Muzealne aktualności 17-23 października

0

SZMARAGDOWY PIERŚCIEŃ,
CZYLI HISTORIA KRAKOWSKICH PLANTACJI

– SPACER

18 października (wtorek), godz. 16:30
Start: Barbakan, ul. Basztowa

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na jesienny spacer po jednym z najpiękniejszych krakowskich ogrodów, który od XVIII stulecia otacza stare miasto pierścieniem zieleni. Skąd pochodzi pomysł miejskich plantacji? Dlaczego Planty stały się ulubionym miejscem przechadzek Krakowian? Jakie dzieła sztuki zdobią parkowe alejki i jakie niezwykłe budowle wznoszą się w ich sąsiedztwie? Dlaczego Planty wciąż inspirują artystów? Spacer stanie się okazją do znalezienia odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także niezwykłą okazją do poznania niezwykłych plantacyjcnych zakątków.
Osoba prowadząca: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością słuchu/ osób Głuchych -młodzieży i osób dorosłych.
Limit miejsc: 15 osób
Udział bezpłatny
Start: Barbakan
Konieczność rezerwacji: Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437
Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

STATKIEM NA PARĘ W PIĘKNY REJS…

19 października (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Kiedy na Wiśle pojawił się pierwszy parostatek? Jak wyglądał? Jaki miał finał jego dziewiczy rejs? A także o tym jak spędzano wolny czas na Wiśle rozkoszując się pięknymi krajobrazami, czyli o rozwoju żeglugi pasażerskiej.
Osoba prowadząca: Tomasz Walczyk

Miejsce wydarzenia: Sala Jury Szopek Krakowskich, Pałac Krzysztofory II piętro
Limit osób: 25
Wstęp bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

UCHWYCIĆ NIEUCHWYTNE – ROZMOWA Z LESZKIEM GRABOWSKIM

19 października (środa), godz. 18:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki.”

Leszek Grabowski od wielu lat dokumentuje przemiany w urbanistyce Krakowa, czego wyrazem jest publikowana przez Małopolską Bibliotekę Cyfrową seria „Dawne przedmieścia Krakowa”. Obszarem najbardziej narażonym na znikanie są dawne wsie, które włączone przed laty do Krakowa zatracają swój tradycyjny kształt. Rozmowa poświęcona będzie odkrywaniu i dokumentowaniu znikającego świata.

Rozmowę poprowadzi Jakub Jastrzębski z Muzeum Podgórza.

 

 

IV KONGRES ZAGRANICZNYCH BADACZY DZIEJÓW POLSKI

20 października (czwartek), godz. 9:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na panel dyskusyjny w Pałacu Krzysztofory w ramach IV Kongresu Badaczy Dziejów Polski.

To niezwykłe wydarzenie jest organizowane przez krakowskich historyków zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Historycznym, a współorganizowane przez Uniwersytet JagiellońskiUniwersytet Pedagogiczny w KrakowieMuzeum Historii PolskiMuzeum Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury.
Tematem Kongresu będą „Spotkania kultur”. Chcemy przyjrzeć się historii ziem polskich przez pryzmat wzajemnych relacji i oddziaływań różnych nurtów i wzorców kulturowych obecnych tu przez dekady, czy stulecia. Idee i dobra, zwyczaje i wzorce, tożsamości i języki spotykały się tu ze sobą niczym w tyglu. Kulturowa, etniczna, językowa, religijna, gospodarcza, demograficzna i społeczna różnorodność stanowiła bowiem dominantę dziejów Polski, która wyryła trwały ślad w naszym dorobku kulturowym i zbiorowej tożsamości.
Zapraszając badaczy zainteresowanych dziejami Polski do Krakowa pragniemy zadać pytania o dynamikę, skalę i złożoność tych oddziaływań, główne kierunki transmisji i retransmisji, a także przyjrzeć się temu, jakie skutki dla historii Polski niosły ze sobą spotkania kultur.
Do udziału w Kongresie zaprosiliśmy reprezentantów różnych dyscyplin: historyków, archeologów, historyków sztuki, antropologów, socjologów, literaturoznawców, językoznawców czy kulturoznawców. Swoje sesje będą mieli doktoranci i studenci. Odbędzie się sesja posterowa oraz kolejna edycja konkursu „Pro Historia Polonorum” na najlepszą zagraniczną książkę o historii Polski wydaną w ciągu ostatnich lat oraz inne wydarzenia towarzyszące, w tym promocja Krakowa jako miasta uniwersyteckiego.

Program wydarzenia w Muzeum Krakowa:

  • 20 października, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godz. 9.00-13.00

Muzeum – miejscem „spotkania kultur”. Pamięć, dziedzictwo i przeszłość  Rzeczypospolitej w muzeach na świecie
Moderatorzy: dr Michał Niezabitowski, Jacek Zinkiewicz

Museum as a Meeting Place of Cultures. The Memory, Heritage and Past of the Polish Lithuanian Commonwealth in Museums around the World
Chairs: Michał Niezabitowski, Jacek Zinkiewicz

Języki panelu: polski, angielski
Languages: Polish, English

Sofia Nestor (Royal Armoury / Livrustkammaren, Sweden)
Roman Czmełyk (Lviv Historical Museum, Ukraine)
Volker Rodekamp (former Director of the Museum of Local History / Stadtgeschichtliches  Museum Leipzig, Germany)
Vydas Dolinskas (National Museum – Palace of the Grand Dukes of Lithuania) Dalibor Mikulik (Stará Ľubovňa Castle, Slovakia)
Bill Caughlan (Thaddeus Kosciuszko National Memorial, Philadelphia, USA)

Szczegółowy program całego wydarzenia pod adresem: Program – IV Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski (coph2022.pl)

 

 

NA ŻYDOWSKIM KAZIMIERZU – ŚWIĘTO SZABAS

21 października (piątek), godz. 16:30
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na oprowadzanie połączone z warsztatami z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Podczas zajęć poznamy niezwykłe bogactwo żydowskich tradycji, dowiemy się o najważniejszych zasadach judaizmu, o roli  synagogi i przedmiotach związanych z kultem religijnym. Głównym tematem zajęć będzie Szabat- jedno z najstarszych i najtrwalszych świąt w tradycji żydowskiej, dzień wypoczynku po tygodniu pracy upamiętniający odpoczynek Stwórcy po stworzeniu świata.

Osoba prowadząca: Elżbieta Lang

Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku -młodzieży i osób dorosłych.
Limit miejsc: 15 osób
Udział bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Informacje o asyście i zapisy: Elżbieta Lang, e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ 691-377-437 oraz Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

KRAKOSKIE DZIADY

21 października (piątek), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Centrum Działań Społecznościowych, Rynek Główny 35

Centrum Działań Społecznościowych w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa, zaprasza na warsztaty.

Podczas równonocy jesiennej, kiedy dzień zrównuje się z nocą, znów w przyrodzie zapanowuje na chwilę równowaga. Zaraz potem noc staje się coraz dłuższa, zaczynając swoje panowanie w naszej czasoprzestrzeni. Natura zaprasza nas wtedy do refleksji na śmiercią – zarówno nad jej cyklicznym jak i nieodwracalnym aspektem. Przede wszystkim jednak nad niezaprzeczalnym faktem, że nikt z nas jej nie uniknie.

“Niech monarchowie miasta swe budują
Niech je murami zewsząd ocyrklują
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany”

Zamiast budować mury zbudujmy stół, do którego zaprosimy na ucztę naszych przodków, gdyż to oni są naszym pomostem do życia. Podczas cyklu pięciu warsztatów wspólnie utkamy współczesną Ceremonię Dziadowską opartą na doświadczeniach uczestników warsztatów, tradycyjnych rytuałach związanych z pamięcią o zmarłych oraz obrzędach odprawianych wokół zmarłego. Użyjemy w tym celu pieśni żałobnych, ruchu improwizowanego, metody pracy z przedmiotem znaczącym oraz opowieści.

Zapraszamy do kolektywnego i wspólnotowego sposobu przeżywania pamięci o przodkach oraz współtworzenia kontinuum tradycji – nadawania nowych znaczeń starym formom lub nowych form uniwersalnym znaczeniom.

#krakoskiedziady #śmierć #cyklenaturalne #tradycja #kontinuumtradycji #przodkowie
#dziady #zaduszki #stypendiumtwórczemiastakrakowa #tradcyjawnaszymżyciu

O prowadzącej:

Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkryców, Babski Comber, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice, która pisze o sobie:
Jestem człowiekiem – tancerką życia, która jakości tańca scenicznego od kilku lat z powodzeniem przenosi do życia. Dzięki językowi ciała i ruchu każdego dnia doświadczanie mojego człowieczeństwa staje się pełniejsze. Jako trenerka języka ruchu i świadomej pracy ciałem od dwóch lat prowadzę warsztaty oparte o metodę choreoterapii i Laban/Bartenieff Movement System (LBMS). Zapraszam do pozawerbalnego doświadczania siebie w kontakcie, podążając za naturalnymi cyklami przyrody, z którą czuję się nierozerwalnie połączona. W swoich taneczno – muzycznych poszukiwaniach inspiruję się muzyką tradycyjną oraz słowiańską obrzędowością z mocnym akcentem na tę wywodzącą się z polskiej tradycji, w szczególności mojej rodzimej Ziemi Krakowskiej. Tradycję traktuję jako kontinuum, którego wszyscy jesteśmy częścią a na moich warsztatach zapraszam do jej transformowania i nadawania znaczeń w Tu i Teraz oraz tworzenia współczesnych rytuałów przejścia. Poprzez ruch, muzykę i śpiew tkam sieć bliskich relacji i dzięki niej mam już drugi raz okazję współpracować z Muzeum Krakowa, tworzyć zalążek współczesnej krakowskiej tradycji.

Czas trwania: 17:00 – 20:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Limit: 15 osób

Konieczność rezerwacji bezpośrednio u prowadzącej:
e-mail: tanczacazwilkami.choreo@gmail.com
kontakt telefoniczny: 780 098 725

Wydarzenie na Facebooku: Krakoskie Dziady

Projekt Krakoskie Dziady jest finansowany z programu Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa i ma na celu wprowadzenie tematu śmierci oraz pamięci o przodkach do przestrzeni publicznej a także ożywienie i przetransformowanie tradycji związanych ze Świętem Zmarłych.

 

 

ALEF, BET I GIMEL – KAZIMIERSKI ELEMENTARZ I INNE PRZYGODY ZE ŚWIATA MAŁEGO DAWIDA

22 października (sobota,) godz. 11:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa zaprasza rodziny z dziećmi na interaktywne oprowadzanie w ramach cyklu „Oprowadzanki”.

„Dawid mieszka w bajt z awą, imą i achot. Odkąd skończył trzy lata chodzi do chederu, gdzie uczy się czytania po hebrajsku…”. Tak rozpoczyna się opowieść o chłopcu, który stanie się naszym przewodnikiem po najstarszej w Polsce synagodze. Dawid i jego rodzina zdradzą nam, jak wygląda dzieciństwo w kulturze żydowskiej i czym różni się ono od znanej nam codzienności. Odkryjemy również ciekawostki związane z żydowską szkołą. Dowiemy się, jakie obowiązki spoczywały na dzieciach do niej uczęszczających. Poznamy również podstawy języka hebrajskiego – od alfabetu po proste słówka używane na co dzień.

Prowadzący: Aleksandra Gaj

Oprowadzanki to cykl interaktywnych oprowadzań po wybranych oddziałach Muzeum Krakowa angażujących wszystkich uczestników (niezależnie od ich wieku – dzieci i dorosłych opiekunów).

Nie może Was zabraknąć. Uwaga, bądźcie gotowi! Będziemy mieć ręce pełne roboty!

Oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00.
Czas trwania: 60–90 min
Koszt: 15 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 19.00

 

 

PLENER MALARSKI W PARKU DUCHACKIM

22 października (sobota), godz. 11:00
Zbiórka: przy parkowej altanie nad jeziorem, Park Duchacki, ul. Malborska

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na plener malarski w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Stał dwór szlachecki.”

Wydarzenie jest niezwykłą podróżą artystyczną w świat historii i sztuki. Pod czujnym okiem Anny Pomykalskiej będziemy się uczyć patrzeć malarskim okiem na parkową przyrodę i podczas 3-godzinnych warsztatów stworzymy prace będące niejako komentarzem do dworskiej historii Woli Duchackiej. Będziemy używać farb akrylowych i chwytać w nie ostatnie przebłyski malowniczej jesieni w dawnym pałacowym parku. Prace powstałe podczas pleneru będą prezentowane w Sali „Notatnik” na wystawie „Stał dwór szlachecki” w Muzeum Podgórza. Liczmy na słoneczną jesień!
Zapraszamy amatorów i artystów zaawansowanych.
Zapewniamy: materiały malarskie, znakomitą prowadzącą, wspaniałą atmosferę, spotkanie z niezwykłą historią Woli Duchackiej, pięknem przyrody i potem wystawę prac w Muzeum Podgórza.

Osoba prowadząca: Anna Pomykalska
Studiowała malarstwo i rysunek w Kijowie oraz Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Od roku 2001 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Stypendystka Domów Pracy Twórczej w Niemczech (Cuxhaven, Stade, Otterndorf) i laureatka wielu nagród i wyróżnień. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, a tematyka jej obrazów obraca się wokół pejzażu miejskiego (bramy, balkony). „Portretowała” już takie miasta, jak: Kijów, Wilno, Kraków, Lublin, Otterndorf, Stade, Katowice, Lyon).

Koszt warsztatów: 35 zł

Bilety do nabycia online: KUP BILET, lub w Kasie Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

 

 

HYDROZAGADKA, CZYLI SOBOTA Z WYSTAWĄ
„WISŁA. RE-KREACJA” W PAŁACU KRZYSZTOFORY

22 października (sobota)
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej oraz Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zapraszają do odwiedzenia wystawy „Wisła. Re-kreacja”. Ten dzień wypełnimy po brzegi wiślanymi opowieściami i ciekawostkami.

godz. 11:00 – Oprowadzanie rodzinne: Tropem krokodyla!

Rodzinne oprowadzanie po wystawie, dla małych, dużych i wszystkich młodych duchem. Ruszymy specjalną przygotowaną trasą, pełną niespodzianek, zagadek i wiślanych wątków. Będziemy tropić, wypatrywać, przeszukiwać i odkrywać! Naszym przewodnikiem w tej wyprawie będzie krokodyl.
A dlaczego? Tego i wielu innych ciekawostek z życia Wisły dowiecie się na spotkaniu. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z naszą Rzeką.

Miejsce zbiórki: Sień Pałacu Krzysztofory
Odbiorcy: Rodziny z dziećmi
Osoba prowadząca: Joanna Gellner
Limit: 25 osób
Wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę
Konieczność rezerwacji:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

godz. 13:00 – Oprowadzanie kuratorskie: Z nurtem!

Klasyczne, a zarazem najlepsze źródło informacji o wystawie, czyli bezpośrednie spotkanie z kuratorem, który opowie zarówno tym, co ciekawego możemy zobaczyć na wystawie, jak też o tym, jak ona powstawała.
Miejsce zbiórki: Sień Pałacu Krzysztofory

Miejsce wydarzenia: Sala Jury Szopek Krakowskich, Pałac Krzysztofory II piętro
Limit osób: 25
Wstęp bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

ZIELE W WIANKU, WIANEK Z ZIELA

22 października (sobota), godz. 15:00
Sala Jury Szopek Krakowskich, 
Pałac Krzysztofory, II piętro, Rynek Główny 35

Dział Fotografii Krakowskiej Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Wisła. Re-kreacja”.

Wianki co roku hucznie świętowane nad Wisłą będą punktem wyjścia do tego spotkania. W noc świętojańską, to właśnie wianek staje się głównym bohaterem, a wraz z nim zioła i kwiaty, z których się składa. Nasze spotkanie poświęcimy właśnie zielu z wianka! Poznamy różne gatunki ziół i kwiatów rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie naszej krakowskiej rzeki, poczujemy ich zapach i poznamy ich fakturę.

Osoba prowadząca: Stefan Gawroński

Limit osób: 25
Wstęp bezpłatny
Konieczność rezerwacji: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

MAGICZNE SZTUKI BALTAZARA
– SPEKTAKL DLA DZIECI

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

23 października (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu „Księgi Krzysztoforskie”.

Zapraszamy w magiczną podróż, gdzie iluzja staje się magią. Opowiemy o nieznanej krakowskiej legendzie, której głównym bohaterem jest Sztukmistrz Baltazar i jego wierny pomocnik, daleki kuzyn, Jasiek zwany Melepetą. Przeniesiemy się do czasów średniowiecznego Krakowa, gdzie powszechnie szanowany Baltazar bawił swoimi sztuczkami królewski dwór na Wawelu. Któregoś dnia Melepeta pozazdrościł kuzynowi talentów magicznych, postanowił zabrać Baltazarowi to, co było dla niego najcenniejsze, coś co dawało mu siłę bycia krakowskim sztukmistrzem. Co to było i jak się ta historia skończyła dowiecie się oglądając tę niezwykłą pełną magii i iluzji historię.
Przygotowanie: Teatr Otwarty TO

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. W przedstawieniach pojawiają się m.in. Pan Twardowski, Smok Wawelski, szewc Skuba, Lajkonik, a także inni bohaterowie znani z legend Krakowa. Przedstawienia realizowanie są przez Teatr Otwarty. Spektakle odbywają się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w niedzielne przedpołudnia.

Spektakle odbywają się o godzinie 11:00 w Sali Miedzianej (Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35).
Są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Limit: 70 osób
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)

Konieczność rezerwacji miejsc oraz możliwość zakupu biletów w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

 

 

WITRYNA Z ZABAWKAMI #5
– TRWA NABÓR DO OSTATNIEJ EDYCJI

Stwórzmy razem wystawę!

Witryna z zabawkami
Projekt partycypacyjny Muzeum Zabawek w Krakowie

8 października – 26 listopada 2022
Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022

Edycja 5 w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa
Warsztaty w języku polskim*
https://muzeumzabawekrakow.pl/…/witryna-z-zabawkami-5/

*Chętnych do udziału w anglojęzycznej edycji projektu zapraszamy do Kamienicy Szołayskich (oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie) – informacja o naborze na stronie https://muzeumzabawekrakow.pl/…/toy…/toy-showcase-4/

Czy chcielibyście pracować w muzeum, choć przez chwilę? Samodzielnie stworzyć wystawę? Poznać kolekcję z bliska, wybrać obiekty (nawet potrzymać je w dłoni), wymyślić wokół nich historie i opowiedzieć je publiczności? Dzięki współpracy Muzeum Zabawek i Muzeum Krakowa to możliwe.

Zapraszamy chętnych do zabawy z kolekcją historycznych zabawek. Będziecie kuratorami muzealnej wystawy. Wcześniejsze doświadczenie pracy w muzeum, a nawet w kulturze, nie jest potrzebne – przyda się natomiast otwartość na nowe wyzwania i możliwości!

Wystawa powstaje podczas sześciu spotkań warsztatowych. Wraz z rodziną Sosenków, która zgromadziła największą w Polsce kolekcję zabawek, w niewielkiej grupie poznajemy stare zabawki. Kuratorzy wymyślają temat wystawy, dobierają obiekty, interpretują je, tworzą opisy, a na koniec pracują z aranżerem nad formą prezentacji. Jesteśmy otwarci na pomysły kuratorów (także te szalone). My służymy wsparciem, a wystawę tworzą kuratorzy spośród publiczności, którzy zgłoszą się do projektu.

Osobisty pokaz kolekcji wejdzie w dialog z wystawą „Stał dwór szlachecki” prezentowaną w Muzeum Podgórza. Podczas warsztatów kuratorzy spotkają się z twórcą kolekcji zabawek Markiem Sosenko. Nad wystawą będą pracować z dyrektorkami Muzeum Zabawek, Katarzyną Sosenko i Katarzyną Jagodzińską, a aranżację stworzą z międzynarodowej sławy artystą wizualnym Mateuszem Okońskim. Częścią projektu będzie także zapoznanie z techniką tworzenia tradycyjnych zabawek inspirowanych wzorami Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia twórczego działającego w Krakowie w latach 1913–1926), które zasłynęły realizacją bajecznie kolorowych zabawek, w tym ozdób choinkowych z papieru. Kuratorzy wykonają własne papierowe zabawki wspólnie z prof. Anną Myczkowską-Szczerską, która w ramach projektu badawczego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rekonstruuje zabytkowe zabawki na podstawie szablonów, fotografii i nielicznych zachowanych oryginałów.

Wystawa będzie miała charakter epilogu–dopowiedzenia do wystawy „Stał dwór szlachecki” – zostanie zaprezentowana w gablotach ustawionych w ostatniej sali wystawy.

Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków), a jedno spotkanie gościnnie w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków), gdzie równolegle realizowana będzie anglojęzyczna edycja projektu.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę oraz filmem dokumentalnym.

Program

Wszystkie spotkania odbywają się w soboty, start o godz. 10:15, ale różne godziny zakończenia.

22 października 2022, godz. 15:00–18:00: warsztat kreatywny – pokaz i własnoręczne tworzenie zabawek, spotkanie w Muzeum Podgórza

5 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, warsztat z tekstami, spotkanie w Muzeum Podgórza

19 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z tekstami i praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

26 listopada 2022, godz. 15:00–18:00: praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

3 grudnia 2022, godz. 12:00: otwarcie wystawy

Program może ulec niewielkim przesunięciom.

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli powstanie pięć wystaw.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.

Zapisy

Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych – dużych i małych, z rodziną, przyjaciółmi, w pojedynkę.
Udział w projekcie jest bezpłatny.

KONKURS „CZY ZNASZ KRAKÓW?”

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie.

Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Pięć lat później Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego zainicjował cykliczny konkurs historyczny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa, a także kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej, wzmacnianie umiejętności związanych z samodzielną analizą wydarzeń i postaci historycznych oraz interpretacją dzieł sztuki.

Tegoroczna edycja
Tematem tegorocznej edycji konkursu wiedzy skierowanego do uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych jest „Włodzimierz Tetmajer (1861–1923) na tle epoki. W 100 śmierci artysty”. Włodzimierz Przerwa–Tetmajer to postać wybitna, choć niestety nieco zapomniana. Był ceniony jako malarz życia wiejskiego, poeta, prozaik, przedstawiciel nurtu Młodej Polski. Ponadto był zasłużonym działaczem ruchu ludowego, patriotą, człowiekiem o wielkiej odwadze cywilnej, który oficjalnie postawił w parlamencie austriackim w 1917 r. sprawę niepodległości Polski z dostępem do morza. Tetmajer był pierwowzorem postaci Gospodarza z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Etapy konkursu
W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory organizowane zostaną bezpłatne wykłady wprowadzające oraz oprowadzania po Rydlówce. Pierwsze zajęcia odbędą się 22 października o godz. 10.00 w Pałacu Krzysztofory. Eliminacje konkursowe odbędą się w marcu 2023 r., zaś finał w kwietniu. W eliminacjach międzyszkolnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych mogą brać udział zarówno uczestnicy indywidualni jak i 3 – osobowe drużyny. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są upominki, dla laureatów cenne nagrody.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana oraz Muzeum Krakowa.

Dodatkowych informacji udziela: Pani Anna Sęk; tel. 12 259 49 37 lub 600 884 915. Zgłoszenia do udziału w konkursie prosimy o przesłanie drogą elektroniczną w terminie do 20.10.2022 r. na adres: asek@cmjordan.krakow.pl

 

 

„RZEKŁBYM DWA SŁOWA… ZA DUŻO”
– KONKURS INTERPRETACJI TEKSTÓW DRAMATYCZNYCH Z OKRESU ROMANTYZMU, POZYTYWIZMU I MŁODEJ POLSKI

Z. Wierciak, „Podwójna karykatura Ludwika Solskiego” jako dyrektora teatru i w roli Chudogęby, akwarela, 1906, własność Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa organizuje IV edycję konkursu recytatorskiego „Rzekłbym dwa słowa… za dużo”.

Tym razem chcemy zwrócić uwagę nie tylko na poezję, ale także na prozę oraz, co ważniejsze, na utwory pisane specjalnie na scenę (np. komedie czy dramaty). Tegoroczny konkurs będzie towarzyszył wystawie Maszyneria teatru, która opowiada o powstawaniu spektaklu teatralnego.

Celem IV edycji konkursu jest popularyzacja dorobku literackiego poetów i dramatopisarzy tworzących w wieku XIX i na początku wieku XX. Wspólnie z uczestnikami wydarzenia poznawać chcemy dzieła, które czerpią z różnych stylów, są utworami łamiącymi schematy, a w swojej istocie pozostają aktualne do dzisiaj. Ufamy, że każdy uczestnik, mierząc się z tymi tekstami, przeżyje emocjonującą artystyczną przygodę, a jednocześnie zaprezentuje najpiękniejsze cechy swojego talentu i pokaże własny sposób interpretacji znakomitych utworów klasycznej literatury polskiej. Mamy też nadzieję, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw obywatelskich wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a Dom pod Krzyżem stanie się miejscem spotkań, podczas których można będzie poszerzać i pogłębiać znajomość sztuki, wymieniać się własnymi doświadczeniami i talentami.

Jedną z nagród w konkursie będzie możliwość uczestniczenia w warsztatach teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów, które zakończy wspólnie przygotowany spektakl.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (klasy od VII do VIII) oraz ponadpodstawowych.

Wszystkie potrzebne informacje dostępne są w Regulaminie, który wraz z kartą zgłoszeniową, formularzem RODO i dodatkowymi dokumentami jest do pobrania na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rzeklbym-dwa-slowa-za-duzo

Harmonogram konkursu

Ostateczny termin zgłoszenia udziału w Konkursie upływa 20 listopada 2022 r. o godz. 23:59.

Zgłoszenie do Konkursu należy wykonać wyłącznie drogą mailową na adres Organizatora: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, w terminie do 20 listopada 2022 roku do godziny 23.59.
Do maila należy załączyć w formie skanu/zdjęcia wypełnione i podpisane dokumenty:
Kartę zgłoszenia załącznik nr 1 do Regulaminu,
Zgodę opiekuna prawnego na udział małoletniego uczestnika w Konkursie załącznik nr 2 do Regulaminu,
Podpisaną klauzulę RODO – załącznik nr 3 do Regulaminu.

I etap konkursu: 28 listopada (poniedziałek) 2022, godz. 10.00–17.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Finał: 19 grudnia 2022, godz. 10.00
Miejsce: Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa – Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21, Kraków

Konkursem w Muzeum Krakowa zajmuje się dr Agnieszka Kowalska (Dział Dokumentacji Historii Teatru Krakowskiego),
e-mail: a.kowalska@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 422–52–58, 422–68–64, wew. 22

STAŁE TURY ZWIEDZANIA W FABRYCE EMALIA OSKARA SCHINDLERA

Możliwość zwiedzania oddziału z przewodnikiem w języku angielskim!

W każdą środę, piątek i niedzielę, o godzinie 16.00, istnieje możliwość wzięcia udziału w zwiedzaniu Fabryki Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem w języku angielskim. Cena biletu: 30 zł od osoby!

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!









PLACES WORTH YOUR TIME