Muzealne aktualności 13-19 marca

0

W SIEDZIBIE BURMISTRZA I KATA,
CZYLI HISTORIA RATUSZOWEJ WIEŻY

OPROWADZANIE / SPACER Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

14 marca (wtorek), godz. 15:30
Spotkanie przed głównym wejściem do Wieży Ratuszowej,
Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

Wieża Ratuszowa, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie / spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Sercem niemal każdego średniowiecznego miasta był ratusz. Wznoszący się przy głównym miejskim placu potężny gmach był wizytówką miasta, siedzibą burmistrza i władz miejskich, a także niekiedy kata. Jednak wspaniałe gotyckie ratusze odnajdziemy w Poznaniu czy Wrocławiu, lecz nie w Królewskim Mieście Krakowie. Tutaj, na krakowskim rynku, zachowała się jedynie samotna średniowieczna wieża. Jakie były burzliwe losy krakowskiego ratusza, jak wyglądała średniowieczna budowla, kto urzędował w ratuszu, ile ratuszowych gmachów znajduje się w dzisiejszym Krakowie  i gdzie obecnie urzędują włodarze miasta? Na te i na wiele innych pytań odnajdziemy odpowiedzi razem z Elżbietą Lang. Zapraszamy na spacer śladami krakowskich burmistrzów i katów, ukoronowany niezwykłym widokiem z ratuszowej wieży.
Osoba prowadząca: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych oraz z niepełnosprawnością słuchu.
Limit: 15 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

 

GETTO PRZESTAŁO ISTNIEĆ.
JAK PRZEBIEGAŁA LIKWIDACJA ŻYDOWSKIEJ DZIELNICY?

– WYKŁAD

14 marca (wtorek), godz. 18:30
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Program wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę likwidacji getta w Krakowie wraz z wystawą plenerową jest dostępny na stronie.

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę brutalnej likwidacji krakowskiego getta. Gdy nad ranem 13 marca oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren dzielnicy – nikt nie spodziewał się, że akcja będzie kosztowała życie kilku tysięcy Żydów. Funkcjonujące od dwóch lat getto zostało zniszczone w ciągu 48 godzin – i choć „prace” oczyszczające na jego terenie trwały do końca roku, to właśnie marzec 1943 roku uważa się za koniec funkcjonowania „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie.
Podczas wykładu zostanie przedstawiona nie tylko właściwa historia akcji marcowej, ale również sytuacja w getcie przed jego likwidacją. Ponadto omówione zostaną takie zagadnienia, jak sylwetki ofiar i oprawców oraz możliwe sposoby na ucieczkę z getta.
Uzupełnieniem wykładu będzie przedstawienie bazy źródłowej, która przybliża nam przebieg dramatycznych dni z 13 i 14 marca 1943 roku.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Wstęp wolny

 

.MASZYNERIA TEATRU, CZYLI TEATR OD PODSZEWKI, CZĘŚĆ II
– OPROWADZANIE KURATORSKIE Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI I POMOCAMI DOTYKOWYMI

15 marca (środa), godz. 16:00
Dom pod Krzyżem, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa,
ul. Szpitalna 21

Dom pod Krzyżem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi po wystawie „Maszyneria teatru” w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Opowieść o teatrze zwykle koncentruje się na sferze artystycznej – spektaklu, grze aktorskiej, reżyserii, wymowie wystawianej sztuki, czasem także oprawie plastycznej. Mało kto ma świadomość, jak dużo pracy wymaga przygotowanie przedstawienia. Tymczasem, aby reżyser mógł urzeczywistnić swoją wizję, a aktorzy zagrać wyznaczone role, niezbędne jest zaangażowanie i praca wielu osób – zarówno rzemieślników, pracowników technicznych, jak i personelu administracyjnego. Teatr to złożony i wrażliwy mechanizm, którego kulisy poznają Państwo z kuratorkami wystawy „Maszyneria teatru” Joanną Zdebską – Schmidt i Eweliną Radecką. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy  na nową, niezwykłą wystawę czasową w Muzeum Krakowa razem z współkuratorką Eweliną Radecką!

Osoba prowadząca: Ewelina Radecka

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit: 10 osób
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,  tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

KRÓLOWA JADWIGA – ŚWIĘTA, MONARCHINI, FILANTROPKA
WYKŁAD POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM WYSTAWY STAŁEJ „KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne miasta Krakowa

15 marca (środa), godz. 17:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład połączony ze zwiedzaniem wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca”.

Za jedną z najbardziej barwnych i wpływowych postaci w historii Polski uważa się królową Jadwigę. Historycy opisują jej dokonania nie tylko przez pryzmat małżeństwa z Władysławem Jagiełłą, ale także podkreślają jej ogromne zaangażowanie w sferze politycznej, jak i społecznej. Podczas spotkania skupimy się tej wyjątkowej postaci, która w wieku 11 lat objęła polski tron. Zwiedzimy także stałą wystawę „Kraków od początku, bez końca” i przyjrzymy się zabytkom związanym z monarchinią.

Osoba prowadząca: Justyna Kasińska

Wstęp bezpłatny.
Bez rezerwacji

Wydarzenia odbywa się w ramach programów
Miesiąc Krakowianek oraz Krakowianki.

 

 

PLANETA PODGÓRZE – DUCHOLOGIA

15 marca (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na kolejny cykl spotkań dotykających różnych aspektów historii naszej dzielnicy – Planeta Podgórze!

Pierwsze z naszych spotkań będzie rozmową z pisarką Olgą Drendą, autorką Duchologii i Wyrobów. Okazją do rozmowy jest trwająca mikrowystawa z cyklu Depozyt Pamięci poświęcona wypożyczalni kaset z ulicy Kalwaryjskiej.
Dlaczego Planeta Podgórze? Ponieważ Podgórze będzie dla nas punktem zaczepiania do rozmowy, ale tematy które poruszymy wyjdą daleko poza naszą dzielnicę. Można więc powiedzieć, że tematyka będzie orbitować wokół naszego otoczenia!
Wypożyczalnia i ulica Kalwaryjska rozpoczną naszą rozmowę o widmach okresu transformacji. Porozmawiamy o tym, jak patrzeć, by te widma dostrzegać, ale też o tym, jak rozmawiać o tych pozostałościach z lat 90., czy powinnyśmy je chronić, a jeśli tak – w jaki sposób?

Wstęp wolny

 

DNA KRAKOWA: KRAKÓW – MIASTO SCHRONIENIE

16 marca (czwartek), godz. 17:30
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na najbliższe spotkanie w ramach DNA Krakowa!

Burzliwe dzieje Europy Środkowej i jej miast spowodowały, że mieszkańcy byli zmuszeni do ucieczki przed działaniami wojennymi, czy represjami o charakterze politycznym. Współczesny Kraków od trzech dekad cieszy się spokojem, który pozwala nam udzielać wsparcia osobom, które znalazły się w zagrożeniu. Po zeszłorocznym ataku Rosji na Ukrainę krakowianie w szczególny sposób zaangażowali się we wsparcie. Było to rozwinięcie działań organizacji społecznych i samorządowych, które były prowadzone już wcześniej, nie tylko na rzecz osób przybywających z Ukrainy, czy Białorusi, ale również zagrożonych literatów i naukowców z innych części świata. W czasie spotkania porozmawiamy wspólnie o potencjale Krakowa jako miasta schronienia i o tym jak jeszcze można go rozwinąć.

 

BUDUJEMY NOWE MIASTO: ROTTERDAM
– WYKŁAD

16 marca (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Rotterdam to jeden z symboli zniszczeń, które przyniosła druga wojna światowa. Jest to także symbol odbudowy, która z historycznego portowego ośrodka uczyniła jedno z modelowych, nowoczesnych miast Europy Zachodniej. Po 1945 roku Rotterdam był przestrzenią urbanistycznego eksperymentu, którym kierował Jaap Bakema. To tutaj rozwijano ideę segregacji ruchu pieszego i samochodowego oraz wprowadzano do centrum awangardową, modernistyczną architekturę. Kolejny wykład w ramach cyklu Budujemy nowe miasta będzie dotyczył przełomowych idei i projektów urbanistycznych realizowanych w powojennej Holandii. Wykład wygłosi dr Michał Wiśniewski.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Udział bezpłatny
Brak rezerwacji

 

SPOTKANIE GOSPODARZY, CZYLI ROZMOWY Z AKTORAMI
O „WESELU” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

16 marca (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie artystyczne z okazji 122. rocznicy prapremiery „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to zbiorowy portret Polaków, na którym prawie nikt nie został przedstawiony bez skazy. Podczas tegorocznej rocznicy prapremiery dramatu przyjrzymy się uważnie postaci Gospodarza. Czy poeta wiernie oddał charakter i temperament Włodzimierza Tetmajera w swoim dramacie? Czy rola Gospodarza jest wyzwaniem dla współczesnego aktora?

Zapraszamy do Rydlówki, gdzie spotkamy się z wybitnymi aktorami, którzy mierzyli się z tą rolą na scenie. Wystąpią między innymi: Tomasz Cymerman, Jerzy Fedorowicz, Radosław Krzyżowski, Jacek Strama, Tadeusz Huk.

Rozmowy z artystami poprowadzi Dorota Jarząbek-Wasyl

Cena: 15 zł

Bilety można rezerwować w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
lub zakupić online KUP BILET

Wydarzenie wpisuje się w obchody roku Włodzimierza Tetmajera.

Z BIEŻANOWA, AŻ PO SZANGHAJ
– PASJE ŻYCIOWE ZYGMUNTA SZEWCZYKA

– WERNISAŻ W DEPOZYCIE PAMIĘCI

16 marca (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie nowej wystawy w Depozycie Pamięci.

Wystawa Z Bieżanowa aż po Szanghaj – pasje Zygmunta Szewczyka to opowieść o założycielu i wieloletnim dyrektorze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie – Zygmuncie Szewczyku, zawodniku Wisły Kraków, Prezesie Towarzystwa Przyjaciół Bieżanowa, zapalonym narciarzu, wspaniałym, oddanym ojcu, miłośniku gór, laureacie nagrody im. Jędrzeja Śniadeckiego – najwyższego odznaczenia dla nauczyciela wychowania fizycznego. Człowieku czynu, który trzy razy przechodził na emeryturę, uratował klub sportowy Bieżanowianka, który kochał ludzi, sport i działanie. Człowieku, który zafascynował młodych ludzi, młodych sportowców, do tego stopnia, że postanowili wraz z dwójką nauczycieli przygotować o nim wystawę w Depozycie Pamięci – zamknąć na niewielkiej przestrzeni wspaniały życiorys sportowca, mistrza, pedagog, ojca, społecznika.
Kuratorami wystawy jest sześcioro uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego: Sebastian Gniadek, Mateusz Kukuczka, Miłosz Michalik, Tadeusz Oleksy, Kacper Roszuk, Konrad Tabor oraz nauczyciele : mgr Joanna Wrońska, mgr Andrzej Biela, którzy pracowali pod opieką merytoryczną dr hab. Joanny Basiagi – Pasternak.

FABRYKI PODGÓRZA
– WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 6-12 LAT

18 marca (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty dla dzieci!

Podgórski przemysł w XIX i XX wieku to młyn parowy, elektrownia, fabryka świec, fabryka zapałek, fabryki słodyczy, wytwórnia wody mineralnej i lemoniady, wytwórnia obuwia. To tylko kilka przykładów z kilkudziesięciu fabryk i wytwórni, powstałych i działających na terenie Podgórza. To tu w jednej z fabryk powstał pomnik Tadeusza Kościuszki witający turystów wspinających się na wzgórze wawelskie, stąd pochodziły mydła i świece czy wreszcie słodycze, czekolady, pischingery. Na warsztatach poznamy nazwiska największych podgórskich przedsiębiorców, zatrzymamy się przy kilku z najważniejszych tutejszych fabryk, i wykonamy miniaturową fasadę słodkiej wytwórni, którą następnie można będzie.. zjeść.

Osoba prowadząca: Anna Pomykalska

Grupa wiekowa odbiorców: dzieci 6-12 lat
Limit osób: 15
Cena: 15 zł
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35), tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Kupno biletów: kasa Muzeum Podgórza

ALEF, BET I GIMEL.
MAŁY DAWID I POSZUKIWANIE ZŁOTEJ MONETY

– INTERAKTYWNE OPROWADZANIE TEMATYCZNE DLA RODZIN

18 marca (sobota), godz. 11:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Zapraszamy na interaktywne oprowadzanie tematyczne dla rodzin w ramach cyklu „Oprowadzanki”.

„Dawno, dawno temu, podczas spotkania rabanim, zaginęła złota matbea…”. Jeśli jesteście poszukiwaczami przygód i nie lękacie się detektywistycznych łamigłówek, to z pewnością będziecie mogli wykazać się na zajęciach, które przyszykowaliśmy dla Was w Starej Synagodze. Zapraszamy na kolejną część opowieści o przygodach Dawida – bajkowego mieszkańca dawnego miasta Kazimierza. Poprzednim razem Dawid wraz z rodziną opowiedział nam o tym, jak wygląda dzieciństwo w kulturze żydowskiej i czym różni się ono od znanej nam codzienności. Tym razem Dawid barwnie przybliży nam niezwykłe legendy na temat żydowskiego miasta. Dzięki tym opowieściom będziemy mogli nauczyć się także podstaw języka hebrajskiego (od alfabetu po proste słówka, które mogą przydać się na co dzień) oraz przyjrzeć się kolorowym ilustracjom i rysunkom.

Prowadzenie: Aleksandra Gaj

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min.
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

Rezerwacja:
Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory),
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00–19.00.

GETTO PRZESTAŁO ISTNIEĆ.
SPACER PO TERENIE DAWNEJ „ŻYDOWSKIEJ DZIELNICY”

18 marca (sobota), godz. 14:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. Program wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę likwidacji getta w Krakowie wraz z wystawą plenerową jest dostępny na stronie.

Likwidacja szpitali i sierocińca, masowe egzekucje na ulicach i w bramach, ucieczki kanałami i wyciąganie Żydów z prowizorycznych bunkrów… Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice. Dowodzeni przez Amona Goetha zamordowali od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6-8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow.
Uczestnicy spaceru poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną krakowskiego getta.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Możliwość kupna biletu w kasie Apteki w miarę dostępności.
Cena: 15 zł/os
Limit: 25 osób

NA SZKLE MALOWANE
– OPROWADZANIE TEMATYCZNE POŁĄCZONE
Z WARSZTATAMI DLA DOROSŁYCH

19 marca (niedziela), godz. 11:00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie tematyczne po wystawie „Mieszczański dom” połączone z warsztatami w ramach programów: „Marzec Kobiet 2023” oraz „Krakowianki”.

Mówiąc o historii sztuki, nie sposób nie wspomnieć wątku kobiecego, czyli HERstorii sztuki. Kobiety były zarówno muzami artystów, jak i same tworzyły swoje dzieła, o czym dziś niewielu już pamięta. Wśród zagranicznych nazwisk pojawiają się także polskie malarki – Olga Boznańska czy Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, które odniosły międzynarodowy sukces. Na naszych warsztatach porozmawiamy o kobietach w sztuce, a także same spróbujemy wcielić się w rolę artystek. Wspólnie wykonamy portrety bliskich nam kobiet. Zajęcia takie są doskonałą okazją do spędzenia czasu razem z mamą, siostrą czy przyjaciółką.

Osoby prowadzące: Anna Magiera, Małgorzata Kuciel

Limit: 16 osób

Cena:15 zł
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Wydarzenia odbywa się w ramach programów
Miesiąc Krakowianek oraz Krakowianki.

FENOMEN KOMIKSU!
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „TRZEPAKI, REKSIO, ATARI”
Z TOMASZEM TRZASKALIKIEM

19 marca (niedziela), godz. 14:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari” z Tomaszem Trzaskalikiem z Fundacji Muzeum Komiksu (Partner wystawy), twórcą aranżacji plastycznej wystawy.

Czym i w co bawiły się dzieci w PRL-u? Jak formy i możliwości zabawy zmieniały się wraz z upływem czasu? A może niektóre z nich wciąż są znane i popularne? Zapraszamy do poszukania odpowiedzi na te pytania na wystawie w Muzeum Nowej Huty. Można tu nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać.

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników, po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną czy rzutnik Ania – ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

Prowadzenie: Tomasz Trzaskalik

Wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę
Limit: 25 osób
Pierwszeństwo dla zapisanych osób:
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.

REJESTRACJA NA BIEG „PAMIĘTAJ Z NAMI 2023” TRWA!

IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się 13 maja (sobota) 2023!

Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/892/

Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie:
https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rejestracja-na-bieg-pamietaj-z-nami-2023

IDEA BIEGU PAMĘTAJ Z NAMI

Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara SchindleraApteka pod OrłemUlica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.

Bieg „Pamiętaj z nami” jest z jednej strony upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Przy czym ich bohaterstwo miało różne oblicza: walka z bronią w ręku, konspiracja, ale też codzienne zmaganie się z terrorem, głodem, strachem i niedostatkiem – z wojenną rzeczywistością. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.

Z drugiej strony – wypełnieniem zobowiązania nas, żyjących, że nie zapomnimy, że będziemy tę pamięć przekazywać kolejnym pokoleniom. Ta pamięć jest utrwalona w wystawach: Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Schindlera, Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem, Krakowianie wobec terroru 1944–1956 w Ulicy Pomorskiej, i na wystawie plenerowej Muzeum KL Plaszow.

TRASA

Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczynamy już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów.

Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.

Z okazji Biegu przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący (pl. Bohaterów Getta/ 13 maja/ godz. 11.00–14.00).

  • Udział zapowiedziała już więźniarka 3 obozów AL/KL Plaszow, KL Auschwitz, AL Brünnlitz, jedyna żyjąca dziś w Polsce ocalona przez Oskara Schindlera, Bronisława (Niusia) Karakulska z domu Horowitz. Niusia zgodziła się też wręczyć medale zwycięzcom biegu, za co Jej serdecznie dziękujemy!
  • Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną kwestujemy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
  • Możesz też oddać krew (13 maja, godz. 11.00–14.00) w mobilnej stacji Krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
  • Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u
  • Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!

UCZESTNICTWO

Masz 1 godz. na przebiegnięcie 5 km, możesz też przetruchtać, przejść lub przemaszerować! Zwyciężają wszyscy (i wszyscy dostają medal), którzy stawią się na starcie i pokonają dystans 5 km w czasie do jednej godziny. W Biegu „Pamiętaj z nami” liczą się nie tylko sportowe osiągi, ale przede wszystkim udział, solidarność i dobre emocje. Na najszybszych czekają wartościowe nagrody pieniężne i rzeczowe.

Naszą naczelną zasadą jest INTEGRACJA, dlatego w biegu mogą wziąć udział osoby ze specjalnymi potrzebami (są zwolnieni z opłaty startowej).

Jak widzisz, jest wiele powodów, abyś przyłączył/a się do nas 13 maja!

Powodzenia i do zobaczenia na starcie i mecie!

IX Bieg „Pamiętaj z nami 2023” – najważniejsze informacje:

  • termin: 13 maja 2023
  • organizator: Muzeum Krakowa
  • dystans: 5 km (z pomiarem czasu)
  • limit uczestników: 1000 osób
  • limit czasu: 1 godz.
  • limit wieku: od 12 lat
  • start godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
  • start godz. 12.00 – start pozostałych uczestników

Biuro zawodów
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, wejście boczne od ul. Szczepańskiej 2 / I piętro / Sala Miedziana
12 maja 2022 (piątek), godz. 14.00–20.00
13 maja 2022 (sobota), godz. 8.30–11.00

Trasa
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Opłaty startowe:
pierwsze 450 numerów startowych – 45 PLN (nie dłużej niż do 7 marca 2023)
kolejne 450 numerów startowych – 55 PLN (nie dłużej niż do 17 kwietnia 2023)
kolejne 100 numerów startowych – 65 PLN (nie dłużej niż do 27 kwietnia 2023)
w biurze zawodów – 80 PLN (12 i 13 maja 2023)
Osoby z niepełnosprawnościami zwolnione są z opłaty startowej
Osoby (K+M]+72 zwolnione są z opłaty startowej

Pakiet startowy:

  • numer startowy, koszulka techniczna, bilety do oddziałów Muzeum Krakowa: Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska (wejście bez rezerwacji, na podstawie numeru startowego)
  • Pamiątkowy medal dla Uczestników, którzy pokonają dystans biegu
  • Organizator zapewnia depozyt i szatnie w pobliżu startu i mety
  • Organizator zapewnia wodę na mecie

13.10 – nagrody dla najmłodszych uczestników biegu 12 [K+M], wiek 12–15 lat
13.30 – dekoracja zwycięzców

Klasyfikacja generalna, w tym osoby z niepełnosprawnością ruchu [M+K]; wiekowa od 16 do +70 lat, (K+M]; drużynowa: co najmniej 4 osoby, w tym 2 kobiety

Nagroda dla najstarszej uczestniczki i uczestnika biegu

Wydarzenia towarzyszące biegowi odbywające się na mecie, na pl. Bohaterów Getta:

11.00–14.00

  • Kwesta do puszek na rzecz ofiar wojny w Ukrainie wspólnie z Polską Akcją Humanitarną (lub już teraz wpłaty internetowe z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023” https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina)
  • Twoja krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Honorowe krwiodawstwo w mobilnej stacji
  • Kto może zostać bohaterem – warsztaty plastyczne dla dzieci (od 3 lat)
  • Warsztaty ruchowe dla dzieci (od 5 lat). Prowadzenie trenerzy G&GSport Grzegorz Sudoł
  • Kiedy pomagać i jak prosić o pomoc – warsztaty pierwszej pomocy, spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u (dla wszystkich)
  • Miejski tor przeszkód. Savoir-vivre – warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek! (dla wszystkich)

Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2023 oraz na https://www.facebook.com/FabrykaSchindlera

 IX KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE









PLACES WORTH YOUR TIME