Muzealne aktualności 15 kwietnia – 21 kwietnia

0

Muzealne aktualności 15 kwietnia – 21 kwietnia

Wydarzenia w ramach wystawy „Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych”

  • Emausowe drzewko dla każdego – Kraków naprawdę dla wszystkich
    16 kwietnia (wtorek), godz. 16:15
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.

Za oknem już wiosna, przyroda ponownie budzi się do życia, a ludzie, co raz chętniej wybierają się odpocząć w parkach i lasach. Zapraszamy Was, zatem na wspólne odkrywanie, co w liściach piszczy. W Pałacu Krzysztofory wyrósł, bowiem las emausowych drzewek, które zostały przyniesione na tegoroczny konkurs. A my spróbujemy się dowiedzieć, cóż to takiego jest to drzewko emausowe, dlaczego w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie idą moknąć na Zwierzyniec i co z tym wszystkim mają wspólnego ptaki. Zapraszamy na angażujące zmysły oprowadzanie połączone z praktyką warsztatową.
Osoba prowadząca: Maria Lempart/ asysta: Elżbieta Lang

Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących
Limit 15 osób
Udział Bezpłatny. Konieczna rezerwacja; Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl, tel. 12 426-50-60. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

  • Emausowe drzewko dla każdego – Kraków naprawdę dla wszystkich
    17 kwietnia (środa), godz. 15:30
    Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Tematyczne oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo AD.

Za oknem już wiosna, przyroda ponownie budzi się do życia, a ludzie, co raz chętniej wybierają się odpocząć w parkach i lasach. Zapraszamy Was, zatem na wspólne odkrywanie, co w liściach piszczy. W Pałacu Krzysztofory wyrósł, bowiem las emausowych drzewek, które zostały przyniesione na tegoroczny konkurs. A my spróbujemy się dowiedzieć, cóż to takiego jest to drzewko emausowe, dlaczego w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie idą moknąć na Zwierzyniec i co z tym wszystkim mają wspólnego ptaki. Zapraszamy na angażujące zmysły oprowadzanie połączone z praktyką warsztatową.
Osoba prowadząca: Maria Lempart/asysta: Elżbieta Lang

Limit miejsc: 10 osób
Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych niewidomych i słabowidzących.
Udział Bezpłatny. Konieczna rezerwacja; Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl , tel. 12 426-50-60. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

Mecenas Muzeum

Wodociągi Miasta Kraków

Sponsorzy wydarzenia 

IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. 

Artim Sp z o.o.

Partnerzy wydarzenia:

Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec

Krakowskie Forum Kultury

 

 

Wstęp do „Wesela” – oprowadzanie tematyczne

16 kwietnia (wtorek), godz. 18:00
18 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to polski arcydramat, który naszą narodową mitologię dekonstruuje i tworzy na nowo. Niestarzejący się mimo upływu 123 lat portret polskiej duszy to marzenie i jednocześnie ambitne wyzwanie dla reżyserów, aktorów i całych teatralnych zespołów. „Wesela” nie wystarczy przeczytać. To dzieło, które trzeba zobaczyć, poczuć i doświadczyć. Tylko, jak się do tego przygotować? Jak zrozumieć dzieło, o którym jeszcze za życia artysty powiedziano, że łatwiej je wygrać na fortepianie niż opisać słowami? Jak odnaleźć się w tym chocholim tańcu przeszłości i przyszłości – faktów i fantazji – rzeczywistości i magii?
Zapraszamy do Rydlówki, do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Zabierzemy Państwa w podróż do dawnego Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, opowiemy o bronowickich i malarskich inspiracjach Wyspiańskiego, pierwowzorach stworzonych przez niego postaci, cenzurze i skandalu wokół prapremiery. Nie zabraknie też zakulisowych historii o różnych krakowskich inscenizacjach „Wesela” i o tym, co w najnowszej premierze przygotował dla widzów Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Wydarzenie organizowane w ramach współpracy z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie w związku z premierą „Wesela” S. Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej.
Więcej o spektaklu na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/wesele
Limit osób: 20. Cena biletu: 30 zł. Zakup biletu online

 

Sądownictwo w Galicji na przykładzie Mszany Dolnej
(i Podgórza) – spotkanie wokół książki

17 kwietnia (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach cyklu „Dworzec Karpaty”.
1 października 1883 r. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej rozpoczął swoje czynności urzędowe. Zmieniło to zasadniczo pozycję miejscowości w podziale administracyjno-sądowym w Galicji. Niniejsza książka to jednak nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier, w którym  środowisko  prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W tym kontekście znaczenie utworzenia sądu powiatowego dla rozwoju Mszany Dolnej i okolic było wielowymiarowe. […] Naturalnie ukształtowało to powstawanie nowego centrum w zachodniej części powiatu limanowskiego.

Osoba prowadząca: Michał Wójcik
Wstęp wolny.

 

Na straganie, w parku i na balu

18 kwietnia (niedziela), godz. 10:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Oprowadzanie po wystawie Kraków od początku, bez końca – cz. II (I piętro) w ramach cyklu Muzeum od kołyski!

Muzeum od kołyski to nowy cykl zajęć, który adresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci (do 2 roku życia) oraz rodziców spodziewających się potomstwa. Chcemy, aby czas oczekiwania na narodziny dziecka oraz urlopów wychowawczych rodzice mogli spędzić w sposób aktywny i ciekawy. Dlatego też zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów maluszków do wspólnego odkrywania naszego miasta oraz oddziałów Muzeum Krakowa.
Jak na prawdziwą rezydencję przystało, pałac Krzysztofory gościł w swoich wnętrzach wiele znamienitych osób. To właśnie w sali balowej – znajdującej się na I piętrze pałacu – organizowane były zabawy i spotkania, na których gościły elity miasta. Ale nie tylko balami żyli dawni mieszkańcy naszego miasta. Jak wyglądało ich życie codzienne? Gdzie chodzili na zakupy? Jak spędzali czas wolny? Tego wszystkiego dowiemy się podczas kwietniowego spotkania.
Prowadzenie: Justyna Kasińska (Muzeum Krakowa)

Informacje organizacyjne
– miejsce zbiórki: parter Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35
– po tej części wystawy można poruszać się wózkiem spacerowym i z wykorzystaniem chusty
– na tym samym piętrze, co wystawa znajduje się pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym do dyspozycji jest przewijak
– oddział Pałac Krzysztofory posiada certyfikat „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” oraz odznakę Travelers’ Choice 2023 na portalu Tripadvisor
Bilet w wysokości 20 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Od podszewki, czyli modowe sekrety dla wtajemniczonych – Kraków naprawdę dla wszystkich

18 kwietnia (niedziela), godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM.
Ewolucja mody w XIX wieku ściśle wiązała się z wydarzeniami historycznymi i przemianami społecznymi, jakie miały wówczas miejsce. Dlaczego zrezygnowano wówczas z przepychu dworu Ludwika XVI? Skąd pochodzą inspiracje antykiem? Jak to było naprawdę z tą krynoliną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie na zajęciach, podczas których poznamy modę XIX wieku i ówczesne niezwykłe akcesoria modowe.
Osoba prowadząca: Małgorzata Kuciel/ asysta: Elżbieta Lang
Limit 15 osób
Spotkanie inkluzywne skierowane głównie do młodzieży oraz osób dorosłych g/Głuchych i słabosłyszących.
Udział Bezpłatny. Konieczna rezerwacja; Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@mhk.pl tel. 12 426-50-60. Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@mhk.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437

 

Święte gaje i co z nich zostało – drzewa w wierzeniach i folklorze Słowian

Fotografia: Święty gaj z okolic Szczecina, fot. Anna Stasiak

18 kwietnia (niedziela), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na wykład.

Wczesnośredniowieczne kroniki niewiele mówią o wierzeniach Słowian. Jednak, gdy wczytamy się dokładnie, okaże się, że zawierają kilka powtarzających się motywów, które mogą być dla nas dobrą wskazówką na tropie przedchrześcijańskich wierzeń naszych protoplastów. Jednym z nich są święte gaje. Czy drzewa faktycznie pełniły ważną rolę w słowiańskim kulcie? I czy na pewno ich znaczenie zniknęło wraz z wycięciem ich na rzecz nowych świątyń?
Na spacer po słowiańskich świętych gajach oraz poszukiwaniu ich śladów we współczesności zabierze Was Anna Stasiak, etnolożka, na co dzień zajmująca się popularyzacją szeroko pojętej słowiańszczyzny, prowadząca media społecznościowe Słowiański Przewodnik.

prowadzenie: Anna Stasiak
Udział bezpłatny.

 

Wolność i Pokój – debata

18 kwietnia (niedziela), godz. 18:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na debatę.
39 lat temu, 14 kwietnia 1985 roku powstał Ruch Wolność i Pokój – ugrupowanie społeczno-polityczne, skupiające młodych ludzi, działających w opozycji wobec władzy komunistycznej.
Jakie były idee tego ruchu? Skąd się wzięła jego nazwa? Jakie były relacje między członkiniami i członkami WiP, a działaczkami i działaczami „dorosłej” Solidarności?
Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy Ruchu Wolność i Pokój, którzy wezmą udział w debacie: Krzysztof Kalarus, Marek Kurzyniec, Roma Kuszłeyko i Przemysław Migała. Spotkanie poprowadzi Maciej Śliwa – również uczestnik WiP, a także autor pracy magisterskiej o historii ruchu.
Debata towarzyszy wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności” i jest organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć Solidarności.

Osoba prowadząca: Maciej Śliwa
Udział bezpłatny.

 

Kultura flisacka – warsztaty z rzemiosła

18 kwietnia (niedziela), godz. 19:00
Pałac Krzysztofory, Spotka, Rynek Główny 35

Zapraszamy na cykl warsztatów „Kultura flisacka” – wydarzenie w ramach Przystań Muzeum.
Wydarzanie ma na celu stworzenie przyjaznej przestrzeni do rozmów, spotkań i twórczości i jest okazją do wymiany umiejętności, wzajemnego inspirowania się, poznania nowych ludzi i ich pasji. Zapewniamy różnego typu materiały i narzędzia (tzw. „kuferek”) oraz wprowadzenie do stosowanych technik. Skład „kuferka” może się zmieniać w zależności od spotkania. Na warsztaty można też przynieść własne materiały oraz pokazać i podzielić się własnymi umiejętnościami.
W poprzednich edycjach uczestniczy stworzyli m.in. materiałowe torby na ramię, kaletki, skórzane etui na drobne przedmioty, wypalane drewniane zakładki, filcowe zwierzęta i wiele innych. Stałym elementem warsztatów jest też m.in. malowanie figurek i terenów, czyli kącik modelarsko-bitewniaczkowy.

Skład kuferka na najbliższym spotkaniu:
• narzędzia kaletnicze, dratwy, nożyki itp.,
• narzędzia do grawerowania i wypalania, drewienka itp.
• narzędzia do szycia, igły, tkaniny, nożyczki itp.,
• farby, pędzle i wiele innych

Organizatorzy: wydarzenie zostało stworzone przez społeczność flisaków krakowskich pod patronatem MK i umożliwia spotkanie z nietuzinkowymi ludźmi, których ogromną pasją jest kultura i tradycja flisacka, drewniane statki oraz rekonstrukcje historyczne.
Wydarzenie cykliczne odbywające się w czwartki organizowane przez naszego partnera Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca
* Zajęcia mają charakter towarzyskiego spotkania w kręgu znajomych, ale są otwarte dla wszystkich. Jeśli jesteś nowym uczestnikiem to skontaktuj się bezpośrednio z organizatorem kontakt: galar.boudicca@gmail.com , tel. 536 478 800

Osoby prowadzące: Bartłomiej Bryl/Zbóje Wiślane czyli Przyjaciele Galara Boudicca
Cena: 1 zł

 

Dzień św. Jerzego w Forcie Jugowice – Święto Oddziału

20 – 21 kwietnia (sobota – niedziela)
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Zapraszamy na święto oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Program:
20 kwietnia (sobota):

godz. 11.00
Warsztaty zatytułowane Pisać książki każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej. Warsztaty ABC pisania książek o tematyce harcerskiej, skautowej.
Liczba osób: maksymalnie 15
Prowadząca: Katarzyna Marszałek (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Odbiorcy: członkowie organizacji harcerskich – młodzież

godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Harcerskie ścieżki”
Prowadzący: Bartosz Rzońca
Odbiorcy: młodzież i dorośli

godz. 14.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”
Prowadzący: Piotr Opaliński
Odbiorcy: młodzież i dorośli

godz. 16.00
Warsztaty plastyczne Święty Jerzy i smok, przeznaczone dla dzieci/zuchów, na których dowiedzą się kim był św. Jerzy i z czym wiąże się jego legenda. W części warsztatowej będą mogli własnoręcznie wykonać smoka.
Prowadzący: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Odbiorcy: zuchy, dzieci 6-12 lat

godz. 17.00
Prelekcja zatytułowana Harcerska lista (nie)obecności- jak dbać o przeszłość i przyszłość kolejnych pokoleń
Prowadząca: Katarzyna Marszałek (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Odbiorcy: członkowie organizacji harcerskich – młodzież i dorośli
Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa: „Harcerskie szyszki”

godz. od 18.00
Śpiewogranie przy ognisku
Odbiorcy: harcerze, rodziny z dziećmi
Do organizacji święta oddziału (organizacji ogniska ze śpiewograniem) zaproszone zostaną organizacje harcerskie.
Na uczestników będzie czekał poczęstunek w postaci kiełbaski.

21 kwietnia (niedziela):

godz. 10.00
Gra planszowa “Na harcerzu polegaj jak na Zawiszy”, w trakcie, której uczestnicy dowiedzą się, czym są wartości rycerskie i harcerskie. Będzie to autorska gra planszowa stworzona przez pracowników MiCRH.
Prowadzący: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Odbiorcy: młodzież

godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Harcerskie ścieżki”
Prowadzący: Bartosz Rzońca
Odbiorcy: młodzież i dorośli

godz. 14.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”
Prowadzący: dr Wacław Szczepanik
Odbiorcy: młodzież i dorośli

godz. 16.00
Warsztaty plastyczne Święty Jerzy i smok, przeznaczone dla dzieci/zuchów, na których dowiedzą się, kim był św. Jerzy i z czym wiąże się jego legenda. W części warsztatowej będą mogli własnoręcznie wykonać smoka.
Prowadzący: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Odbiorcy: zuchy, dzieci 6-12 lat

Najważniejsze informacje

20 kwietnia (sobota) wstęp na wystawy i udział we wszystkich wydarzeniach kosztuje 1 zł
21 kwietnia (niedziela) wstęp na wystawy jest bezpłatny, a wstęp na warsztaty kosztuje 1 zł
Rezerwacja (z wyjątkiem wydarzeń: Prelekcja zatytułowana Harcerska lista (nie)obecności- jak dbać o przeszłość i przyszłość kolejnych pokoleń oraz Śpiewogranie przy ognisku) przez Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

Tajemniczy ogród – warsztaty teatralne

20 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Wiosna w pełni zachęca do spędzania czasu na łonie natury. W pachnącym kwietniem ogrodzie Rydlówki spróbujemy poznać bliżej barwną przyrodę i jej tajemniczych, wymyślonych mieszkańców. Za pomocą prostych lalek teatralnych, rekwizytów i wyobraźni opowiemy o zwykłym dniu niezwykłego ogrodu. Pozwolimy wyobraźni wędrować wśród drzew i krzewów, wymyślimy mieszkanki i mieszkańców tego niesamowitego miejsca i pozwolimy im o sobie opowiedzieć.
Warsztaty plenerowe przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców oraz opiekunów. W razie niepogody zajęcia zostaną przeniesione do wnętrza muzeum.

Osoba prowadząca: Hubert Michalak

Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI

Limit osób: 15. Dzieci w wieku 5-8 lat. Cena biletu: 20 zł
Rezerwacja COZ: Rynek Główny 35, telefon: (12) 426 50 60, email: info@muzeumkrakowa.pl

 

Tajemnica starego dębu

Fot. Anna Pomykalska

20 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat w ramach cyklu Pracownia pod Kopcem.
Jedną z najbardziej tajemniczych budowli, które do dziś można oglądać w Podgórzu jest Kopiec Krakusa. Za jego powstaniem kryje się legenda, która do dziś nie została całkowicie wyjaśniona. Podobnie jak nie wiadomo, co stało się z dębem, który niegdyś rósł na szczycie kopca. Na zajęciach zagłębimy się w tajemnicze opowieści sprzed wieków, a także zrobimy fantastyczną trójwymiarową kompozycję z drzewem, które będzie świecić, niczym w prawdziwej bajce. Zapraszamy!

Osoba prowadząca: Anna Pomykalska
Limit osób: 15. Cena: 20 zł.
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zakup biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających oraz w kasie Muzeum Podgórza.

 

Z historii krakowskiej X Muzy / prelekcja

20 kwietnia (sobota), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala Baltazara Fontany,

Celem spotkania będzie próba przypomnienia istotnych początkowych kontekstów i zjawisk wpływających na popularność X Muzy w Krakowie.  Kraków to miasto szczególne w historii krajowego kina, bo to  właśnie tutaj, odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz wynalazku braci Lumière,  w dodatku w nobilitującej go przestrzeni świątyni sztuki, na scenie Teatru Miejskiego. Z racji niezwykłej popularności, szybko w mieście nad Wisłą pojawiło się szereg inicjatyw rozwijanych nową rozrywkę związaną z pokazami „ruchomych obrazów”.
W 1906 r. powstało tutaj pierwsze stałe kino, które zaczerpnęło swoja nazwę od… cyrku, ale i nazwiska znanego wynalazcy. Kinoteatry stanowiły wówczas jednocześnie fascynujące przestrzenie jarmarcznych rozrywek, ale i miejsca spełniające liczne społeczne funkcje.
Trajektoria narracji prowadzonej w nie zawsze linearny, ale unaoczniający sposób skupiać się będzie na kilku istotnych z perspektywy dziedzictwa filmowego punktach. Prześledzone zostaną pierwsze pokazy filmograficzne w Krakowie w listopadzie i grudniu 1896 roku, omówiony zostanie krakowski motyw profesjonalizacji kin oraz  zaczątki promocji i krytyki filmowej. Sięgniemy po dawne fotosy gwiazd, prasowe programy filmowe, wspomnienia literackie oraz fragmenty dawnych „niemych” dzieł.

Prowadzący: Michał Grabowski

Wstęp wolny, limit 50 osób, rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
Czas trwania:1,5 godz.

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 1989”

21 kwietnia (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na oprowadzanie.
Od jazzu i rock’and’rolla do reggae, od bikiniarzy po punkowców, od „Melomanów” do „Dezertera”, od Krakowa przez Jarocin na Wybrzeże. Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Zbigniewa Semika po wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 1989”. Gwarantujemy wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki czasów PRL-u.

Osoba prowadząca: Zbigniew Semik
Limit: 25 osób
Udział w cenie biletu wstępu na wystawę.
Bilety do nabycie w kasie Muzeum Nowej Huty.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60









PLACES WORTH YOUR TIME