Muzealne aktualności 16-22 października

0

Muzealne aktualności 16 – 22 października

 

„Gaudeamus Igitur! Z wizytą u sąsiadów, czyli spacerem po dzielnicy uniwersyteckiej.” – spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji AD

16 października (poniedziałek), godz. 15:30
Spotkanie przed kościołem Świętej Anny, ul. Świętej Anny 11

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer z cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

„Do tego to miasta Krakowa niechaj zjeżdżają się swobodnie i bezpiecznie wszyscy mieszkańcy, nie tylko królestwa naszego i krajów przyległych, ale i inni, z różnych części świata, którzy pragną nabyć tę przesławną perłę wiedzy”- zapisano w dyplomie króla Kazimierza Wielkiego założenia Akademii Krakowskiej. Zapraszamy na spacer z muzealniczką i przewodniczką Katarzyną Garus, podczas którego poznamy nie tylko tajemnicę dokumentów erekcyjnych i zakamarki dziedzińca Collegium Maius, ale i historię dzielnicy uniwersyteckiej.

Osoby prowadzące: Katarzyna Garus (asysta Elżbieta Lang, Katarzyna Bury)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością wzroku.
Limit osób: 10
Udział bezpłatny – konieczna rezerwacja
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109 oraz 691-377-437, Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

Spotkanie z Gerhardem Madritschem

16 października (poniedziałek), godz. 17:00
Sala Kinowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
Transmisja online na profilu Fabryki Emalia Oskara Shindlera na Facebooku

Zapraszamy na spotkanie z Panem Gerhardem Madritschem, synem Juliusa Madritscha, odznaczonego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

W trakcie spotkania będzie można zobaczyć m.in. kopie zdjęć i dokumentów z okresu niemieckiej okupacji oraz wysłuchać osobistych wspomnień na temat Juliusa Madritscha. Spotkanie odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem na język polski.
Osoba prowadząca: Bartosz Heksel

Udział bezpłatny.

 

 

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych i młodych
szopkarek i szopkarzy

Warsztaty mistrzowskie dla dorosłych szopkarek i szopkarzy

17 października (wtorek), godz. 18:00

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.

W tym roku po raz pierwszy odbędą się warsztaty skierowane do dorosłych twórczyń i twórców szopek krakowskich. Doświadczony, wielokrotnie nagradzany szopkarz Wiesław Barczewski (autor kultowego już podręcznika budowy szopki „Szczypta iluzji, trochę kleju, czyli jak się robi szopkę krakowską”) przeprowadzi wszystkich, którzy chcą udoskonalić swoją technikę oraz wymienić doświadczenia, przez proces budowania szopki krakowskiej.

Tematy, jakie zostaną poruszone na zajęciach to między innymi:
– tradycja szopki krakowskiej
– definicja szopki krakowskiej
– konkurs szopek krakowskich
– zasady kompozycyjne szopki
– warsztat i narzędzia szopkarza
– projektowanie szopki
– konstrukcja brył
– materiały konstrukcyjne
– prace z użyciem różnych klejów
– napędy i oświetlenie – rodzaje, zastosowanie i rozmieszczenie
– prace elektryczne
– budowa witraży
– materiały wykończeniowe
– praca ze staniolem
– kompozycja wykończeń
– artykuły pomocnicze
– lalki w szopce

Tematy poruszone na zajęciach będą kompendium wiedzy, dzięki któremu każdy zainteresowany będzie mógł wykonać własną szopkę i zgłosić ją do konkursu.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury warsztaty są bezpłatne. Dodatkowo wszystkim uczestnikom zapewniamy materiały i narzędzia niezbędne do pracy.

Osoba prowadząca: Wiesław Barczewski

Udział bezpłatny
Limit osób: 9
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl
tel.: +12-61-92-415

Warsztaty mistrzowskie dla młodych szopkarek i szopkarzy
18 października (środa), godz. 18:00
Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, ul. Szpitalna 21

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza. Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę Unesco”.

Warsztaty mistrzowskie dla młodych szopkarek i szopkarzy – to projekt przeznaczony do młodych twórczyń i twórców od ok. 14 roku życia do wieku 20+, którzy biorą udział w Konkursie Szopek Krakowskich i chcą rozwijać swoje umiejętności pod okiem doświadczonych twórców młodego pokolenia – Andrzeja Malika oraz Filipa Fotomajczyka.

Po wakacyjnej przerwie, przed którą odbyły się dwa spotkania, zapraszamy na kontynuację cyklu – zapraszamy również osoby, które chciałyby jeszcze dołączyć do grupy! Warsztaty są otwarte dla młodych ludzi, którzy już wykonywali szopkę jak i dla tych, którzy od zera chcą spróbować swoich sił w Konkursie Szopek Krakowskich!

Przewidujemy spotkania w pracowniach twórczych oraz oddziałach Muzeum Krakowa, podczas warsztatów będzie okazja do poznania szopkarek i szopkarzy, przyglądnięcia się ich procesowi twórczemu, ale przede wszystkim przygotowaniu projektów szopek krakowskich. W tym roku skupimy się również na mechanizmach, figurkach oraz detalu w szopce.

Program warsztatów: figurki w szopkach oraz wykańczanie brył
Spotkanie dokończy rozpoczętą tydzień wcześniej pracę oraz będzie okazją do dyskusji i praktycznej konfrontacji różnych technik wykańczania szopki.

Osoby prowadzące: Andrzej Malik, Filip Fotomajczyk

Udział bezpłatny
Limit osób: 9 (wiek 14 – 20+ lat)
Rezerwacja: Dział Szopek Krakowskich,
e-mail: szopkikrakowskie@muzeumkrakowa.pl
tel.: +12-61-92-415

Warsztaty realizowane w ramach grantu „Od ucznia do mistrza.
Rozwój tradycji szopkarstwa krakowskiego wpisanego na listę UNESCO”.

 

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
oraz będące częścią programu Roku Włodzimierza Tetmajera

Oprowadzanie tematyczne „Włodzimierz Przerwa-Tetmajer – akt III”
17 października (wtorek), godz. 15:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

W trzecim akcie cyklu Włodzimierz Przerwa-Tetmajer w czterech aktach poznamy życie rodzinne Tetmajera, jego stosunki z ojcem i macochą oraz z przyrodnim bratem – Kazimierzem. Odkryjemy różne koligacje i więzy panujące w rodzinie Tetmajerów. W trakcie spotkania zagłębimy się w życie prywatne Włodzimierza Tetmajera, poznając go jako zwykłego człowieka – gnębionego przez rozterki i smutki, żyjącego w czasach wielkich przemian, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

prowadzenie: Tomasz Karżewicz

Najważniejsze informacje

Miejsce: Pałac Krzysztofory, II piętro, sala wystaw czasowych
Oprowadzanie tematyczne w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60

Oprowadzanie po wystawie czasowej
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” w ramach programu Muzeum od Kołyski
19 października (czwartek), godz. 10:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Z okazji 100. rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa przygotowało wystawę czasową poświęconą jego twórczości.

– zajęcia odbywają się w Oddziale Pałac Krzysztofory, piętro II
– w budynku znajduje się winda, którą można dotrzeć na wystawę
– z uwagi na dość gęstą aranżację ekspozycji, nie można wjechać na wystawę wózkiem. Zachęcamy do przygotowania nosidełek i chust – wózek będzie można pozostawić w szatni
– na I piętrze znajduje się pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym do dyspozycji jest przewijak
– Oddział Pałac Krzysztofory posiada certyfikat „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” oraz odznakę Travelers’ Choice 2023 na portalu Tripadvisor

Jest to najobszerniejsza ekspozycja poświęcona temu artyście, które obejmuje ponad 400 eksponatów. Dominująca część ekspozycji poświęcona jest malarstwu – uwzględniając zarówno malarstwo sztalugowe, jak i monumentalne. Obejmuje obrazy olejne, szkice do obrazów oraz projekty do polichromii i ilustracji. Na rodziców i opiekunów czekają wspaniałe opowieści dotyczące twórczości i bogatej biografii Tetmajera, która może zadziwić i niekiedy zaskoczyć. A wszystko to w otoczeniu świetnej klasy malarstwa sprowadzonego do Krakowa z całej Polski.

Prowadzenie: Tomasz Karżewicz

Bilet w wysokości 15 zł (rodzic lub opiekun)

Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
limit: 15 osób

 

 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”
20 października (piątek), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Z okazji 100. rocznicy śmierci Włodzimierza Tetmajera Muzeum Krakowa przygotowało wystawę czasową poświęconą jego twórczości. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wystawa monograficzna prezentująca dorobek tego artysty, literata i polityka w naszym muzeum . 45 lat temu w wielkiej sali przy kościele Franciszkanów otwarto ekspozycję, na której wystawiono obrazy Tetmajera z zaledwie kilku muzeów w Polsce, jego rysunki i szkicowniki, a także pojedyncze pamiątki po nim. Tegoroczna, jak dotąd najobszerniejsza wystawa poświęcona temu artyście, obejmować będzie ponad 400 eksponatów z całej Polski. Jej kuratorka, Marta Marek, podczas oprowadzań wprowadzi zwiedzających w świat sztuki artysty. Przypadający obecnie Rok Włodzimierza Tetmajera jest idealną okazją do wspólnego odkrycia na nowo lub przypomnienia dzieł i postaci tego niezwykłego człowieka. Na zwiedzających czekają wspaniałe opowieści dotyczące twórczości i bogatej biografii Włodzimierza Tetmajera, która może zadziwić, a nawet niekiedy zaskoczyć. A wszystko to w otoczeniu świetnej klasy malarstwa sprowadzonego do Krakowa z całej Polski.

Osoba prowadząca: Marta Marek, kuratorka wystawy

Miejsce: Pałac Krzysztofory, II piętro, sala wystaw czasowych
Oprowadzanie kuratorskie w cenie biletu wstępu na wystawę.
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

„Latarnie umarłych i dzwonki za konających?”
– spacer z tłumaczeniem na Polski Język Migowy PJM

Pierwszy termin: 17 października (wtorek), godz. 15:00
Drugi termin: 19 października (czwartek), godz. 16:00
Start: przed budynkiem Kamienicy Hipolitów

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na spacer z cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W dawnych epokach refleksja nad ulotnością życia towarzyszyła nieustannie codzienności zarówno biednych, jak i bogatych; skłaniała do pobożności, solidności w pracy, a także i do cieszenia się każdą nawet najpospolitszą chwilą. O przemijaniu przypominały, zapomniane obecnie, a dla wieku zupełnie nawet nie znane latarnie umarłych oraz dzwonki za konających, które w dawnym Krakowie były czymś oczywistym- prozaicznym i symbolicznym zarazem.

Osoba prowadząca: Michał Hankus (asysta: Elżbieta Lang)

Spotkanie skierowane głównie do młodzieży i osób dorosłych g/Głuchych oraz słabosłyszących.
Limit osób: 15
Udział bezpłatny – wymagana rezerwacja
Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl , 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437 Centrum Obsługi Zwiedzających,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”

18 października (środa), godz. 17:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu”.

Tytuł wystawy nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.
Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie -jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Opowieść o podgórskiej społeczności żydowskiej rozpoczyna się w czasach, kiedy była ona jeszcze częścią gminy żydowskiej na wielickim Klaśnie. Namiastka kahału w Podgórzu powstała dopiero w 1891 r. I to właśnie od tego momentu można liczyć dynamiczny rozwój społeczności żydowskiej w Podgórzu. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o powstaniu i działalności gminy wyznaniowej, organizacji i stowarzyszeń religijnych i filantropijnych. Osobną część poświęcono działalności ekonomicznej podgórskich Żydów, którzy wnieśli swój niebagatelny wkład w rozwój przemysłowy Podgórza, a później Krakowa.

Wyjątkowy charakter ma część wystawy zatytułowana Rodzina. To pewnego rodzaju studium z zakresu mikro historii pięciu żydowskich rodów z terenu Podgórza – Mondererów, Lewkowiczów, Sterngastów, Feldmanów i Offenów. Dzięki bogatej ikonografii pochodzącej przede wszystkim ze zbiorów rodzinnych, oczom odbiorców ukazuje się prywatny, domowy świat pięciu podgórskich rodzin, które w ciągu dwóch pokoleń przechodzą metamorfozę kulturowo-obyczajową. Wypełniony prawami Tory religijny świat rodziców ustępuje miejsca nowoczesnym ideom w świecie żydowskim takim, jak syjonizm i socjalizm.

Ostatnia zatytułowana Elita, prezentuje najważniejsze grupy i pojedyncze postaci z życia społeczności żydowskiej w Podgórzu, mające ogromne wpływ nie tylko na Żydów podgórskich, lecz także całą populację miasta. Byli to rabini z rodziny Fränklów, radni miejscy Podgórza, jednocześnie wybitni prawnicy i lekarze, tacy jak m.in. Samuel Aronsohn, Jakub Westfried, Salomon Oberlaender, Henryk Pisek, a także społecznicy i nauczyciele jak m.in. Amalia Wasserberger, Henryk Fränkel i zasłużony dla edukacji podgórzan i krakowian Salomon Spitzer. Wiele miejsca poświęcono również budowniczym i architektom związanym i realizującym swoje projekty w Podgórzu, takim jak m.in. Ignacy Tislowitz, Ferdynand Liebling i Adolf Siódmak.

Osoba prowadząca: Piotr Figiela

Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

 

 

Biografie w szkolnej i pozaszkolnej edukacji historycznej
– Akademia Dydaktyczna

18 października (środa), godz. 17:00

Muzealna Akademia Dydaktyczna to miejsce spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń! Najbliższy cykl stałych środowych spotkań adresowanych dla kadry pedagogicznej, poświęcony zostanie przenikającym się od wieków w naszym mieście marszrutom literatury

Prezentacja oscylować będzie wokół praktycznych zagadnień dydaktycznych, które pozwolą na poznawanie historii przez wykorzystywanie biografii bohaterów historycznych. Autorka, korzystając z własnych doświadczeń badawczych, jak i metodycznych zaprezentuje wybrane analizy pozytywnych, jak i negatywnych postaci historycznych oraz ich znaczenie dla interdyscyplinarnego kształcenia. Badaczka przybliży je z perspektywy zarówno globalnej, jak i istotnej dla przestrzeni regionalnej, dziedzictwa lokalnego i budowania relacji z tzw. Małą Ojczyzną.

Istotnym elementem wykładu będzie również próba scharakteryzowania relacji pomiędzy biografiami literackimi, historycznymi czy stricte naukowymi a metodami aktywnymi stosowanymi na lekcjach historii na różnych poziomach nauczania.

Osoba prowadząca: dr Lucyna Kudła

Udział w zajęciach jest bezpłatny
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Zainteresowane osoby otrzymują kod dostępu do spotkania.
Dział Edukacji wydaje certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35,
e – mail: info@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12/426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji,
e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://muzeumkrakowa.pl/nauczyciele

 

 

Podgórze nad wodami

18 października (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład.

Podgórze – sztuczne miasto, wytwór intelektu działającego na zlecenie cesarza (oraz jego oświeconego absolutyzmu). A zatem: prostokreślne ulice, kamienice stawiane według obowiązujących wzorów, oś symetrii i nowy ład. Jak dopasować do tego kapryśną z natury i nieposłuszną wodę? Jak zmusić ją, by nie naraziła na szwank – lub, co gorsza, na śmieszność – niezłomnej woli Najjaśniejszego Pana? Kto ciekawy, ten niech przybywa.

Osoba prowadząca: Konrad Myślik

Udział bezpłatny

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej
„Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”

19 października (czwartek), godz. 16:30
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej „Przetłumaczyć rzeczy nieludzkie”.

Wystawa opowiada o tuż powojennych zmaganiach ludności żydowskiej z tragicznym doświadczeniem okupacji niemieckiej w Krakowie oraz porusza sprawę pamięci o żydowskich ofiarach wojny w mieście. Narracja ekspozycji skupia się wokół czterech zagadnień: przetrwania prześladowanych, dokumentowania i osądzania wydarzeń czasu wojny oraz współczesnego tłumaczenia i wyjaśniania tragicznej przeszłości.

Osoba prowadząca: Katarzyna Kocik

Limit osób: 15
Cena biletu: 15 zł
Zakup biletów: kasa w oddziale Fabryki Schindlera i sprzedaż online

 

 

Służące, chłopki. Historie kobiet

19 października (czwartek), godz. 17:00
Wydarzenie na profilu Kamienicy Hipolitów na Facebooku

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład online.

Chłopki – gospodynie, folwarczne wyrobnice, dziewki pracujące u bogatych chłopów – będą bohaterkami wykładu Joanna Kuciel-Frydryszak, autorki książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” i „Służące do wszystkiego”.

Będzie to opowieść o kobietach, które żyły w Polsce międzywojennej. Wśród bohaterek pojawią się również mieszkanki małopolskich wsi.

Jak radziły sobie z biedą? Co gotowały swoim rodzinom? O jakich mężach marzyły i co znajdowały swoich małżeństwach? Jak wyglądał ich dzień pracy? Jak próbowały zmienić swoje życie? Na te i wiele innych pytań Joanna Kuciel-Frydryszak odpowie nam podczas wykładu 19 października…

Osoba prowadząca:
Joanna Kuciel-Frydryszak

Udział bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji

 

 

Projekcja filmu „Zew”

20.10.2023 (piatek), godz. 18:00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera ul. Lipowa 4

Zew Kuten urodził się w 1941 roku w obozie jenieckim na wyspie Rodos, gdzie trafili jego rodzice po ucieczce z Cieszyna. Film opowiada historię psychoanalityka, który w 1949 roku wyemigrował do Argentyny. Na co dzień opiekuje się pacjentami, spotyka ludzi z różnych środowisk, zastanawia się nad migracjami i bierze udział w lekcjach magii, cały czas szukając najlepszego sposobu, aby przekazać swoją historię wnukom. Film w reżyserii Irene Kuten zakwalifikował się w tym roku do programu Warsaw Jewish Film Festiwal.
Film będzie prezentowany w języku hiszpańskim z polskimi napisami.

Osoba prowadząca: Bartosz Heksel

Miejsce: sala kinowa
Udział bezpłatny

W Krakowie nie wypada kłamać – Akademia Kraków 2023

21 października (sobota), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Cykl spacerów tematycznych dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. „Kraków na srebrnym ekranie – historia krakowskiego kina”

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków: „Kraków z kamerą, nie tylko kameralnie”, który zabierze Państwa w niezwykłą podróż po historii i dziedzictwie Krakowa, podczas której przewodnikami będą… filmy i krakowskie kina. W trakcie spacerów poznamy historię krakowskiej kinematografii, czy też popatrzymy na historyczne wydarzenia przez pryzmat dzieł filmowych. Będziemy także starali się uchwycić kadry ze znanych filmów, które na swój plener wybrały właśnie Kraków.

Początek lat dwutysięcznych w rodzimym przemyśle filmowym obfitował w komedie romantyczne. Jedną z nich jest „Nie kłam kochanie” w reż. Piotra Wereśniaka, gdzie główne role zagrali Marta Żmuda-Trzebiatowska (filmowa Ania) oraz Piotr Adamczyk (wcielający się w rolę Marcina Paprockiego). Marcin to kobieciarz, który wpada w kłopoty finansowe. Ratunkiem jest powrót ze stolicy do „starego” Krakowa, aby tam przedstawić narzeczoną bogatej ciotce i otrzymać od niej spadek. Ponieważ Marcin zraził już do siebie prawie wszystkie kobiety, jedynym ratunkiem dla niego jest przedstawienie „dziewczyny od kwiatów” – Ani, jako narzeczonej. Czy intryga wyjdzie na jaw i nasz tytułowy kłamca poniesie konsekwencje swojego zachowania? Aby poznać dalsze losy Marcina i Ani, zapraszamy na filmowy spacer po Krakowie. Będziemy podążać śladami bohaterów i wspólnie odnajdziemy najciekawsze kadry z filmu. Nasza trasa powiedzie od Rynku Głównego, a zakończymy wędrowanie na Kazimierzu, więc koniecznie ubierzcie wygodne buty.

Prowadząca: Anna Magiera

Czas trwania: 1,5 godz.
Limit: 25 osób
Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie https://bilety.mhk.pl lub w kasach Muzeum Krakowa
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji,
e – mail: edukacja@muzeumkrakowa.pl

Pływający plener malarski

21 października (sobota), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Przystań Muzeum https://www.google.pl/maps/search/50.051993,+19.918048?entry=tts

Na zakończenie sezonu w Przystani Muzeum zapraszamy na jesienny pływający plener. Na pokładzie galaru w kameralnym gronie, udamy się w rejs po centrum Krakowa, w czasie którego będzie można wysłuchać opowieści o tym jak zmieniał się bieg Wisły w Krakowie na przestrzeni wieków, następnie pod okiem artystki Ewy Ciepielewskiej namalować to co na rejsie zobaczymy.

Ewa Ciepielewska, urodziła się w Wałbrzychu. Studiowała na wrocławskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom w 1984 r. w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. Malarka i performerka. Związana z grupą LUXUS od jej powstania do dzisiaj. Od 2008 r. corocznie uczestniczy w Królewskim Flisie na Wiśle, za swoją aktywność odznaczona Orderem Kawalera Wisły w 2020 r. W 2019 r. otrzymała nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współtwórczyni projektu rezydencji na rzece od 2016 r. pod nazwą FLOW/Przepływ, który poprzez artystyczną praktykę łączy ją z rzeką Wisłą. Współpracuje z Przystanią Muzeum od je powołania do życia.

Ilość miejsc ograniczona (10 osób)
Konieczne zapisy przez https://bilety.mhk.pl/ lub w COZ: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
Koszt 15 zł (w cenie są już potrzebne materiału malarskie)
W przypadku niesprzyjającej aury wydarzenie może być odwołane.

 

 

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
– spotkanie dla dzieci

22 października (niedziela), godz. 10:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla dzieci w ramach cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”.

Ponad ołtarzem gdzie żółta ciżemka została odnaleziona piętrzą się dwie wieże, a z nimi związana legenda trębacza, co hejnał mariacki odgrywa. Skąd ta tradycja oraz dlaczego się urywa, dowiecie się za sprawą naszego gościa specjalnego, aktora Andrzeja Grabowskiego. Poznacie legendę, przebieg wydarzeń oraz co poprzedzało te wydarzenia, związane z przyjaciółką trębacza, wiewiórką Bogną.
Andrzej Grabowski – aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, komik, piosenkarz, scenarzysta i reżyser, postać wielu talentów. Znana, lubiana i szeroko rozpoznawalna postać świata kultury, przez lata związany z Krakowem od czasów nauki do dnia dzisiejszego.
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie, to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-10 lat.
Miejsce: Pałac Krzysztofory. Sala Baltazara Fontanny
Cena biletu: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Limit osób: 50
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Święta, Szabat i co jeszcze? Kalendarz żydowski przez 354 dni
– warsztaty

22 października (niedziela), godz. 11:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Uszpizin. Zaproszenie do żydowskiego domu – warsztaty prowadzone przy współpracy z JCC Krakow

Tym razem porozmawiamy o kalendarzu żydowskim. Zastanawiało Was kiedyś dlaczego Żydzi żyją „w przyszłości” i właśnie mamy rok 5784? Czy jest jom tow i chag? Czym różnią się od siebie święta biblijne od rabinicznych? Dlaczego świętujemy nowy rok na przełomie września i października? Razem przejdziemy przez wszystkie 354 (!) dni w kalendarzu i zobaczymy, jak wpływają one na dynamikę życia żydowskiego w ciągu roku.

Koszt: 15 zł
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Bilety do nabycia w kasie oddziału oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających

Bitwa krakowskich czarnoksiężników.
Pan Twardowski vs Krzysztofor Wielki

22.10.2023 godz. 15:30
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, Rynek Główny 35

Zapraszamy na przedstawienie dla dzieci.

Zapraszamy na kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu Księgi Krzysztoforskie. Tym razem weźmiemy udział w pojedynku dwóch krakowskich czarnoksiężników, Pana Twardowskiego oraz Krzysztofora Wielkiego.
Na czwartkowy obiad do Pałacu Krzysztofory przybywa Pan Twardowski. Pojawia się tu na zaproszenie Krzysztofora Wielkiego. Daniem głównym ma być rosół z koguta, który przyrządza kucharka Maryśka. Podczas spotkania dochodzi jednak do awantury – jak to zwykle między czarnoksiężnikami bywa, każdy z nich chce udowodnić swoją wyższość nad drugim.
Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia.
Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci podczas których poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty.

Przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Cena biletu: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Limit osób: 100
Informacje, rezerwacje i zakup biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

 

 

Pozostają w naszej pamięci

Cmentarz Rakowicki, fot. Muzeum Krakowa

Gdy nadchodzi czas ciszy i zadumy odwiedzamy cmentarze i groby. Zapalamy znicze na mogiłach tych, którzy odeszli z naszej społeczności.
Pamiętajmy o nich nie tylko w listopadzie, ale w ciągu całego roku. Wspominajmy wszystkich dziękując za ich pracę dla Muzeum Krakowa.

Zapraszamy do odwiedzania strony Pozostają w naszej pamięci poświęconej pamięci Pracowniczek i Pracowników Muzeum Krakowa, których nie ma już z nami.

Konkurs historyczny „Czy znasz Kraków?”

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Muzeum Krakowa zapraszają na konkurs „Czy znasz Kraków?” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa. Tematem tegorocznej edycji konkursu skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych jest „Kraków w latach 1945–1989”.

W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory zorganizowane zostaną wykłady wprowadzające. Pierwsze zajęcia odbędą się 24 października br. o godz. 16.00.

Dla finalistów konkursu przewidziane są dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Najlepsi będą mieli prawo udziału w finale Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz pod tel. 12 61 92 335 lub 12 259 49 37.

Zgłoszenia prosimy kierować do 16 października na adres: asek@cmjordan.krakow.pl

Regulamin konkursu wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie konkursu.

Konkurs „Barwny Tetmajer” oraz Rodzinna ścieżka edukacyjna
na wystawie „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”

Zapraszamy do udziału w konkursie „Barwny Tetmajer” oraz do zwiedzania wystawy „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” korzystając z Rodzinnej ścieżki edukacyjnej.

Konkurs „Barwny Tetmajer”
Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie „Barwny Tetmajer”.

Aby wziąć w nim udział, należy przyjść na wystawę i spróbować rozwiązać przygotowane zagadki i łamigłówki, które znajdują się na karcie pracy. Karty pracy można zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35) bądź pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Muzeum Krakowa. Następnie uzupełniony kupon konkursowy z tyłu karty należy oderwać i wrzucić do skrzynki znajdującej się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej. Raz w miesiącu odbywać się będzie rozstrzygnięcie konkursu, a zwycięzców zaprosimy do nas po odbiór nagród. Chcecie wiedzieć, co na Was czeka? Wpadnijcie do nas i sami się przekonajcie biorąc udział w konkursie!

Regulamin konkursu jest dostępny do pobrania na stronie internetowej konkursu.

Pozostałe informacje moża uzyskać w Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 124265060, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Skrzynka znajdująca się na wystawie w jednym z punktów ścieżki edukacyjnej, do której należy wrzucać uzupełnione kupony konkursowe.

Podsumowując okres wakacyjny pragniemy z radością poinformować, że w konkursie dla dzieci i ich rodzin „Barwny Tetmajer” laureatami zostali:
w miesiącu lipcu: Jakub Płaza, Marek Vrbata i Jan Strzelecki
w miesiącu sierpniu: Rita Bigaj, Lena Góralczyk i Antonina Durlik
Laureatom i Laureatkom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za niezwykle ciekawe odpowiedzi!
Konkurs towarzyszy wystawie czasowej „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu”, którą do 12 listopada można oglądać w Pałacu Krzysztofory. Na wystawie znajduje się także rodzinna ścieżka edukacyjna.

Rodzinna ścieżka edukacyjna









PLACES WORTH YOUR TIME