanie ogródków gastronomicznych oraz zasady dotyczące możliwości umieszczania szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych (także na barkach) oraz urządzeń technicznych. Uchwała porządkuje również kwestię prowadzenia przewozu osób za pomocą pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (tzw. meleksów).

Miastu zależy aby przestrzeń parku kulturowego na terenie Kazimierza i Stradomia była estetyczna, uporządkowana ale również efektywnie zarządzana. Patrząc wstecz – na dawny wygląd Starego Miasta, które jako pierwsze zyskało status parku kulturowego, musimy pamiętać o ogromnej zmianie jaka zaistniała w wyglądzie tego miejsca. Mamy nadzieję na uzyskanie podobnego efektu w obszarze Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.

Przypominamy, iż wszelkie informacje dotyczące zasad i regulacji obowiązujących na terenie objętym ochroną można znaleźć na stronie internetowej www.parkikulturowe.krakow.pl. Miasto prowadzi także bieżące działania informacyjne w social mediach, za pośrednictwem profilu „Parki kulturowe w Krakowie”, w serwisie społecznościowym Facebook, jak również specjalną infolinię, działającą w godzinach funkcjonowania Urzędu Miasta Krakowa, pod numerem telefonu 12 616 18 15.

Wystawy czasowe

Fb

Yt

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu
10.03.2023 – 10.12.2023
Muzeum Podgórza

Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie
31.03.2023 – 31.12.2023
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Wyszywanka – kiedyś i dziś
10.10.2023 – 3.12.2023
Pałac Krzysztofory









PLACES WORTH YOUR TIME