Muzealne aktualności 15-21 maja

0

„KL PLASZOW – MIEJSCE WSPÓLNEJ PAMIĘCI”
– SPACER Z TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

Fot. Katarzyna Bednarczyk; KL Plaszow

16 maja (wtorek), godz. 15:30
spotkanie przed Szarym Domem (ulica Jerozolimska 3)

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

W 1942 r. na obrzeżach Krakowa został utworzony przez Niemców obóz pracy przymusowej, przekształcony następnie w obóz koncentracyjny. Największą grupę więźniów stanowili krakowscy Żydzi, a także Żydzi z innych gett Generalnego Gubernatorstwa oraz Polacy podejrzani o działalność konspiracyjną i rodziny romskie. KL Plaszow był również miejscem egzekucji dokonywanych przez Gestapo. Obecnie teren poobozowy nosi kilka czytelnych śladów przeszłości: pozostałości cmentarzy, fragmenty infrastruktury obozowej, ślady niwelacji terenu, a także kilka upamiętnień. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na spacer z Kamilem Karskim z Muzeum KL Plaszow, podczas którego poznamy historię  dawnego obozu oraz koncepcję nowego muzeum.

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchu, osób g/Głuchych.

Limit osób: 15
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e.lang@muzeumkrakowa.pl,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

Muzeum KL Plaszow

 

 

XVI KONFERENCJA POLSKIEGO MUZEALNICTWA MORSKIEGO
I RZECZNEGO „DZIEDZICTWO RZEKI” W KRAKOWIE

17 maja (środa) – 19 maja (piątek)
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na XVI Konferencję Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, która odbędzie się w dniach 17-19 maja 2023 r. w Krakowie.

Konferencje Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego na trwałe wpisały się do kalendarza muzealnych wydarzeń w kraju. Podczas odbywających się co 2 lata spotkań dokonujemy podsumowania dotychczasowych działań oraz badamy przyszłe kierunki aktywności na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa morskiego i rzecznego. Wydarzenia organizowane są w różnych ośrodkach w całym kraju, co umożliwia poznanie regionu i specyfiki działania naszych instytucji. Znaczącym dorobkiem konferencji są wydawane każdorazowo materiały pokonferencyjne.

W ostatnim czasie miało miejsce kilka ważnych wydarzeń związanych z dziedzictwem rzeczno-morskim. Flisactwo zostało wpisane na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, flis wiślany – tradycja budowa łodzi drewnianych oraz żegluga wiślana trafiły do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Polska ratyfikowała Europejską Konwencję o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego. Konferencja została więc zatytułowana „Dziedzictwo rzeki”; wokół owego dziedzictwa materialnego i niematerialnego będą skupiały się tematy referatów.

Najbliższa jej edycja jest organizowana wspólnie przez Muzeum Krakowa i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Będzie się odbywała w zmodyfikowanej formule. Wszystkie wystąpienia będą otwarte dla publiczności i będzie można ich wysłuchać bez wnoszenia opłaty konferencyjnej.

Program konferencji
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji pod linkiem: PROGRAM

Informacje organizcyjne
Zależy nam też, by konferencja była okazją do integracji środowiska oraz wymiany myśli i doświadczeń również w mniej oficjalnej atmosferze, dlatego dla osób, które wniosą opłatę konferencyjną w wysokości 350 zł przygotowane będą obiady (17 i 18 maja), integracyjne spotkanie (17 maja), rejs po Wiśle tradycyjnymi drewnianymi jednostkami, zwiedzanie Krakowa z perspektywy rzeki, wizyta w „Przystani Muzeum” (18 maja) oraz wizyty studyjne w oddziałach Muzeum Krakowa (19 maja).

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: m.niemiec@muzeumkrakowa.pl i j.klim@nmm.pl

Rejestracja na wersję podstawową konferencji jest możliwa na miejscu.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

 

 

SZMACIAKI PRZYTULAKI,
CZYLI O ZABAWKACH Z CZASÓW PRL-U
– WARSZTATY TŁUMACZENIEM NA POLSKI JĘZYK MIGOWY PJM

17 maja (środa), godz. 15:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1- wejście od Alei Jana Pawła II – spotkanie w holu budynku

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze, które przeniosą nas w czasie o kilkadziesiąt lat w przeszłość. Wspólnie obejrzymy podręcznik do samodzielnego szycia zabawek, nauczymy się prostych ściegów i wybierzemy wzory, z których powstaną zabawki. Czasy, z którego pochodzi podręcznik, to okres, gdy półki sklepowe często świeciły pustkami. Nie tylko zdobycie zabawki, ale nawet tkaniny do jej uszycia nie zawsze było łatwe. Nawiązując do tamtych czasów, ale przede wszystkim mając na uwadze ekologiczne podejście do nowych rzeczy, uszyjemy zabawki z tkanin z recyklingu.

Zbliża się Dzień Dziecka, zapraszamy więc dorosłych, by własnoręcznie przygotowali prezenty dla swoich milusińskich, a jednocześnie sami dobrze się bawili przypominając sobie czasy dziecięcych zabaw.
Osoba prowadząca: Katarzyna Bury i Elżbieta Lang (asysta Agata Klimek- Zdeb)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością słuchu, osób g/Głuchych.
Limit osób: 15
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang: e.lang@muzeumkrakowa.pl,
12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl,
tel. 12 426-50-60
Wstęp bezpłatny

 

 

„ŻYDOWSKA” ARCHITEKTURA W PODGÓRZU
– WYKŁAD

18 maja (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu.

Wykład dotyczyć będzie architektury i postaci projektantów domów w Podgórzu pochodzenia żydowskiego. Będą to nie tylko architekci, ale też budowniczowie, inżynierowie, a nawet majstrzy murarscy. Niektórzy z nich są dziś już nieco zapomniani. Wykład stanowi teoretyczny wstęp do spaceru, planowanego na wrzesień 2023.
Prowadzenie: Jakub Jastrzębski (Muzeum Podgórza)
Udział bezpłatny

 

 

BUDUJEMY NOWE MIASTO: MADRYT
– WYKŁAD

18 maja (czwartek), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Wojna domowa w Hiszpanii pozostawiła po sobie ogromne zniszczenia i niezaleczone rany. Armia pod dowództwem generała Franco oraz sojusznicy z nazistowskich Niemiec celowo ostrzeliwali i bombardowali, m.in. Madryt i Barcelonę oraz wiele mniejszych miejscowości o czym przypomina Guernica, dramatyczny obraz Pablo Picassa, który został pokazany podczas wystawy światowej w Paryżu w 1937 roku. Tragedia drugiej wojny światowej i zniszczenia w prawie wszystkich krajach Europy oraz długa izolacja frankistowskiej Hiszpanii sprawiły, że tragiczne doświadczenia wojny domowej długo pozostawały mało znane. Jeszcze mniej znana była historia powojennej odbudowy miast hiszpańskich. Pod wieloma względami jej logika i przebieg przypominały to, co działo się w innych krajach kontynentu, także w krajach Bloku Wschodniego. Inaczej niż w Polsce lub w Czechosłowacji, nie było tutaj socrealizmu. Stosowano jednak podobny język formalny oparty na kulcie przeszłości i narodowych, mających spajać cały kraj symbolach. Tematem wykładu będzie zarówno charakterystyczna estetyka powojennej architektury Hiszpanii oraz losy najważniejszych miast. Omówiony zostanie m.in. powojenny plan rozwoju przestrzennego Madrytu, który zadecydował o współczesnym kształcie jednej z największych metropolii Europy
Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

 

 

NOC MUZEÓW 2023

19 maja (piątek)

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów!

Wejście na wystawy i wydarzenia w danym oddziale lub filii Muzeum Krakowa organizowane w ramach Nocy Muzeów jest możliwe po zakupieniu biletu wstępu w promocyjnej cenie 1 zł. Zakupiony bilet upoważnia do wejścia tylko na wystawy i wydarzenia w oddziale lub filii, gdzie został zakupiony. Bilet zakupiony w oddziałach i filiach Muzeum Krakowa nie upoważnia do zwiedzania innych muzeów podczas Nocy Muzeów.

W dniu 19 maja oddziały Muzeum Krakowa czynne są w godz. 19:00- 1:00 oraz dodatkowo Fabryka Emalia Oskara Schindlera w godz. 10:00 – 19:00, Rynek Podziemny w godz. 10:00 – 19:00.

W dniu 20 maja Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny i Pałac Krzysztofory czynne są według standardowych godzin otwarcia. Pozostałe oddziały są w tym dniu zamknięte.

Sala Miedziana (Kupferhaus) – I piętro

18.00 Przedstawienie dla najmłodszych Czy smoki na kaligrafii znają się, a może nie…
Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania, nie jest rzeczą łatwą. Wymaga czasu, cierpliwości, ale też wyjątkowego talentu. A czy smoki znają się na kaligrafii? W zawiłą sztukę zręcznego posługiwania się piórem wprowadzi nas krewny Smoka Wawelskiego. Zobaczymy, że droga do pięknego posługiwania się piórem jest długa i kręta, ale ostatecznie nawet smokom udaje się odkryć arkana sztuki pisarskiej. W dotarciu do tej wiedzy będą pomagać naszym bohaterom postacie obeznane ze sztuką pisarską, dla których wiedza wyniesiona z książek nie ma tajemnic. Realizacja: Teatr Otwarty

19.00–01.00 Czarna sztuka w Gnieździe Białego Kruka. W 550. rocznicę powstania pierwszego polskiego druku. Prezentacja artefaktów związanych z dawnym krakowskim drukarstwem (pod arkadami)

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Kraków od początku, bez końca. Ostatnie wejście o godz. 00.00

19.00 Spacer Szlakiem krakowskich drukarni XIX i XX w. Prowadzenie: Leszek Sibila. Zbiórka: pasaż w Pałacu Krzysztofory. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl. Limit 30 osób w grupie

20.00 Prezentacja Hieronim Pinocci – wydawca „Merkuriusza Polskiego” – najstarszej gazety polskiej.
Prowadzenie: dr Walery Bubień

20.00 Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl. Limit 30 osób w grupie

21.00 Oprowadzanie w języku polskim po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl. Limit 30 osób w grupie

22.00 Piosenka jest dobra na wszystko – pieśni i piosenki polskich i europejskich kompozytorów. Chór V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie. Ewa Pasek – dyrygent, na fortepianie zagra Piotr Filek.

19.00–01.00 Oprowadzanie z przewodnikiem [co godzinę]. Na oprowadzanie z przewodnikiem pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Miasto pod Kopcem Kraka i czasowej Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu. Ostatnie wejście o godz. 00.00

20.00 Magia ksiąg – opowieść z piekła rodem. Krótkie spotkanie wprowadzi uczestników w temat ksiąg alchemicznych i magicznych, z których korzystali dawni uczeni i badacze sztuki tajemnej. Jednym z nich był Pan Twardowski, z którym łączona jest tajemnicza Liber viginti atrium, zwana również Liber magnum, przechowywana do dziś w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Jak głosi tradycja, jej powstanie wiąże się z działalnością samego diabła, który miał odcisnąć na niej swoją łapę. Prowadzenie: Anna Warzecha. Miejsce: hol/sala konferencyjna

21.00 Podgórze między wierszami – słowo pisane towarzyszy dziejom Podgórza od jego początków. Zapraszamy na tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej, którego trasę wyznaczą drukowane dokumenty, reklamy i rachunki wystawiane przez podgórskie przedsiębiorstwa, a także księgi i książki, z których jedna, napisana przez pewną podgórzankę, opowiada o życiu… za 1000 lat! Prowadzenie: zespół Muzeum Podgórza. Limit osób został osiągnięty. Brak wolnych miejsc.

19.00−00.00 Zwiedzanie Barbakanu. Ostatnie wejście o godz.: 00.30

19.00 Wyjście rekonstruktorów przed Barbakan i zaproszenie do udziału w wydarzeniu. Przywitanie gości, przedstawienie przebiegu spotkania oraz prezentacja Stowarzyszenia Podolski Regiment Odprzodowy i jego struktury i charakteru działalności.

19.00 Pokazy XVII-wiecznych strojów żołnierskich ze szczególnym uwzględnieniem husarii i pancernych. Prezentacja broni białej tego okresu.

20.00 Pokazy uzbrojenia XVII w. – autorament cudzoziemski w armii Rzeczypospolitej.

21.00 Prezentacja strojów kobiecych. Nauka śpiewania pieśni rycerskiej, tańce plebejskie.

22.00 Prezentacja Stowarzyszenia Podolski Regiment Odprzodowy, uzbrojenie XVII w. oraz stroje rycerskie, szlacheckie, mieszczańskie. Kresy, pieśni i tańce kozackie.

23.00 Pokaz poloneza w wykonaniu rekonstruktorów. Nauka poloneza i taniec z udziałem licznej publiczności zgromadzonej w Barbakanie.

19.00–01.00 Zwiedzanie Murów Obronnych. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Dzieje i kultura Żydów krakowskich oraz czasowej Galeria malarstwa. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00–01.00 Skarby żydowskiej sztuki. Nieznane judaika krakowskie. Prezentacja. Południowa sala kobiet.

20.00–21.30 Tora – święta księga tylko Żydów? Zajęcia edukacyjne w języku ukraińskim. Sala edukacyjna na I piętrze i wystawa stała w sali głównej. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl. Limit 25 osób

21.30–23.00 Tora – święta księga tylko Żydów? W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, co to jest Tora, w jakiej formie występuje w synagodze, w jakim języku i jakim alfabetem jest pisana? Poznają różnicę między świątynią a synagogą, zobaczą wyposażenie synagogi i elementy ubioru modlitewnego nieodzowne podczas modlitwy porannej żydowskiego chłopca i dorosłego. Zajęcia edukacyjne w języku polskim. Sala edukacyjna na I piętrze i wystawa stała w sali głównej. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl. Limit 25 osób

19.00–01.00 Zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Liczba dostępnych biletów jest ograniczona. Ostatnie wejście o godz. 23.45

19.30; 20.30 zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit miejsc: 30 osób

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawa czasowej Maszyneria teatru. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00; 20.00; 21.00; 22.00 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej Maszyneria teatru. Miejsce zbiórki: kaplica (parter). Prowadzanie: Małgorzata Palka, dr  Agnieszka Kowalska. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 20 osób

19.00; 20.00; 21.00 Oceniajmy książkę po okładce. Zwiedzanie muzealnej pracowni introligatorskiej. Muzeum Krakowa posiada pokaźne zbiory biblioteczne, w tym starodruki wydawane w krakowskich oficynach w ciągu wieków. Książka, zwłaszcza dawna, wymaga troski i opieki konserwatorskiej. Muzealną kliniką książki jest pracownia introligatorska. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć introligatorski warsztat pracy. Prowadzenie: Katarzyna Pietrzycka-Minczak. Miejsce: pracownia introligatorska w oficynie (parter). Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 5 osób

19.45 W służbie czarnej sztuce. Podczas spotkania opowiemy o dziedzictwie pracy krakowskich drukarzy i ich tradycjach zawodowych. Prowadzenie: Monika Widzicka. Miejsce: sala edukacyjna (I piętro). Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 20 osób

22.00 Typograficzne bingo. Skąd wziął się znak @? Kiedy używamy asterysku i obelisku? Podczas wykładu opowiemy o historii i znaczeniu znaków typograficznych, a następnie zagramy nimi w bingo. Prowadzenie: Monika Widzicka. Miejsce: sala edukacyjna (I piętro). Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl Limit: 20 osób

23.00 Ta książka prawdę ci powie – o dawnych krakowskich książkach wróżebnych. Tematem spotkania będą dawne sortilegia, czyli książki służące do przepowiadania przyszłości, które były wydawane w Krakowie od pierwszej połowy XVI do końca XVIII wieku. Prowadzący krótko przedstawi kilka przykładów tego rodzaju tajemniczych druków. Uczestnicy będą mieli również możliwość wywróżenia sobie własnej przyszłości. Prowadzenie: dr Andrzej Szoka. Miejsce: sala edukacyjna (I piętro). Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 15 osób

  • Przystań Muzeum – Bulwar Rodła

20.00–22.00 W przerwie między bieganiem od Muzeum do Muzeum przystań na chwilę nad Wisłą przy ujściu Rudawy (koło klasztoru Norbertanek) w Przystani Muzeum.

Między drewnianymi łodziami zacumowanymi przy bulwarze będzie się można rozsiąść na leżakach i kocach by posłuchać i pośpiewać wraz z flisakami. Muzycy będą na galarze Szwajcarka, który od tego roku jest własnością Muzeum Krakowa. Można zabrać ze sobą instrumenty i dołączyć do grona śpiewających. Na innym galarze będzie można odwiedzić pływającą bibliotekę i zapoznać się z książkami o tematyce wiślanej. Impreza może zostać odwołana w przypadku złej pogody lub wysokiego stanu Wisły

18.30 Spacer śladami Listy Schindlera. Miejsce zbiórki: plac Bohaterów Getta. Prowadzenie: Michał Sasadeusz. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 50 osób. Bilety w miarę dostępnośći można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w kasie Apteki pod Orłem.

Spacer z przewodnikiem przez wybrane lokalizacje filmowe zestawione z rzeczywistymi, okraszony opowieścią historyczną i ciekawostkami z planu filmowego. Ze względu na swoją specyfikę wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego obuwia, najlepiej trekkingowego.

Zbiórka uczestników przed Apteką pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18 (18:30).
Wcześniej możliwość zakupu biletów na Noc Muzeów.

Prowadzącym będzie Michał Sasadeusz, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, przewodnik od lat współpracujący z Muzeum Krakowa, który podczas całego okresu zdjęciowego Listy Schindlera (od marca do maja 1993 roku) regularnie bywał na planie filmowym jako statysta.

Plan spaceru (ok 3-3,5 h):

  • Plac Bohaterów Getta
  • Przejazd tramwajem do przyst. „Dworcowa”
  • Dawny obóz „Plaszow”
  • Dawny kamieniołom „Liban”
  • Rynek Podgórski
  • Most Piłsudskiego
  • Ulica Szeroka
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 oraz czasowej Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie. Ostatnie wejście o godz. 23.30

19.00; 21.00 Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939 – 1945 w języku polskim. Prowadzenie: Ewa Polańska. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 20 osób

19.30 Oprowadzanie po wystawie czasowej Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie w języku polskim. Prowadzenie: Mateusz Zdeb. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 15 osób

20.00; 22.00 Schindler’s Factory permanent exhibition – guided tour in English. Oprowadzanie po wystawie w języku angielskim. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 20 osób

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 i cel podręcznego aresztu Gestapo. Ostatnie wejście o godz. 00.30

21.00–22.00 Tradycja wiecznie żywa, czyli konspiracyjna bibuła w okresie podziemnej Solidarności w Krakowie. Prezentacja Leszka Jaranowskiego – działacza opozycji w okresie PRL, drukarza konspiracyjnych pism antykomunistycznych. Wydawane w podziemiu gazety i druki ulotne w okresie okupacji niemieckiej stały się ważnym orężem walki o podtrzymanie wiary w odzyskanie niepodległości, a przede wszystkim jednym z istotniejszych źródeł informacji, kształtowania postaw obywatelskich i edukacji. Czas pokazał że ta tradycja nie została zapomniana, a jej renesans nastąpił w okresie stanu wojennego wprowadzonego przez komunistów w 1981 roku i tuż po nim. Można śmiało powiedzieć że to zjawisko było swoistą sztafetą pokoleń.

23.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 i cel podręcznego aresztu Gestapo. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 20 osób w grupie

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00–20.00 Co czytano podczas okupacji? Warsztaty i prezentacja eksponatów dla młodzieży (16+) i dorosłych. Celem warsztatów jest nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej na temat historii prasy w okresie 1939–1945, ale przede wszystkim uwrażliwienie odbiorcy na mechanizmy propagandy obecne w rozmaitych mediach. Poprzez wybranie konkretnych artykułów lub ich zbioru uczestnicy będą mogli zauważyć, jak wytrawna działalność cenzora potrafi przemycić między wierszami kluczowe z punktu widzenia ideologii informacje lub jak poprzez rozmaite treści zdegenerować społeczeństwo. Prowadzenie: Jan Jakub Grabowski. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit osób: 20

20.15–21.00 Holokaust z okien apteki. Co widział Tadeusz Pankiewicz? Oprowadzanie po wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim w Aptece pod Orłem. Tadeusz Pankiewicz od pierwszych dni funkcjonowania krakowskiego getta był jego mieszkańcem, obserwatorem i kronikarzem. Farmaceuta widział nie tylko życie codzienne jego mieszkańców, ale również okrutne akcje wysiedleńcze oraz likwidację dzielnicy. Jego apteka z jednej strony stanowiła azyl, a z drugiej była miejscem, w którym przechowana została pamięć, przelana następnie na papier wspomnień Apteka w getcie krakowskim. Podczas oprowadzania uczestnicy poznają sylwetkę Tadeusza Pankiewicza oraz historię jego apteki, która nieoczekiwanie znalazła się w granicach krakowskiego getta, odgrywając w jego historii niezwykle ważną rolę. Prowadzenie: Jan Jakub Grabowski. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit osób: 20

21.30–22.30 Spacer po terenie dawnego getta krakowskiego. Likwidacja szpitali i sierocińca, masowe egzekucje na ulicach i w bramach, ucieczki kanałami i wyciąganie Żydów z prowizorycznych bunkrów… Podczas dwudniowej akcji likwidacyjnej krakowskiego getta okrucieństwo Niemców przekroczyło wszelkie możliwe granice. Dowodzeni przez Amona Goetha zamordowali od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6–8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow. Uczestnicy spaceru poznają historię miejsc oraz osób związanych z akcją likwidacyjną krakowskiego getta. Prowadzenie: Jan Jakub Grabowski. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit osób: 20

19.00–01.00 Zwiedzanie wystaw Trzepaki, Reksio, Atari oraz Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie. Ostatnie wejście o godz. 00.00

18.30–19.30 Dobranocka w Muzeum Nowej Huty – zwiedzanie fragmentów wystawy Trzepaki, Reksio, Atari z opowieścią o polskich dobranockach w czasach PRL połączoną z czytaniem dawnych bajek. Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców z dziećmi. Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 24 osoby

19.30–21.00 I Ty możesz zostać drukarzem. Warsztaty, podczas których uczestnicy poznają technikę wypukłodruku – jedną z podstawowych technik drukarskich stosowanych w grafice warsztatowej i poligrafii oraz wykonają własne prace poznaną techniką. Prowadzenie: Justyna Mazur-Kiwer z Litograf Studio i Piotr Kapusta. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 15 osób

21.15–23.15 Nocny spacer Neony w Nowej Hucie. Start z Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Prowadzenie: Maciej Miezian.

22.00–23.00 Dobranocka w Muzeum Nowej Huty dla wszystkich, którzy czują się dziećmi. Opowieść o polskich dobranockach w czasach PRL połączona z czytaniem dawnych bajek. Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 24 osoby

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Podziemna Nowa Huta – Stan zagrożenia. Ostatnie wejście o godz. 00.00

19.15–20.45; 21.45–23.15 Spacer schronowy – zwiedzanie z przewodnikiem wystaw Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1) oraz Stan zagrożenia w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Prowadzenie: Maciej Miezian (19.15) i Karolina Żłobecka (21.45) Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit 20 osób

18.00–00.00 Zwiedzanie Rydlówki. Ostatnie wejście osób indywidualnych na wystawę o godz. 22.30

19.00 Rozmowa o projekcie Wyspiański z wąsem. Goście: autorka Jadwiga Wąsacz, promotor pracy dr Marian Słowicki. Prowadzenie Marcin Baran. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 40 osób Spotkanie poświęcone tradycji druku fanzinów i projektowi Jadwigi Wąsacz Wyspiański z wąsem będącym plastycznym i pełnym humoru nawiązaniem do Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

20.30 Oprowadzanie po Rydlówce z tłumaczeniem na język ukraiński. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 20 osób

21.30 Koncert Pieśni na drukach ulotnych w wykonaniu C.K. Kapela. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 40 osób

23.00 Oprowadzanie po Rydlówce. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl.  Limit: 40 osób

19.00; 20.15; 22.00; 23.15 Zwiedzanie magazynów z przewodnikiem (75 minut). Na trasie zwiedzania prezentacja ozdobnych opraw introligatorskich i wzorników z pracowni Roberta Jahody. Wejście w grupach. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl. Limit: 25 osób w grupie

20.15; 21.15 Prezentacja pracy konserwatorów papieru przy użyciu profesjonalnego stołu. Prowadzenie: Joanna Rościszewska, Grażyna Sławinowska. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl.  Limit: 12 osób

AKCJA „JUBILAT 2023”

0 maja (sobota), godz. 11.00
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Hm. Stanisław Piasecki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz cały Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie serdecznie zapraszają Członków i Sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie do udziału w kolejnej edycji Akcji „JUBILAT”.

W programie między innymi:

  • wystąpienie tegorocznego Jubilata: hm. Józefa Lipca
  • prezentacja multimedialna
  • zwiedzanie Fortu 52 a „Jugowice”

TROPEM SMOKA WAWELSKIEGO WRAZ Z KRZYSZTOFORKIEM
– RODZINNE ZWIEDZANIE WYSTAWY STAŁEJ „KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

20 maja (sobota), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na rodzinne zwiedzanie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” połączone z warsztatami w ramach Święta dzielnicy I – Stare Miasto.

Wszyscy wiemy, gdzie w Krakowie można spotkać Smoka Wawelskiego. Jego jama znajduje się u stóp wawelskiego wzgórza. A czy wiecie, że smoka można spotkać także w Pałacu Krzysztofory? Zapraszamy do wyruszenia z nami tropem Smoka Wawelskiego, którego śladów poszukamy na wystawie „Kraków od początku, bez końca”. W poszukiwaniu smoczych śladów będzie nam towarzyszył najbardziej znany mieszkaniec pałacu – Krzysztoforek! Po zwiedzaniu zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których wykonany własne kukiełki smoków.

Limit osób: 25 osób (dzieci łącznie z dorosłymi)
Wydarzenie dla rodziny z dziećmi w wieku 6-10 lat.
Wstęp bezpłatny
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach święta Dzielnicy I – Stare Miasto

ZACZAROWANY KRAKÓW, CZYLI CZYTANIE NA ŚNIADANIE
– SPOTKANIE DLA DZIECI

21 maja (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Mieszkając w Krakowie na pewno poznaliście takie postacie jak Krak, czy jego córka Wanda. Ale czy dokładnie wiemy kim oni byli? Majowe spotkanie poświęcone zostanie tym legendarnym władcom Krakowa, których kopce zdobią krajobraz miasta. Mamy nadzieję że po spotkaniu ani Krak, ani Wanda nie będą mieli przed wami tajemnic, a spotkanie poprowadzi dla Państwa artysta, Mikołaj Rejs.

Osoba prowadząca: Mikołaj Rejs, Tomasz Karżewicz

Mikołaj Rejs – artysta zajmujący się street artem silnie związany z ludowymi mitami i wierzeniami, fotografią, grafiką i tworzeniem ilustracji. Jego prace zdobią wiele miejsc w całej Polsce, a także są podziwiane na wystawach. Zajmuje się również projektami artystycznymi i edukacyjnymi.

„Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat
Miejsce wydarzenia: Sala Edukacyjna / Podwórze
Limit: 50 osób
Cena: 15 zł/dziecko (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

„TRZEPAKI, REKSIO, ATARI” Z WOJCIECHEM JAMĄ
– OPROWADZANIE PO WYSTAWIE

21 maja (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”.

Wojciech Jama – kolekcjoner sztuki komiksu i animacji, ale też wielu innych skarbów. Pomysłodawca i współtwórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Jeden z trzech założycieli Fundacji Muzeum Komiksu, która jest partnerem wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”. Biorąc pod uwagę wiedzę i pasję Wojciecha Jamy, to oprowadzanie mogłoby nie mieć końca… przed Prowadzącym więc trudne zadanie, by wybrać niektóre wątki (a uwierzcie, że wszystkie są ciekawe!). Na pewno nie zabraknie opowieści o Gąsce Balbince, o Czterech Pancernych i osobistym hełmofonie Wojciecha Jamy, o zabawkowej broni i o piłkarzykach na sprężynkach.

Osoba prowadząca: Wojciech Jama

Limit osób: 25
Udział w cenie biletu na wystawę.
Konieczna rezerwacja:  Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zakup biletów w kasie w oddziału (w miarę dostępności).

„PALOMA”, CZYLI GOŁĘBIE NA WYSTAWIE
„KRAKÓW OD POCZĄTKU, BEZ KOŃCA”

Fragment jednego z obrazów Bożeny Knecht

Do końca września zapraszamy do oglądania projektu Bożeny Knecht „Paloma”. Projekt jest najnowszą częścią wystawy stałej „









PLACES WORTH YOUR TIME