Muzealne aktualności 18-24 lipca

0

LATO W MIEŚCIE

Lato w mieście to cykliczny program organizowany przez Muzeum Krakowa w okresie wakacyjnym od lipca do sierpnia.
Zapraszamy na wydarzenia w ramach Lata w mieście w tym tygodniu!

***

DMUCHAWCE, LATAWCE, WIATR…

19 lipca (wtorek), godz. 10:00
Miejsce: ogród Domu Zwierzynieckiego, ul. Królowej Jadwigi 41

Warsztaty, prowadzenie: Maria Lempart
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–13 lat

Kolorowe latawce towarzyszą ludziom od tysięcy lat… Z Chin do Krakowa wędrowały długo, ale potem w naszym mieście zagościły już na stałe. Od 1963 roku na krakowskich Błoniach w ostatnią niedzielę września lub w pierwszą niedzielę października odbywa się Święto Latawca. Trzeba się więc do tego przygotować, a najlepiej stworzyć swój własny, niepowtarzalny latawiec! Zapraszamy na zajęcia do ogrodu Domu Zwierzynieckiego, gdzie zbudujemy nasze latawce, które odbędą swój pierwszy podniebny lot.

***

ŚLADEM KROKODYLA

19 lipca (wtorek), godz. 11:00
Miejsce: 
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Oprowadzanie po wystawie połączone z warsztatami, prowadzenie: Tomasz Karżewicz
Zajęcia dla dzieci w wieku 5–10 lat

Podczas zajęć odwiedzimy wystawę Wisła re-kreacja. Ruszymy śladem pewnego aligatora, który postanowił zamieszkać w Wiśle. Dowiemy się także, kim byli włóczkowie, jaką rolę odegrali podczas najazdu tatarskiego na Kraków i co mają wspólnego z Lajkonikiem. Poznamy również zasady obowiązujące podczas rekreacji nad Wisłą. W części warsztatowej przygotujemy prace plastyczne – własne krokodyle!

***

TU KIEDYŚ BYŁ MUR
20 lipca (środa), godz. 11:00
Miejsce zbiórki: 
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18
Spacer edukacyjny po terenie getta, prowadzenie: Katarzyna Kocik
Zajęcia dla dzieci w wieku 10–13 lat

W marcu 1941 roku okupanci niemieccy utworzyli w Krakowie getto dla ludności żydowskiej. W kwietniu wokół getta zaczęto wznosić mur. W ten sposób na niewielkiej przestrzeni uwięziono kilkanaście tysięcy krakowskich Żydów. Gdzie przebiegały granice getta? W którym miejscu zlokalizowane były bramy? Czy można było z niego wyjść? Posługując się fotografiami z czasu wojny, wyznaczymy obszar okupacyjnej „dzielnicy żydowskiej”. Spacerując wzdłuż granic getta sprawdzimy, co zostało z tamtego czasu, a czego już nie ma.

***

OD LOKACJI DO FORTYFIKACJI,
CZYLI ZBUDUJ FORTYFIKACJE KRAKOWA Z KLOCKÓW!

21 lipca (czwartek), godz. 12:00
Miejsce: 
Celestat, ul. Lubicz 16
Warsztaty, prowadzenie: Michał Szczerba
Zajęcia dla dzieci w wieku 5–10 lat

Uczestnicy poznają historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcje i lokalizacje najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielają się w rolę budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z kloców średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.

***

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Czas trwania zajęć wynosi od 1 h 30 min do 2 h.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w mieście jest odpłatny.

Bilety:
dzieci i młodzież (do lat 18): 10 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 10 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki, tj. bilet w cenie 5 zł

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Bilety na wydarzenia można zakupić w kasach muzealnych oddziałów oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.

 

MROCZNY KRAKÓW PO DRUGIEJ STRONIE
– OPROWADZANIE PO PAŁACU KRZYSZTOFORY

19 lipca (wtorek), godz. 19:00 – 20:30
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Chcesz poznać Kraków po drugiej stronie? Pierwsze portale do alternatywnych rzeczywistości nie powstały w latach 80. w Indianie. A co, jeśli pojawienie się pod Wawelem smoka, dźwięk dzwonu zatopionego w Wiśle w czasie tatarskiego najazdu, czy szczególne zainteresowanie Krakowem przez alchemików są tak naprawdę skutkiem niezwykłej mocy Krakowa, ułatwiającej przedostanie się na drugą stronę?

Zapraszamy na drugie oprowadzanie w piwnicy Pałacu Krzysztofory, w czasie którego przekonamy się o mrocznych konsekwencjach igrania z nieznanymi siłami kryjącymi się po drugiej stronie portalu. Wydarzenie inspirowane rzeczywistością przedstawioną w serialu Stranger Things. Na oprowadzanie zapraszamy osoby dorosłe.

Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu na wystawę „Kraków od początku bez końca”.
Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.

 

 

DOLE I NIEDOLE SŁUŻĄCYCH,
CZYLI NIEZWYKŁE OPOWIEŚCI Z MIESZCZAŃSKIEJ KAMIENICY

20 lipca (środa), godz. 16:30
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Grupa odbiorców: Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością wzroku. Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe.

Służąca – mieszkanka każdego szanującego się mieszczańskiego domu, bez pomocy której sprawne zarządzanie domostwem byłoby niemożliwe. Kim były i z jakich warstw społecznych pochodziły kobiety pełniące rolę służących i w jakich warunkach przychodziło im mieszkać? Jakie trudy i obowiązki spoczywały na ich barkach? Jakie mało znane dziś przedmioty służyły im do sprzątania domu, prania, przygotowania posiłku lub tak lubianej kawy i herbaty? Czy po spełnieniu codziennych obowiązków służba mogła liczyć na zasłużony odpoczynek? Ile czasu wolnego im przysługiwało i w jaki sposób go wykorzystywano? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi wraz z muzealnikiem Michałem Hankusem podczas tematycznego zwiedzania wnętrza dawnej krakowskiej kamienicy w ramach muzealnego cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Osoba prowadząca: Michał Hankus / asysta: Elżbieta Lang
Miejsce wydarzenia: Kamienica Hipolitów
Limit miejsc: 15 osób – wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Udział bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109/ Centrum Obsługi Zwiedzających e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

 

KONSPIRATORKI OKUPACYJNEGO KRAKOWA.
SPACER ROWEROWY ŚLADAMI NIEZWYKŁYCH KRAKOWIANEK

20 lipca (środa), godz. 17:30
Miejsce spotkania: ul. Kopernika 26

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer rowerowy.

Co łączyło arystokratkę, historyczkę sztuki Karolinę Lanckorońską, prawniczkę Aleksandrę Mianowską, fotografkę Pelagię Bednarską, syjonistkę Gustę Draenger. Wszystkie odznaczyły się niezwykłym hartem ducha. Wszystkie walczyły z okupantem o wolną Polskę, świadomie ryzykując własnym życiem. Podczas spaceru przedstawimy nie tylko wybrane wątki z życia walczących kobiet i ważne dla tej herstorii miejsca na mapie Krakowa, ale również zastanowimy się, czy losy tych kobiet są w wystarczający sposób eksponowane w historii Krakowa.

Limit: minimum 3 osoby, maksimum 15 osób
Warunkiem udziału w spacerze jest własny rower, kask i bilet*

*Bilety w cenie 15 zł za osobę prosimy zakupić w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa, Rynek Główny 35 (info@muzeumkrakowa.pl) lub online: KUP BILET.

 

TWIERDZA(Ą W) PODGÓRZE – SPACER

21 lipca (czwartek), godz. 17:00
Start spaceru: 
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

Podgórze, miasto wolne i królewskie stało się w połowie XIX wieku częścią Twierdzy Kraków. Co to jednak oznaczało dla miasta? Co się w nim pojawiło, a co z owej Twierdzy pozostało do dziś?
O tych tajemnicach opowie Krzysztof Śliwa.

Cena biletu: 10 zł
Możliwość kupienia biletu w kasie Muzeum Podgórza przed spacerem.

 

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ

Muzeum Krakowa zaprasza na tegoroczną edycję „Średniowiecze da się lubić”!

***

W ramach sobotnich spotkań ze średniowieczem w Barbakanie w godz. od 10:00-17:00 zapraszamy Państwa na wydarzenie:

ŚREDNIOWIECZNY KUKIEŁKOWY TEATR KUGLARSKI ORAZ KONCERT MUZYKI ŚREDNIOWIECZNEJ

23 lipca (sobota), godz. 10:00
Barbakan, ul. Lubicz

Średniowieczny kukiełkowy teatr kuglarski dla całej rodziny z częścią warsztatową. Zajęcia dla osób ze szczególnymi potrzebami. Pokazy walk, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, kuchnia średniowieczna, zabawy dla najmłodszych. Koncert muzyki średniowiecznej – zespół Żniwa.

Brak konieczności rezerwacji.

***

W ramach niedzielnych spotkań ze średniowieczem w Barbakanie oraz Celestacie zapraszamy Państwa na wykład:

CENTAUR I DRZEWO ŻYCIA. W ŚWIECIE ŚREDNIOWIECZNYCH ZNAKÓW I SYMBOLI – WYKŁAD

24 lipca (niedziela), godz. 12:00
Celestat, ul. Lubicz 16

Prowadzenie: Katarzyna Moskal

Średniowiecze to epoka znaków i symboli. Objaśniały one świat wiary, wskazywały miejsce pracy konkretnego rzemieślnika, pełniły funkcje ochronne (apotropeiczne). Wykształceni fundatorzy byli autorami przemyślanych programów ikonograficznych i treściowych zdobiących dzieła architektoniczne i luksusowe przedmioty. Niektóre z symboli były dziedzictwem starożytności, a z czasem ich znaczenie ewoluowało. Znaki i symbole czytelne dla wszystkich znajdowały się w przestrzeni miejskiej. Na wykładzie wyjaśnimy symbolikę i znaczenie przedmiotów używanych przez krakowian w średniowieczu, przede wszystkim tych przechowywanych w Muzeum Krakowa.

Brak konieczności rezerwacji.

***

Link do całego dwumiesięcznego programu: Program „Średniowiecze da się lubić”!

 

IMIENINY KRZYSZTOFA… NA RAUCIE!
ŚWIĘTO PAŁACU KRZYSZTOFORY

 

23-24 lipca (sobota-niedziela)
Pałac Krzysztofory, Ryneik Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na święto Pałacu Krzysztofory!

W XVII stuleciu Pałac Krzysztofory stał się jedną z najokazalszych i najważniejszych miejskich rezydencji. Od tego momentu znajdująca się na piano nobile, a zatem na najbardziej reprezentacyjnym piętrze pałacu, sala Baltazara Fontany zaczęła pełnić funkcję miejskiego salonu. Wnętrze to, będące perłą sztuki barokowej ze względu na stiukowy plafon Upadek Faetona, gościło nie tylko elity miasta i znamienitych gości w osobach monarchów i możnych, ale także było świadkiem wystawnych uczt, balów i rautów.

Chcąc przypomnieć dawną funkcję Krzysztoforów jako miejsca spotkań towarzyskich i zabaw, zapraszamy na tegoroczne Imieniny Krzysztofa, czyli święto Pałacu Krzysztofory. Jego motywem przewodnim będą historyczne bale i zabawy, które organizowane były na przestrzeni wieków nie tylko w Krzysztoforach, ale także w samym Krakowie. Podczas wydarzenia nie zabraknie spacerów szlakiem miejsc, w których się bawiono, spotkań z zaproszonymi gośćmi, którzy przybliżą nam kulturę dawnych rautów i przyjęć. Uroczyste świętowanie zakończymy w iście szampańskim nastroju, zapraszając Państwa do udziału w balu kostiumowym w sali balowej Baltazara Fontany.

Program wydarzenia:

23 lipca (sobota)

Dla wszystkich:

10.00 – Imieninowy relaks, czyli joga w Pałacu Krzysztofory
Do świętowania należy się odpowiednio przygotować. Przydadzą nam się więc ćwiczenia, które sprawią, że dwudniowe balowanie nie będzie nam straszne. Zapraszamy do Pałacu Krzysztofory na sesję jogi, która nie tylko pozwoli nam się zrelaksować, ale także doda sił i energii potrzebnych do właściwej celebracji Imienin Krzysztofa.

Prowadzenie: Kalina Tomaszuk ze szkoły jogi Mayura
Cena: 15 zł
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

11.00 – Krzysztoforskie zakamarki – oprowadzanie po Pałacu Krzysztofory

W trakcie zwiedzania zobaczymy nie tylko wystawę stałą Kraków od początku, bez końca, ale także poznamy bogatą historię samego pałacu Pod Krzysztofory i osób z nim związanych. Zajrzymy w różne krzysztoforskie zakamarki i pałacowe wnętrza, które na co dzień są niedostępne. Zwiedzimy m.in. sale konferencyjne, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Rynek Główny, a także bibliotekę i czytelnię, przedproża oraz salę edukacyjną. Zapraszamy do odkrywania z nami krzysztoforskich zakamarków, w których ukryte są dzieje Krakowa.

Prowadzenie: dr Walery Bubień
Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

15.00 – Krzysztoforskie zakamarki – oprowadzanie po Pałacu Krzysztofory w języku ukraińskim

W trakcie zwiedzania zobaczymy nie tylko wystawę stałą Kraków od początku, bez końca, ale także poznamy bogatą historię samego pałacu Pod Krzysztofory i osób z nim związanych. Zajrzymy w różne krzysztoforskie zakamarki i pałacowe wnętrza, które na co dzień są niedostępne. Zwiedzimy m.in. sale konferencyjne, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Rynek Główny, a także bibliotekę i czytelnię, przedproża oraz salę edukacyjną. Zapraszamy do odkrywania z nami krzysztoforskich zakamarków, w których ukryte są dzieje Krakowa.

Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Dla rodzin z dziećmi:

18.00 – Krzysztoforska wieczorynka – przedstawienie dla dzieci

Zapraszamy na przedstawienie dla dzieci w wieku 3–9 lat. W ciepły lipcowy wieczór przeniesiemy się w świat magicznych krakowskich legend, w którym spotkamy m.in. Pana Twardowskiego, Smoka Wawelskiego, dzielnego szewca Skubę, Lajkonika, a także innych bohaterów. Przedstawienie odbędzie się w sali Miedzianej, skąd będziemy mogli spoglądać na kładący się do snu Kraków.

Prowadzenie: Teatr Otwarty TO
Cena: 15 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Dla dorosłych:

20.00 – Krakowskie hulanki i swawole, czyli nocne zwiedzanie wystawy stałej Kraków od początku, bez końca

W trakcie nocnego zwiedzania wystawy stałej Kraków od początku, bez końca ruszymy śladem miejsc, w których nie stroniono od hulanek i swawoli. Zobaczymy, jakie towarzystwo zbierało się w Piwnicy Świdnickiej czy w… smoczej jamie. Zajrzymy do wnętrza krakowskich karczm, piwnic i szynków. Poznamy także historię nieopróżnionej (sic!) butelki z 1931 r. z lokalu Antoniego Hawełki. Usłyszymy także fragmenty tekstów rodem z Zielonego Balonika oraz kabaretu Siedem Kotów.

Prowadzenie: Justyna Kasińska, Teatr Otwarty TO
Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

***

24 lipca (niedziela)

Dla wszystkich:

10.00–17.00 – Zagraj w Krzysztoforach!
Nieodłącznym elementem dawnych zabaw były gry. Były one nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale także metodą kształtowania zręczności oraz umiejętności strategicznego myślenia. Czasami stawały się także źródłem nielegalnego zarobku, a niektórzy gracze wpadali w szpony hazardu! My jednak zachęcamy do spędzenia miłego czasu na krzysztoforskim dziedzińcu i wzięcia udziału w rozgrywkach szachowych, planszowych oraz grach strategicznych. Uczestnicy do swojej dyspozycji będą mieli m.in. gry takie jak Splendor, tryktrak, warcaby czy Mölkky.

Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

11.00 – Zapraszamy do kadryla! – warsztaty tańca balowego
Kotylion, kadryl, kontredans, a może dostojny walc? Jakie tańce gościły w większości salonów XVIII- i XIX-wiecznej Europy? Zapraszamy do udziału w warsztatach tanecznych, które poprowadzi Szkoła Tańca Jane Austen. Nauczymy się tańców, które będziemy mogli zaprezentować na parkiecie podczas wieczornego balu. Warsztaty trwają 120 minut.

Prowadzący: Szkoła Tańca Jane Austen
Cena: 15 zł od osoby
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

12.00 – Kraków się bawi – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca
W trakcie zwiedzania wystawy stałej Kraków od początku, bez końca przyjrzymy się dawnym zwyczajom towarzyskim krakowian. Zobaczymy, gdzie i jak się dawniej bawiono. Razem z gośćmi Jamy Michalika będziemy podziwiać kukiełki, które przed latami występowały w najbardziej znanym krakowskim kabarecie, czyli w Zielonym Baloniku. Zawitamy także do sali Baltazara Fontany, gdzie organizowano wystawne uczty i bale, w których brali udział przedstawiciele krakowskiej elity.

Prowadzenie: Kamil Stasiak
Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

15.00 – Kraków się bawi – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca w języku ukraińskim
W trakcie zwiedzania wystawy stałej Kraków od początku, bez końca przyjrzymy się dawnym zwyczajom towarzyskim krakowian. Zawitamy m.in. do sali Baltazara Fontany, gdzie organizowano wystawne uczty i bale, w których brali udział przedstawiciele krakowskiej elity.

Cena: w cenie biletu wstępu na wystawę stałą
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

15.00 – Tańce, bale i skandale w Krakowie w XIX wieku – prelekcja
Jak kształtowały się relacje damsko-męskie w czasach belle époque? Czy istniał jakiś mechanizm wchodzenia na salony? Jak wyglądały dawne zasady savoir-vivre’u, co wypadało, a czego nie można było robić podczas balu? W świat krakowskiej socjety wprowadzi nas Agnieszka Lisak, autorka książki Życie towarzyskie w XIX wieku.

Odważnych zachęcamy do przebrania się w stroje z epoki.
Prowadzenie: Agnieszka Lisak
Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

17.00 – Podano do stołu – spotkanie z Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą
Nieodłącznym elementem dobrej zabawy jest m.in. odpowiednio zastawiony stół. Wystawne uczty towarzyszyły nie tylko wizytom monarszym w Krzysztoforach, ale były także nieodłącznym elementem życia dawnych bogatych mieszczan krakowskich. Jakie potrwały gościły na stołach i jaka etykieta wiązała się ze sztuką kulinarną? O tym wszystkim opowiedzą najbardziej znani krakauerolodzy: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, autorzy wielu publikacji dotyczących Krakowa, w tym najnowszej, wydanej w 2022 r., książki pt. Smoczy apetyt. Opowieść o krakowskiej kuchni.
Na koniec spotkania, zgodnie z tradycją, zaprosimy uczestników na słodki imieninowy poczęstunek.

Prowadzący: Witold Turdza
Wstęp bezpłatny, bez konieczności zapisów

19.00–21.00 – Kotyliona czas zacząć! – bal w strojach historycznych
Zapraszamy do wspólnej zabawy w wyjątkowych wnętrzach najpiękniejszej sali Pałacu Krzysztofory – sali Baltazara Fontany. Podobnie jak kiedyś goście Krzysztoforów, tak i my spędzimy miło czas przy dźwiękach kontredansa i walca. Nasze spotkanie uświetni pokaz XIX-wiecznych strojów wraz z prelekcją na temat kreacji z czasów Księstwa Warszawskiego. Na koniec wszyscy oddamy się tańcom, które znane były w czasach belle époque. Zapraszamy do przybycia w strojach z epoki, mając nadzieję, że w Krzysztoforach odżyje klimat tych niezwykłych czasów, a my staniemy się ich częścią.

Prowadzący: Szkoła Tańca Jane Austen
Cena: 15 zł od osoby
Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Informacje ogólne:

– wstęp wolny dla Krzysztofów (po okazaniu dowodu)
– tradycyjny słodki poczęstunek na koniec

Informacje organizacyjne:

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków
www.muzeumkrakowa.pl
www.facebook.com/muzeumkrakowa

Informacje o wydarzeniach oraz zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Музей Кракова Іменини Кшиштофа… на рауті!

Свято Палацу Кшиштофори 23–24 липня 2022 r. (субота – неділя)

Програма заходів:

23 липня (субота)

15.00 – Кшиштофорські закапелки – екскурсія по Палацу Кшиштофори українською мовою

Під час екскурсії побачите експозицію Kраків з початку, без кінця та дізнаєтесь про історію палацу Під Кшиштофори. Покажемо Вам також різні недоступні кшиштофорські закапелки і палацові кімнати, як конференційний зал з чудовим видом на краківський Ринок, бібліотеку, cередньовічні тераси та освітній зал.

Ціна: ціна квитка на експозицію

Записи: COZ (Центр обслуговування відвідувачів)

24 липня (неділя)

10.00–17.00 – Грай у Кшиштофорах!
Невід’ємною частиною давнього святкування були різні гри і тому з нагоди нашого свята запрошуємо до внутрішнього двору музею, де будуть на вас чекати настільні та стратегічні гри.

Вступ безкоштовний, без обов’язку записуватися

15.00 – Краків розважається – тематична екскурсія по експозиції Краків з початку без кінця  українською мовою

Під час екскурсії по експозиції Kраків з початку, без кінця, представимо давні звичаї і розваги краківських міщан. Між іншим відвідаємо Зал Балтазара Фонтани, у якому організували бенкети та бали.

Ціна: ціна квитка на експозицію

Записи: COZ (Центр обслуговування відвідувачів)

Додаткова інформація:

Палац Кшиштофори
Площа Головний Ринок 35
www.muzeumkrakowa.pl

Детальніша інформація про заходи та записи на екскурсії: Центр обслуговування відвідувачів (Палац Кшиштофори, Площа Головний Ринок 35, тел. 12 426 50 60, майл: info@muzeumkrakowa.pl)

 

 

AMBASADA WOLNOŚCI.
HISTORIA JEDYNEJ APTEKI W KRAKOWSKIM GETCIE

– OPROWADZANIE

 

23 lipca (sobota), godz. 11:00
Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej.

Oprowadzanie po wystawie „Apteka w getcie krakowskim”, podczas którego zostanie zaprezentowana historia Apteki oraz jej właściciela – Tadeusza Pankiewicza. Uczestnicy poznają nie tylko sylwetkę autora wspomnień, ale również jego pracownic oraz gości apteki, którzy odwiedzali ją w czasie funkcjonowania krakowskiego getta.
Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski

Limit osób: 20 os.
Brak rezerwacji
Zakup biletów online i w kasie Apteki pod Orłem: KUP BILET

 

OPROWADZANIE PO BUDYNKU MUZEUM PODGÓRZA

 

23 lipca (sobota), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po budynku swojego oddziału: Muzeum Podgórza.

Uczestnicy wydarzenia odwiedzą zazwyczaj nieudostępniane pomieszczenia.
Budynek dzisiejszego Muzeum Podgórza zwyczajowo określa się mianem zajazdu Pod św. Benedyktem, choć umiejscowienie tu zajazdu nie jest pewne. Patron nawiązuje do pobliskiego kościoła pod tym właśnie wezwaniem oraz do nazwy fortu „Św. Benedykt”.

Osoba prowadząca: Robert Gaweł
Brak konieczności rezerwacji
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu do Muzeum Podgórza, możliwośc zakupu w kasie.

 

ŚLADY OKUPACJI NIEMIECKIEJ
NA TERENIE DZIELNICY KROWODRZA

 

23 lipca (sobota), godz. 12:00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Ulica Pomorska, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer w ramach „Trasy Pamięci”.

Publiczne utworzenie niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na terenie dzisiejszej Krowodrzy ogłoszono w czerwcu 1940 r. Jej centralna ulicą miała być Reichstrasse (przed wojną ul. Wybickiego, dziś ul. Królewska). Od 1944 roku w najbliższej okolicy zaczęto budować schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla tutejszych Niemców zaskoczonych na ulicy w czasie nalotu. Rozpoczęto również budowę wzorcowego osiedla domków wielorodzinnych, usytuowanych wzdłuż Reichstrasse. Spacer ma na celu pokazanie jak ślady okupacji wrosły we współczesną tkankę miejską Krakowa.

Osoba prowadząca: Mariusz Bembenek
Limit osób: 40
Cena: 15 zł
Bez rezerwacji.
Miejsce zakupu biletów: kasa w oddziale

 

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ!
– WARSZTATY Z ELEMENTAMI AUDIODESKRYPCJI
I POMOCAMI DOTYKOWYMI

 

23 lipca (sobota), godz. 12:00
Barbakan, ul. Basztowa

Muzeum Krakowa zaprasza na warsztaty z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”.

Grupa odbiorców: Spotkanie skierowane głównie do osób z niepełnosprawnością słuchu. Zapraszamy młodzież i osoby dorosłe.

Jak co roku, dzięki muzealnemu wydarzeniu „Średniowiecze da się lubić!”, w lipcu i sierpniu krakowskie fortyfikacje z Barbakanem przeniosą nas w czasy średniowiecza. W ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich” zapraszamy na niezwykłe spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi, dzięki którym stoczymy turniej rycerski, odkryjemy tajniki krakowskiego rzemiosła, skosztujemy średniowiecznych potraw, poznamy niezwykłe średniowieczne instrumenty muzyczne oraz spróbujemy sił w warsztatach tańca średniowiecznego.

Osoba prowadząca: Michał Szczerba i Jerzy Łobaza / asysta: Elżbieta Lang, Katarzyna Bury

Limit osób: 20
Udział bezpłatny
Informacje i zapisy: Elżbieta Lang e-mail: e.lang@muzeumkrakowa.pl, 12 257-10-17 wew. 109 / Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60.

 

 

NIE BYŁO DOMU, GDZIE BY NIE ZABRANO KOGOŚ Z NAJBLIŻSZYCH
– SPACER

 

23 lipca (sobota), godz. 14:00
Start spaceru: Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy deportacji krakowskich Żydów.

Zapraszamy na spacer po terenie dawnego getta krakowskiego, w trakcie którego zaprezentowana zostanie sytuacja mieszkańców żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej podczas czerwcowej i październikowej deportacji w 1942 roku.

Osoba prowadząca: Jan Jakub Grabowski
Start: Apteka pod Orłem
Zapraszamy młodzież, dorosłych, przewodników oraz mieszkańców dzielnicy Podgórze.
Limit osób: 20
Cena: 15 zł/os.
Brak rezerwacji
Zakup biletów online: KUP BILET
Oraz w kasie Apteki Pod Orłem (w miarę dostępności).

 

KSIĄŻKA Z PODRÓŻY – WARSZTATY RODZINNE

 

24 lipca (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Podgórza zaprasza na warsztaty rodzinne.

Podgórze od dawna było miejscem docelowym wypraw. Choć nie były to wyprawy turystyczne w dzisiejszy rozumieniu, wzgórza Krzemionek, Kopiec Kraka były miejscami, do których przybywali artyści i podróżnicy, by obserwować piękną panoramę Krakowa. Często uwieczniali ten widok na obrazach, grafikach, czy zdjęciach. Na półmetku wakacji wspólnie stworzymy książki podróży, zwane także travel book, czyli pamiętniki, do których można wkleić wydrukowane zdjęcia, bilety do ciekawych odwiedzionych miejsc, czy inne pamiątki. Na warsztatach, w duchu ekologii, wtórnie wykorzystamy elementy aranżacji z wystaw czasowych.

Osoba prowadząca: Katarzyna Bury
Limit osób: 10
Cena: 15 zł
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl oraz w kasie oddziału (w miarę dostępności).

 

 

NOWA HUTA OCZAMI KOBIET
– SPACER Z ELŻBIETĄ ŁAPCZYŃSKĄ,
AUTORKĄ „BESTIARIUSZA NOWOHUCKIEGO”

24 lipca (niedziela), godz. 14:30
Start: 
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spacer.

„W Bestiariuszu nowohuckim autorka przywołuje surrealistyczne obrazy tego, co dzieje się na styku ludzkiego doświadczenia i fizyczności kombinatu, wprowadza bohaterów owładniętych zmysłami, zadaje pytania o tożsamość. Czy robotnicze miasto jest Ziemią Obiecaną, a może lektura zaprowadzi nas znacznie dalej?”
(z opisu na stronie wydawnictwa „Biuro Literackie”).

Podczas tego spaceru postaramy się odnaleźć Arszeniczki, bohaterki jednego z rozdziałów Bestiariusza nowohuckiego. Będziemy szukać ich śladów wśród historycznych miejsc Nowej Huty, rozpoznawać je wśród realnych nowohucianek, ale i wyobrażać sobie fikcję w terenie.

Osoba prowadząca: Elżbieta Łapczyńska
Cena: 10 zł
Sposób oraz miejsce zakupu biletów: Kasa w Muzeum Nowej Huty

 

POSZUKUJEMY PRAC WŁODZIMIERZA TETMAJERA!

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne miasta Krakowa

W związku z trwającymi przygotowaniami do wystawy obejmującej twórczość artystyczną Włodzimierza Tetmajera, poszukujemy prac malarskich, rysunkowych lub opracowanych w innych technikach jego autorstwa.

Kontakt:
Właścicieli zainteresowanych udostępnieniem dzieł lub osoby przez nich upoważnione prosimy o kontakt: zbiory@muzeumkrakowa.pl

Dziękujemy!









PLACES WORTH YOUR TIME